Buitenland, Ingezonden Stukken. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. De nieuwe tijdregeling. Als antwoord op het van hier verzonden adres in zake de nieuwe tydregeling, (zie ons nummer van 31 Maart) werd aan de eerste onderteekenaar een afschrift gezon den van het antwoord aan Dr. Hubrecht e. a. op een adres van gelijke strekking, welk antwoord ook geldende is op het van hier verzonden adres; het luidt als volgt: „De Minister van Binnenlandsche Zaken, be schikkende op de adressen van Dr.A.A.W.Hubrecht en anderen" enz. (volgt inhoud adres). „Heeft goedgevonden aan adressanten te kennen te geven „dat het ook hem wenschelijk voorkomt, dat spoorwegtijd en burgerlijke tijd samenvallen; dat hij dan ook aan de daarbij betrokken autoriteiten bereids in overweging gegeven heeft in dien zin werkzaam te zijn, doch de bevoegdheid mist om daartoe bevelen te geven oi bindende voorschriften te verstrekken en dat ook de regeling van den spoorwegtijd niet behoort tot de bevoegdheid van den Minister van Binnenlandsche Zaken." Te Hazerswoude werden Maandag ten gevolge van brand, twee groote gebouwen in de asch gelegd. Bij het blusschingwerk werden vier personen onder de invallende muren en een zee van vuur bedolven. Een van hen stierf na een half uur van vreeselijk lijden, van een ander werden beide beenen gebroken terwijl de twee overigen belangrijke kneuzingen bekwamen. Te Delft is dezer dagen aan de Ned. Oliefabriek een proef genomen in hoeveel tijd de brandweer van de fabriek en de Ned. Grist- en Spiritusfabriek gereed was om bij het uitbreken van een brand te kunnen optreden. De proef slaagde uitmuntend, daar acht minuten na het gegeven alarm-signaal de geheele brand weer met het volledige materiaal op haar post was. Het Heilsleger besprekende, brengt de Standaard alle eer aan generaal Booth, dien zij zelfs Koning Booth zoude willen noemen. Zij voorspelt echter, dat na diens dood deze instelling het lot zal ondergaan, dat het Rijk van Alexander den Groote beschoren was, toen het onder zijne opvolgers werd verdeeld. Geniale personon als Booth vindt men in eene zelfde familie bijna nimmer in twee, drie generatiën. Met andere woorden het Leger des Heils staat en valt met Booth. De laatste bladzijde der historie van dit Heilsleger zal, zegt zij, een gansch anderen indruk maken dan de inleiding. Het bedrag, voor de noodlijdenden te Beets ingezameld, is geklommen tot f20.777. Volgens het definitief-ontwerp der Zomer dienstregeling van de Hollandsch IJzeren Spoor wegmaatschappij is de tijd van Greenwich aan genomen, zoodat de meeste treinen circa 20 minuten vroeger zijn gesteld dan thans. Te Groningen komen wekelijks groote scharen landverhuizers voor Amerika aan. Maakt het een bedroevenden indruk nog maar altijd door honderden Russische ballingen te zien aankomen, gunstig steken hierbij af de kloek en forsch gebouwde Poolsche emigranten, gekleed in hun nationaal kostuum, de traditio- neele grijze overjas en de tot over de knieën reikende laarzen. De noordelijke provinciën, voornamelijk Groningen, leveren tevens een aanzienlijk getal mannen, vrouwen en kinderen, die, onder geleide van een inspecteur van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij, naar Rotterdam worden vervoerd. De Tijd wijst op de onbillijkheid, dat de post buitenlanders buiten eigen landgenooten bevoordeelt. Zij heeft hierbij het oog op buitenlandsche quitanties boven de f10, die geregeld zonder plakzegel door de post geïnd worden, terwijl de Nederlanders zich wel degelijk aan de zegel wet moeten houden. Te Oostwoud (N.