Buitenland. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3de district, dato 6 Mei jl., zijn in Texelstroom en Maizwin de vol gende tonnen verlegd In Texelstroom is de roode buikton no. 1 (ton van de Bollen) verlegd in 80 d. M. water, op ongeveer52° 59' 21" NB. en 0° 3' 6" W.L. van Amsterdamin de merken „Schoutenkaap in den toren van de Roomsch-Katholieke kerk te Den Helder" en „Toren van Oosterend op Texel goed vrij van de haven van Oudeschild." In het Maizwin is de zwarte buikton no. 2 verlegd in 70 dM. water, op ongeveer 52° 59' 33" NB. en 0° 1' 7" WL.fvan Amsterdamin de merken „lichttoren te Kijkduin in den toren van de Westerkerk te den Helder" en „de kerktoren van de Waal juist tusschen de kerktorens van Oudeschild in." In de Vlieter wordt het N.lijke drijfbaken van Nesserzand vervangen door een witte boei in 54 dM. water, op ongeveer: 53" 1' 35" NB. en 0° 10' 46" O.L. van Amsterdamop het merk „Waterkaap even beW. de molen van den Oever op Wieringen." Op het Breezand wordt een drijfbaken geplaatst in 55 dM. water, op ongeveer52° 58' 52" NB. en 0° 15' 40" O.L. van Amsterdam. Dit baken, dat niet van belang is voor de scheepvaart, heeft een zwartgeschilderde vaan als topteeken, terwijl de stok met horizontale roode en zwarte banden is geschilderd. Niet minder dan 783 personen zijn in de afgeloopen maand aangeworven voor het Indi sche leger. De miliciens die voor Indië twee jaar detachement aanvroegen, zijn hieronder begrepen en hun getal moet niet onaanzienlijk zijn. Te Delfzijl overleed dezer dagen eene weduwe. De erfgenamen vermoedden dat er geld moest zijn, doch het was nergens te vinden. Niet weinig echter werden de erfgenamen verblijd toen de schoorsteen geveegd werden de schoorsteenveger niet alleen het roet naar beneden bracht, maar tevens een aardig sommetje aan bank- en muntpapier. Uit Nijmegen wordt gemeld Met het oog op het epidemisch voorkomen der pokken in deze gemeente heeft de gemeente raad besloten de jaarmarkten alhier tot nader order te schorsen. De raad besloot voorts met het oog op de pokkenepidemie alhier een desinfectie-oven, zooals er een te Delft bestaat, te stichten, waar van de kosten geraamd zijn op ruim f 5U00. Blijkens officiëele afkondiging door Burg. en Weth. hebben zich in de afgeloopen week weer 18 nieuwe gevallen van pokken voorgedaan, terwijl twee lijders aan die ziekte zijn be zweken. Dezer dagen was er sprake in een der dagbladen van het weigeren door de export slachterij te Assen van varkens, die met maïs waren gemeBt, wegens onvoldoende vastheid van het spek. Daarom is het wellicht niet onbelangrijk hier mede te deelen, dat de onder vinding, opgedaan door den heer V. Mendel bij de tentoonstellingen van vet vee te Berlijn,hem hebben geleid tot het formuleeren der volgende regels betreffende het mesten van varkens 1. De sterke voeding moet beginnen van de eerste weken van het leven der dieren af. 2. De melk en voornamelijk zoete melk is een uit stekend middel om het mesten te bevorderen. 3. Maïs-, rijst-, vleeschmeel enz. in te groote hoeveelheid gebruikt, geven een olieachtig vet en slap vleesch. 4. Gerst kan ten zeerste als een krachtig voedsel worden aanbevolen. 5. Ge durende de laatste weken vóór het slachten is van alle graangewassen rogge het meest geschikt om goed vleesch en vet te geven. 6. Men moet streng de uren van het voederen in acht nemen en nooit te veel in eens gevenbeter is het een keer vaker te voederen. 7. Het is een onbetwistbaar belang om de stiptste reinheid in de stallen en voederbakken in acht te nemen. LandbWeekblad.) Te Dinxperlo worden sinds eenige dagen vermist de heer Immingen echtgenoote, houders en eigenaars van het bekende hotel De Zon aldaar. Men vermoedt, dat hun een ongeluk is overkomen, daar het hotel onbeheerd staat hetwelk de politie uit voorzorg gegrendeld heeft. Vlijmen werd onlangs in opschudding ge bracht door eene koe, die, van de Bossche markt komende, haren geleider wist te ontsnappen. Als dol rende zij het dorp in, daarna weder terug, wondde een meisje, daarna een man, die haar wilde tegenhouden, en wierp een paar hondenwagens omver. De burgemeester was spoedig ter plaatse en door zijne goede zorgen is veel onheil voorkomen, want juist zou de school eindigen, toen de koe opnieuw woedend het dorp in wilde rennen. Eindelijk wist men haar op een kar te naderen, een strik om den nek te slaan en vast te binden, daarna werd zij door een kogelschot afgemaakt. Eenige dames te Leeuwarden hebben het voornemen opgevat H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar bezoek aan Friesland een gouden oorijzer aan te bieden. