N#. 473. Zondag 17 April. A°. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementspi'ijs per 3 moMnden Voor den Burs 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentün Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOLJ, ParkstraatBurg op Texel. SLUITING DER KIEZERSLIJSTEN. De VOORZITTER van den Raad der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat de lijsten der per sonen, bevoegd tot het kiezen van leden -van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zijn gesloten, en ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage liggen, terwijl een exemplaar van die lijsten is aangeplakt. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 14 April 1892. De Voorzitter van den Gemeenteraad, Strick van Linschoten. TEXEL, 16 April 1892. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Burg op Texel, vergaderde Donderdagavond tot het stellen van candidaten voor de aanstaande ver kiezing van leden voor de Prov. Staten en de verkiezing van een lid in het bestuur. Na mededeeling van de verandering welke in het bestuur heeft plaats gehad, in zake de verschillende functiën, werd aan de orde gesteld de verkiezing voor de Prov. Staten(aftredende leden zijn de heeren Buchner en Dikkers.) Aangezien door de liberale kiesvereeniging van den Helder nog - geene candidaten zijn gesteld, werd door het bestuur voorgesteld om één candidaat definitief te stellen en één voor- loopigredenen daarvoor waren dat men meendè dat omtrent de keuze van een candidaat van Texel wel uitspraak kou worden gedaan, doch omtrent de tweede candidaat het wenschelijker was in den geest van de liberale kiesvereeni ging te Helder te handelen. Het voorstel van het bestuur verwierf geen alge- meene bijval; sommige leden meenden het beter nog geene candidaten te stellen, af te wachten wat aan den Helder zal worden gedaan en dan in een latere vergadering definitièf twee candidaten te stellen. Een druk debat ontstond naar aanleiding van deze verschillende meeningen, hetwelk bij stemming ten gunste van het bestuurs voorstel werd beslist. Met op een na algemeene stemmen werd daarop de heer Dikkers definitief als candidaat geproclameerd. Toen daarop tot eene voorloopige keuze voor den tweeden candidaat zou worden overgegaan, werd door enkele leden er de aandacht op gevestigd, dat aan den Helder bij sommigen de wensch scheen te bestaan om iemand, in de plaats zelve wonende, candidaat te stellen met dien wensch meende men dat rekening moest worden gehoudenzonder iets te willen afdingen op de geschiktheid van het aftredend lid, moest men toch niet vergeten dat even- zoogoed als in het vorig jaar hier er naar werd gestreefd om een bewoner van Texel in de Staten te brengen, men aan den Helder ook recht heeft te wenschen dat iemand, in die plaats wonende, zal worden verkozen en het wel eenigszins onze plicht is om mede te werken tot. vervulling van dien wensch. Verder werd de wenschelijkheid betoogd om de gelegenheid te geven tot het stellen van candidaten, ook behalve de aftredende, aleer tot stemming werd overgegaan. Daarop werden als candidaten voorgesteld w heeren Buchner, (aftredend) Beukenkamp L~ Zurmuhlen van Helder. De twee eerste candidaten werden daarop besproken; omtrent den laatste werd door een der aanwezigen de mededeeling gedaan dat deze iersoon geene candidatuur tegenover het af- edend lid zal aannemen. Na genoegzame bespreking der candidaten werd tot stemming overgegaan en werd de heer Buchner als voorloopige candidaat ver kozen; op den heer Beukenkamp waren vier stemmen uitgebracht. Wanneer door de libe rale kiesvereeniging te Helder do heer Buchner candidaat wordt gesteld, dan wordt de hier voorloopig gestelde candidaat ook definitief als candidaat gesteld. Doet genoemde kies vereeniging eene andere keuze, dan zal de kiesvereeniging alhier nogmaals vergaderen om de leden in de gelegenheid te stellen de voorloopige candidatuur te handhaven of eene andere keuze te doen. Daarna overgaande tot de verkiezing van een lid voor het bestuur, wordt als zoodanig verkozen de heer H. C. Dijt, welke eerst wei felachtig om zich die keuze te laten welgevallen, ten slotte zich daartoe toch bereid verklaart. Aan het slot der vergadering wachtte ons de mededeeling dat door net bestuur pogingen waren aangewend om iemand te vinden, ge negen om de belastingvoorstellen in eene vergadering te bespreken. Een gewillig oor had men voor dit verzoek gevonden bij den heer L. van Everdingen, die in eene vergadering den 26sten van deze maand te houden, de belastingvoorstellen zal bespreken. De heer Land, onze afgevaardigde had bericht, het niet wenschelijk te vinden, zulks te doen. De vergadering werd hierna gesloten. Oudeschild, 15 April. Op de scheepswerf van den heer Zwanenburg alhier, is een nieuw aakscheepje gebouwd, bestemd voor den schipper Takes, te Wieringen. Heden werd dit vaartuigje, dat er zeer netjes uitziet, met goed gevolg te water gelaten. Oosterend, 15 April. Dat eene goede los plaats bij het Nieuweschild zeer wenschelijk is, heeft men nog dezer dagen kunnen waarnemen, toen 3 vrachtschepen