N°. 480. Donderdag 12 Mei, A0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 aar op dea dag: der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dem Busa 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Gebruik van Amerikaansch Spek en Varkensvleeschi BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXELontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Commissaris der Koningin, naar aanleiding van een schrijven van den Minister van BinnenlaDdsche zaken Doen te weten, dat bij het microscopisch onder zoek van Amerikaansch Spek te Utrecht, in den laatsten tijd herhaaldelijk Trichinen zijn gevonden, weshalve de ingezetenen opmerkzaam worden gemaakt op het gevaar om Spek en Varkens- vleesch in rouwen of ongaren toestand te nuttigen. Texel, 10 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester Stikkel, Secretaris. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1892 gedurende vijf maanden van den Hen Mei 1892 tot en met den 11 Octo ber 1892, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 10 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. Stikkel, Secretaris. TEXEL, 11 Mei 1892. Van de Maandag gehouden markt valt weinig te zeggen; de aanvoer was weinig; de handel van geene beteekenis. Maandag a. s. wordt de eerste lammeren- markt voor dit jaar gehouden, met verklaar bare belangstelling worden die markten tegemoet geziengeen wonder, voor onze schapenfokkers zijn die markten hoogst beteekenend; de prijzen welke voor het jonge vee kunnen worden besteed, zullen van grooten invloed zijn op veler financieels omstandigheden. De verwachting schijnt niet hoog gespannen; moge evenwel veler wenschen niet teleur gesteld worden. Van de 576 kiesgerechtigden welke onze gemeente telt, maakten gisteren slechts 173 van hun recht gebruik door deel te nemen aan de dien dag gehouden verkiezing van twee leden voor de Provinciale Staten. De opening der briefjes zal plaats hebben te Helder Donderdag 12 dezer. De lijst van hoogst-aangeslagenen in 's Rijks directe belastingen, voor de provincie Noord-Holland wijst een getal aan van 552 personen, welke dientengevolge verkiesbaar zijn als leden voor de Eerste Kamer der Staten Generaal. De hoogst aangeslagene is Jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede met een aanslag van f 6414.65'/,; de laagste aanslag is f 528.89. Op deze lijst komen voor twee onzer plaats- genooten, n.l. de heeren C. Sz. Keijser en A. Jz. Koning, de eerste met een aanslag van f 671.007,; de tweede met een aanslag van f 599.31'A. Als eene bijzonderheid wordt ons mede gedeeld dat gisteren bij den landb. S. Lap, op het Eierlandsche Huis, een kalf werd geboren dat het gewicht had van 110 oude ponden, (55 kilogram). Oudeschild, 11 Mei. Er woont een hoog geplaatste dame in ons midden, naar wier stem men dikwijls zijns ondanks luistert. Die stem verraadt trouwens nog niets van den ouderdom der hoogbejaarde. Gewoonlijk gaat zij wel met haren tijd mee en dwingt niet weinigen dit ook te doen en haar te raadplegen met opstaan en ter ruste gaan. Meermalen klonk haar stem weemoedig en klagend, als er van onze dorpelingen grafwaarts werden gevoerd. Nog altijd vervult zij trouw hare plichten, maar 't griefde haar blijkbaar, dat men haar onlangs, zonder eerst haar gevoelen te vragen, dwong den Greenwichstijd te volgen. Zij deed het nochtans, doch voor korten tijd. Uit haar protest scheen te blijken, dat zij dan maar liever 't juiste midden hield, tusschen (Grienitj) en Amsterdamsch Middelbaren tijd in. Althans verschilde zij zelden meer dan 10 minuten met de in gebruik zijnde tijdrekeningen. De bewuste oude dame, onze torenklok, is nu weer tot de oude orde van zaken terug gekeerd. Zij dweept niet met de nieuwer- wetsche grappenmakerij en zal van af heden weer den ouden tijd aanwijzen. De Cocksdorp, 10 Mei. De heer J. W. Nies- sink heeft het beroep als hulpprediker te Huisduinen aangenomen. Vlug bouwwerk in Chicago. Den derden Juli werden de eerste kolommen geplaatst van „The Unity Building" en den achtsten September, negen weken later, waren hare 17 verdiepingen reeds opgetrokken. Vlugger is, zoover men weet, nog nooit gebouwd geworden. 