Buitenland. De inhoud voor rekening van den inzender latende, plaatsen wij het volgend ons toege zonden bericht: Eenige jeugdige kinderen die gisteren op de Koogerheide wareo, in de nabijheid van den pachter Jacob Krijnen, zijn door diens zoon onder de ruwste bedreigingen en gewapend met knuppel en hond verjaagd en achtervolgd, waarbij de oude Krijnen op eene hooimijt staande zijn zoon tot vervolging aanhitste. Toen even later de heer M. de kinderen onder zijae hoede nam en de heide overging kwamen vader en zoon op nieuw als razenden met groote knuppels gewapend aanrennen en waren slechts met veel moeite tot bedaren te brengen. Tot deze ruwe bejegening was niet de minste aanleiding gegeven en zou eene ernstige te rechtwijzing voor beide woestelingen zeker niet ondienstig zijn. In het afgeloopen kwartaal werden 79 jongens aangenomen voor don marine-zeedienst en geplaatst aan de kweekschool voor zeavaai t te Leiden. Niet minder dan 281 hadden zich aangemeld, doch 205 werden om verschillende redenen, hoofdzakelijk lichaamsgebreken, afge wezen. Volgens de N. G-ron. Crt., zou gister (Vrijdagmorgen) 9.45 van Groningen naar Rot terdam vertrekken een extra-trein met circa 500 landverhuizers, die Zaterdag met het stoomschip „Veendam" der Nederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij van Rotterdam naar Noord-Amerika zouden afreizen. Al deze personen komen in hoofdzaak uit het noorden dier provincie en men verneemt nog, dat in de eerstvolgende weken nog telkens extra-treinen voor landverhuizerszullen moeten loopen. Landbouwers in de provincie Zuid- of Noord-Holland, die hun zoon, „niet ouder dan 14 jaren" ia aanmerking willen doen komen voor de beurs ad f 400 per jaar, gedurende drie jaren beschikbaar gesteld door de „Hol- landsche Maatschappij van Landbouw" voor een leerling bij de Afdeoling A van de Rijksland bouwschool te Wageningen, moeten zich schrif telijk aanmelden vóór 1 Mei e.k. bij den Secre taris der Maatschappij te Loosduinen den heer P. F. L. Waldeck. (N. L. W.) Men schrijft uit Rotterdam Geene stad .in het land. waar de politie bij het straatpubliek zooveel vijandelijkheid vindt als hier. Heden hadden wij daarvan weder een ergerlijk voorbeeld. Door de politie was aangehouden eene kar met vleesch, uit een der omliggende dorpen inge voerd en blijkbaar niet geschikt om voor voedsel te dienen. Onophoudelijk tracht men hier van buiten bedorven vleesch in te voeren. Dat de politie overeenkomstig de bestaande verordening daartegen streng waakt, welk verstandig mensch zal dat niet goedkeuren De bedoelde partij vleesch dan werd aangehouden, met de bedoeling die naar het abattoir te vervoeren en aan het oordeel der keurmeesters te onderwerpen, zooals de verordening wil dat geschieden zal. De vervoerders van het vleesch wilden zich daaraan niet onderwerpen, en de politie ontmoette van hun kant een hevig verzet. In een oogenblik was er een groot aantal omstanders maar denkt men dat de politie hulp kreeg? Integendeel, het publiek trok partij voor de vervoerders van het vleesch. De politie-agenten kregen het zóó te kwaad, dat zij hun zijdgeweer moesten trekken, en eerst nadat er meer agenten waren komen opdagen, gelukte het de kar met vleesch naar het abattoir te brengen. Door een rijksveldwachter zijn bij een vogelkooper te Amsterdam 60 leeuwerikken en vinken in beslag genomen en in vrijheid gesteld. De eerste 9 maanden des jaars staan deze vogels onder de bescherming der wet. Men leest in het Maandblad "tegen de Kwakzalverij Te Dordrecht zijn gedurende Sequah's ver blijf 40,000 flescbjes ingeklaard a f 1.25 per stuk is f 50,000. Hoe hoog de Sequah-Maat- schappij die mid leien schat bewijst wel dit, dat zij tegen 7 cents per stuk zijn ingeklaard. De 3 te Bergen op Zoom bestaande sui kerfabrieken verwerkten in het afgeloopen jaar 36 millioen kilo beetwortelen tegen 80 milli- oen kilo in het jaar tevoren. Deze aanzionlijke vermindering is vooreerst een gevolg van de wet op den suikeraccijns en ten anderen van den slechten groei der beet wortelen, waardoor ongeveer één derde van den oogst mislukt moet zijn. Woensdagmorgen had op de Botersloot te Rotterdam bet volgend, voor de toeschou wers vermakelijk, tooneel plaats. Een afstam meling van Israël, die in Zondagsgewaad het marktterrein over wandelde, zag daar een ge-, loofsgenoot het Paaschfeest ontheiligen door handel te drijven, hetgeen zoodanig zijn woede scheen op te wakken dat hij het dezen op verschillende manieren zeer lastig maakte en zich niet ontzag, grove beleedigingen te uiten, waarop een agent van politie verscheen, die het driftig manneke gebood hem te volgen naar het bureau aan de Kaasmarkt. