- 4 N°. 483. Zondag 22 Mei. A". 1892. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amnfi en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. Onderzoek van Verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlof gangers der Militie te land, die vóór den lsten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden ten Raadhuize der gemeente op Woensdag den 8 Juni aanstaande, des voor middags t9 11 Va uren. Voorts wordt de aandacht gevestigd op dat de verlofganger bij dat onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij, gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris kan worden opge legd aan den verlofganger: lo. die zonder geldige redenen niet by het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zjjn niet alleen ge durende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zjjn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegeD of zich aan wanbedrijven schuldig maken, bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft vol gens het CrimiDeel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofgangers worden uitdrukkelijk er aan herinnerd, dat het niet ontvangen eener bijzondere oproeping, hen niet ontheft van hunne ver plichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mocht verhinderen, moet hiervan blijken dooroverlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde genees kundige verklaring. Afgekondigd, - en aangeplakt ter plaatse daar voor bij Gemeentelijke Verordening aangewezen of gebruikelijk, den 21 Mei 1892. De Burgemeester, Strick van Linschoten. De Secretaris, Stikkel. TEXEL, 21 Mei 1892. Naar wij vernemen deed een onzer vroe gere plaatsgenooten, de heer M. Langeveldy leerling aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Haarlem, gisteren te Amsterdam met gunstig gevolg examen tot het bekomen van acte als onderwijzer, lager onderwijs. Drie stoombooten en even zoovele gewone f vaartuigen, door genoemde booten gesleept, vervoerden Donderdagmorgen 2300 lammeren, r 80 enterlingen en'20 Koeien, met bestemming naar de Leidsche markt. Het inschepen van dat vee veroorzaakte or een oogenblik weder veel beweging aan a ven. sommigen werd de opmerking gemaakt •ergrooting der haven, aan het rijtuig- verkeer bij zulke gelegenheden, niet ten g09de is gekomen. Bij het groote vervoer dat Donderdag a. s. is te wachten, zal zulks niet onmogelijk nog wel meer in het oog springen wij verwachten echter dat voor eene geregelde communicatie wel bijtijds de noodige maatregelen zullen worden genomen. Wij herinneren belanghebbenden, dat voor de herstemming van een lid voor de Prov. Staten (district Helder) welke is uit geschreven tegen Dinsdag 24 dezer, de gelegen heid daartoe dien dag ten raadhuize alhier is opengesteld van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uur. De opening der stem briefjes zal plaats hebben te Helder Donder dag 26 d. a. v. Voor belangstellenden ligt ter Gemeente secretarie alhier ter inzage het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag, zooals hetzelve bij raadsbesluit van 22 April jl. werd vastgesteld en nader door Ged. Staten is goedgekeurd. De geheele omslag bedraagt een totaal-cijfer van f14030 (het maximum van heffing is f15000). Het getal aangeslagenen is 883. De hoogste aanslag is f 350, de laagste aan slag fl.50. Voor de verschillende dorpen is het getal aangeslagenen en de aanslag als volgt: Burg. 309 aanslagen; bedrag f8038.— Hoogste aanslag f350. Oosterend. 175 aanslagen; bedrag - 1696.— Hoogste aanslag f90. Waal. 66 aaDslagen bedrag -1116.50 Hoogste aanslag f140. Ben Hoorn. 93 aanslagen; bedrag - 1067.75 Hoogste aanslag f72.50. Oudeschild. 137 aanslagen bedrag -1038.50 Hoogste aanslag f 140. Pierland 72 aanslagen bedrag - 742.75 Hoogste aanslag f120. Koog. 41 aanslagen bedrag 330.50 Hoogste aanslag f 30. f 14030.00 De laagste aanslag is voor ieder dorp f 1.50. Gemiddeld zou de aanslag voor ieder inge zeten (de bevolking is 5907 personen) ruim f2.371/! zijn. Voor meerdere bijzonderheden raadplege belanghebbenden het ter inzage liggend Kohier. Naar berge endeieren is op Texel weer veel vraag zoo lezen wij in een elders verschijnend blad. De eieren worden opgekocht tegen 25 en 30 ct. per stuk en tegen hoogeren prijs naar elders verzonden. Gewoonlijk worden de eieren kunst matig of langs den natuurlijken weg uitgebroed, om daarna de jonge bergeendjes op te kweeken. In de duinen, in verlaten holen van wilde konijnen, worden deze eieren gevonden. Soms moet een geheel stuk duin worden weggegraven om ze te kunnen bemachtigen. De bergeenden worden op buitenplaatsen gehouden als sier- vogels, dewijl de vederen zeer schoon geteekend zijn, meestal wit met bruin en zwart. Oudeschild, 20 Mei. Aan onze schooljeugd werd gisteren verzocht om hun ouders mee te deelen, dat aan het dorp de Koog eenige kinderen de school bezoeken, zoo arm, dat zij zelfs geen onderkleertjes dragen. Indien de ouders het goedkeurden zou dan bij de scholieren