N#. 467. Zondag 27 A*. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. J Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bxjko 80 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bueö op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kenniase van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hom is belegd tegen Dinsdag den 29 Maart 1892, des voormiddags te lO'/jure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 26 Maart 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHuTEN. Kennisgeving van Verhuizing. De BURGEMEESTER van Texel, herinnert belanghebbenden aan het bepaalde, vervat in art. 3 der Verordening van Politie voor de gemeente, luidende; „Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, „is ieder verplicht daarvan binnen eene maand „kennis te geven ter Secretarie der gemeente. „Hoofden van gezinnen zijn verplicht die kennis- „geving te doen voor de bij hen inwonenden. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f3. Bij de kennisgeving zal moeten worden opge geven de wijk en het nummer welke men verlaten en betrokken heeft, alsmede het tijdstip waarop zulks heeft plaats gehad. Texel 25 Maart 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 26 Maart 1892. Da talrijke opkomst op Woensdagavond in da Vergulde Kikkert, van kunstlievende leden van het Muziekcorps aan den Burg, met hunne dames, getuigde zeker wel van belangstelling, in deze jeugdige Vereeniging. De Voorzitter opende deze eerste buiten gewone bijeenkomst met een kort woord, waarbij hij de werkende leden feliciteerde met het bekomen verlof van den Directeur, om deze buitengewone repetitie te houden. Daarna werd hot programma dat uit een twaalftal nummers bestond, achtereenvolgens afgewerkt. Een critisch verslag geeft men van zulk 'een eerste optreden niet, wij bepalen ons dus met te vermelden de indruk welke deze buitengewone repititie bij de aanwezigen teweegbracht, en dan meenen wij te mogen zeggoD, dat bij velen de verwachting werd overtroffen. Geen wonder. Bij iemand van eenig nadenken kon de verwachting niet zoo hoog zijn gespannen't was nog zoo kort geleden dat de eerste zekerheid tot oprichting van dit corps was vernomen dat men het bijna een waagstuk noemde reeds nu de kunstlievende leden tot bijwoning van eene buitengewone repetitie uittenoodigen. De uitslag bewees echter dat de werkende leden zich hun optreden niet behoefden te schamenzij deden hun leermeester geen oneer aanzij gaven het bewijs hunnen tijd goed te hebben besteed, en dat was voor deze gelegenheid voldoendein vijf maanden tijds maakt men g^ene volmaakte musici, dan zou men waarlijk de beoefening van de muziek geene kunst behoeven te noemeD, daarvoor zijn jaren van studie noodig; en juist daarom het nog zoo korte bestaan van het corps, de omstandigheid dat slechts vrije uren aan oefening en studie mochten worden gewijd, die overwegingen mogen leiden tot tevreden heid over de uitvoering van het programma >r dezen avond. Dat de nummers voor orgel uitstekend vol deden behoeft zeker geen betoog; daar vond men den meester op zijn plaatsevenzoo waren de solo's voor viool, met begeleiding van orgel, bewijzen van degelijk onderwijs en goede studie. Do verrassing, een kwartet met koper instrumenten, verwierf mede luiden bijval. De conclusie, waartoe men naar aanleiding van het 'gehoorde moet komeD, is o. i. zeer eenvoudignl.het bestaan van èen muziek corps alhier is mogelijkaan de werkende leden de taak om door oefening daarvan steeds te doen blijken, aan anderen de zorg om door belangstelling en de noodige financiëele steun het bestaan van zulk een Vereeniging mogelijk te doen zijn. Moge zulks bewaarheid worden. Toen het programma afgewerkt was, sprak de Voorz. tot den Directeur (die hier den laatsten avond werkzaam was) een woord van dank en tot afscheid, hetwelk door de werkende leden met een „lang zal hij leven", door hunné instrumenten, werd aangevuld. Velen bleven daarop nog eenigen tijd bijeen, 't zij om zich aan een dansje te wijden, of naar de danslustigen te zien wij vergissen ons echter zeker niet als wij meenen, dat bij velen deze eerste muziek avond als een avond van genoegelijk samenzijn in gedachten zal blijven. [Zie verder het ingezondene over dezen avond, lietivelk wij ontvingen toen bovenstaand bericht reeds ivas gezet). Helder, 25 Maart. Heden werd hier van Texel een buitengewoon groote zalm aange bracht, die niet minder dan 83 pond woog. De virch was aan het strand gevonden en reeds door de meeuwen een weinig gehavend, hetwelk op deu prijs nog al van invloed was. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3e district, dato 21 Maart jl., wordt den 23 Maart het wit vast hulplicht te Urk, Zuiderzee, gebluscht en het draailicht, gedurende elke minuut 10 sec. helder en 50 sec. duister, weder ontstoken. Te Heinkenszand zoo meldt de Midd. Ct. doen zich enkele gevallen van lendetyphus voor onder paarden, waaronder met doodelijken afloop. De oorzaak der ziekte is üieestal het eten van beschimmeld voeder. Zondag-ochtend omstreeks elf uren heeft te 'Vlissingen een hevige brand plaats gehad. Achter de machine werkplaats der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen nabij het locaalstation en tusschen den Ouden Vlissingschen weg bevindt zich eene strook weiland, dat met eenige ondiepe slooten doorkruist is. Op het water in die slooten dreef voor eenigen tijd petro leum, afkomstig van de petroleum-magazijnen nabij de tanks. Die petroleum is door workeloozen voor rekening van de vereeniging „Hulp in Nood" van het water afgeschept en in ongeveer 21 vaten, die aldaar waren nedergelegd, bewaard en werd tot het aanmaken van kachels verkocht. Daarin ontstond de brand. Aan blusschen viel niet te denkenalleen werd er een dam gemaakt, om te beletten, dat de vlammen over het water van de slooten, die stadwaarts loopeD, zich konden uitbreiden. Te 12 uren was al de voorraad verbrand, en konden autoriteiten, brandweer, schutterij, politie, enz. huiswaarts keeren. Aan het weiland en en den spoordijk hebben de vlammen nog al schade toegebracht. Zeer veel klachten komen in over de slechte qualiteit van Amerikaansch* meel soorten. Te Amsterdam liggen groote partijen totaal onbruikbaar meel van zeer bekende merken, De Bakkerij. De dubbele moord te Haarlem. Na afloop der Woensdag door den rechtercommissaris afgenomen verhooren heeft de officier van justitie, overwegende dat de aanvankelijk tegen Afida Ceeders, wed. H. Oxener, gerezen be zwaren, door de nader ingewonnen informatiën, niet voldoende bevestigd zijn om tegen haar eenigen rechtsingang te vragen, onmiddelijk hare invrijheidstelling gelast. Wanneer de dezer dagen gerezen quaestie tusschen de meubelmakers patroons en honderden hunner werklieden niet zeer spoedig binnen enkele dagen wordt opgelost door minnelijke schikking, dan kan men op 31 Maart e. k. te Amsterdam eene werkstaking van de meubel makers- zien intreden. Wat toch is de zaak In navolging van de gezamenlijke gezellen hebben de patroons, nu een paar jaar geleden, onderling ook een uitkeerings- fonds gesticht, om daaruit diegenen hunner werklieden, welke er wekelijks 6 centen toe bijdroegen, bij (ontstentenis) ziekte een zeker bedrag 's weeks uit te keeren. Door een 15-tal werklieden, meerendeels meestersknechts en op zichters, was nu aan de patroonsvereeniging aldaar het verzoek gericht, om de deelname aan het uitkeeringsfonds der patroons verplichtend voor de werklieden te stellen, welk verzoek in eene vergadering van de patroonsvereeniging tot een besluit werd. De patroons zullen in den loop dezer week in hunne werkplaatsen circulaires laten rondgaan, om de werklieden uit te noodigen neen, te verplichten, deel te nemen in hun uitkeerings fonds, en bij weigering zullen zij hen moeien ontslaan. Geen wonder dat die „scherpe resolutie" protest, ja wrok en haat heeft gezaaid onder de gezellen, die zeiven een uitkeeringsfonds bij ziekte en overlijden bezitten, dat niet alleen in goeden staat en goeden doen verkeert, maar waarvan, zelfs bij geduchte aanvallen op de kas, tijdens de influenza ten vorigen en ook in dit jaar, de financiën nog in bloeienden toestand verkeeren, terwijl dat der patroons-vereeniging uitgeput is. Door de besturen van vier meubelmakers gezellen vereenigingen, waarvan éene koninklijk goedgekeurd is, was in "het lokaal „Neerlands Werkman" eene meeting belegd, om te protes teeren tegen de bovenvermelde willekeurige handelwijze der patroons, welke bijeenkomst door ongeveer 500 gezellen werd bijgewoond. In do Zwolsche Grt. wordt er de aandacht op gevestigd, dat bij verandering van den tijd, de almanakken verkeerde opgaven zullen behel zen, waarom het beste wordt geacht den gordeltijd eerst bij den aanvang van het nieuwe jaar in het maatschappelijk leven in te voeren. Hetzelfde blad verneemt van goeden hand, dat de Regeering overhelt tot terugkeer op haar besluit om de algemeene invoering in ons land te bevorderen. De commissaris der koningin in Fries land wijst in de LCt. op het feit, dat in een stal in de provincie Groningen de besmettelijke mond- en klauwzeer is uitgebroken, nadat eenige dagen te voren veekoopers in dien stal waren geweest. Bovendien is hem bij ambts berichten gebleken, dat die ziekte ook in Duitschland en België en in't laatstgenoemde laqd bovendien de besmettelijke, longziekte heerscht. Hij waarschuwt daarom den vee houders in Friesland tegen het toelaten van veekoopers en slagers bij Kun vee. De grensbewoners in Pruisen te Lintloh, Zwartenberg, Astreek en Rütenbroekworden in erge mate getroffen door het verbod van invoer van rundvee enz. uit Pruisen in ons land. De bewoners van Zwartenberg en Astreek hebben hun landerijen uitsluitend op Nederlandschen bodem liggen. De menschen mogen hun laDd niet bemesten en niet beweiden en zij hebben geen ander land. Als dit verbod nog lang moet gehandhaafd worden, 't welk zich wel laat aanzien, dan ziet het er voor genoemde grens bewoners treurig uit.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1