N". 469. Zondag 3 April. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. IFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dien Buks 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij'de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBürg op Texel. NATIONALE MILITIE. Tweede zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL, brengen ter kennis van belang hebbenden, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te Alkmaar, op Dinsdag, den 12en April aanstaande, des voormiddags te 10 uren. In deze zitting moeten verschijnen lo. die lotelingen, wier zaak in de.eerste zitting niet is afgedaan, en 2o. zij die als plaatsvervangers of nummerver- wisselaars willen optreden. De loteling, omtrent wien de militieraad in zijne! eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft niet in de tweede zitting te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of nummerver- wisselaar mocht willen voorstellen. Texel, den 30 Maart 1892. De Secretaris, De Burgemeester, Stikkel Strick van Linschoten. TEXEL, 2 April 1892. Wij herinneren onzen lezers, welke daarin belangstellen, dat te beginnen April tot October de stoomboot „Ada" ook des Zondags de geregelde dienst hervatalzoo zal van af heden weder gelegenheid zijn om des Zondagsmiddags te 2.15 van Texel naar Helder te vertrekken en te 5 van Helder naar Texel. Helder, 1 April. Heden geraakte, door onbekende oorzaak, een schuur in brand van den heer Timmer, tijdelijk verhuurd aan den voerman R. Het gebouw was gedeeltelijk met hooi en stroo gevuld, hetwelk tegen brandschade verzekerd was. De haastig aangerukte brand weer moest zich bepalen tot het beschermen der belendende perceelen: Met groote moeite werden nog twee varkens uit de vlammen gered. Gelukkig was het bijna stil weer en viel het onheil op den dag voor. Aan de hoofden der politie is door den minister van justitie 'eene circulaire gericht, waarin wordt aangedrongen op geregeld toe zicht op den boterhandel, ten einde het toe nemend bedrog daarin tegen te gaan. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, wordt door den Minister van Binnenl. Zaken de benoeming voorbereid van eene staatscommissie tot jiet ontwerpen van eene wettelijke regeling der begrafenisfondsen. Uit Lemmer, schrijft men De vooruitzichten voor de ansjovis-visscherij laten zich dit jaar niet rooskleurig aanzien. Van een der voornaamste Hollandsche firma's is bjj een drietal zouters alhier bericht ontvangen, om voor haar, by de aanstaande teelt, voorloopig geen an sjovis te zouten. De enorme hoeveelheid dezer vischjes, in 1890 gevangen, vermeerderd met de vangst, van het afgeloopen jaar, en de geringe handel, welke in de laatste maanden in dit artikel geweest is, moesten als oorzaak daarvan beschouwd worden. Duizenden ankers ansjovis liggen nog in de kelders opgestapeld. Neemt men nu in aanmerking, dat de ansjovis-visscherij over het geheel voor de visschers nog een van de meest winstgevende bedrijven is, en tevens dat duizenden andere personen daarvan voedsel trekken, dan ligt het voor de hand dat dit stellig groote teleurstelling veroorzaakt. In de zitting der Tweede Kamer van Dinsdag werd rapport uitgebracht over ver schillende adressen, o. a. door den heer Van der Feltz over dat der heeren De Kanter c. s. betreffende de Jachtwet, waarvan de conclusie strekt tot mededeeling van 't verslag aan den minister van justitie onder verklaring der wenschelykheid om den eigenaar onbeperkt recht te geven zich het wild op zijn grond toe te eigenen en om het jachtrecht afkoop- baar te stellen. De minderheid echter sluit zich hierbij rfiet aan, maar concludeerde tot vrijgevige toepassing der vergunningen krach tens art. 26 en tot ruime schadeloosstelling voor schade, door den