YroJeriai m Leien op Meriai 14 April TE KOÜf rar ion neestMisiie, een Schapenboet- Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. PBEDIKBËURTEN. Advertentiën ADVERTENTIËN. Vrijzinnige Kiesvereeniging In het Roekelsche bosch onder Eede heeft een hevige heide- en boschbrand gewoed. Ongeveer 13 hectaren bosch, toeb9hoorende aan den heer H. W. Dros te Bennekom en anderen, en 25 hectaren heide van de buurt Eede Veldhuizen zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. De muntjes, ten getale van ongeveer 1200 in een terp te Schagen gevonden, zijn zeer oud. Zij zijn echter niet uit den Romeinschen tijd, maar heel wat'jonger; ze dagteekenen uit de 12e eeuw. Ze zijn niet bisschoppelijk, want dan zouden ze de letters E P C of E. P. C. T R A (Episcopus Trajectensis is Bisschop van Utrecht) moeten vertoonen, maar, daar zij geen opschriften hebben behooren zij tot de zg. „monnaies muettes". Hoogstwaarschijnlijk zijn zij door Westfriesche kloosterheeren of abten geslagen. "Wijlen prof. van der Chijs onderstelde, dat dergelijke reeds vroeger gevonden munten door de abten van Egmond gemunt waren. Dergelijke muntjes droegen den naam van denariën of deniersbij groote betalingen werden zij toegewogen vandaar nog de benamingen Pond groot. Pond Vlaamsch en Pond Sterling. Behalve de reeds genoemde munten, zijn tot dusver nog gevonden een paar tanden van een wild zwijn, eenige vreemde steenen en de scherven van een urn. Avendorp is misschien een graf heuvel uit zeer ouden tijd. Eene moedige daad werd Maandag voormiddag verricht door P. C. Schuit, wisselwachter aan den overweg aan den Diergaardesingel te Rotter dam. Toen de sneltrein uit den Den Haag welke te 11.46 uur aan het station D. P. aldaar aankomt, reeds in het gezicht was, begaven zich eenige kinderen, komende van den Beugeldijkschen weg, op den overweg om naar den Diergaardesingel over te steken en kropen daartoe onder de reeds neergelaten afsluithoornen door. Een dier kinderen, een meisje van 10 jaar had bijna reeds den overweg gepasseerd, toen zij, op de rails staande waarlangs de trein moest passeeren, door het geschreeuw van wandelaars op het dreigende gevaar opmerkzaam werd gemaakt, doch door den schrik bevangen en niet wetende wat te doen, doordien men van weerszijden stond te schreeuwen, bleef zij op de rails staan. Genoemde wisselfrachter snelde toe en greep, met gevaar voor eigen leven, het meisje op het oogenblik, dat de locomotief nog slechts enkele meters van haar verwijderd was. De moedige beambte rolde met bet kind aan de andere zijde van de rails op den grond, doch geen van beiden bekwam letsel. Aan eene lezing over aardappelmeelfabrieken ontleenen wij het volgende De aardappelen worden door een tonmolen uit de schepen vervoerd en komen dan in den voor- wasscher, die 20 omwentelingen per minuut doet, terwijl een flinke waterstraal op de aardappelen nederdaalt om ze te reinigen. Om ijzer, been en cokes nog van uit de aardappelen te verwijderen, komen zij in een schommelende bak, wieg geheeten, waarin schotten geplaatst zijn, waarvoor de schade lijke stoffen blijven liggen. Een Jacobsladder voert de aardappelen dan omhoog en brengt ze in den rasp, die ze heel fijn maalt. De gemalen aardappelen noemt de fabriekant vezels.en om eer ste kwaliteit meel te maken, moet nu het zetmeel uit de vezels gehaald worden. Eerst komen de vezels op stootzeven van zijgaas voorzien, door het stooten druipt het meel water door het gaas, terwyi de vezels daarop blijven liggon. Dit meelwater wordt op de slemptafels en daar na nog eens op hooge slemptafels bewerkt, zoodat het meel daaruit, grootendeels op tafels is achter gebleven. Dit natte meel kan lang duren, 20 pet. zwavelzuur wordt er aan toegevoegd, om het gisten te voorkomen en in steenen bakken be waard. Nu moet dit meel gedroogd worden. Centrifugeeren in nu noodig, om de percentage van den vochtigheidstoestand van het meel gelijk te krijgen. De centrifuge maakte circa 2200 om wentelingen per minuut, door de middenpunt- vliedende kracht wordt het meel drooger en krijgt een zelfde procent vocht. Een ronddraaiende borstel brengt het meel nu regelmatig op zeildoeken, waartusschen koperen pannen, die door stoom verwarmd worden. Het meel valt van het eene doek op het andere en komt ten slotte geheel droog te voorschijn. Nu wordt het nog gebuild en de 1ste qualiteit is ge reed. Van