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door de Timmerlieden-Vereenigingen „Door een dracht Verbetering" en „Concordia Inter Nos" te Amsterdam en verder door Vere6nigingen te As sen, Baarn, Beverwijk, Dordrecht, 's Gravenhage, Groningen, Helder, Hoogezand, Sappemeer, Heerenveen, Leeuwarden, Leiden, Noordwolde, Nijmegen, Rotterdam, Sneek, Windeweer (Gro ningen) en Zaandam een adres gericht, waarin er op wordt gewezen dat over geheel Nederland sedert eenige jaren een groote steeds toenemende werke loosheid heerscht en niet 't minst onder de bouw vakken, welke oorzaak is van een naamlooze el lende en ingrijpenden achteruitgang ten gevolge heeft. Adressanten meenen dat het steeds meerdere voortbrengen der machines een der oorzaken is van dien toestand; zij zijn tevens overtuigd dat naast dit iets anders staat, en wel de onregelmatige ver deeling van den arbeid, een verdeeling waardoor de een te veel, ja overmatig lang moet werken, de ander gedoemd is tot lediggang. Genoemde Vereenigingen hebben langs wettigen weg herhaal de malen getracht een betere regeling van arbeids tijd te verkrijgen door tusschenkomst van patroon of werkgevers, maar steeds zijn zij afgestuit op het antwoord„dat een zoodanige regeling wettelijk bepaald moest worden" wilde zij van kracht zijn. Zij verzoeken daarom de Kamer, dat wettelijk worde vastgesteld een lengte van arbeidsdag, waardoor zoo mogelijk ieder aan den arbeid komt en zoodoende in zijn behoefte kan voorzien. Donderdag 2 Juni a. s. zal voor het gerechtshof te 's-Hage worden behandeld het hooger beroep, door kapitein Bakker, van het stoomschip „Obdam," ingesteld tegen het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij hij tot één jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens het lossen van een schot op een zijner stokers, met doodelijken afloop. Zondagmiddag is trein 110 van den Staatsspoor weg, welke te 4.38 m. aan het station Weesper- poort te Amsterdam moest aankomen, ter hoogte van de Over-Amstelstraat (bij Schollebrug) ont spoord, juist op den wissel, welke den overgang van het hoofd- op het goederenspoor mogelijk maakt. Van de zeven waggons, waaruit de trein bestond, bleven slechts twee, de laatste personenwagens, lste en 2de klasse, in het spoor, terwijl de andere benevens de tender en locomotief geheel uit de rails werden geworpen en min of meer beschadigd dwars over den weg kwamen te staan of liggen. De locomotief toch viel evenals de beide goederen wagens bijna op zij, terwijl de postwagen geheel was omgevallen. Dit voertuig is daardoor het eenige, dat belangrijk beschadigd is. De andere wagens bekwamen evenals de locomotief vrij wat schade aan de buffers. Het rijtuig 3de klasse, dat voor de genoemde rijtuigen lste en 2de klasse reed, bleef zelf geheel onteschadigd. De oorzaak van het ongeval, dat geene persoon lijke ongelukken veroorzaakte, is waarschijnlijk te zoeken in onvoldoende aansluiting van den wissel. De wisselwachter verzekert echter, dat de wissel in orde was. (A. H.) De nieuwe belastingen. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de nieuwe belastingen is, gelijk voorspeld kan worden, lang en doorspekt met voorbehouds. Men wilde eerst de beroeps- en bedrijfsbelasting kennen, de successiebelasting anders geregeld hebben, in plaats van eene nieuwe directe vermo gensbelasting liever gezien hebben belasting op tabak en sigaren, verhooging van den wijnaccijns, het belasten van beurstransactiën, van wapens, wapenborden, piano's, lucifers, schilderijen, speel kaarten, mode-artikelen en vooral spoor- en tramkaarten. Keus genoeg voor nieuwe belas tingen Hoofdzaak is dat terwijl verscheidene leden uitdrukkelijk volle instemming betuigden met de plannen van minister Pierson in 't algemeen, anderen bezwaren