eene inzameling plaats hebben. Dit geschiedde en er werd zooveel ingezameld, dat een flink stuk katoen kon gekocht worden. Bovendien was het hoofd der school, de heer Muller, nog in staat aan een en a,nder een pak gemaakte kleedingstukken toe te voegen. Aan de stroo-cartonfabriek te Leeuwarden zijn Zaterdag ongeveer ICO werklieden ont slagen, waaronder 80 hoofden van huisgezinnen. Door de gemengde commissie voor onder wijs, vanwege het „Nut" en „Volksonderwijs", zullen, naar de N. R. Ct. verneemt, op enkele plaatsen in ons land modelcursussen voor herhalings-onderwijs worden opgericht. Do Amsterd. politie heeft de politie te Rotterdam gewaarschuwd tegen den anarchist Johan Bersch, oud 35 jaar, wonende aldaar, Teijlingerstraat 4,wiens signalement luidt ongunstig, verloopen uiterlijk, lichte knevel, hoofd kaal, postuur klein. Bersch heeft zich in een brief, door hem aan een te Amsterdam verschijnend dagblad gericht, uitgelaten, dat de verschillende plaats gehad hebbende ontplof fingen alleen de schuld der politie in het algemeen zijn en voorts, dat ook de groote gemeenten in ons land aan de beurt zouden komen voor ontploffingen. Men schrijft uit Oosterwolde: Aan de stoomzuivelfabriek alhier wordt eene nieuwe regeling ingevoerd, wat betreft de uitbetaling van melk aan de fabriek. Hier betaalt de fabriek niet uit naar de hoeveelheid, maar naar het roomgehalte. Met een enkel woord werd daarvan melding gemaakt. Dit bericht heeft zoo buitengewoon veel belangstelling gewekt in heel het land, dat tal van inlichtingen werden gevraagd. Het bestuur der fabriek, dat gaarne bereid is gegevens te verschaffen, kan onmogelijk op iedere aanvraag antwoorden, waarom ons de gelegenheid is gegeven, in een ruimeren kring het volgende te kunnen melden. Oosterwolde heeft misachten de eenige fabriek, waar de betaling der melk geschiedt naar het room gehalte. Deze regeling is het vorige jaar aange vangen en begon men geleidelijk, zoodat de beste melk ll/8 maal zooveel waarde kreeg als de slechte. Het verschil is werkelijk veel grooter en de directeur der fabriek, de heer J. Stienstra, besloot, de melk prijzen meer te doen varieeren. Zoo is nu de ver deeling, dat voor de beste melk l'/j maal zooveel wordt betaald als voor de minste. En nog is de uitbetaling naar roomgehalte niet volkomen bereikt, maar zal spoedig geheel worden ingevoerd. De heeren dr. v. d. Zanden en Pyttersen hebben op zich genomen, een desbetreffende tabel uit het Deensch te vertalen. Is dit werk gereed, dan zal daarnaar worden gerekend. Van vele zijden wordt geopperd, dat men ontevreden leveranciers maakt, wanneer de een meer voor de melk ontvangt dan de ander. Juist het omgekeerde is hier het geval. De veehouders leveranciers der melk zien in, dat de eerlijke en oprechte weg wordt ingeslagen en van klachten is geen sprake; zy kunn n zich overtuigen. Zeer gunstig werkt vooral de prijsbepaling naar qualiteit op de veevoedering. Er wordt veel meer acht gegeven op de meerdere of mindere-degelijkhaid van het voeder dan voorheen. Zoo zijn deze winter proeven genomen met verschillende producten van toevoer. Een o. a. beproefde grondnotenkoeken, lijn koeken en zemelen en kreeg tot resultaat, dat de laatste soorten voeder l'/4 maal zooveel waarde hadden voor het roomgehalte, als de eerste. Naar aanleiding van het streven naar meer room gehalte der melk heeft de heer J. Stienstra,voornoemd, aan de fabriek de gelegenheid geopend de melk, van iedere koe afzonderlijk naar het roomgehalte te onderzoeken. De veehouder haalt zooveel glaasjes van de fabriek als hij melkgevende koeien heeft en doet ieder glaasje vol melk van iedere koe een glas. Na het onderzoek weet de boer juist welke der runderen de voordeeligste en de slechtste zijn. Dat hier voordeel in is gelegen, ligt voor de hand en de boer is vlug besloten, welke runderen hij eerst ten verkoop aanbiedt. Verscheidene boeren houden een geregeld onderzoek der melk aan met nauw keurige aanteekeningen. Zelfs wordt het zoover in toepassing gebracht, dat de Lanabouwvereeniging „Oosterwolde en omstreken" in hare jongste verga dering besloot tot het houden van stierenkeuringen, waarbij de hoeveelheid en het gehalte der melk van de moederkoe vooral in aanmerking zullen worden genomen. Ten slotte nog 'een voorbeeld, dat betalen naar roomgehalte verre te verkiezen is boven die naar de hoeveelheid. Een veehouder-leverancier had het hooi op en moest het vee in het land laten. Daar er nog weinig of geen gras is, voert hij er lijnkoeken bij. Niettemin staat de melkopbrengst op stal 4 tegen in het land 8. En toch is hij aan waarde niet achteruitgegaan. Nu de runderen in het land loopen, is de melk zooveel in roomgehalte verbeterd, dat hij nog juist zooveel voor de melk ontvangt als vóór dien tijd op stal. Wat hij dus aan quantiteit verloor, is aan qualiteit gewonnen. (Enkh. Ct.) TEXELSCHE COURAÏÏT. DE VOLGENDE BEPALINGEN

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1