N#. 468. Donderdag 31 Maart. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Pt-ijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBram op Texel. NATIONALE MILITIE. Tweede zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te Alkmaar, op Dinsdag, den 12en April aanstaande, des voormiddags te 10 uren. In deze zitting moeten verschijnen lo. die lotelingen, wier zaak in de eerste zitting niet is afgedaan, en 2o. zij die als plaatsvervangers of nummerver- wisselaars willen optreden. De loteling, omtrent wien da militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft niet in de tweede zitting te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of nummerver- wisselaar mocht willen voorstellen. Texel, den 30 Maart 1892. De Secretaris, De Burgemeester, Stikkel Strick van Linschoten. TEXEL, 30 Maart 1892. Bij de nieuwe postwet, welke met 1 April a.s. in werking treedt, is een nieuw goedkooper tarief aangenomen voor brieven, welke moeten worden besteld in de gemeente zelve waar zij ter post worden bezorgd, of binnen een zekeren kring van het kantoor. Voor die brieven kan men volstaan met een postzegel van drie cents. Een brief beneden 15 gram, waarop men nu een blauw postzegeltje van vijf cent moet plakken, zal men dan kunnen frankeeren met een geel van drie cents. Bij meer gewicht wordt bet port hooger, maar terwijl een brief van 15 200 thans een post zegeltje van 10 cents eischt, zal dan altijd voor het beperkte verkeer voor zulk een brief 5 cents voldoende zijn. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hieronder eene opgaaf te verstrekken van den kring, waarbinnen voor het kantoor Texel een enkele brief met 1 April tegen het verlaagde port van 3 cents kan worden ver zonden Kantoor Texel den Burg). Akenbuurt, Buitenlust, Burger-Nieuwland, Burgzicht, Driehuizen, Gerritsland, Hal (de), Hermanshoeve, Hoorn (den), Kapberg, Mal werk, Noordhaffel, Oeperen, Onderneming, Ons genoe gen, Panorama, Prins Hendrik polder, (alleen Alexanderhoeve en Amaliahoeve),Ruitersplaats, Strooppot, Tubantia, Welgelegen, Westen (de), Wostergeest, Witte Engel, Zuidhaffel. Kantoor Oudeschild. Brakenstein, Broekers, Dijkmanshuizen, Dool hof, Haven, Horntje, Kerkeplaats, Lagerhuis, Noordkaap, Prins Hendrik polder (behalve Amaliahoeve en Alexanderhoeve). Kantoor de Waal. Bargen, Eierland (Zuid), E verstekoog, Koog, Koogerveld, Molenbuurt, Pijpersdijk, Spang, Tienhoven, Waal en Burg, Kantoor Oosterend. Harkebuurt, Kaap (de), Nes (de), Nieuwe- schild, Noordebuurt, Noorden (het) (polder), Oost, Spijkdorp, Trentgeest, Zevenhuizen. Kantoor Be Cocks dorp. Bernee, Eendracht (polder), Eierland (Midden), Eierland (Noord), Eierlandsche Huis, Klim (de), Lichttoren, Volharding (polder), Zeeburg. Kantoor Vlieland. Eendenkooi, Haven, Lichttoren, Posthuis. Ten opzichte der postverzending wacht ons met April nog eene verbetering voor de ver zending van Oosterend. Was de verzending van daar tot nog toe eenmaal per dag, met dien datum zal de verzending tweemalen per dag geschieden; nevens de bestaande verzending zal ook des morgens te half zes eene verzending van Oosterend plaats hebben naar Oudeschild, in aansluiting met de tweede boot welke naar Helder vertrekt en met de verzending welke alsdan van het Oudeschild naar den Burg enz. geschiedt. De nieuwe tijdregelingdat was zooals velen zeker reeds hadden vermoed het onderwerp, hetwelk in de bijeenkomst, tegen Dinsdag-avond in het Hotel „den Burg" uit geschreven, ter sprake werd gebracht. De heer Stam, die deze bijeenkomst had uitgelokt, opende dezelve met een welkom aan alle aanwezigen, om vervolgens uiteen te zetten doel en strekking van de bijeenkomst en van het onderwerp; bijkans een uur was de spreker aan het woord. Het onderwerp, reeds in vele bladen be handeld, zal zeker bij velen wel eenigszins bekend zijndat wij alzoo niet haarfijn die kwestie weergeven, zal ieder