Buitenland» Ten gerieve van het publiek (leelen wij mede, dat met ingang; van 1 Mei de buslichtingen aan het postkantoor Texel, als volgt zijn vastgesteld 1. Yoor de Waal, Eierland, de Cocksdorp, Vlieland en Terschelling 6.55 's morgens. 2. Voor Oudeschild, Helder en verder gelegen plaatsen 1 uur 's namiddags. 3. Voor de Waal en Oosterend 5.40 's avonds. 4. Voor Oudeschild, den Hoorn, Oosterend, Helder, enz. 10.30 's avonds. Op Zon- en Feestdagen vervallen de lich tingen No. 2 en 3. Wij achten het niet ondienstig aan het reizend publiek te herinneren, dat te beginnen Zondag 1 Mei de Greenwichtijd op de spoor wegen zal worden ingevoerd. Volgens die tijdrekening vertrekken van Helder de treinen alsdan als volgt: Voorm. 5.30, 6.48, 8.48, namidd. 12.55, 3.16 en 7.36. Aankomst der treinen te Helder volgens diezelfde tijdrekening: voorm. 8.30, nam. 12.06, 3.54, 7.21, 10.38 en 11.39. Volgens Amsterdamsche tijd zijn de uren van vertrek en aankomst alle 20 minuten later; wijst de Greenwichtijd b. v. 12 uur dan geeft de tijdwijzer van Amsterdam (de oude tijdrekening) 12.20 aan, enz. Naar men ons mededeelt is de heer H. Dalmeijer, werkzaam aan het post- en telegraaf kantoor alhier, met ingang van 1 Mei benoemd tot klerk der posterijen, te Almelo. In een café-chantant te Amsterdam trad voor eenige dagen een Amerikaansche neger op, die, naar de reclame-biljetten meldden, glas en leer at. De reclame biljetten schijnen niet gelogen te hebben, althans de „HaagscheCt." meldt, dat hare redactie een bezoek kreeg van den man, die op het bureau zijn dejeuner kwam gebruiken, bestaande in een stuk van een lampeglas, dat hij tusschen zijn geweldig gebit fijnmaalde, een brok cokes, dat hij uit den kolenbak nam, een lap leer en een reep linnen die hij van zijn zakdoek scheurde, waarna hij liet zien en zóó liet zien, dat er geen twijfel meer aan overbleef dat al dat lekkers naar zijn maag was verhuisd. Een grog van petroleum, die hij er bij pleegt te gebruiken, kon hem niet verschaft worden; maar hetgeen hij liet zien, was te kras, dan dat de leden der redactie aan de petroleum twijfelden. Het Limburgsch Nieuwsblad dringt op algeheele afschaffing van den zout accijns aan. Het zegt o. m. dit: „'t Is jammer, dat, nu men eenmaal aan den zoutaccijns komt, de minister er niet toe heeft kunnen besluiten om dit voorwerp van eerste levensbehoefte geheel vrijdom van belasting te verleenen, dat ware een belangrijke aanwinst èn voor den minderen man èn voor den land bouw. Deze laatste toch heeft 't zout ook nog anders noodig dan voor de zuivelbereiding en nu is 't wel waar, dat landbouwzout vrij is, maar de aanschaffing daarvan gaat met tal van moeielijkheden en formaliteiten gepaard, èn 't zout is voor ander gebruik door toevoegsels onbruik baar gemaaktdeze toevoegsels, als glauberzout enz., heeten nu wel onschadelijk, maar schrikken den landbouwer af, en zoodoende wordt landbouw zout zeer weinig aangekocht en gebruikt. Toch is iedereen overtuigd van het groote nut, dat in voldoend gebruik van zout bij de voeding van het vee ligt. Vraagt het menschelijk lichaam voor een geregelde spijsvertering, voor de be waring van de gezondheid en voor de smakelijk heid van het eten een toevoeging van zout aan bijna al ons voedsel, even heilzaam werkt dit ook op het dierlijk gestel. De formaliteiten echter zijn zoodanig, dat, waar onze boeren van tijd tot tijd een handvol zout bij het varkensvoer doen, zij eenvoudig gewoon zout gebruiken, dat hun 12 a 15 cent het kilo kost. Kundige landbouwers gebruiken bij al het wintervoer: rapen, bieten, aardappelen, wortelen, enz., zoutzij zouten hun hooi, en vooral het ensileeren vraagt groote hoeveelheden zout't gebruik daarvan zou alge meen worden, wanneer het zonder accijns, onver mengd, voor een cent of drie het kilo te bekomen was. Geheele afschaffing van den accijns ware ook den landbouw een weldaad bewijzen." Ook in Noord-Brabant bestaat gevaar, dat de pokziekte zich zal uitbreiden. Dezer dagen zijn twee gevallen van pokken voorge komen bij een gezin te St-Agatha, gemeente Kuik, waarvan een der leden zich had opge houden in een door pokken