Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Het volgende wordt ons medegedeeld Met ingang van 1 Mei a. s. zullen de post- en telegraafkantoren, naar den Greenwich- of spoor-tijd gerekend, een half uur vroeger openen en sluiten. De heer G. Bakker, kapitein van het stoomschip „Obdam" van deN. A.S.M. heeft, naar aanleiding van het veroordeelend vonnis, dat de rechtbank over hem uitsprak, in af wachting van den verderen loop der zaak ver zocht ontheven te worden van zijn bevel. De directie heeft aan dat verzoek gevolg gegeven. Twoe arbeidersgezinnen te Beets zijn door de commissie voor de noodlijdenden aldaar, van het noodige reisgeld vooizien,om naar Amerika te vertrekken. Tengevolge van een in de maand Decem ber des vorigen jaars aan de landbouwers in het Noordon door de Fiiesche Maatschappij van landbouw en veoteelt gegeven wenk tot om wisseling van boerenzoons met gesloten beurs gedurende eonige maanden uit het Noorden naar Holland en Zeeland, heeft reeds een uit de provincie Groningen met een van gelijken leeftijd uit Haarlemmermeer en één uit den bouwhoek van Friesland met een boerenzoon uit Zeeland (eiland SchouweD) gewisseld: Doordat het verbod van spekinvoer van Holland naar Duitschland is opgeheven stroo men de Duitsche grensbewoners in zoo groote menigte naar onze grensgemeenten Dinxperloo en Gendringen om hun inkoopen te doen voor levensbehoeften, dat de winkeliers aldaar goede zaken maken. Zooals bekend, richtte het hoofdbestuur van den Ned. bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraaf- verkeer, zich in Januari tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid, met het verzoek „het daarheen te willen leiden, dat voortaan onderscheid worde gemaakt tusschen Zon en feestdagen, in dien zin, dat de dienst aan de kantoren der posterijen uitbreiding zou erlangen, vooral op die Christelijke feestdagen waarbij op de algemeene erkenning valt af te dingen alsook dddr, waar Zon- en feestdagen elkander onmid dellijk of in zeer _korte tijdruimte opvolgen." Het bondbestuur ontving hierop dato 19 Februari 's ministers antwoord, behelzende het besluit „dat voor het vervolg op eenen tweeden Chris- telijken feestdag, voor zooveel niet op Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen zijn opengesteld voor het aannemen van pakketten, het verzenden van postwissels en de behandeling van kwitantiën. De bond heeft naar aanleiding hiervan, zich opnieuw tot den minister gewend met de op merking, dat ofschoon door deze wijziging aan enkele bezwaren van het groote publiek was tegemoet gekomenhandel en nij verheid daarbij evenwel geen baat van eenigcrlei beteekenis ondervonden, aangezien pakketten, postwissels en kwitantiën voor hen juist niet tot de spoed- eischende zaken behooren. Wat de minister had besloten, botrof alleen uitbreiding van werkzaamhedenhandel en rijverheid daarentegen hadden in de eerste plaats belang bij uitbreiding van diensturen. Op grond daarvan richtte de bond opnieuw tot den minister het verzoek„te willen bevorderen dat de diensturen op Christelijke feestdagen uit breiding erlangen." Te Heerenveen huwde een bruidegom van 52 met eene bruid van 72 jaar. Voor eenige dagen had te Roelofarends veen bet 7-jarig zoontje van den heer L. Pouw het ongeluk bij het „haasjo-over"-spel te vallen en zijn arm te breken. Hoe onschuldig dit spel ook moge blijken, en met welke geest drift het door joDgens wordt gespeeld, toch is het volstrekt niet zonder gevaar, zooals uit bovenstaand voorbeeld blijkt, hetwelk geenszins alleen staat. Op Ameland heeft bij Hollum een brand gewoed in de bolm, de zoo noodzakelijke bedekking der duinen. De droge halmen branden gemakkelijk en de rookwolken waren tot op verren afstand zichtbaar. Mot alle inspanning