de vezels op de slemptafels achtergebleven, wordt op dezelfde wijze later 2de en 3de qualiteit gemaakt. Het crimineel gerechtshof te Berlijn was voor een paar dagen getuige van een zeldzaam tooneel. Een werkman, Rault geheeten, die wegens majesteitsschennis terechtstond, braakto met aan waanzin grenzende roekeloosheid de ernstigste be- leedigingen uit tegen den Keizer, den Rechter en de Regeering. Hij werd tot twee jaren gevange nisstraf veroordeeld. Toen hij uit de zaal werd weggeleid, wierp hij een reporter op den grond, die hem in den weg kwam, doch hem verder niets misdaan had, en schopte daarop zijn ver dediger. Toen de bewaarders hem nu poogden te bedwingen, sloeg hy woest naar alle kanten, tot hij op den grond geraakte. Een der bewaarders beet hij in een vinger tot op het been en hij werd eerst overmeesterd, nadat een andere bewaarder een voet op zijne keel zette en hem bijna deed stikken. Met zulk een woestaarö had men in het Berlijnsche gerechtshof nog nooit te doen gehad. Twee schooljongens te Weenen, broeders, wilden dezer dagen voor „beultjes spelen", daartoe opgewekt door het lozen van de procesgeschie denis van den onlangs ter dood veroordeelde en gebrachte dienstboden-moordenaar Schneider, Hun spel was, helaasmaar al te natuurlijk een der knapen stierf aan de gevolgen van ver worging. De groote uittocht der Israëlieten uit Rusland zal waarschijnlyk dit jaar beginnen. Reuter seint „Er is alle reden te gelooven, dat het Russische gouvernement zijne goedkeuring geschonken heeft aan de statuten der vereeniging, die zich belast heeft met de door baron Hirsch op touw gezette- Joden-emigratie. Als die goedkeuring gegeven is, hebben de Joden slechts de noodige formaliteiten in acht te nemen en dan is het hun vergund Rusland te verlaten." Het British Medical Journal dringt aan op eene enquête vanwege den staat, naar aanleiding van de herhaaldelijk opduikende beweringen, dat uit Amerika geconserveerde vruchten, waarin zekere bestanddeelen rattekruit aanwezig zijn, hier en op het vaste land op groote schaal ingevoerd en verbruikt worden. De Amerikanen zouden hunne vruchtboomen met arsenicum houdende vloeistoffen besproeien ter bestrijding van de insecten, naar het heet echter zóó sterk, dat onlangs de gezondheidsraad te New-York daarom eene groote hoeveelheid vruchten liet vernietigen. Te Wilna zal in deze maand het vreeselijk proces over de „engeltjes-makerij" beginnen. Veertig vrouwen zullen terecht staan, beschuldigd van medeplichtigheid, eenige verdacht van syste matische kindermoorden. In April 1890 werden een paar kinderlijkjes in een riool gevonden, wat tot de ontdekking leidde van een menigte kinderlijken, 't Bleek toen, dat er een bepaalde onderneming was om kinderen, op wie de ouders niet waren gesteld, op te ruimen. Het onderzoek heeft bijna twee jaar geduurd en thans zullen 350 getuigen worden gehoord. Een zuigeling als getuige. Een arme naaister te Londen, werd bij een harer klanten ontboden om over naaiwerk te spreken. Zij nam haar anderhalf-jarig kind mede, dat zij, terwijl zij met de dame sprak, op tafel zette. Na haar vertrek miste de vrouw des huizes een sovereign) een goudstukje dat f 12.70 waard is) hetwelk op de tafel gelegen had. Intusschen had de naaister, thuis gekomen, tot hare ontsteltenis, in een der vast gesloten vuistjes der kleine het geldstuk ontdekt, en eerlijk als zij was, besloot ze het nog dienzelfden avond door haar man te laten terug brengen aan de eigenares. Doch, voor dat zij dat plan ten uitvoer kon brengen, kwamen twee politieagenten bij haar die, het muntstuk in haar bezit vindende, haar naar de gevangenis brachten. Men sloeg geen geloof aan haar verhaal, hoezeer zij ook hare onschuld betuigde. Plotseling kreeg de toegevoegde verdediger een goeden inval. Op den dag harer veroordeeling werd op zijn verzoek, het kind op een tafel in de gerechtszaal geplaatst, terwijl men in hare nabijheid een sovereign had neergelegd. In angstige spanning volgde men de beweging van het wicht en ja, toen het eindelijk, aangetrokken door het glinsterend geldstuk de handjes uitstrekte en het in zijn vuistje verbergde, toen weerklonk tegen al de vorderingen in, een luid gejuich door de zaal en in trioml werden moeder en kind door de menigte naar huis gevoerd. M e i e r b 1 i s. Aan de jeugd. Waarom hoor ik niet meer zoo opgewekt als vroeger 't schelle