besmet huis te Haps. In laatstgenoemde gemeente zijn in den laatsten tijd zes gevallen van pokken voorge komen, welke gelukkig van goedaardigen aard waren. In De Postiljonhet tijdschrift voor post zegelverzamelaars, vinden wa een antwoord op de vraag, waarom de blauwe postzegels met de beeltenis onzer Koningin verre van mooi zijn. Volgens De Postiljon, zijn de nieuwe post zegels zéér goed van gravure, maar op last van den minister van waterstaat moest een soort van inkt gebruikt worden, welke bleek niet geschikt te zijn voor fijne gravure. "Waarom gaf de minister bevel, het blauw van de nieuwe postzegels te veranderen Omdat de oude kleur langs chemischen weg in grijs kon worden veranderd, en op die wijze gemakkelijk het 5 cents zegel in een van 12 V2 cent kon worden veranderd: Van het 5 cent postzegeltje bestaan zoo doende niet minder dan 6 schakeeringen. Zekere J. S. heeft de proef op de som genomen van met uien het ongedierte bij kippen te verjagen. Hij schrijft Indien uw kippen door luis geplaagd worden en ge het hok van dat ongedierte zuiveren wilt, neem dan eenige uien, snijd ze in stuk ken en leg deze in de hoenderhokken. De luis zal dan verdwijnen. Te Rome heerscht een zekere ongerustheid, met het oog op den len Mei. In de ambassade gebouwen (gebouwen der vertegenwoordigers van vreemde staten), de banken, enz. heeft men de benedenverdiepingen van zware ijzeren luiken voorzien. Intusschen neemt de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelenzij verzekert, dat iedere verstoring der orde onmiddelijk zal worden onderdrukt. Te Parijs heerscht een ware ontzetting over de dynamiet-ontplof fing in het koffiehuis van den heer Véry. Zij, die niet door zaken worden teruggehouden maken zich tot vertrek gereed, zoodat de spoortreinen opgepropt zijn. Niets was zeker beter in staat zulk een nood- lottigen invloed te hebben als deze aanslag. Heel Parijs wist, dat nergens meer gevaar voor een nieuwe ontploffing school dan juist in het restau rant Véry. Het was bekend, dat voortdurend dreigbrieven werden ontvangen, en dat de politie scherp de wacht hield, en toch kon de misdaad plaats vinden. Opmerkelijk zijn de krasse maatregelen, welke op het oogenblik in alle groote rijken geno men worden tegen de anarchisten. In Frankrijk zijn er 143 gearresteerd. Een honderdtal is bovendien over de grenzen gezet. Aanplakbil jetten, waarin tot brandstichting en mooid werd aangezet, en het beruchte blad der anarchisten „le Pere Penard" zijn door de politie te Parijs in beslag genomen. Nog meer aandacht verdient de inbeslagneming van „the Commenwael" in Londen, want in Engeland wordt steeds straffeloos het prediken van misdaad toegestaan. Men ziet er nooit veel heil in vervolging en in verbod van geschriften. Zeer ernstig moet de reden dus geweest zijn, welke de justitie genoopt heeft in deze van den regel af te wijken en zonder vorm van proces het blad op te heffen en alle manuscripten enz. enz. in beslag te nemen. Naar het schijnt, zal men in Europa nu ook de Amerikaansche anarchisten krijgen. De Amorikaansche regeering treedt zóó krachtig tegen hen op, dat de beruchte Most naar Amerika emigreert en in Eng land en Duitschland rede- voeiingen gaat houden. Uit de plaatselijke kroniek van Berlijn der laatste dagen valt iets grappigs te vermelden. Een beruchte dief heeft 's nacht inbraak gepleegd in eene groote ververij in de Stralauer-straat. Te midden van zijn dievenarbeid werd hij ontdekt, ging op de vlucht en verschool zich in eene kuip, welke gevuld was met een warm vocht, hetwelk hij in het donker niet kon herkennen. Overal naar hem zoekende, kwam men ook bij de kuip, maar doordien hjj zich doodstil hield en zooUng onderdook, werd hij niet opgemerkt, ten laatste kon hij wegkomen maar den vol genden morgen werd hij toch ontdektwant het vocht in de kuip was eene groene verfstof, waardoor voor een tijd van minstens eenige weken zijn gelaat en geheele lijf in de nieuwste groene modekleur prijken. De leus„de mijn aan de mijnwerkers," die zoolang het stokpaardje der socialisten was en die ten opzichte der mijn te Rive-le-Gier (Frankrijk) tot werkelijkheid