N°. 471. Zondag 10 April A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBone op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boeg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met vorhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL, maakt bekend, dat van 18 April tot halt October 1892, Schietoefeningen van het Artillerie Instructieschip „Aruba", met geschut en draagbare wapenen zullen plaats hebben. Met geschut in Noordwestelijke- op de Hors en met draagbare wapenen aan de binnenzijde van den stuifdijk in O. Z. O.lijke richting. Er zal, tijdens het vuren met geschut eene roode vlag waaien van genoemden bodem, en wanneer met handwapenen wordt gevuurd een roode vlag aan een vlaggestok op het strand worden geheschen. Texel, 2 April 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 6 April 1892. De ambtenaar bij do directe belastingen alhier, de beer Lolkerca, wordt in die betrek king overgeplaatst naar Terschelling. Voor de ontstane vacature wordt de heer ChrKoning ambtenaar bij de directe belastingen, thans te Tegelen, naar hier overgeplaatst. Naar men ons mededeelt heeft bij een lanbouwer alhier, een schaap 5 lammeren ter wereld gebrachtden volgenden dag waren er echter reeds 3 gestorven. In de omstreken van Kolhorn (binnens- dijks) sterven vele jonge lammeren. Als oorzaak hiervan wordt genoemd de achterlijk heid der schapen. De landerijen lagen dit jaar zeer lang onder de sneeuw, zoodat het wolvee moeilijk grazen kon. Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de postwet, merkt het Nbl. v. Ned. op. Wanneer men nu een bedrag van f 17.50 per postwissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee postwissels van maakt, een van f 12.50 en een van f5, betaalt men 7Va cent. Terwijl men dus aan de post dubbele moeite veroorzaakt, is de verzending goedkooper. Van tal van gevers en geefsters heeft de commissie te Beets bericht ontvangen, dat zij alleen te beschikken heeft over de gezonden gaven. Dat deze brieven gezonden worden is het gevolg van het schrijven in sommige bladen door dr. Vitus Bruinsma, Nawijn en anderen. De commissie heeft besloten spoedig in dagbladen mededeelingen te doen, waaruit blijkt dat dr. Vitus Bruinsma geheel ten onrechte het lid der commissie Toering in staat van beschuldiging gesteld heeft. In het geheel is thans ruim f 6600 uitgegeven; ieder gezin kreeg gemiddeld f6 per week. Aan kleeding en beddegoed is ruim f 2200 uitgegeven. Te Breda komt eerstdaags onder den hamer de nalatenschap van een zoogenaamde huisjes melkster. Er zullen verkocht worden, behalve 4 bouwterreinenen 8 groote huizen,niet minder dan 96 kleine huisjes, met een huurwaarde van f5500. Het programma is verschenen van de 38ste algemeene tentoonstelling, welke van 7 tot 11 September a. s. in de gebouwen, stallen en tenten van de HollaDdsche Maatschappij van Landbouw te Leiden zal plaats hebben. Een ieder, zoDder onderscheid of hij al dan •>t lid is van de Maatschappij, wordt uitgenoodigd 'eze tentoonstelling in te zenden. Het programma bevat 243 nummers waarvoor prijzen worden uitgeloofd. In de onderafdeeling VII, Wolvee, wordt het volgende gevraagd Springram, geboren in 1891, van Lincoln ras le prijs G. M. 2e prijs Z. M. SpriDgram, geboren in 1891, van zuiver Texelsch rasle prijs V. Z. M. en 110. 2e prijs Z. M. Springram, geboren in 1891, van zuiver Texelsch ras, gefokt en tot op den dag van de verzending naar de tentoonstelling gehouden op het eiland Texel; le prijs V. Z. M. en f10. 2e prijs Z. M. Twee melkgevende Ooien, van zuiver Texelsch ras, geboren in 1889,1890 ot 1891le prijs V. Z. M. 2e prijs Z. M. Twee melkgevende Ooien, van inlandsch ras, geboren in 1889, 1890 of 1891le prijs V. Z. M. 2e prijs Z. M. Een Ramlam en twee Ooilammeren, van vol bloed Texelsch ras, geboren in 1892le prijs V. Z. M. 2e prijs Z. M. Ramlam, onverschillig van welk ras, geboren in 1892 in Nederland le prijs Z. M. 2e prijs B. M. Zes Ooilammeren, onverschillig van welk ras, geboren 1892 in Nederland; le prijs V. Z. M. 2e prijs Z. M. 3e prijs B. M. Melgevende Geit; le prijs Z. M. 2e prijs B. M Uit Scheveningen baricht men, dat in den aanstaanden zomer de bezoekers van die badplaats gelegenheid zullen hebben niet alleen om een walvisch te zien, maar ook om in het zeemonster te zitten. De ondernemer zal zorgen, dat het verblijf in den walvisch zoo aangenaam mogelijk zal zijn. Dezer dagen zal men beginnen het dier in elkaar te zetten op een terrein aan den strand weg naast het café „Seinpost". Het aantal vischsoorten, dat in de laatste jaren uit verscheidene warme streken in Europa ingevoerd werd, is weder met een vermeerderd. Een Nederlander de heer J. Stoking, heeft aaD boord van het stoomschip „Prirs Willem III", tien nog niet volwassen exemplaren van eene Surinaamsche vischsoort, die in h6t Nederlandsch „boschvisch" genoemd wordt, naar Nederland overgebracht. De boschvisch (Macrodon trahira) komt in de rivieren van Suriname voor en wordt in zeer groote hoeveelheden in de nabijheid van water vallen aangetroffen. Hij bereikt eene lengte van ongeveer 1 Meter, is met groote schubben bedekt en in het bezit van sterk ontwikkelde tanden, waarmede hfj zelfs monschen, die in de rivier baden, gevaarlijke wonden kan toebrengen. Het vleesch van dezen visch moet zeer smakelijk zijn. Op de reis werden de visschen met mijten gevoed, ook moest steeds voor verwarming van het water zorg gedragen worden, daar zij anders het over brengen in het koude jaargetijde niet hadden overleefd. De heer J. Stoking heeft de belang rijke dieren aan het Zoölogisch „Genootschap" „Natura artis-magistra" ten geschenke gegeven, die de visschen nu in de kleine zaal van het Amsterdamsch Aquarium tentoonstelt. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs is door de Fransche regeering een besluit uitgevaardigd, waarbij wordt voorgeschreven dat rundvee, schapen, bokken, geiten en varkens, uit Nedeiland over België naar Frank rijk verzonden, in dit laatste land slechts zullen worden toegelaten onder voorwaarde, dat de doorvoer door België plaats hebbe gehad langs den spoorweg in wagens door de Neder- landsche douane geplombeerd. Sts-Ct. Aan de Haarl. Ct. wordt gemeld, dat in het begin dezer week uit Heemskerk de hulp werd ingeroepen van de politie te Beverwijk. Een deftig gekleed heer, gewapend met eene groote bijl en vergezeld van twee zijner knechts, had bezit genomen van het oude kasteel Assem- berg, dat sedert jaren niet bewoond wordt. Hij beweerde Burggraat te heeten, en trachtte door middel van oude, bijna onleesbare boeken en oorkonden, die hij had medegebracht, te bewijzen dat hij graaf en heer was van verschillende graafschafien en heerlijkheden, zoodat hij eigenaar, was van bijna geheel Nederland. Hij wenschte nu het huis Assemberg te exploiteeren en om te beginnen de bijl aan den wortel van het prachtig geboomte te leggen. Gelukkig werd hij hierin gestoord, doch o hem te verwijderen, daarin slaagde men niet gemakkelijk. De man, die krankzinnig schijnt en van wien men de herkomst nog niet weet, is door de bevoegde autoriteit aanvankelijk in het Raadhuis opgesloten, terwijl de zaak inmiddels bij de justitie aanhangig ia gemaakt. Het feit veroorzaakte intusschen niet weinig beweging onder de bevolking van het anders zoo stille en vreedzame dorpje Heemskerk. Door de directie der Neder. Amerik. Stoomvaartmaatschappij is de passageprijs voor derde klasse passagiers naar New-York en Baltimoro verhoogd en thans gebracht op f66 per persoon. Drie jaar geleden bedroegen de reis kosten voor do 3e klasse slechts f 50. De minister van Binnenlandsche kaken brengt ter algemeene kennis, dat de pokken in de gemeente Wijchen epidemisch verbreid zijn. DeProv.N. Brab. Crt. in herinnering brengende eene merkwaardige operatie door Prof. Benedikt te Weenen gedaan, laat daar op het volgende volgen, en aan te toonen op welke hooge trap in onze dagen ook hier te lands de heelkunde staat„Een Indisch militair, sedert 1889 aan toe vallen lijdende, zocht bij prof. Van Iterson te Leiden hulp. De dagelijks komende toevallen wer den voorafgegaan door trekkingen in de vingers. Dit verschijnsel kon hij dan ook als voorbode van een epileptischen aanval aangeven. Door deze dagelijksche plagen in hooge mate gekweld, drong hij ten zeerste op eene operatie aan, ten einde van dit euvel verlost te worden. Prof. Van Iterson zwichtte voor dien aandrang, hoewel een volkomen bevredigend resultaat, in aanmerking genomen den duur van het lijden, terwijl geen verwonding als directe oorzaak kon worden aange geven, den patjënt niet kon voorspeld worden. De operatie werd verricht door opening van den schedel op eene bijzondere wijze, waardoor snelle genezing mogelijk zou zijn, en wegneming van dat deel der hersenen wat aan de beweging der vingers beantwoordt, waarna de schedel weer gesloten werd, in Dec. '91 verricht. „Nadat de op dezen ingreep in de hersensub- stantie noodzakelijkerwijze volgende complicaties verdwenen waren, volgde eene ongestoorde genezing, zonder dat een nieuw optredende epilep tische aanval (toeval) deze stoorde. „De patiënt kon dan ook eenige weken geleden, na door prof. Van Iterson op de cliniek te zijn voorgesteld, genezen het academisch ziekenhuis verlaten, ten hoogste dankbaar, aldus van zijn lijden verlost te zijn." Te Amsterdam vertoeft thans een man die niet minder dan 25 jaar in Siberië heeft doorgebracht, en wien het eindelijk gelukt is uit dat oord te ontvluchtten. Jacob Koton, de zoon van een welgestelden molenaar Lawkowo (Russisch Polen) nam op 19 jarigen leeftijd aan de Poolsche oproer in 1863 deel. In de nabijheid van zijn geboortestad kreeg h(j een schot in den linker voet; hij werd door de Russen gevangen genomen en tot levenslange verbanning naar Siberië veroordeeld. Eenige malen werd door Koton een poging tot ont vluchting ondernomen, en na mislukte pogingen die hem veel straf berokkenden, slaagde hij er eindelijk in, aan het onherbergzame oord te ont komen. Thans tooft hij aldaar, waar hij gaarne een Nederlandsche bewerking van het verhaal zijner lotgevallen zou willen doen verschijnen. Naar het „L. Dbl." verneemt, heeft den Leidsche broodfabriek voor geheel haar per soneel Zondagsrust ingevoerd. De behanger H. te Breda, had een wondje aan de hand en kwam daarmede in aanraking met behangselpapier, dat met een vergiftige stof gekleurd was. Hij is kort daarna aan bloedver giftiging gestorven

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1