Buitenland. De minister van waterstaat heeft, op het verzoek van den Ned. Bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer, gevestigd te Leeuwar den, om uitbreiding van het getal uren van open stelling van den post- en telegraafkantoren op christelijke feestdagen geantwoord, dat de geringe toeloop van het publiek aan die kan toren op de bedoelde dagen geen grond geeft om te onderstellen, dat er behoefte zou bestaan aan de door den Bond gewenschte vermeer dering van de diensturen dier kantoren, en er alzoo geen aanleiding is gevonden om aan zijn verzoek te voldoen. Tegen de helft van September dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Am sterdam en te Rotterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw en verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Alleen zij worden opgenomen of kunnen als uitwonende leerlingen worden toegelaten, die 1. van 20 tot 30 jaren oud zijn 2. behoorlijk lager onderwijs met vrucht genoten hebben 3. niet lijden aan een voor de uitoefening van het beroep als vroedvrouw hinderlijk lichaamsge brek, en in het algemeen eene goede gezondheid genieten 4. van onbesproken zedeljjk gedrag zijn. Aangifte voor 15 Juni e.k. schriftelijk aan den vooizitter van den geneeskundigen raad. Het wetontwerp op den leerplicht zal naar men meldt, in Juni bij de kamer inkomen. Te Leeuwarden doet zich het volgende geval voor: Een meisje van een jaar of 19 kreeg Zon dag-namiddag zware hoofdpijn en was na eenige uren een lijk. Althans, zoo meende „men" en meenen er velen nog. De geneesheer, tot doodschouw geroepen, beweert echter dat zij nog leeft, hoe bewegingloos zij dan ook ligt. Het eenige teeken van dat leven is, dat haar nu en dan eenig slijm uit den mond vloeit, welk slijm geene sporen van verderf vertoont. Ook blijft het lichaam betrekkelijk lenig. De tijd alleen zal zeker moeten leeren of de „slijmberoerte" doodelijke gevolgen heeft gehad of niet. Op de Waal voor T iel is Woensdag mid dag een schip, geladen met petroleum, van Rotterdam naar Duitschland bestemd, in brand geraakt. Een later bericht noemt andere lading. Tot des avonds laat was het vaartuig over zijn geheele lengte een en al vuur. Duizenden menschen waren op de dijken ge tuigen van het ongewone schouwspel. Een boerin moest iemand een pond boter afwegen, maar had geen ponds gewicht. „Ik weet wat 1" roept zij eensklaps, „mijn man bracht gisteren een tang mede, die juist twee pond weegt." Zij legt nu het eene been der tang op de schaal, laat het andere er af hangen, en weegt de boter. De kooper had hier niets op tegen. In het „Zbl." van het N. v. d. D. lezen wij het volgende over vruchtboomen „De raad om vruchtboomen te planten, overal waar zulks mogelijk is, werd reeds zoo dikwerf gegeven en op zoo dringende wijze herhaald, dat het bijna overbodig schijnt nog weer eens op dat thema terug te komen. Toch willen we er iets over opnemen, in de hoop, al was het maar een enkelen voorstander onder onze lezers er door te winnen, en diene daartoe het navol gende, ontleend aan de mededeelingen van eenen tuinier. Stel, dat een landman in zeker jaar 10 vrucht boomen poot, die hem per stuk f 1.20, samen dus f 12, kosten. Bij een goede behandeling groeien die boomen weldra op. En wat nu na 20 jaren Dan kosten de boomen aan kapitaal en intrest f 24. Maar na 20 jaar is elke boom f 12 waard en geeft niemand een edelen twintigjarigen boom daarvoor weg, omdat de meeste dan in een jaar voor f 12 aan ooft kunnen dragen. Derhalve heeft een stuk grond, waarop 10 zulke boomen staan, na 20 jaar f 120 meer waarde dan toen er geen boomen op stonden en heeft het deze waarde zeker bij elke verandering van eigenaar. Maar nu nog het ooft, dat die boomen in 20 jaar opleveren. Brengen wij de gemiddelde op brengst van eiken boom slechts op 60 