gezang van'tMeierblisliedje door de straten van uw lief dorpje, bruine Texelsche jongens met je blauwe oogenl „Hooi, hèjje gien strooi, Hèjje gien ouwe moande, Dan zelle we de Meierblis broande Waar is de driewielde kar vol takken, getrokken door eene bende van jolige „sleepers," hossende over de keisteenen; waar de matten, beladen met brand bare waar? Slechts hier en daar hoor ik 't drenzen van 't versje; „Wy zyn de roovers van de Meierblis" schjjnt vergeten. Kent ge dan niet meer die echt ouderwetsche gebrui ken ?Z(jn jelui op Luilak allemaal luilakken geworden en verkleedt je je niet meer op St. Niklaas; is Oude- Sinterklaas dan werkelijk verloren, al zong je vroeger, dat 't nooit zou gebeuren, en zijn jelui vergeten, hoe je 'n rompot moet maken? Dat ge niet begrijpt, dat die eigenaardige gewoonten mêe 't aantrekkelijke vormen van uw afgezonderd stukje land in zeel O, wanneer ik in mijne verbeelding uw lieven ouden dorpstoren boven 't mooie overlommerdeplaatsje zie uitsteken, wanneer ik Hoogeberg zie met hier en daar een boscbje, waar een rood dak uitkijkt, zoo landelijk en bekoorlijk, dat ik dan moet denken, dat die goede echte Texelaars geen goede echte Texelaars meer zijn, maar een surrogaat 1 Waarom? Uit beredeneering, uit: we zijn er te groot voor, of uit flauwheid, uit aardappelzakkigheid? Waarlijk? moet ik dat denken van een geslacht, dat, wanneer de ouderen de Meivuren hadden aange stoken, knetterend onder hun gepook en 't blazen van een termen zeewind, verlangde, terwijl ze met de oogen 't vuur schenen te willen verslinden, ook eens, grooter geworden, de vlam te steken in eigen- vergaarde brandstof I Op, jongens I Weg met die woorden I Toont dat je niet minder bent, dan je oudere broers, die nu wellicht reeds getrouwd zijn, niet minder, dan je vaders en grootvaders eens waren. Danhier is mijn hand! Ik ben 'n Vriend. Schagen, 7 April. Aangevoerd7 paarden f 75 a 150; 2 Stieren f 8 a f 13,80 Gelde- koeien f 110 a f 250 50 Kalfkoeien f160 a 23010 Vaarzen f 100 a 160; Graskalv. f af; 170 Nuchtere Kalveren f 4 a 17 Schapen f a f -- Bokk. en Geit a gld.20 Varkens f 12 a f 16 Biggen f 5,— a f8,— Kippen 45 a 90 ct. Eenden a ct Boter per KG. f 0,85, a 0,95 Kaas per kilogram a ct.Kipeieren per. 100 275 a 300 ct.: Eend eieren per 100 f 3 a 325 ct. Lammeren f a Ossen a Rammen f af. 938 O verhouders f 16 a f 25. Leiden, 8 April. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 132 a f 375 15 Stieren f 70 a f 250 Veulens stuks a f 262 kaltkoeien f 97 a f 285 Melkkoeien f 97 a f 285103 Varekoeien 86 a 205; 159 Vette koeien f 132 a f 375; 32 Vette kalveren f 41 a f 96, 270 Magere kal veren f 2,50 a f 7,; 16 GrasKaiveren f 21 a f 45 110 Vette Schapen f 15 a f 27, 585 Magere Schapen f 8,— a f 23 Paarden f af Magere Lammeren f a f Vette jarige 182 Magere Varkens f 18 a f 38 Vette Varkens a. 268 Biggen f 6.50 a f 14. Londen, 7 April. Ter veemarkt zijn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 50 kalveren, 15 Varkens. Men noteert: Runderen 0,475 0,683A Schapen en lammeren 0,65 a 0,86'/, kalveren f 0,45 a 0,90 varkens f 0,47s a 0,65. Zondag 10 April 1892, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. half tien Ds. van Schaiok. (Bevestiging en Doop). Koog. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal). Oudeschüd. Nam. 2 uur Ds. Leffef. 's Avonds 7 uur Ds. Adkiani van Warmenhuizen. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Sohaxck. (Bevestiging, Doop en Voorbereiding). Be Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE maal in rekening gebracht. Bevallen van een ZOON, A. FLENS—Moojen. Burg, Texel, 7 April 1892. Eenige kennisgeving. Kraamvisites worden by voorkeur afgewacht na 21 dezer. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschap van wijlen den Heer DIRK JAXSZOOX SMIT, in leven smid gewoond hebbende te Texel en aldaar den 9 February 1892 overleden, worden verzocht daarvan opgaaf of betaling te doen voor den eersten MEI aanstaande ten kantore van den notaris G. J. O. D. DIKKERS te Texel. te BURG OP TEXEL. 's avonds acht uur in het Hotel den Bnrg. Punten van Behandeling lo. Het stellen van candidaten voor de aan staande verkiezing van leden der Prov. Staten. 2o. Verkiezing van een bestuurslid. Het bestuur. staande in den polder de Gr ie. Aanbiei o worden ingewacht by p_ r jtfEN'

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2