slaagde men er eindelijk in het vuur, dat door jongens was veroorzaakt, door middel van zand te smoren. In de week van 10 tot en met 16 April zijn of ficië j aangegeven bij het genees kundig staatstoezicht in Gelderland de volgende gevallen van pokken te Groesbeek bijgekomen 5, overleden 1 te* Wichen bijgekomen 1, overleden 1te Nijmegen bijgekomen 10. Wij lezen in de „N. R. Ct." Een Russisch geneesheer, P. Gatschkovski, heeft een nieuw geneesmiddel ontdekt, waarvan wellicht zeer heilrijke gevolgen mogen verwacht worden, en dat door den uitvinder met den veelbelovenden naam van vit&line is gedoopt. Gatschkovski is een dokter bij de marine en heeft, naar hij zegt, het hoofdbestanddeel van zijn geneesmiddel uit Oost- Indië medegebracht. Over de samenstelling bewaart hij een volkomen stilzwijgen en zegt alleen, dat het hoofdbestanddeel niet mineraal is. Hij wenscht zijn geheim aan het rijk te verkoopen en op dezb wijze de vruchten te plukken van zijne voorbereidende onderzoekingen gedurende zes jaar. Hij is zélf zijn eerste patiënt geweest en heelt zich door de vitaline van longteering genezen. Daarna heeft hij bij de marine ziektegevallen met zijn middel behandeld, en thans worden in de dagbladen door verschillende St. Peterburgsche professoren aanbevelende artikelen geschreven met mededeeling van govallen van genezing. Door de vitaline werd volgens prof. N. Wagner een achtjarig meisj6, dat drie aanvallen van typhus doorstaan had en door de geneesheeren opgegeven was, van den dood gered; e n lijder aan ruggemergs- tering genezen en de -rilitaire attaché van het Fransche gezantschap, kapitein Moulin, volgens zij a eigen schriftelijke getuigenis, van hardnekkige koortsen bevrijd, die voor geen ander middel wilden wijken. De vitaline werkt op de bloed bolletjes en daardoor op het geheele gestel en schijnt volgens prof. Wagner, mits in redelijke- dosis gebruikt, geen nadeeligen invloed op de gezondheid te kunnen oefenen. Het middel zal nu aan eene commissie van geneeskundigen ter onderzoeking aangeboden worden. De „Éclair" deelt mede,'dat verscheidene Russische generaals, waaronder generaal Timira- koff, kommandant der garde kavallerie, plotseling last hebben ontvangen St. Petersburg te verlaten en het bevel op zich te nemen over de troepen, die aan de Duitsche grens zijn saamgetrokken. Te Parijs heeft dit bericht groote beweging in de diplomatieke kringen verwekt. De veelbesproken nieuwe tijd heeft reeds een ernstig spoorwegongeluk ten gevolge gehad. Te Worth a. R. meende een spoorwegwerker, dat de laatste trein reeds voorbij was, en was daarom met eenige werkzaamheden begonnen. De man, die reeds 25 jaar in zijn betrekking was, had niet gedacht aan den onlangs daar iDge voerden nieuwen tijd. Gelukkig werd de laatste personentrein nog spoedig genoeg opgemerkt, zoodat de trein niet met volle vaart ontspoorde. Slechts enkele reizigers bekwamen lichte kwetsuren. De Engeische eigenaars van garenspinnerijen hebben besloten om hun fabrieken tijdelijk te sluiten, te beginnen den 16u April. Een groot aantal garenhandelaren hebben dezen datum ver vroegd en het werk gedurende do laatste dagen gestaakt. Deze stilstand in het werk, heeft voornamelijk ten doel de overproductie tegen te gaan. Hij zal 15 dagen duren, gedurende welke 15 millioen spinnewielen op eens zullen stilstaan en 60 70.000 werklieden zullen worden benadeeld. De werklieden-vereenigingen willen 12000 pond sterling onder hunne leden per week, gedurende 15 dagen verdoelen maar indien, aan het eind van dieu tijd, do patroons eene vermindering van loon willen instellen, zal de strijd bitter worden en waarschijnlijk lang duren. Amerika is het land der „cowatchers.' Men moet al weinig op technisch gebied zijn ontwikkeld