ets., dan geeft dit per jaar f 6, dus in 20 jaar ook f 120. Kapitaal en rente zijn dus na verloop van 20 jaar tienmaal grooter geworden, geklommen van f 24 tot f 240, 't welk voorwaar als bijzaak in een landbouwbedrijf een aanzienlijk buitenkansje is. En als men daaraan overal en altijd gedachtig was, dan ging er nooit een landbouwer bankroet. Aan de leden der plaatselijke comités tot het bevorderen van de aansluiting van Nederland bij de Middeneuropeesche tijdregeling is door het centraal-comité eene circulaire verzonden, waarin de aandacht wordt geves tigd op het feit, dat de Kamers van Koop handel te Amsterdam en te Rotterdam de beweging steunen en dat, naar aanleiding van hare missives, van de Nederlandsche spoorweg maatschappijen de Noord-Brabantsch-Duitsche maatschappij aan den Duitschen Eisebahn- verein het voorstel gedaan heeft den Neder- lanschen spoorwegbesturen de bevoegdheid te verleenen op een nader door hen te bepalen tijdstip den Middeneuropeeschen tijd voor hunnen inwendigen dienst in te voeren. In de vergadering, in Augustus door den Verein te houden, zal op dit voorstel een be slissing genomen worden. De Haagsche correspondent van de „Arnh. Ct." vestigt de aandacht op het vol gende geval: Een lid van de Eerste Kamer, gekozen om dat hij tot de hoogstaangeslagenen in de pro vincie zijner inwoning behoort, valt van de lijst dier hoogstaangeslagenen af en moet dus als lid aftreden. En toen nu de Provinciale Staten, die hem gekozen hadden, in de plaats van den door dien afval onverkiesbaar gewor- dene, een ander lid te kiezen hadden, kozen zij met volslagen wettigheid denzelfden persoon weder, die, niet verkiesbaar zijnde zoolang bij zitting had, verkiesbaar was geworden, als oud-lid der Kamer, van het oogenblik dat hij, wegens die on verkiesbaarheid, opgehouden had lid der Kamer te zijn. Als dit nu geen klink- bare ongerijmdheid is, dan gelieve men mij te zeggen wat het dan wel was. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de consul te Chicago in een dezer dagen ontvangen schrijven waarschuwt tegen emigratie van Nederlanders, die zich daarheen mochten begeven in de hoop eene betrekking te vinden, met het oog op de aldaar in 1893 te houden wereldten toonstelling. De consul heeft hierbij voornamelijk het oog op die personen, die niet aan handen arbeid zijn gewend, doch uit hootde van op voeding en beschaving voor administratieve betrekkingen in aanmerking wenschen te komen. Wegens den grooten toevloed van allerlei emigranten uit Europa loopen thans zeer velen te Chicago ledig, zoodat voor nieuw aangekomenen stellig teleurstelling is te ver wachten. In elk geval raadt ae consul emigratie naar Chicago af zonder dat vooraf inlichtingen worden ingewonnen bij het cousulaat aldaar. Tot verdelging van muizen, welke ook den landbouw zoo groote schade kunnen berokkenen, zijn legio middeltjes bekend gemaakt, doch of die allen een gunstig succes opleverden is een vraag nog door weinigen beantwoord. Afdoend, en dat zegt veel, wordt thans als verdelgingsmiddel van die lastige knabbelaarsters genoemdBietenzaad, waarop zij zeer verlekkerd zijn, in eene strychnine-oplossing geweekt. Een proef daarmede genomen op een bouwland met rogge van 27s HA. oppervlakte, waar in al de gaatjes 3 a 4 korreltjes gelegd werden, had den verrassenden uitslag dat den volgenden dag niets meer werd gevonden en de woelerij in het land ophield. Later werden honderden doode muizen gevonden. Aangeraden wordt om de zaden niet eerst in gewoon water te weken en de bereiding aan een drogist of apotheker toe te vertrouwen, die om vergissing met ander zaad te voorkomen, het vooraf met een weinig fuchsine kan kleuren. Ook tegen de rattenplaag schijnt strychnine een goed middel. Van strychnine met reuzel werd een goed laagje op het spek van