N#. 476. Donderdag 28 April. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dem Bono 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertcntiën vóór 10 unr op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 27 April 1892. Uit een 38-tal sollicitanten, werden benoemd tot gemeente-veldwachter aan den Burg alhier C. J. van der Poll, agent van politie 2e klasse te Deventer en te Oudeschild B. Beumkes, wonende aldaar. Bij het Maandag te Haarlem gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, slaagden o. m. twee onzer vroegere ingezetenen de heeren C. S. Pouger, onder wijzer te Helder en C. Thomassen, onderwijzer te Groet en Schoorl. Naar wij vernemen is onze vroegere gemeente-veldwachter D. Boon, benoemd als wachter op het vuurschip nabij Terschelling. De aanvoer van vee op de markt van Maandag jl., was van meer beteekenis dan de vorige marktdagen; de handel was echter niet noemenswaard; rundvee en wolvee scheen slechts voor expositie op de markt te zijn; in varkens en biggen was nog eenigen handel vlug was die handel evenwel niet, de prijzen waren hoog. Aangevoerd werden44 Schapen, 9 nucnt. kalv., 15 Koeien, 25 Varkens, 68 Biggen. Of de belastingvoorstellenvan den Minister Pierson hier reeds genoegzaam bekend zijn, of dat de belangstelling daarvoor hier niet zoo groot is, een van beiden zou men moeten afleiden uit de schrale opkomst, op gisteren-avond iu de Vergulde Kikkert, alwaar op verzoek van het bestuur der Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier, de heer L. van Ever- dingen de Belastingvoorstellen zou bespreken. Niettegenstaande die Vereeniging ongeveer 80 leden telt en ook voor niet-leden de toe gang geheel vrij was, konden we het al met al nog tot geen getal van 25 belangstellenden brengen. Is het onderwerp belastingen dan ook geen artikel wat zoo bijzonder de sympathie van het algemeen verwerft, een bijwonen van deze bijeenkomst bezorgde echter den bezoeker geen meerderen belastingdruk en daarom had een ruimer bezoek wel wenschelijk geweest, eensdeels voor den spreker, anderdeels ook voor hen die niet in de gelegenheid zijn geweest de nieuwe belastingvoorstellen goed te leeren kennen. Want 't geen de spreker voor dezen avond aanvoerde was niet zoozeer een verdediging van de belastingvoorstellen, als wel een dui delijke uiteenzetting er van. Veel nieuws kon uit den aard der zaak, de spr. dus niet mededeelen, doch aan hen, voor wien de wer king der voorgestelde belasting-wetten niet duidelijk was, kon het gesprokene een meer helderen blik verschaffen. Wij zullen ons niet wagen om de vele genoemde cijfers, de duizenden en millioenen, in ons beknopt verslag op te nemenwij bepalen er ons slechts toe te melden dat de spr., (na eerst te hebben herinnerd welke vergeefsche pogingen sinds jaren tot verbete ring van ons belastingstelsel zijn aangewend) trachtte duidelijk te maken dat door de thans aanhangige voorstellen de belastingdruk meer zoude komen op de schouders van hen, welke ten dezen opzichte de meeste draagkracht bezitten. De spreker deed zich kennen als een voor stander van de belastingvoorstellen, welke volgens hem een eisch zijn van billijkheid en recht. Dat aan onze gemeente de nieuwe belasting voorstellen ten goede komen, bewees spr. door met cijfers aan te toonen dat volgens de nieuwe voorstellen het totaal der hier op te brengen belastingen minder zal zijn dan volgens de thans vigeerende wetten, ongerekend nog het voordeel dat voor de gemeente-finantien er uit zal kunnen voortvloeien, wanneer de voorgestelde en in uit zicht zijnde ontwerpen, tot wet verheven worden. Of de spr. er in is geslaagd de aanwezigen te overtuigen van het nut der nieuwe voor stellen en hij hen daarvoor heeft gewonnen, wagen wij niet te beslissen; niet onmogelijk is sommiger eindoordeel over de voorgestelde belastingplannen gelijkluidend aan anderer oor deel over dit beknopt verslag: „dankbaar, maar niet voldaan." Oudeschild, 26 April. Door de kiesvereeni ging „Nieuw Leven" alhier, werden in hare vergadering van Zaterdag j. 1. tot kandidaten voor de Prov. Staten gekozen, de heeren Dikkers en Beukenkamp. De Heer Dikkers alhier werd met algemeene stemmen gekozen de heer Beukenkamp te Helder, verwierf één stem meer