om niet bij het zien van een plaat of teekening van een locomotief, voorzien van een half kegelvormig hekwerk aan de vóórzijde, deze terstond als een Amerikaansche type te herkennen. Het is op de uitgestrekte lijnen door streken waar als vanzelf de baan niet bewaakt kan worden dan ook noodig dergelijke toestellen aan te brengen, zoodat runderen, die zich op het spoor mochten bevinden, worden opzij geworpen en niet door overrijden gevaar voor ontsporen enz. ontstaat. Zeer ver is dit principe doorgevoerd door de „Chester Manufacturing Company te Boston," die aan electrectrische trams een soort „manca- chers" aanbrengt. Het eenige verschil is, dat, terwijl de buffels der prairiën door locomotieven worden „opzijgeschoven" deze toestellen aan de trams de beleefdheid hebben' een ieder, die zich op het spoor bevindt in een stevig net op te vangen. Aan de voorzijde van den tramwagen wordt een driehoekig stalen raam aangebracht, zoodat één zijde op 9 inches afstand van den grond komt te liggenover dit raam wordt een net geapannen, zoodanig dat het schuiDS naar boven afloopt naar den bovenkant van het slikbord van den tram, terwijl de onderste ribben van het raam van een veerende gutta-percha band worden voorzien. Bevindt zich nu iemand tusschen de rails, die het naderen van don tram niet bemerkt, dan wordt hij even boven de -enkels door den gutta-percha band aangestooten en tuimelt achter- ovor in het net, zonder ongelukkon te krijgen. In het geval dat kinderen plat op den weg liggen en misschien nog onder het net door mochten schuiven, is voorzien door een soort van schep, die onder het balcon is aangebracht en die' tevens dient om de kleinere voorwerpen weg te nemen. Ten aanschouwe van verscheiden autoriteiten werden kort geleden proeven met dit toestel genomen. Van stroo en zand werd een pop gemaakt en in verschillende standen op de baan geplaatst en dan door de tram met afwisselende snelheid aangereden. In alle gevallen viel de pop in het net, zonder hevige schokken. Vergadering Vrijdag 22 April, voorm lO'/jUur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering wordt door den Voorz. gezegd dat aan de wanden dezer raadzaal nog steeds een ledige plaats werd aangetroffen. Die plaats aan te vullen achtte hij gewenscht. H(j biedt daarvoor de gemeente aan het portret van onze jeugdige Koningin, hetwelk hij bereids heeft laten ophangen. Hfj biedt dit geschenk aan als een gedach tenis aan zijn optreden als burgemeester van Texel De heer Westenberg, zegt den Voorz, dank voor zijne attentie, en meent daarbij te spreken ook nameifs zijne medeleden. De raad accepteert het aangeboden geschenk, het welk eene plaats heeft verkregen achter den zetel des Voorzitters. 'Vervolgens worden de notulen der vorige verga dering gelezen en zonder eenige aanmerking goed gekeurd. Daarna was aan de orde de installatie van het nieuwbenoemd raadslid, den heer A. P. Koorn. De Voorz. zegt dat het hem aangenaam is de heer Koorn hier te mogen verwelkomen; was door bijzon dere omstandigheden het mandaat van den heer Koorn onlangs niet vernieuwd, de omstandigheid dat zoo spoedig dit mogelijk was de keuze der .ingezetenen hem weder eene plaats in den Raad bezorgde, getuigt z. i. dat de heer Koorn die plaats waardig is; de Voorz. wenscht hem daarmede geluk. In handen van den Voorz. worden daarop door den heer Koorn de vereischte eeden afgelegd. Ingekomen een adres van eenige ingezetenen van Oudeschild, er op wijzende dat de werken aan de N.W. zijde van de haven te Oudeschild van dien aard zijn, dat ze vaak gevaar opleveren voor de bemanningen der daar ter plaatse liggende vaartuigen. Adressanten geven aan op welke wijze daarin kan worden tegemoet komen en verzoeken den Raad in dit ongerief te voorzien. De