wildstand toegebracht. Over" deze conclusie zal nader worden be raadslaagd. Het ontwerp tot invoering der nieuwe Rid derorde Oranje-Nassau is aangenomen met 52 tegen 28 stemmen. In het achtergebouw van eene apotheek te Leeuwarden geraakte Zaterdagavond om streeks 10 Vj uur een vat phosphoor, doordien het water daarop was verdampt, aan het smeulen. Het was een en al rook, waardoor het ongeval zich verried. Het gevaar want dit was er niet weinig, daar in de kast, waar het phosphoor stond, ook benzine was geborgen werd nu nog bijtijds ontdekt. Met het openen der kast werd gewacht tot •de hulpbrandspuit der politie was aangerukt en water kon geven. De zaak had nu geen verdere gevolgen. Door het hoofdbestuur van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, is een adres gericht aan de Koningin-Regentes, waarin het er op wijst, dat de accijnsverhooging de bestrijding van drankmisbruik eer zal benadeelen dan be- voordeelen, en dat het daarom de verhooging van dien accijns niet kan toejuichen, 't Gevolg zal zijn, niet dat minder, maar dat slechter goed wordt gedronken. Wil een verhooging iets be- teekenen als middel tot wering van misbruiken, 't zou er een moeten zijn van ten min»te een derde van 't bedrag. Voorts zal door eene zelfs kleine verhooging de smokkelhandel worden aangemoedigd de mededeeling der regeering, dat de verhooging van den accijns in Duitsch-. land dien nagenoeg heeft bedwongen, doet juist de vrees ontstaan, dat een grooter verschil tusschen de beide accijnsbedragen hem zal doen herleven. Het hoofdbestuur zou willen aanbevelen, in stede van verhooging van dezen accijns, vrijstelling van belasting van bieren van zeer laag alcohol gehalte, opdat de gelegenheid, een onschadeljjken en gezonden volksdrank te kunnen krygen, be vorderd worde. Naar aanleiding van de met 1 April in werking getreden gewijzigde postwet brengen wfi het vol gende in herinnering-. Voor brieven, een gewicht van 200 gram niet te boven gaande, besteld binnen den kring van post- of hulpkantoor waar zjj ter post zj]n bezorgd, (zie daaromtrent ons vorig nummer) is, bfj vooruitbetaling, een port van 3 cent verschuldigd, indien het gewicht van den brief 15 gram niet te boven gaat, en van 5 cent, indien het gewicht meer dan 15, doch niet meer dan 200 gram bedraagt. Boven dat gewicht is het gewone port verschuldigd; Voor de hierbedoelde brieven z\jn nieuwe postzegels van 3 cent ingevoerd. Het gewone port bedraagt bjj vooruitbetaling als tot dusver 5 cent voor brieven tot een gewicht van 15 gram, boven 15 tot en met 200 gram 10 cent, 200 500 15 en voorts 5 cents voor elk gewicht van 500 gram daarboven. Het is geoorloofd eigen briefkaartformulieren te bezigen, mits de formulieren, zoowel wat de af metingen als de stevigheid van het papier en de gedrukte opschriften betreft, overeenstemmen met de van Rijkswege uitgegeven formulieren. Het ver schuldigde port, dat onveranderd bleef, is alsdan door aan te hechten frankeerzegels te verantwoorden. De voorzfjde van de briefkaarten is alleen voor het adres bestemd; overigens mag aan die zijde nog de naam, het beroep en de woonplaats van den afzender worden vermeld. Aankondigingen, afbeel dingen en dergelyken zjjn daarop derhalve niet ge oorloofd. De keerzpde der briefkaarten alleen is bestemd voor de schriftelijke of gedrukte mededeeling. Het port der nieuwsbladen is vastgesteld op '/j cent voor een blad van geen hooger gewicht dan 40 gram 1 cent voor een nieuwsblad van meer dan 40doch niet meer dan 150 gram, en voor zwaardere '/2 cent per 50 gram of goJoelte van 50 gram meer. Het port der monsters of stalen van koopwaren bedraagt 2V3 cts. voor elke 75 grammen of gedeelte van 75 grammen, mits bil vooruitbetaling door fran keerzegels voldaan. De monsters