N#. 481. Zondag 15 Mei. A". 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtjsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Gebruik van Amerikaansck Spek en Varkensvleesch, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXELontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Commissaris der Koningin, naar aanleiding van een schry ven van den Minister van Binnenlandsche zaken Doen te weten, dat bij het microscopisch onder zoek van Amerikaansck Spek te Utrecht, in den laatsten tijd herhaaldelijk Trichinen zijn gevonden, weshalve de ingezetenen opmerkzaam worden gemaakt op het gevaar om Spek en Varkens vleesch in rouwen of ongaren toestand te nuttigen. Texel, 10 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. Stikkel, Secretaris. KENNISGEVING. VERKIEZING. De VOORZITTER van den raad der gemeente TEXEL maakt bekend, dat op Dinsdag 24 Mei 1892, eene herstemming zal plaats hebben van een lid voor de Provinciale Staten, tusschen de heeren Mr. M. Büchner en C. A. Beukenkamp. De volgende bepalingen der Kieswet worden hierbij in herinnering gebracht Art. 37 (2e zinsnede). Den Kiezer, die zjjn stembriefje verloren, of er geen ontvangen heeft wordt gelegenheid verschaft om er ter Gemeente- Secretarie een te bekomen. Art. 38 (le zinsnede). De inlevering van het stembriefje geschiedt in de gemeente waar de kiezer op de kiezerslijst is gebracht. Art. 39. Het stembriefje, schriftelijk ingevuld, wordt door den kiezer in persoon op de plaats, voor de inlevering bestemd, in de aldaar aan wezige bua gestoken. Art. 47. Tot de stembus wordt niemand toegelaten, dan die, volgens de laatst gesloten kiezerslijst, bevoegd is tot de keuze mede te werken. Art. 61 (le zinsnede). Van onwaarde zijn de briefjes die het vereischte zegel missendie onderteekend zijngeen persoon duidelijk aan wijzen niet ingevuld zjjnandere stembriefjes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Texel, 14 Mei 1892. De Voorzitter van den gemeenteraad, Strick van Linschoten. TEXEL, 14 Mei 1892. De heer J. Drijver, leerling aan de Rijks normaallessen alhier, deed gisteren te Amster dam met gunstig gevolg examen tot het bekomen van acte als onderwijzer, lager onderwijs. De verkiezing van twee leden voor de Prov. Staten, in het district Helder, Dinsdag 10 Mei gehouden, was niet afdoend. Uitgebracht waren 657 stemmen, waarvan 7 van onwaardegeldige stemmen mitsdien 650. Hiervan verkregen de heeren G. J. O. D. Dikkers 474, Mr. M. Büchner 305, C. A. Beu kenkamp 202, I. Korver 141, C. E. Plugge 119 stemmen; de overige stemmen waren in getallen van 7, 3, 2 en 1 op verschillende personen uitgebracht. Gekozen is alzoo de heer G. J. O. D. Dikkers. Eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Mr. M. Büchner en C. A. Beukenkamp. De herstemming is bepaald op Dinsdag 24 Mei a. s. Voor het maken van een steenen duiker in de Ruigendijk, bij de wed. Raven, waarvan de aanbesteding voor rekening van den polder Waal en Burg Donderdag jl. plaats had, waren ingeleverd 7 inschrijvingsbiljetten, als W. Lammers f 2218.— P. Zoetelief f 2200.— K. Plavier f 1987.- J. W. Hillenius f 1987.- G. Geus f 1980.— D. de Vries, Helder f 1965.- J. J. Bruin f 1579.— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Het 40-jarig jubileum van den heer S. Keijser Pz., als secretaris penningm. van den polder Waal en Burg, (reeds vroeger gemeld) ging voor genoemden heer niet onge merkt voorbij. Donderdagmorgen, na afloop van de hier bovenvermelde aanbesteding, begaf het bestuur van den polder zich en corps naar de woning van den heer Keijser om dezen te complimen teeren met zijn jubileum. Namens het bestuur werd den heer Keijser bij die gelegenheid een barometer, waarop een zilveren plaat met toepassselijke inscriptie, als aandenken aan dezen dag vereerd. Ook vele particulieren toonden van hunne belangstelling. De heer Keijser heeft van zijne zijde het bestuur en den polder geen minder aangenaam geschenk gedaan. In het boek van ontvangsten