N#. 470. Donderdag 7 April. A®. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, Parkstraat, Burg op Texel. blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt bekend, dat van 13 April tot halt October 1892, Schietoefeningen van het Artillerie Instructieschip „Aruba", met geschut en draagbare wapenen zullen plaats hebben. Met geschut in Noordwestelijke- op de Hors en met draagbare wapenen aan de binnenzijde van den stuifdijk in O. Z. O.lijke richting. Er zal, tijdens het vuren met geschut eene roode vlag waaien van genoemden bodem, en wanneer met handwapenen wordt gevuurd een roode vlag aan een vlaggestok op het strand worden geheschen. Texel, 2 April 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 6 April 1892. Onze plaatsgenoot, de heer Frederiks, onderwijzer te Burg op Texel, bekwam bij het Maandag te Haarlem gehouden examen, acte voor de vrije- en orde-oefeningen voor de gymnastiek. Naar ons wordt medegedeeld is aan den heer M. Gijswijt, van de staf muziek der Kon. Ned. Marine te Helder, de leiding van het muziekcorps aan den Burg opgedragen. Naar men ons meldt is de leerl.-klerk bij de telegrafie bij de H. IJ. S., W. Dalmeijer, met ingang van 28 Maart als zoodanig geplaatst te Wormerveer. In de huishoudelijke vergaderiug van ons Nutsdepar temen t, Maandagavond gehouden, werd na het doen van rekening door de com missie over de Alg. bewaarschool alhier, tot bestuurslid in die commissie herkozen de heer Aug. Keijser (aftredend)in de vacature ontstaan door het tusschentijds aftreden van den heer Stam, werd voorzien door benoeming van den heer W. C. Reij tot lid van die commissie. Daarna werd kortelijk besproken de oprichting van een volks-credietbank te dezer plaatse. Naar aanleiding van de bemoeiingen welke het Hoofdbestuur zich voor de oprichtingen van volks-credietbanken getroost, werd deze zaak ook in het hier gevestigd Departement ter sprake gebracht Het bestuur had reeds met eenige personen omtrent deze zaak vergaderd geweest en het oordeel van die commissie was, dat de oprich ting van een volks-credietbank alhier wenschelijk niet noodzakelijk is. In eene volgende vergadering, in Mei te houden, zal deze zaak aan de uitspraak der leden worden onderworpenindien alsdan wordt besloten alhier eene volks-credietbank op te richten, zal mede moeten worden besloten of dezelve op coöperatieve grondslag zal bestaan, dan wel of het benoodigd kapitaal door aan- deelen zal worden bijeengebracht, in het laatste geval zullen pogingen moeten worden aange wend tot verkrijging vanhetbenoodigdekapitaal. Eene uitvoerige brochure omtrent deze zaak, vanwege het Hoofdbestuur van het Nut uitge geven, is voor belangstellenden ter inzage te bekomen. Zie rubriek „ingezonden" Verder zal in de volgende vergadering nog worden behandeld, het voorstel door een der aanwezigen gedaan, dat het departement donateur zal worden van het Leger des Heils, welk voorstel (nogal bestrijding uitlokkende) in deze vergadering niet kon worden behandeld, als zijnde niet op de convocatiën vermeld. Oudeschild, 3 April. De halfjaarlijksche vergadering van het onderling begrafenisfonds „Steunt elkaar", had gisteren plaats in „De Zeven Provinciën." Uit het verslag bleek, dat in 't laatste halfjaar, niettegenstaande vele sterfgevallen waren voorgekomen, de fondsen toch nog waren gestegen. Voor ruim 4V3 jaar werd de vereeniging opgericnt met 52 leden en telde thans reeds 219 leden, terwijl bijna f 550 in kas was. Om de toetreding van nieuwe leden te vergemakkelijken, werd er besloten om, aan vankelijk tot 1 September a. s. geene toetredingsgelden te heffen, terwijl voorts er op werd gewezen, dat vermoedelijk na weinige jaren de uitkeering aanmerkelijk zou kunnen worden verhoogd en de contributiën daaren tegen verlaagd. Oosterend, 6 April. Door schipper P. van hier werd jl. Zaterdag in de haven te Oudeschild aangebracht een koffer, gevonden in de Noordzee en bevattende manskleederen, papieren, eenig geld, verschillende gouden voorwerpen, enz. Waarschijnlijk behoort een en ander aan een der schipbreukelingen van het schip, dat voor korten tijd bij Terschelling door