mogen het gewicht van 350 grammen niet te boven gaan, terwijl hunne afmetingen niet meer dan 30 centimeters in lengte, 20 in breedte en 10 in hoogte, of, indien zjj in eene rol zijn bijeen gevoegd, niet meer dan 30 centimeters in lengte en 15 in doorsnede mogen bedragen. De schriftelijke of gedrukte mededeelingen op het adres of de monsters, dan wel door middel eener daarbij gevoegde nota toegelaten, zijn beperkt tot de nommers, prijzen, handelsmerken, het gewicht de afmetingen, de beschikbare hoeveelheid, de hoedanig heid en de bijzondere benaming der goederen, waarop de monsters betrekking hebben. Het port der gedrukte stukken bedraagt bh vooruitbetaling 1 cent voor elke 25 gram of gedeelte van 25 gram. Bij zwaarder gewicht dan 100 gram is verschuldigd boven 100 tot en met 150 grammen 5 cts. 150 250 7 Vs 250 500 10 500 750 12 V, 750 1000 15 en voorts voor elk gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2'/2 cents daarboven. Gedrukte of daarmede "gelijkgestelde stukken, afzonderlijk of te zamen in een pakket vereenigd, mogen het gewicht van drie kilogrammen, of ten aanzien hunner afmetingen in lengte, breedte of hoogte, 45 centimeters niet te boven gaan. In eene rol verzonden, mag de lengte 75 cM. en de doorsnede 10 cM. bedragen. Postwissels. Voor verzendingen van geld, door middel van postwissels, bedraagt het verschul digde recht tot en met f 5.-2VS cts. boven,, 5.-. tot en met f 12,50. 5 12 50. h 25. ,25.-. 10 37.50. 15 37.50. a 50.—. 20 50. „75.—. 25 en voorts 5 eents voor elke som van f 25 of gedeelte van f 25 boven f 75 tot en met f 500. Boven dit bedrag is voor elke f 100 of gedeelte van f 100 een recht van f 10-cents te heffen. Verzegeling van gewone aangeteekende brieven wordt niet meer gevorderd. Het minimum-recht voor aangeteekende brieven met- aangegeven geldswaarde is verminderd op 12 V2 cent. De verplichte aanteekening is uitgestrekt tot brieven, bank- of muntpapier bevattende. Worden deze brieven, evenals die welke edele metalen of kostbaarheden bevatten, nietaangeteekend verzonden, dan geschiedt de aanteekening ambtshalve en wordt daarvoor van den geadresseerde, onverminderd het port een recht geheven, gelijk aan driemaal het recht voor gewone aanteekening bij vooruitbetaling ver schuldigd. De invordering van gelden op quitantiën is uitge strekt tot wisselbrieven, assignation en ander handels papier, mits ieder siuk afzonderlek het bedrag van 500 gulden niet te boven gaat. Het voor elk stuk vooruit te betalen recht bedraagt 5 cent, onverschillig het bedrag. Bovendien is, van de op elk borderel ingevorderde som, een recht te voldoen als voor een postwissel van geljjk bedrag- Met het oog op de ontevreden stemming, der bevolking te Beets, gevolg van de opruiing der sociaal-democraten) is ter versterking van de politie maréchaussée gerequireerd. Terwijl de ondersteuningscommissie besloten heeft, een groot deel der ingekomen gelden te be steden tot het vormen van een blijvende in richting tot werkverschaffing en tot het doen bouwen van goede arbeiderswoningen, eischen de behoeftigen, dat alles onder hen zal worden verdeeld, en tevens dat de commissie aan hen de bedeelden rekening en verantwoor ding zal dooD. Uit een brief van een gevangene in de straf gevangenis te Groningen „En dan vervolgens, gaat het mij hier heel goed, want ik heb nergens geen behoefte aan en koude behoeven wij niet te lijden, want de pijpen zijn altijd goed warm en werk in overvloed en eten meer als ik op kanik heb nu nog pleizier in mijn leven bij als anders en daarbij alle dagen mijn verdiende joon en nergens voor te zorgen, voor geene gChulden of huiselijke zaken, want de schulden zijn nu allemaal voor mijne vrouw." COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1