KIEVIT-EIEREN Buitenland. Marktberichten. ^ÜÏÏfk BEURTEN. Advertentiën ADVERTENTIËN. s> Miamdlag 4 a\b>mii De Cocksdorp, 2 April. Gisteren werd ons dorpje met een bezoek vereerd van onzen burgemeester in gezelschap van de beide wethouders. Van vele plaatsen wapperde de vaderlandsche driekleur. Naar de N. R. Ct. verneemt, ismen aan 's Rijks munt te Utrecht op het oogenblik druk bezig met de vervaardiging van nieuwe munten die met de beeltenis van onze koningin zullen prijken. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de dubbeltjes, waaraan groote behoefte bestaatdan volgen de kwar tjes en daarna zullen de guldenstukken worden aangemunt. Uit Charlois meldt men Met de vooruitzichten van den boerenstand ziet het er alhier niet gunstig uit. Evenals ten vorigen jare vreest men, dat alle veld gewassen, op de rogge na, overgezaaid zullen moeten worden. Dit alles is het gevolg van de vele strenge vorsten gedurende dezen winter. Ook met de vlasserijen is het allertreurigst. Door de lage prijzen zijn daarmede groote sommen verloren. Het is te voorzien, dat deze tak van nijverheid, welke aan honderden arbeiders in den winter een stukje brood gaf, spoedig geheel zal verdwijnen, daar er in de laatste jaren steeds met zeer groote verliezen gewerkt werd. Men meldt uit Schagen De buurtschap Avendorp onder deze gemeente bestaat uit een groote terp of wierde. De overlevering wilde, dat in dezen heuvel een groote schat zou zijn begraven. Zij had het in dezen niet ver mis, want werkelijk werd Woensdag door eene toevallige omstandigheid door den eigenaar, den heer G. Rant, een vrij groote klomp aaneengeroeste muntstukjes opge dolven. Zij zijn van zilver en ter grootte van een dubbeltje; aan de eene zijde schijnt een kop met helm of mijter en een bisschopsstaf, op de andere een in vieren verdeelde cirkel gestempeld. Zij zijn ter onderzoek aan een specialiteit opgezonden. Om zich een denkbeeld te vormen, in welk eene mate de levensverzekering-maat schappijen door de influenza-epidemie getroffen zijn, kan dienen, dat de maatschappij „Gresham" in de twee laatste jaren alleen voor sterfgevallen tengevolge der influenza een som van 658500 gulden uitbetaalde, dat is twee en een half maal meer, dan er in 43 jaar voor cholera- strfgevallen werd uitgegeven. Als een verblijdend bericht voor onzen veehandel wordt uit Dinxperlo gemeld, dat 70 stuks fokvee, door Duitsche kooplieden aangekocht, van daar uit, na geneeskundig onderzoek, over de Duitsche grenzen zijn ingevoerd. Te Blauwhuis, gemeente Wijmbritsera- deel, vermaakte zich een bijna tweejarig kind met te zuigen op een paar nieuwe wollen mofjes, die de moeder het had aangetrokken. Het kind werd plotseling ongesteld en stierf spoedig daarna. Geneeskundige hulp kwam te laat. Een drukke avond. Woensdagavond omstreeks half zeven werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een zwaren binnen brand, in de Nieuwe Hoogstraat ontstaan op de zolders van de meubelfabriek des heeren M. V. Swaab. De spoedig aangerukte brandweer stond bij hare komst voor een grooten vuurgloed, daar de aanwezige voorraad veeren, kapok, doppeD, enz. had vuur gevat, en ook het dak was aange tast. In bijzonder korten tijd gelukte het echter het vuur te blusschen, waartoe een tweetal Vechtkranen in het werk werd gesteld. Een groote hoeveelheid der brandende stoffen werd het venster uitgeworpen en spoedig door de straatreiniging opgeruimd. Nog was de brandweer bezig met hare werk zaamheden, toen de hier aanwezige macht werd opgeroepen voor een zwaren uitslaanden brand in de Driehoekstraat, spoedig gevolgd door het bericht, dat ook in de stoofsteeg brand was uitgebroken. Deze laatste bleek een zware schoorsteenbrand in perceel 4, een slagerswinkel, te zijn en onder scheidde zich vooral door eene groote ontwikkeling van rook, welke den geheelen omtrek verpestte. De brand in de Driehoekstraat was gelukkig niet zoo erg als de melding deed vermoeden. Met 1 brandkraan werden de vlammen bedwongen. Verder werd de hulp der brandweer ingeroepen bij een zwaren binnenbrand op een bovenhuis Kalkmarkt 8, vermoedelijk ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur; voor twee kleine binnen branden aan de Brouwersgracht en de Haarlemmer Houttuinen en voor zes schoorsteenbranden. Eenige winkeliers in ons land ontvingen dezer dagen weder eens eene circulaire van eene Duitsche handelsfirma, welke in deHol- landsche taal, doch blijkbaar door een zoon van Germanië met behulp van een woorden boek, was gesteld. Het merkwaardigste van deze circulaire was wel het slot, waarin bedoelde firma in plaats van wir schmeicheln uns, - te vertalen met „wij vleien ons", zeidewij flikflooien ons met uwe waarde orders vereerd te worden. Als een bewijs hoe belangrijk Duitsch- land voor onzen veestapel is, kan gemeld worden dat gedurende het afgeloopen jaar via het grensstation Nieuwe-Schans (Gr.) zijn uitgevoerd 20.119 varkens, 11.753 koeien en stieren, 5006 hokkelingen en kalveren, 180 veulens en 101 paarden. Het aantal ingevoerde dieren bedroeg 322 paarden, 48 veulens en 1 schaap. De Britsche regeeriug heeft besloten den invoer van levend vee uit Europeesche Rijken, vanwaar die tot dusver toegelaten werd, te verbieden. Te Orecho, bij Presburg, omsingelde dezer dagen een troep verwoede" boeren het huis van den rechter, spijkerde deuren en vensters dicht en stak daarna de woning in brand. De rechter zou met zijn gezin levend verbrand zijn, indien de overige dorpsbewoners niet nog bij tijds ter verlossing waren komen opdagen. De afschuwelijke daad der boeren geschiedde uit wraak, omdat de rechter geweigerd had, hun levensmiddelen te verschaffen, terwijl zij in nood vél keerden. Hoewel sedert de teleurstelling van de groote verwachtingen, die prof. Kochs tubetculine had opgewekt, een verklaarbaar wantrouwen is ontstaan vooral bij de leeken tegen alle berichten o r.trent een nieuw middel tegen tuber culose, wordt thans melding gemaakt van eene brochure, dezer dagen uitgegeven door prof. Landerer te Leipzig, waarin deze de goede ge volgen beschrijft door hem verkregen met inspui tingen van kaneelzuur bij lijders aan longtubercu- lose. Van 18 meest ernstige gevallen kon hij bij 9 genezing, bij 6 belangrijke beterschap constateerenen dat wel in ambulante stads- pTaktijk, zonder de hulp van een geregeld hygiënisch regime in versche en gezonde lucht. Reeds in 1889 had prof. Landerer in een Congres van geneeskundigen te Heidelberg over dergelijke behandeling gesproken. Uit Barcelona wordt van Zondagavond gemeld Een vat petroleum, dat op de kade overgegoten werd, ontvlamde en vloeide in de haven, waar vijf koopvaardijschepen en twee oorlogsvaartuigen er door in brand geraakten en vernield werden. Persoonlijk ongelukken hadden er niet bij plaats. Een nieuwe omwenteling in onze verwar- mings- en kooktoestellen staat voor de deur. Op de tentoonstelling van electriciteit te Londen waren dezer dagen toestellen te zien, die werkelijk door eenvoud treffen. Men heeft niet alleen geen brandstof, geen schoorsteen meer noodig, maar ook de. kachel is overbodig. De pannen worden nl. verhit door aansluiting met den electrischen stroom. In den bodem van de pan, waarin gekookt moet worden, zit een netwerk van draden, waardoor de electriciteit kan spelen. Men heeft nu niets anders te doen, dan de draden aan te sluiten aan den geleiddraad in de keuken, en het kraantje te openen. Ook bovenvuur voor het braden kan verkregen worden door in den deksel een dradennet aan te brengen. Voor het verwarmen van water kan men electrische duikers gebruiken, die in het water worden gezet, tot de vereischte temperatuur is verkregen. Kamers zullen eveneens op die wjjze verwarmd kunnen worden. Te Agram stierf Dinsdag eene vrouw van 100 jaar, die ruim 100 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen nalaat. Sinaasappelen zijn meer gewild als ze donker van kleur zijn. Een Parijsch koopman is nu op het denkbeeld gekomen ze door aniline te kleuren 1 Een weddenschap. Voor eenige dagen werd te Parijs tusschen den graaf d'Auvillier en den baron Richepin eene weddenschap aangegaan, dat van de honderd blinden, die te Parijs bedelen, er meer dan de helft kunnen zien. De