aanvaring ten gronde is gegaan. In de „Arnh. Crt." spreekt de heer Ottenhof, burgemeester van Groesbeek, beslist tegen, dat daar de eerste gevallen van pokken geheim zijn gehouden. De eerste ziektegevallen (in December 1891) werden echter door den geneesheer beschouwd als eene huidziekte, en eerst den 4den Februari werd door den inspecteur Verspijck het bestaan der pokziekte bij de door dien dokter behandelde lijders geconstateerd. Sequah heeft gedurende zijn verblijf in Den Haag een span paarden voor f 1700 gekocht. Thans meldt men dat kapitein Bakker van de N. Am. stoomvaartmaatschappij appèl heeft aangeteekend tegen het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij hij tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Onder de landbouwers op de Zuidhol- landsche eilanden openbaart zich een beweging, welke niet van belang ontbloot is. De reden er van is, dat velen van hen de nadeelige gevolgen van het groot-grondbezit beginnen in te zien. Volgens hun overtuiging werkt de groot-grondbezitter demoraliseerend op den kleinen landbouwer. Deze blijft pachter en kan daardoor de voordeelen niet genieten, welke hij zou verkrijgen als hij vrij man was. Ten einde het groot-grondbezit te koeren, zullen zij trachten een monsterbeweging op 't getouw te zetten en zich per adres tot de Regeering wenden, om er op aan te dringen, dat een progressieve grondbelasting tot stand kome. Het bezoek der beide Koninginnen van Amsterdam is bepaald tegen het einde dezer maand. Van 26 April tot 2 Mei zullen HH. MM. te Amsterdam vertoeven. Volgens zal in den loop der maand Mei een tegenbezoek gebracht worden aan de Duitsche keizerfamilie te Berlijn. Het b-zoek, aan Groningen en Fries land te brengen, zal einde Juni of begin Juli plaats vinden. Het plan bestaat in elk der hoofdsteden dier provinciën vier dagen te ver toeven. De tijd van den zomer, niet in beslag genomen door deze reizen, zal door HH. MM. te Soesdijk worden doorgebracht. Ds. van der Brugghen te Beets publiceert in het N. A. v. H. eenige „gedachten bij de weldaad aan Beets geschied." Daarin prijst hij liet oprichten van een gebouw voor werkverschaffing aan. Hij ziet in „kunstmatige werkverschaffing" echter geen toekomst voor den polder. Tot oplossing van het maatschappelijk vraagstuk ziet hij voor namelijk heil in emigratie. Dewijl hem de tijd nog ver af schijnt, dat gansch Friesland omgewoeld wordt en de arbeider van heden, die heden eten moet, niet op de bekeering der heeren wachten kan, zegt hijvertrek, als gij goede informaties genomen hebt, per eerste gelegenheid, naar Canada, waar gij, voor zoover ik begrepen heb, terstond 64, zegge vier-en zestig bunders (hectaren) beste grond present krijgt ruim brood hebt gij er dus zeker en gij zijt zelf op eens een groot land eigenaar! De reis van hier tot daar kost van 80 tot 100 gulden. Daar ter plaatse zijn er maatschappijen, die u voor den bouw eener woning en het ge reedschap 1250 gulden voorschieten. Weesp was in de vorige week in opschud ding. Bij honderden strooibiljetten was de mare verspreid, dat er dien dag de walvisch te zien zou zijn en gansch Weesp was naar de Keulsche Vaart gestroomd om aan het wonderdier zijne opwachting te maken. Doch wat er ook te zien was, geen wal visch was te bespeuren. Geen wonder trouwens, daar het vaartuig met het dier op 't oogenblik voor Kampen ligt. E9n grappige Weespenaar had zich alleen het genoegen gegund zijn stad- genooten op 1 April in het ootje te nemen en zijn toeleg is volkomen gelukt. 28 Maart was niet alleen een „kritieke" dag (systeem Falb), maar hij was ook, volgens een modernen Nostradamus, de datum van het vergaan der wereld. Met het oog daarop hadden voorzichtigheidshalve te Andijk een paar ouders hun kinderen niet ter school ge zonden. Over het „kritieke" van den dag van Maan dag kan men van gevoelen verschillen, maar hij kenmerkte zich in elk geval door buiten gewone guurheid en door aanhoudende sneeuw buien. Opmerkelijk is het evenwel, dat juist na dien kritieken dag, het wêer er zooveel gunstiger op is geworden. TEXELSCHE CODRAMT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1