en uitgaven, dat hij met dit jaar weder moest aanleggen, waren door hem de eerste blad zijden beschreven met eene korte cronyk van den polder Waal en Burg. In 45 bladzijden wordt daar, beknopt doch duidelijk, het ontstaan en de geschiedenis van dezen polder beschreven. Aan die beschrijving werd door hem nog toegevoegd eene naamlijst van de resp. bestuur- deren van den polder, zoomede een overzicht van de ontvangsten en uitgaven gedurende de laatste 40 jaren. Dat dit voor den nazaat belangrijk over zicht welks samenstelling ongetwijfeld veel tijd en moeite heeft gekost in dank zal zijn aanvaard, is wel buiten twijfel. De heer Keijser die door dit werk tegen woordige en toekomstige bestuurderen van den polder Waal en Burg zeker zeer aan zich verplichtte, heeft daardoor niet minder zich- zelven een blijvend aandenken gesticht in de geschiedenis van dien polder. Mochten wij ter eeniger tijd gelegenheid vinden om uit de vermelde beschrijving, waarin veel merkwaardigs voorkomt, een en ander over te nemen, dan zullen wij daarvan gaarne gebruik maken. De vergadering van de afdeeling Texel i der Holl. Maatsch. van Landbouw, welke gisterenavond in het hotel „den Burg" werd gehouden, werd door 22 leden bezocht. Het eerst behandelde punt, na opening der vergadering en lezing der notulen, was de circulaire van de Yereeniging het paardenstam boek. Wij kunnen volstaan met daaromtrent te verwijzen naar achterstaande advertentie. Omtrent de zaak hoefbeslag, in de vorige vergadering ter sprake gebracht, vernamen wij dat het bestuur in deze de noodige stappen had gedaan en het hem gelukt was, van den heer Tober, gediplomeerd hoefsmid te Nieuwe Niedorp, de toezegging te ontvangen, dat deze bereid was als practisch onderwijzer voor den cursus in hoefbeslag, op te treden. De heer Roeloffs alhier zal het theoretisch gedeelte voor zijne rekening nemen; het theoretisch onderwijs dient echter het practische vooraf te gaan, doch aangezien de heer Roeloffs voor de lessen niet eerder tijd meent te kunnen vinden, zal de cursus vermoedelijk in October, mogelijk ook eerder, een aanvang nemende hoefsmeden op ons eiland worden hierop wel attent gemaakt. De aanschaffing van een veebascule, waar omtrent in eene vorige vergadering de wensch was uitgesproken, zou naar het bestuur mede deelde eene uitgaaf van ruim honderd gulden vorderen. Bij de bespreking bleek evenwel dat het doel hetwelk met de plaatsing van eene vee bascule werd beoogd, (nl. om door weging, bij mestvee te kunnen nagaan het productieve van de voeding) nog al moeielijkheden zou opleverenwas het idee goed, de uitvoering er van zou vaak bezwarend blijken te zijn, tot aanschaffing van eene veebascule voor dit doel werd dus niet besloten. Bij verdere bespreking over dit onderwerp bleek echter de onvoldoende gelegenheid welke hier bestaat tot het wegen van zwaarlevend vee. Naar aanleiding daarvan werd door een der leden het voorstel gedaan dat de afdeeling zich tot den gemeenteraad zal wenden, met verzoek dat de gemeente aan den waag- meester zal verstrekken eene bascule, ter vervanging van de thans gebruikte weegschalen. Dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen. Punten van beschrijving voor de alg. verg. werden niet opgegeven. Op voorstel van een der leden werd nog besloten dat in Juni eene keuring van eenjarige en twee-jarige Stieren zal worden gehouden. Oudeschild, 14 Mei. De geepvisscherij hier voor de kust schijnt dit jaar van korten duur te zullen zijn. De geep wordt aan de zouterijen te Nieuwediep geleverd, doch de vangst aan de Heldersche kust, nabij Wieringen en elders, was in de laatste week zoo groot, dat de prijs tot f 1.— per tal terugliep. De zouterijen zullen dus zeer spoedig genoeg voorraad hebben en van hier geen geep meer kunnen gebruiken. Oosterend, 13 Mei. De heer P. Bouma, zoon van het Hoofd der openb. 1. school alhier, verwierf heden te Amsterdam acte als onder- wijzer. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1