dan den heer Buchner. Het rogvisschen binnengaats, dat tot dusverre nog weinig opleverde, gaf In de laatste dagen ruimer vangst. De prijzen zijn nog al hoog, zoodat bij een niet al te schrale vangst toch gewoonlijk nog een weekgeld wordt besomd. De prijs toch der roggen is nog altijd hooger dan 50 ct. per stuk. De Cocksdorp, 26 April. De werkzaamheden op de „Benbrack" zijn weer begonnen. Met hoogwater is men evenwel verhinderd te sloopen, daar het bovenste gedeelte van het wrak reeds verwijderd is. Het werk is aange nomen per ton. Naar men mededeelt, hebben liquida- teuren van de Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor Zuivelbereiding voldaan aan eene hun gedane opdracht van de erven mr. D. Visser van Hazerswoude om de gebouwen der Leer hoeve met de directeurs-woning, die bij den bouw pl. m. f 50.000 hebben gekost, ten dienste van het landbouwonderwijs aan den Staat der Nederlanden aan te bieden voorde de getaxeerde waarde van f 13.600. De Minister van Binnonlandsche Zaken heeft dit aanbod echter van do hand gewezen, zoodat in den loop der maand Mei thans de openbare verkoop van de gebouwen kan worden tegemoet gezien. Het bekende renpaard Saladin, van den heer C. Reilingh te Groningen, waarvoor ver leden jaar f 2200 is geboden, is door den paar denhandelaar T. Koning, te Groningen, gekocht voor f 500. Op de Maasbrug te Rotterdam reed een tramwagen tegen een grooten handwagen; deze een eind weegs medegevoerd, kwam terecht tegen een anderen handwagen van kleiner soort, waarop een schildersknecht ruiten en potten met aangemaakte verf vervoerde. Door den schok werd laatst bedoelde wagen omvergeworpen, braken de ruiten en kwam de inhoud der verfpotten op de brug te recht. Een politieagent meende niet beter te kunnen doen, dan den armen schilder, nauwelijks van den grond opgestaan waar hij een plaats bij zijn verfpotten bekomen had, te bekeuren wegens overtreding van de verordening op de openbare reinheid, welke verbiedt vuilnis op den openbaren weg te werpen of deze op op eenige wijze te verontreinigen. In den Haag heeft zich eene commissie gevormd tot wederinvoering van de doodstraf althans eenige heeren hebben het denkbeeld geopperd en zullen waarschijnlijk wel stappen doen bij het publiek en by de bevoegde macht om dat doel te bevorderen. De herhaalde mooi den in den laatsten ttjd gepleegd, hebben bij hen dit denkbeeld weder doen ontluiken. Ongetwijfeld gaan zij van de stelling uit, dat door het schavot weder op te richten, de groote misdaden verminderen zullen. Zouden, vraagt de „Arnh. Ct.", echter niet slechts de groote misdaden, maar ook de kleine niet verminderen, als er meer zekerheid bestond dat zij ontdekt en gestraft werden Daartoe betere maatregelen te nemen, komt ons minder bloederig en meer doeltreffend voor. Wanneer men nu echter ziet, dat noch te Amsterdam, noch te Haarlem, nog in Zeeland de moordenaars ontdekt zijn, dan kan het niet bevreemden, dat de misdaden toenemen, daar zy ongestraft blijven. Eene goede justitie is beter waarborg tegen misdaden dan het schavot, en wat baat de weder oprichting van galg of guillotine, als men toch de misdadigers niet kan vatten? Donderdag en Vrijdag in de vorige week werden telkens, onder behoorlijk toezicht en onder geleide van een commies 1ste klasse van het departement van financiën, uit de Nederlandsche Bank te Amsterdam, per schuit naar Utrecht overgebracht voor een millioen gulden aan rijksdaalders. Zij waren verpakt in kleine zakken en deze vervolgens in groote kisten. Deze kostbare inhoud, van twee millioen, werd eveneens onder contröle van verschillende ambtenaren, gelost en in een der in de nabijheid van 's Rijks Munt gelegen keldergewelven geborgen om oerlang te worden versmolten en er alsdan guldens van te slaan met de beeltenis van onze jeugdige Koningin. Den 12 dezer is een stuk weiland te Warmenhuizen, groot 10 gars (1.84.00 bunder) verkocht voor f 10000. Door de maréchaussée is proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw te Donkerbroek (Fr.), die beschuldigd wordt, geen poging tot redding te hebben aangewend, ofschoon zij wist dat haar echtgenoot in levensgevaar ver keerde. Deze overleed. COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1