wedden schap betrof eene som van 50.000 francs. Richepin, gevolgd door vier getuigen, begaf zich op een der boulevards, en bij een blinden man gekomen, haalde hij een revolver uit den zak en legde op den man aan. De blinde, denkende dat hij met een krankzinnige te doen had, sprong op en liep weg zoo- hard hij maar kon. Tachtig van de honderd blinden gingen, bij het zien van Richepin's dreigende beweging met den revolver, aan den haal. De Elbinger Zeitung vertelt van een waarlijk salomonisch oordeel dat door den schout van Projeratieten werd geveld. De klager was de voddenraper Knoll, die met een kar, getrokken door een grooten zwarten hond, het land door trok. De aanklager was de scharenslijper Paul. De strijd liep over den grooten hond. De scharen slijper beweerde, dat de hond hem toebehoorde en hem te Cobjeiten, waar hij den voddenraper ontmoette, was ontstolen. K. bewees echter op overtuigende wijze dat de hond van hem was. De dorpsschout besloot, toen alle onderzoek naar den waren eigenaar te ver'geefsch was de hond zelf te laten beslissen. Op bevel van den rechter werd K. rechts en P. links van de tafel van den schout geplaatst, en op gelijken afstand van beiden stond de hond. Als ik 3 zeg, zeide de rechter, laat de nachtwaker den hond los en gij beiden begint te fluiten. Dengene, naar wiens fluiten de hond luistert, mag het dier behouden want ongetwijfeld zal het naar zijn waren meester toeloopen. Zoo gebeurde het ook. De hond keek eerst naar K. en liet een woedend geblaf hooren, daarna draaide hij zich naar P. en liet dezen zijn tanden zien. Plotseling nam hij een sprong en rende de deur uit. „Ik dacht wel dat de hond gestolen was," zeide de rechter en klaagde de beide twistenden wegens diefstal aan. Schagen, 31 Maart. Aangevoerd2 paarden f 110 a 150; Stieren f a f 35 Gelde- koeien f 100 a f 225 35 Kalfkoeien f160 a 225Vaarzen f a Graskalv. f af; 170 Nuchtere Kalveren f 4 a 17 Schapen f a f -• Bokk. en Geit a gld.Varkens f 13 a f 16 Biggen f 7,50 a f 10,50 Kippen 50 a 100 ct. Eenden a ct Boter per KG. f 0,85, a 0,95 Kaas per kilogram a ct.Kipeieren per 100 250 a 300 ct.: Eendeieren per 100 a ct. Lammeren f a Ossen a Rammen f af. 525 Overhouders fl4a f25. Leiden, 1 April. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 130 a f 272 4 Stieren f 75 a f 240 Veulens stuks a f 210 kalrkoeien f 100 a f 270; Melkkoeien f 100 a f 270; 132 Varekoeien 85 a 200110 Vette koeien f 130 a f 27225 Vette kalveren f 38 a f 110, 277 Magere kal veren f 3, a f 8,; 10 Grasxaiveren f 20 a f 46 Vette Schapen f a f 516 Magere Schapen f 8,— a f 22 Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 172 Magere Varkens f 18 a f 40 Vette Varkens a. 236 Biggen f 7.— a f 15. Londen, 31 Maart. Ter veemarkt zijn aangevoerd 100 Runderen, 2000 Schapen en lammeren, 35 kalveren, 35 Varkens. Men noteert: Runderen 0,475 5, 0,69'/4 Schapen en lammeren 0,60 a 0,86'/4 kalveren f 0,45 a 0,90 varkens f 0,47sa 0,70. Zondag 3 April 1893. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Sohaiok. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazüre. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds 67* uur Ds. Kuperus. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts D RI Ej maal in rekening gebracht. herdenken wij de 25-jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders, D. BOON en S. RAB. Uit naam hunner kinderen- A Getrouwd: JOHAN DIRK ROEPER en GRIETJEBOON. Tevens betuigen zij hunnen hartelvjken dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 31 Maart 1892. Allen die iets te vorderen hebben Pgggltó® van of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van wjjlen den Heer DIRK JANSZOON SMIT, in leven smid gewoond hebbende te Texel en aldaar den 9 Februarij 1892 overleden, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen voor den eersten MEI aanstaande ten kantore van den notaris G. J. O. D. DIKKERS te Texel. worden tot Mei opgekocht tot den hoog: mogelijken prijs bjj M. VLAS. 1 uw» m ■icc«*aBagg«» rgiBlw^'yBiMCTJUIBillllWIII HWW* II—HCWBW—

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2