't Geraamte van dit gebouw is van ijzer en staal, alles geleverd en opgesteld door de Hol- landsche firma der gebroeders Van der Kloot aan Halsted straat. Dezelfde firma heeft in den laatsten tijd ook 't ijzeren materiaal geleverd voor groote gebouwen te Denver, Salt Lake City en andere steden in het westen en is thans bezig met de leverantie en opstelling van het ijzerwerk aan de „Mailers Building" hoek Quincy Market straten. Dit gebouw, tien verdiepingen hoog, moet binnen zes weken gereed zijn. Als eene bijzonderheid, omdat de vader van bovengemelde broeders Van der Kloot vroeger op Texel heeft gewoond, nemen w(j het boven staande volgaarne over. In de Delftsclie Crt. lezen wij Omtrent de behandeling van den marine matroos le klasse de Vries, die in het hospitaal te Willemsoord werd opgenomen als lijdende aan eene sleepende leverziekte, deelt Extra Tijding een te Den Helder verschijnend blad, mede Door die ziekte gekweld, kon de Vries niet volgens het voorschrift bij een inspectie gekleed z(jn en werd hij in het hospitaal gestraftdaarmee begon zijn onrechtvaardige behandeling. Uit het hospitaal ontslagen, kreeg hij verlof en kwam daarna weder aan boord, waarbij hij weldra bespeurde weder lijdende te zijn. Op een goeden dag werd hij den mast inge zonden, maar het was hem onmogelijk te klimmen daarom werd hij gestraft met 3 maanden ver mindering tot matroos 3e klasse. De man, die deze strafonbillpk vond, verzocht nu een verzoekschrift te mogen richten aan H. M., waarin hij onder meer vroeg zijn toestand te doen onderzoeken door professoren. Dit werd geweigeid en de doctoren onderzochten hem, die verklaarden, dat het wel mogelijk was, dat hij ziek was, maar dat zij er toch aan twijfelden. De krijgsraad veroordeelde de Vries op deze uitspraak der geneesheeren tot 4 maanden ge vangenisstraf. De veroordeelde ging in appèl en bleef dus in voorarrest. Nogmaals verzocht hij door hoog leeraren te worden onderzocht en dit wtrd nu toegestaan. Dit onderzoek had tot uitkomst, dat de man werkelijk ziek werd verklaard, en nu werd hij vrijgesproken en in zijn oorspronkelijken rang hersteld. Niettemin had de man, lijdende als hij was, „drie maanden in een cel opgesloten gezeten", omdat de geneesheereD, die het onderzoek instelden, zich blijkbaar hadden vergist. Dat is kras. Maar niet minder dan kras is, dat hem een 14daagsch verlof, na die lange opsluiting, geweigerd werd met de opmerking, dat hij reeds in drie maanden geen werk had gedaan. Bij de Tweede Kamer zijn tijdens hare Paaschvacantie 20 verzoekschriften ingekomen omtrent de aanhangige belastingvoorstellen. Daarvan houden elf het verzoek, ze met of zonder wijziging aan te nemen acht gaan uit van kiesvereenigingen. In zes adressen van even zoovele Kamers van Koophan del te EindhovenBergen -op-Zoom Leiden, Alkmaar Leeuwarden en Maastricht) wordt vermindering gevraagd van het invoer recht op zeep. De Kamer van Schiedam komt op tegen de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en die van Maastricht zou, in plaats van de vermogensbelasting, liever de invoerrechten zien verhoogen op die artikelen, welke geene grondstoffen zijn van onze eigen nijverheid. Een welsprekend feit. De winkel- vereeniging van „Eigen Hulp" te Utrecht ert 10 pCt. van het verbruik aan de leden uit. Eene wetsvoordracht tot regeling van het kiesrecht is thans aanhangig bij den Raad van State. Vermoedelijk weten niet velen, wat Sand is, waarheen onze Koninginnen zijn vertrokken. Een landgenoot, die aldaar verblijft, schrijft Sand is een „Luftkurort" 828 M. boven de zee, drie uren van Baden en 2 V* uur van Bühl gelegen, 't Is geen dorp, maar geheel Sand bestaat uit één hotel-pension. Zondag per tweespan derwaarts opgaande, nam ik gaande weg den overgang van Maartsche buien tot een volslagen winter waar, en boven gekomen vond ik een sneeuwlaag van eenige voeten hoog en den thermometer op het vriespuntde paarden hadden moeite om het rijtuig omhoog te sjouwen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1