begrijpelijk voor komen, onze plaatsruimte laat zulks trouwens niet toe. De vraag waszullen we ons zelv.en 20 minuten verjongen (Greenwich-tijd), (d.w.z. 20 minuten leven, welke niet in rekening worden gebracht), of zullen we ons zeiven 40 minuten ouder maken (voorstel prof. Hubrecht.) alzoo 40 minuten waar we niets aan hebben gehad, aan onzen reeds bereikten leeftijd toevoegen In allen ernst werd ons betoogd dat net beter zou zijn en voordeeliger tevens om, (zonder dien tijd te hebben geleefd) 40 minuten ouder te zijn dan we zijn, en waarlijk velen lieten zich daartoe vinden 111 Een aangenaam debat volgde naar aanleiding van des sprekers woorden; aanmerkingen en opmerkingen, somtijds wel eens ietwat ondeu gend naar 'tons voorkwam, gaven stof tot spreken, doch maakten het debat daardoor juist des te aangenamer; waarlijk, al zouden we met de tijdregeling niets gewonnen hebben, het voorrecht om zoo eens met velen gezellig, prettig en eendrachtig samen te zijn, was al reeds aangenaam. Maar toch, we kwamen ook tot een besluit aansluitende bij het denkbeeld van prof. Hu brecht, vereen igden wij er ons mede dat op den eveningdag (waarop nu de klok bij op- en ondergang der zon het uur van 6 aanwijst), voortaan de klok zal aanwijzen 6,40 bij op- en ondergang der zon. Een adres in dien geest aan den Min. van Binn. Zaken (zie ons vorig nummer pag 2 kol 1) werd door ruim 60 personen onderteekend. De leider van deze bijeenkomst werd, aan het einde er van, door een der aanwezigen dank gezegd voor het initiatief tot deze bijeen komst en de leiding daarvan; en de aan wezigen, al hadden ze van de millioenen, voor dooien, niets op zak gestoken, ze gingen toch zeker niet minder goed gestemd, een ieder naar zijne woning. De afdeeling „Texel" van 't N. O. G. hield jh Zaterdag eene vergadering in „Café Parkzicht." Op één na waren alle leden tegenwoordig, terwijl de vergadering werd bijgewoond door den Burgemeester, één der Wethouders, den Arr. Schoolopziener en nog een viertal gasten, waaronder 3 dames. De notulen der vorige vergadering en de rekening over het verloopen jaar werden goed gekeurd. De heer J. P. Thijsse bracht als Afgevaar digde verslag uit van de Gewestelijke Verga dering, gehouden te Amsterdam op 28 Dec. '91. De vragen van het Hoofdbestuur des Genoot- schaps omtrent: „Het Lager Ouderwijs Rijks zaak," werden ingeleid door den heer J. K. G. Muller. Alhoewel men vele der opgenoemde grieven moest erkennen, werd toch door de vergadering de conclusie aangenomen: „Het L. O. Rijkszaak is niet wenschelijk." De heer K: v. 't Veer leverde eene bijdrage over: „De gevolgen van de Acte van Navigatie voor Engeland." Oudeschild, 28 Maart. Het mannenkoor „Amicita" besloot Zaterdagavond met eene feestelijke bijeenkomst de winteroefeningen. De zangnummers werden goed uitgevoerd en bewezen, dat de leden zich in den afgeloopen winter wel geoefend hadden. Eenige leden hadden een paar blijspelen ingestudeerd, die zeer ten genoege der aanwezigen werden afgespeeld en niet weinig de feestelijke stem ming verhoogden. Een gezellig bal, dat het afwisselend pro gramma besloot, hield velen nog eenige uren in opgewekte stemming in de „Zeven Provin ciën" bijeen. Waal, 29 Maart. De Heer H. Keijser Sz. student in de Pharmacie te Amsterdam, heeft heden met gunstig gevolg het theoretisch examen voor apotheker afgelegd. De Cocksdorp, 29 Maart. Zaterdag j. 1. werd in Eierland het eerste kievitsei gevonden. Het stoomschip „Desterro" is in de vorige week 4 zeemijlen NW. 'A W. van het vuur schip Terschelling in aanvaring geraakt met het Eogelsche stoomschip „Indra", van Ham burg naar Cardiff bestemd, en te 11 uren in 14 vadem water gezonken. De passagiers, ten getale van vier en veertig, zoomede de bemanning, zijn door bet Engelsche stoomschip Oporto" gered en te Hamburg aangebracht. Het wrak ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1