een hard spekzwoord gesmeerd. Het zwoord was op een plankje gespijkerd en dit laatste op den grond bevestigd. Den volgenden morgen vond men daarbij 3 doode ratten, zoo verhaalt de KL Ct. van Rotterdam. Bfj de Japansche komkommers vallen onze grootste Hollandsche komkommers geheel in het niet. Nabij Roermond zal men er dit jaar eens een proef mee nemen. De Japansche komkommer verspreidt zich niet over den grond, doch groeit de hoogte in, op de wijze van staakboonen. Deze plant wordt eveneens door stekken ge steund en bereikt dan eene hoogte van drie meter. De vruchten zijn langwerpig en worden 90 centimetor langiedere plant brengt 80 tot 100 zulke monstervruchten voort. Behalve deze weelderige groeikracht en dit groote voortbrengingsvermogen, ligt het groote voordeel daarin, dat de planten lang niet zoo veel lijden van regen of natte zomers. Eerst vijftig jaren zijn er voorbijgegaan sedert de naaimachines door Howe werden uitgevonden en thansworden er jaarlijks ongeveer 1,750,000 vervaardigd, en men schat het aantal, die er in gebruik zijn, op 15 millioen. Als een naaimachine in denzelfden tijd het werk doet van 87 naaisters, dan zouden er, om dienzelfden arbeid te verrichten, die door de naaimachines kan gedaan worden, meer naaisters noodig zijn dan de wereld bewoners heeft. De „Daily News" bevat eene aangrijpende beschrijving van den heerschenden nood in de ijzer mijn-districten van Cleveland, waar duizende ar beiders rondloopen en hongerlijden ten gevolge der staking van het werk in de kolenmijnen te Durham. De ellende wordt gezegd nog grooter te zijn dan tijdens den burgeroorlog in de Vereenigde Staten. Algemeene onderstand zal noodzakelijk wezen, aangezien de plaatselijke hulpmiddelen uitgeput zijn. 90- a 100,000 personen, die voor acht weken nog in welvarenden toestand verkeerden, zijn thans aan eene groote ellende ten prooi. Alles, levenmiddelen en brandstof, ontbreekt hun, en het huisraad is verkocht of beleend. Blijkens anonieme brieven heeft zich te Parijs een vendetta-comité gevormd, dat alle anarchisten, die het van aanslagen verdenkt, wil dooden. „Zooveel werklieden als er gedood worden zooveel anarchisten zullen er ook omkomen. Yvraak voor het verminken onzer broedersDe lijken der dynamiet-mannen zullen in de Seine te vinden zijn." -- Eene merkwaardige betooging van werk lieden heelt te Payerne plaats gehad. Een honderdtal arbeiders, in dienst bij den aannemer Humbert, hebben een optocht met muziek ge vormd, om hun tevredenheid te kennen te geven met hun werkdag van 12 uren. Zij hebben een serenade gebracht aan den patroon en redevoe ringen gehouden om met den 8-migen werkdag den draak te steken. Het hoofd der Italiaansche artillerie heeft eene aanbieding ontvangen van een uitvinder om het geheim te koopen van een nieuw soort projectiel. Het is kegelvormig en wordt door een bijzonder ingericht kanon afgeschoten. Wanneer het eenig voorwerp treft springt het en brengt eene lichtende schijf voort van de sterkte van 100 kaarsen. Men bestudeert verschillende modellen van vuur monden, die het projectiel 10 k.M. ver zouden kun nen schieten en waardoor aldus in den nacht plotseling de vijandelijke stelling zou worden ver- ïcht. Dat het gevaar voor besmetting van men schen die omgaan met vee dat aan miltvuur lijdt of daaraan lijdende gestorven is grooter is, dan wel algemeen wordt vermoed, blijkt o. a. uit het verslag door de Duitsche regeering uit gegeven over de verspreiding der veeziekte in het Duitsche rijk in 1889. Blijkens dat verslag zijn in dat jaar 44 menschen in het Duitsche rijk door miltvuur besmet, en zijn 16 tengevolge der besmetting overleden. Onder dezen waren 19 slachters en vilders. De meeste van hen werden door afval der runderen besmet.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2