was gekomen, is hun te Montieux, departement Loire, slecht bekomen. Ook daar is namelijk de mijn door concessie in eigen exploitatie aan de werklieden gegeven, waartoe een vorstelijk geschenk van een persoon, 'Marinoni genaamd, hen in staat heeft gesteld. In den beginne was men er over in de wolken. Een tijdperk van ongekende welvaart voor de arbeiders zou aanbreken, en er zou volmaakte vrede onder hen zijn. Maar bitter is de teleur stelling. Het nieuwe bestuur was begonnen met een aantal mijnarbeiders, die onder de vorige concessie in dienst waren en onder welke er waren, die 20 jaar en langer hun brood er ver diend hadden, meedoogenloos weg te zenden. Van daar reeds groote ontevredenheid. Sinds eenigen tijd echter zijn er nu ook hevige geschillen ontstaan tusschen een aantal nieuw aangeworven mijnarbeiders en het bestuur, dat door hen van wanbeheer wordt beschuldigd. Het cyndicaat stelt zich te weer en eischt de inschrijvingen ten behoeve der „mijn aan de mijnwerkers" voor zich op. Wij zijn het, zegt het cyndicaat, voor 'wie de inschrijvingen bestemd waren. Eene vervolging in rechten is ingesteld en tal van werklieden hebben den arbeid gestaakt. Onlangs werd den bejaarden burgemeester van Faramans (Frankrijk) 30.000 frs. in goud ont stolen, die hij in een keukenpan verstopt had. De erfgenamen, wanhopig omdat alle nasporingen vuchteloos bleven, verklaarden naar Lyon te willen gaan om eene slaapster te raadplegen. Vermoede lijk is de onbekende dief een bijgeloovig mensch en benauwd geworden althans, de schat is Zater dagochtend teruggevonden en wel in het burge meesterlijk kippenhok. Eigenaardige erfenis. Zekere Uhlmann, Luxemburger, te Parijs, verloor onlangs een oom die hem een guitaar en eenige andere voorwerpen naliet. Met de guitaar gaf de erfgenaam kostelooze „concerten" in wijnhuizen, maar dezer dagen rukte een onmuzikaal mensch hem het instrument uit de handen en sloeg het op zijn hoofd stuk. Eenige agenten kwamen tusschenbeide en brachten den verwonden kunstenaar, de gebroken guitaar en den aanvaller naar het politiebureau. Terwijl XJhlmann het geval verhaalde, bekeek een inspecteur de vernielde guitaar en haalde er een rolletje bank noten uit tot een bedrag van 20.000 frs. Het einde was dat de erfgenaam met zijn vijand arm in arm heen gingen om het gebeurde met een fijn diner te vieren. In verschillende bladen komt het volgende voor „Wat de boer niet kent, eet hij niet" is eene spreekwijze, die in de stad meer gebruikelijk is dan op het land het bewijst, dat men den boer meer overleg toeschrijft dan den stedeling, die zich min der den tijd gunt, om al het gerei te onderzoeken, dat men hem voor den neus zet. Men mag dus veilig aannemendat hetgeen de boer eet of drinkt, ook goed is. Van deze onderstelling gingen ook al de Beiersche stadbewoners uit, tot wie het nieuwe doordrong, dat de boeren in Wörishofen (Beieren) de boonen koffie hadden afgezworen en daarvoor de door hun pastoor bereide Malz-koffie in gebruik genomen hadden. Aanvankelijk was men wan trouwig. Toen men echter den naam van den geestelijke vernam, verdween ieders aarzeling, want het was niemand minder dan Pastoor Kneipp, de beroemde Homopaath, die alle zenuwlijders, jicht- en rheumatieklijders enz., door zijne koud waterkuren weder geneest. Het vertrouwen in dezen weldoener der rnensch- heid is zoo groot, dat tegenwoordig in Duitsch land en Oostenrijk zelfs de soldaten de Malz- koffie van „Pastor Kneipp" als morgendrank gebruiken, want zij bevat 55% voedende stoffen zooals moutsuiker, dextrine en eiwit, terwijl smaak en geur dezelfde zijn als van boonen koffie. Daarom nemen de troepen haar ook op hun lange marschen in hun veidflesschen mede, en is zij evenzeer voor de sportliefhebbers onont beerlijk geworden. Zoo is zij voor den landbouwer, die onder de heete stralen der morgenzon op veld of akker zwaren arbeid verrichten moet, een ware verkwikking gebleken, die niet slechts opwekt, maar ook versterkt, en uit dien hoofde verre te verkiezen boven de gewone koffie en haar ongezonde en dikwerf onsmakelijke surroga-

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2