-Holland) volgt de com missie van werkverschaffing het voorbeeld, door eenige Friesche gemeenten gegeven, om aan minvermogenden tegen een matigen prijs stukken bouwgrond in huur te geven. Aaneen aantal hoofden van gezinnen is een stuk tuin grond, groot 30 oude roeden, in gebruik gegeven tegen 10 cents per oude roede. Blijkens een bericht van den consul-generaal te Christiania heett de Noorsche regeering den invoer in Noorwegen verboden van uit Nederland herkomstige levende paarden, runderen, schapen en geiten. Door eene ontploffing van 5250 kilo pyroxyline in de kruitfabriek te Petersburg, vloog Dinsdag dat gebouw met 9 arbeiders in de lucht. In een aangrenzend fabriekgebouw werden 5 werklieden verwond. Te Hamburg is de groote goederenloods aan deKeizerskade, waarin zich belangrijke hoeveel heden koffie, katoen en sinaasappelen bevonden, een prooi der vlammen geworden. De materieele schade wordt op eenige millioenen marken geschat. De schepen, welke ter lossing aan de kade lagen, zijn er zonder schade afgekomen, daar ze intijds konden verhalen. De kelder, welke vol lijnolie en spiritus ligt, is onder water gezet en men hoopte daardoor die goederen te redden. Een brandweerman werd zwaar gewond, terwijl de inspecteur van het gebouw wordt vermist. Volgens de Blowitz, den Parijschen correspon dent van de „Times," zou Bismarck keizer Wil helm onlangs beschreven hebben, als 6en groot vorst, die er naar streeft in de voetstappen van Jozef II te treden en de wereld wil hervormen. Daar hij echter verkeerd begrepen is, heeft bij alle partijen mishaagd. Bismarck beweert, dat hij vroeger reeds voorspeld heeft, dat men den keizer zal willen steenigen, zoo men begrijpt, dat hij niet aan iedereen een hoen in den pot kan geven, zooals het ideaal van koning Hendrik IV was. HB.) Woensdagochtend tusschen 8 en 10 uren heeft in de baai der Seine te Caudebec de hoogste springvloed dezer eeuw, zoo niet van ettelijke eeuwen, de zoogenaamde „masctret," plaatsgehad. Deze vloed vertoont zich als een ontzaggelijke muur van water, die over de afstroomende wate ren der rivier heen en er tegen in landwaarts rolt met de vaart van een paard in galop. Bij zulk eene gelegenheid kwam een vijftig jaar geleden de dochter van Victor Hugo, zijn schoon zoon Vacquerie, hun kind en een zeeman om het leven. Er was ditmaal eene ontzaglijke menigte met extra-treinen het schouwspel komen bijwonen. Indien er een westewind had gewaaid, zou eene verwoestende overstrooming niet zijn uitgebleven. De Engelsche profeet Baxter, die den onder gang der wereld op 11 April 1901 voorspelde, heeft onlangs weer eene voordracht over deze gebeurtenis, waarvoor allen zich moesten voor bereiden, gehouden. Plotseling stond een der hoorders op en vroeg den spreker, of hij bereid was zijn geheele vermogen te vermaken aan eene weldadige instelling, wie het na 11 April 1901 zou toebehooren. Baxter meende, dat dit onnoodig was, daar dan niemand meer leefde. „Dat doet er niet toe," meende de andere, „misschien worden wel enkelen gered en die zouden het geld goed kunnen gebruiken. Een van mijn vrienden en ik zullen gaarne als beheerders der stichting optreden. Maak dus het document maar op." Den heer Baxter ging het echter als den rijken jongeling, „want hij heeft vele goederen." Het document werd niet opgemaakt en Baxter verdween spoedig. In de algemeens vergadering der Maatschappij tot Nut van het Algemeen den 20 Mei 1891 te Amster dam gehouden is zonder hoofdelijke stemming, het volgende besluit genomen: „dat ter beschikking van het hoofdbestuur zou „worden gesteld de som van f1000, om daaruit de „middelen te vinden om het tot stand komen van „plaatselijke volks-credietbanken, b(j voorkeur op „coöperatieven grondslag, te helpen bevorderen." Door het hoofdbestuur is aan dit besluit uitvoering gegeven door de benoeming eener commissie uit zijn midden, bestaande uit de heeren A. C. Wertheim, Mr. H. Goeman Borgesius en C. J. M. Dijkmans om eene leiddraad samen te stellen ter voorlichting van de departementen omtrent de wijze waarop en den vorm waarin dergelijke instellingen voor het volk in het leven kunnen geroepen worden. Een exemplaar van dien leiddraad is aan het Departement Texel toegezonden, vergezeld van