Voorz. stelt voor dit adres te stellen iD handen van B. en W., ter fine van onderzoek. Hiertoe wordt besloten. Mededeeling wordt gedaan dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de door den Raad genomen besluiten tot veihooging der jaarwedden van onderwijzeres sen en onderwijzers. De Voorz. deelt verder mede dat op de gedane oproeping van sollicitanten voor onderwijzers te Zuid-Eierland en Oudeschild zich geene sollicitanten hebben aangemeld, en de beide reeds vroeger aange- melden, zich hebben teruggetrokken. Voor de betrekking van onderwijzer met hoofdacte, aan den Burg, blijft de onderwijzer T. Roeper zijne sollicitatie handhavenmeerdere sollicitanten hebben zich echter niet aangemeld. Omtrent de vacaturen te Zuid-Eierland en Oudeschild stelt de Voorz. zich voor eene herhaalde oproeping te doen, zonder de acte voor gymnastiek verplichtend te stellen. Voor de vacature aan den Burg kan nog geene voordracht worden aangeboden, aangezien er nog slechts één sollicitant is, en zulks volgens de wet niet vold .ende is voor eene voordracht. De bekende circulaire omtrent eenheid van den spoorwegtijd, (zie ons vorig nummer, pag. 2 kol. 1) wordt daarna voorgelezen. De Voorz. stelt daarop voor om met 1 Mei a.s. de gemeente-klokken in overeenstemming te brengen met spoorweg-, post- en telegraaf-tfjd. De heer C. Kefiser Pz. vereenigt zich niet met dit voorstel en wenscht met de verandering der gemeente klokken te wachten, met welke meening ook de heer F. Kei) se r zich vereenigt. De voorzitter voorziet uit die tweeërlei tijdrekening vele moeielvjkheden. Het voorstel van den Voorz. in stemming gebracht, wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen, en alzoo beslist: dat met 1° Mei de gemeente-klokken 20 minuten zullen worden teruggezet en "in overeenstemming gebracht met spoorweg-, post- en telegraaf- tijd. Tegen stemden de heeren Westenberg, F. Keijser, Koorn, Boon en C Keijser Pz. Een adres van P. Pz. Bruin te Oudeschild, tot het bekomen van een strookje grond, bjj zjjne woning, in erfpacht, wordt tot eene volgende vergadering aangehouden. Het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag wordt daarop den Raad ter behandeling aangeboden. De Raad beslist om dit in eene beslotene vergade ring te doen, waarop tot eene geheime zitting wordt overgegaan. Na heropening der vergadering wordt het kohier van den Hoofdelijken Omslag vastgesteld. In zake het adres van de Afd. Oosterend der Ned. Visscherfi-vereeniging (zie vorig raadsverslag) deelt de Voorz. mede dat hi) nog geene gelegenheid heeft kunnen vinden tot een voldoend onderzoek; hfi stelt alzoo voor het adres te stellen in handen van B. on W., om ter hunner tijd den Raad al dan niet te dienen van preadvies. De heer C. Kefiser Pz. spreekt zfjne bevreemding uit, dat nog geene' gelegenheid werd gevonden tot het doen van onderzoek h(j had gewenscht dat deze zaak thans zou worden behandeldspr. zegt wel tijd. te hebben gevonden om zich op de hoogte te stellen en spreekt als zfine meening uit dat de Raad de verplichting is opgelegd tot krachtdadige hulp. Zich beioepende op hetgeen reeds door de heeren Land, Reekers e. a. omtrent deze zaak tot de Re geering is gezegd, meent hfi dat de gemeente alles zins gerechtigd is om bij R(jk en Prov. aan te dringen op hulp. Spr. verdedigt de wenscheliikheid en noodzakelijk heid van eene haven te Nieuweschild in het belang van een groot deel (volgens spr. '/6) der bevolking. Brengt de gemeente hiervoor een ifier van f 10000, volgens spr. zal de reeds vroeger dóór particulieren toegezegde bijdrage van f5000 door hen gestand worden gedaan, zoodat van Rijk en Prov. te zamen eene fin. steun van f65000 is benoodigd.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2