hadden ontleend aan de opdrij ving van de zachtste lasten, de vermindering der opbrengst van de registratierechten en de rijks lasten, de moeilijkheid van het vinden van een goed equivalent of de inrichtingen der nieuwe belasting. Tegen de onderdeelen van de vermogen-belas ting zijn dezeltde bedenkingen gemaakt, die reeds overal in de pers en de vergaderingen zijn uitgesproken. Zeer vele leden bestreden de verhoogiug van den accijns op het gedistilleerd en meenden dat dit equivalent door iets anders moest worden vervangen. Te Hindeloopen woont een reeds bejaarde zeeman, A. Jappes, die Oost en West heeft door- kruisd en vele avonturen beleefd. O. a. heeft hij als soldaat dienst genomen in legers der VereeDigde Staten van Noord Amerika. Naderhand werd hij weer zeeman. Voor een paar jaar bij zijne vrouw thuis zijnde en gereed staande om het zeegat weer uit te gaan, werd de man plot seling door een beroerte getroffen, waardoor hij genoodzaakt was op krukken te gaan. Zijn toekomst was donker: bejaard, gebrekkig en—arm Daar scheen een ster in 't duister. Er werd gezegd, dat de Unie geneigd was aan de oud strijders pensioen te verleenen. Hulpvaardige handen, o. a. van den heer D. Witteveen, burge meester aldaar, steuden den oude en steun had hij zeker noodig, wijl hij dienst had genomen onder den naam van J. Smith. Ook de Amerikaansche consul te Amsterdam deed zijn best en de afgeloopen week deed- den ouden zeeman gelukkig worden, zoo, dat hij bijna zijne krukken van zich wierp. Wat toch was het geval? Hem werd bericht, dat de Unie hem van den 29 December 1890 af, toen zijn verzoek behandeld werd bij het pensioenbureau te Washington, tot 4 Maart jl. een pensioen had toegekend van f 424 in eens, en dat hem verder een pensioen was toegelegd van f 30 per maand, zoolang hij leeft, of daarna, als hij vóór haar mocht komen te overlijden, aan zijne weduwe. Simon, ook genaamd Biscuit, die met Rava- chol door het hof van assises tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld, stond d.d. voor de rechtbank terecht wegens verduistering van goederen in den boedel van de wed. Viard, (in wier dienst hij was, tegelijk met den voortvluch- tigen anarchist Gustave Mathieu), die failliet is gegaan. De rechtbank veroordeelde hem tot vijf jaren gevangenisstraf. Toen Simon het vonnis gehoord had, zeide hijIk zal een tweede leven moeten koopen om deze straf te ondergaan. Een voorstander van de invoering van Zon dagsrust in het horlogemakersdorp St. Croix, in Zwitserland, heeft voor den spoorweg van Yverdon naar St. Croix de benoodigde som van 1,800,000 Mark gegeven, onder de voorwaarde, dat het ver keer gedurende 25 jaar des Zondags geheel moet stilstaan. Te Fuente Palmera (Andalusië) stapte iemand uit den trein en overhandigde den stationchef een geschenk, zeide hij. De stationchef opende het en vond er een pasgeboren kind in (de brenger was inmiddels verdwenen). Hy was niet zeer ingenomen met het cadeautje en toen een spoorwegwerker zich bereid verklaarde het kind te nemen, stond hij het gaarne af. Maar wie schildert zijn teleur stelling, toen hij vernam, dat in de luren van het kind 125,000 pesetas aan bankbiljetten geborgen waren. Hij eischt nu het kind, we bedoelen het geld, op en zal den spoorwegwerker, die het niet wil teruggeven, een proces aandoen dat hy natuurlijk verliezen zal. Waterloo, een plaatsje van 3000 inwoners, in Quebec, is Woensdag in de vorige week afgebrand. Een felle wind wakkerde het vuur ongemeen aan en daar zooals overal in Canada de meeste gebouwen nagenoeg geheel van hout zyn opge trokken, stond alles spoedig in lichtelaaie. Vier kerken, eene brouwerij, verscheidene houtzaag molens en eenige labrieken werden in de asch gelegd. Uit Montreal werd met een extra trein de brandweer gezonden, om zoo mogelijk hulp te verleenen. Uit Frankrijk worden twee ernstige spoor wegdiefstallen gemeld. Uit een waggon van den Oosterspoorweg werd eene kist ontvreemd, welke voor een millioen franken aan goud en bankpapier bevatte. In den Paryschen clubtrein vermiste mevrouw Sala P.ubini uit Venezuela een kistje met 80,000 franken aan juweelen en andere

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2