een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin onder meer verzocht wordt hem te stellen in handen eener commissie om te dienen van preadvies omtrent de vraag, „of het departement het initiatief zal nemen tot het oprichten van een volksbank". Het bestuur van het depart. Texel heeft voor dit doel eene commissie benoemd en deze bracht in de gisteravond, «ehouden huishoudelijke vergadering verslag uit Z(j beantwoordt de vraag of het bestaan van een volksbank loenschelvjk is, toestemmend, doch zij ont houdt zich een oordeel uit te spreken over de vraag of do oprichting noodzakelijk en mogelijk ia. Te dien opzichte wordt geadviseord alle belangstellenden (ook niet-leden van het Nut) in de gelegenheid te stellen de zaak te overdenken en zich bereid te verklaren tot de oprichting mede te werken, tot dit einde den leiddraad voor een ieder ter inzage verkrijgbaar te stellen en in de vergadering te houden in Mei a. s. nader te beslissen. De vergade ring vereenigde zich hiermede. De commissie is nog van oordeel dat pen volks bank met rechtspersoonlijkheid krachtens de wet van 1855 voor Texel de voorkeur zou verdienen boven een coöperatieve bank. Het doel der volks banken is kleine industrieelen, kleine neringdoenden, kleine landbouwers, visschers, werklieden,ambachts lieden, venters, enz. in de gelegenheid te stellen, om, ten einde staande te blijven in den strijd om het bestaan, zooveel mogelijk door eigen krachten, crediet te verkrijgen. En dit eensdeels met geheele uitsluiting van het begrip weldadigheid en anderdeels tegen een zoodanige rente dat geen meerdere winst wordt gemaakt dan om de onkosten te dekken. Ter gedeeltelijke verkrijging van kapitaal is meestal een spaarbank aan de instelling verbonden, die zonder bezwaar wat meer rente kan geven dan de rijks postspaarbank. In Duitschland is hetgetal volksbanken van 1859 --1879 van 80 tot 900 geklommen, terwjjl van 1879--1891 dit aantal tot 2300 vermeerderde. Bovengenoemde leiddraad is bij mij ter inzage te verkrijgen. Inlichtingen zal ik gaarne zooveel mogelijk verstrekken. L. VAN EVERDINGEN, Voorzitter v. h. dept. Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Texel, 5 April 1892. 5*nmierend 5 April. Aangevoerd 131 vette kalveren 70 a 100 ct. per kg.; 573 nucht. kalv. f5 a 15; 172 vette Varkens 36 &54 ct. per kg. 114 magere Varkens f 12 k 22; 227 Biggenf6a f 9 2871 Schapen en Lammeren, 314 (Runde ren en 2 Stieren f a kip-Eieren f 2,50 a f3.25 per 100. Vette koeien, prijshoudend, handel levendiger f 0,65 a f 0,76 per k. g. Gelde koeien, prijshoudend, handel vlug, f 100, a f 180 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f150 a f 240 per stuk. Vette kalveren prijshoudend, handel matig. Nuchtere kalveren, hooger in prijs handel vlug. Vette varkens, lager in prijs, handel traag. Magere varkens en biggen lager in prijs, handel traag. Overhouders, prijshoudend, handel matig, groote aanvoer 12 a 24 gld. per stuk. Slachtschapen, prijshoudend, handel vlug, f 12 a 28 gld. per stuk. R IJ K S I» O STSI'AAK l!A\K. Aan het postkantoor TEXEL en de, daaronder ressorteeren de, hulpkantoren werd gedurende de maand'Maart Ingelegd f 1332,11'A Terugbetaald f 2206,87. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1023. Zondag 10 April 1892, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaick. (Bevestiging en Doop). Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal). Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. (Bevestiging, Doop en Voorbereiding). De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 30 Maart 5 April. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDPieter Bakker Jz. en Geertje Postema. Johan Dirk Roeper en Grietje Boon. Gerrit Wilner en Willemina Abbenes. Jacob Kaan en Adriaantje Visman. GEBORENGeene. OVERLEDEN: Willem de Bie, 74 jaren, weduw naar van Pietertje Kuip,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2