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, heeft de heer P. Krab, directeur van het krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage en sedert 1 Mei 1873 aan het hoofd dier inrich ting geplaatst, gemeend ontslag uit die betrekking te moeten aanvragen, in verband met de nieuwe organisatie. Een vischhandelaar, nabij Amsterdam, had zevenhonderd kilo snoek en baars opge gaard om -in den gesloten tijd naar hot buitenland te verzenden. De politie heeft tweemaal een gedeelte dier visch aangehouden, waarna op verzoek van den eigenaar door de Justitie de gehoele partij onder politietoezicht naar de Naardermeer is overgebracht en aldaar in vrijheid gesteld. De vleeschhouwers te Kampen hebben aan den minister van financiën een uitvoerig adres gericht, waarin zij verzoeken de wet geving op het geslacht te verbeteren. Hunne wenschen zijn lo. Zoo spoedig mogelijk bij partieele her ziening de aan den benaderden slager uit te keeren verhooging te brengen van 7 op 14 pet. 2o. De premie door ambtenaren bij benade ring te vorderen, te beperken tot tón hoogste het bedrag wegens verhoogde aangifte door het rijk te ontvangen, en eindelijk zoodra mogelijk den accijns op het geslacht af te schaffen en daarvoor als equivalent eene bedrijfsbelas ting in de plaats te stellen. Do Kamer van koophandel te Kampen heeft instemming betuigd met het adres en zal af drukken daarvan aan verschillende Kamers zenden, met verzoek om met de strekking van het adres zich te vereenigen. Na de invoering der nieuwe postwet wei gerden verschillende postdirecteuren de in ont vangstneming en verzending van kaarten (door middel van den hectograaf of trypograaf beschre ven), zoo deze kaart-formulieren aan de adreszijde voorzien zijn van den naam en de woonplaats des afzenders. Of men hier te doen heeft met eene verkeerde opvatting van het desbetreffende wetsartikel, ol wel dat de bedoeling werkelijk zoo is, in elk geval veroorzaakt deze weigering aan den handel ongerief en tevens nadeel, daar er van de met naam en woonplaats bedrukte kaartformulieren zeker millioenen in ons land voorhanden zijn, welke eventueel geenerlei waarde zouden hebben. En welk nut zou dat verbod kunnen opleveren Immers geen enkel Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond ter bestrijding van overdreven zondagsrust op htt gebied van post- en telegraafverkeer, gevestigd te Leeuwarden, heeft zich, in het belang van den handel, deze zaak aangetrokken en zich tot den minister gewend met het verzoek 1. Zoo bedoelde opvatting van heeren post directeuren onjuist mocht zijn, die ten spoedigste te hunner kennis te willen brengen. 2. In ander geval het daarheen te willen leiden, dat het bewuste postbesluit alsnog worde gewijzigd, in dien zin, dat voortaan ook de ver zending van kaartformulieren, aan de adreszijde van naam en woonplaats des afzenders voorzien, geoorloofd zij. Na zijn reis door Duitschland, Dene marken, Zweden en Noorwegen, zal generaal Booth (omstreeks einde ApriD nogmaals Neder land bezoeken en meer bijzonder in het noor delijk deel des lands bijeenkomsten houden. Te Groningen zijn binnen den tijd van zes weken drie personen verdwenen. Eene 62-jarige huishoudster is thans als lijk terug gevonden, doch van een 20-jarigen bakker en van zekere mejuffrouw M. is geen spoor te vinden. Het Leger des Heils beraamt plannen om ook in andere plaatsen aan de dakloozen werk te verschaffen gedurende de zomer maanden, op het voetspoor van hetgeen thans reeds te Amsterdam wordt gedaan. Te Utrecht is aan hetLeger de St. Nicolaas-kazerne afgestaan. In den korten tijd, dat het toevluchtsoord te Rotterdam geopend is, werden 3777 nacht verblijven verstrekt: 2728 aan mannen, 754 aan vrouwen, 295 aan kinderen. Aan velen dezer zijn geschikte betrekkingen verschaft. Door Sequah Davenport is bij de Amster- damsche rechtbank tegen de „Vereeniging tot bestrijding der Kwakzalverij" een eisch ingesteld tot schadevergoeding wegens het gebruiken van beleedigende uitdrukkingen in de door den voor zitter der Vereeniging, mr. Zeegers Veeckens, eigenhandig verspreide strooibiljetten. De eisch noemde f 5000 of zooveel minder, .als de recht bank zou willen bepalen, daar het den heer Davenport niet om hot geld, doch om het recht te doen was. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank, met verwerping van het door mr. J. C. de Vries nameus gedaagde gedaan beroep op hot algemeen belang, overeenkomstig het stelsel van mr. D. Simons, de bedoelde termen in deze biljetten veiklaard te zijn van beleedigend karakter en de gedaagde Vereeniging mitsdien ver oordeeld tot het betalen eener schadevergoeding van f 250 en de kosten. Het gebruik van eieren. Bij het gebruik van eieren komt hot er voornamelijk op aan hoe men ze gebruikt. Zoo zijn b. v. hard gekookte eieren moeiolijker te verteren dan zachte, maar minder bekend mogen we 't achten, dat het eten van zachtgekookte eieren zonder er brood bij te gebruiken schadelijk is, daar het zich dan in de maag tot groote stukken samen voegt, die. aan den invloed der verteringssappen enormen weerstand bieden. 't Meeste nut van een ei heeft men door 't in een drank te mengen, b, v. in koffie ot bouillon of bij spijzen gevoegd, 't Komt dan niet in vasten staat in jio maag en is licht verteerbaar. De hongersnood in Rusland heeft, blijkens een Reuter telegram uit Petersburg, aan den Staat reeds 300 millioen roebels gekost, waarvan 123 millioen werd uitgegeven voor voedsel en zaad en 12 millioen voor openbare werken. De belastingen brachten 60.millioen minder op dan verleden jaar en zullen waarschijnlijk 100 millioen onder de raming blijven. Uit het gouvernement Saratoff verhuizen onge veer alle Duitsche kolonisten naar Amerika. De Londensche politie blijft ongeloovig om in Deeming Jack the Ripper te zien. De moorden in Witechapel moeten gepleegd zijn door iemand, die de buurt door en door kent en de cosmopo- litische Deeming kan dat niet zijn. Alle inlich tingen haar in deze quaestie verstrekt zijn van geringe beteekenis, Eiken dag ongeveer wordt Deeming van een Dieuwon moord beschuldigd. De „Telegraph" van Melbourne bericht nu weer, dat hy indertijd ook het hof maakte aan een jong meisje te Woolahra, een voorstad van Sydney, dat plotse ling stierf. Dit sterfgeval was toen zeer raadsel achtig, maar men vermoedt thans, dat Deeming er meer van zal weten. Als 'tzoo doorgaat en Deeming niet al te gauw aan de galg komt, zal hij nog worden verdacht van den manslag op Abel De doctoren Richet en Hericourt hebben hunne onderzoekingen over de tuberculose voort gezet, en het is hun gelukt door verzwakte tuberkelbaccillen dieren onvatbaar te maken tegen tuberculose, waaronder ook dieren zeer vatbaar voor de tering van den mensch. Vooraf hebben ze hunne waarnemingen gericht op de tuberculose bij vogels en bij honden, en door de uitkomsten hunner ineDtingsproeven is meer en meer de hoop gewekt dat door de ver zwakking der smetstof door deze langs andere dieren te laten gaan zeer geschikte vaccinestof kan bereid worden. Terwijl deze mededeelingen te Parijs worden gedaan, zet prof. R. Koch te Berlijn in zijn laboratorium en op zijne ziekenzalen zjjn onder zoek over tuberculose voort, maar houdt voor zichtigheidshalve de door hem verkregen uit komsten zooveel mogelijk geheim. Dat een en ander echter tot gunstige resultaten leiden zal mag veilig worden verwacht, mits de medici zelf geduld oefenen en niet overhaast te werk gaan. Een groot gedeelte van het staatsbosch tusschen Hohenschwangau od Pussen, in Beieren, is Zaterdag door brand vernield. Bij de afzending van het bericht waren er ongeveer duizend man aan het werk om den verderen voortgang van het onheil te stuiten. Een gevatheid van Goethe. Goethe zat eens in een wijnhuis te Jena en mengde af en toe een flinke scheut frisch water door zijn wijn. Dit trok de aandacht van een troepje min of meer aangeschoten studenten, die aan een ander tafeltje den wijn onvermengd dronken, maar onder allerlei flauwe praatjes, die den dichter niet weinig ergerden. Natuurlijk echter hield hij zich stil. Maar toen ten slotte een der jongelui opstond, om den „ploert, die daar zijn wijn zat te vervnlschen", met dubbelslaan'de tong te vragen, waarom hij dat deed, antwoordde Goethe vlug en vaardig met het volgende versje Water op zich zelf maakt stom, Van de visschen kan men 't leeren En de wijn alléén maakt dom, Dat bewijzen ginds de heeren Wjjl ik 't een noch 't aar wil zijn, M' ng ik water door den wijn. Een kleine buiging en met een lachje van zelfvoldoening verwijderde zich de meester, terwijl de anderen hem met open mond nastaarden. De reden van een meisje om een spoortrein te laten derailleeren. Men bericht uit Nancy, dat een jong meisje twee groote steenen plaatste op de rails, om den trein te doen ontsporen. De mach.nist van den trein, stoomende in de richting van Nancy, gevoelde eensklaps in de nabijheid van St. Julien een heftigen schok, dc

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2