aldaar gelijk in lossing tegen de steenglooing gemeerd lagen. Dat, het tijd en geld kost, om de waren op den dijk te brengen is licht te begrijpen terwijl lossing alleen kan plaats hebben, wanneer de wind uit het land waait: De schippers zijn altijd ongerust, omdat bij draaiende winden hunne schepen gemakkelijk schade kunnen beloopen. Op de Woensdag te Utrecht gehouden Palm-paardenmarkt waren 1486 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden ver kocht van f40 tot f900; de veulens van f 100 tot f 280. De handel was redelijk en er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden. Haagsche krankzinnigengesticht. In zake de veel besproken krankzinnigenge stichthistorie te 's Hage, is men, volgens den correspondent van de Prov. Gron. Ct. druk bezig met het in orde brengen van den doofpot. De regenten hebben besloten naast den nieuwen directeur geneesheer een inwonenden dokter aan te stellen. Maar voor het overige zal het personeel, van hoog tot laag, wel gehandhaafd worden. Regen ten, die volkomen ongeschikt zijn gebleken voor hun taak, zullen blijkbaar eenige wenken van het staatstoezicht opvolgen en daarmeê zal de raad ten slotte wel tevreden zijn. Men moet daarbij ook in 't oog houden, dat het heel gemakkelijk is te verklaren, dat de stedelijke patiënten niet meeraan het Haagsche gesticht zullen worden toevertrouwd, doch er moet dan elders gelegenheid zijn om ze te doen verzorgen en die gelegenheid bestaat niet. De Gemeenteraad zal dus weinig anders kunnen doen dan -waarborgen eischen voor eeh goede verpleging en goed toezicht. Tot zoo ver deze cor respondent. Het zou kunnen zijn voegt daaraan de Stand, toe dat de liefde, die men te onzent koestert voor „doofpotten," ook hier haar invloed gelden deedmaar het mag toch met grond betwijfeld worden of zij overwinnen zal. Waar zooveel misdaden aan den dag kwamen als in dit geval, achten wij het onmogelijk, dat de met den vinger aangewezen schuldigen hun straf zullen ontloopen. Wij verlangen niets meer dan dat er recht geschiede, niets meer, maar ook niets minder. Thans is vastgesteld, wanneer het bezoek der Koninginnen aan Amsterdam zal plaats hebben. Hare Majesteiten zullen uit 's Graven- hage vertrekken Vrijdag 22 April op het gewone uur. Het verblijf in de hoofdstad zal tot Donderdag 28 April duren. Het bezoek aan den Duitschen Keizer en diens gemalin van de Koningin en de Koningin- Regentes der Nederlanden zal ongeveer eene week duren. Uit Beetsterzwaag meldt menDe commissie voor Beets is (in overleg met een architect) in onderhandeling getreden met een paar grondeigenaren tot het aankoopen van eenige hectaren grond, om daarop arbeiders woningen te bouwen, waardoor de arbeiders in de gelegenheid zullen zijn later hun eigen gebouwde vruchten te telen. Het daarvoor geraamd bedrag is geschat op ruim f 12,000. Bij het aanleggen van het park bij het station te Maastricht is, een meter onder den grond, het geraamte gevonden van een ridder van buitengewoon groote gestalte. Het ge raamte was nog gekleed met een ridderkostuum van staal, maliënkolder, helm een buitenge woon groot zwaard droeg het opschrift„Schulze Waffensmied zu Worms 1071." Harnas, helm, zwaard, enz. zijn nog gaaf en worden voorloopig bezwaard in eene der wachtkamers van het station. Volgens de onlangs gemaakte nieuwe bepalingen betreffende de opkomst der militie met spoed moeten bij verhuizingen van miliciens verlofgangers de reisroutes, enz. in hunne zakboekjes door de zorg van de provinciale adjudanten voor zooveel noodig worden ge wijzigd. In verband hiermede zijn de burge meesters door tussc'nenkomst van de Commis sarissen der Koningin, door den Minister van Oorlog uitgenoodigd, de zakboekjes van ver lofgangers, die zich overeenkomstig het bepaalde in den laatsten volzin van art 134 der militie- wet (wegens vestiging in eene andere gemeente) bij hen aanmelden, voortaan op te zenden aan den prov. adjudant in het gewest en op gelijke wijze te handelen met de zakboekjes van de verlofgangers, die binnen de gemeente van het eene onderdeel naar het andere ver huizen wanneer dit van invloed is op de te volgen reisroute. Een winkelierster in de Groote-Straat te 's Hage is weder het slachtoffer geworden van sluwe bedriegers. Een als werkman ge kleed persoon bood een stuk goed te koop aan; een tweede, naar uiterlijk een heer, die toe vallig een offerte kwam maken in een of ander artikel, deed er een bod op. De koop werd niet gesloten en beiden gingen heen. Eerst kwam de heer terug om de juffrouw te zeggen dat zij er maar f 20 voor moest geven als die andere man terugkwam. Hij zou het later voor f 22,50 overnemen. De werkman kwam terug, de jnffrouw be taalde f 20, maar de heer bleef weg. Te Bergen op Zoom vermaakten zich eenige knapen met schommelen, toen een hunner door onvoorzichtigheid den aan den gang zijnden schommel tegen het hoofd kreeg. Zwaar verwond en in bewusteloozen toestand werd de arme jongen bij zijne doodelijk ver schrikte ouders thuis gebracht. Eene waarschuwing voor de jeugd 1 COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1