aJS, I 20 Msl '92- Buitenland. Marktberichten. Advertentiën Tandarts BIERSTEKER, PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. In de Haarlemmermeer heeft door de aanhoudende nachtvorsten het winterkoren veel geleden. Ook het opnieuw gezaaide staat dun en ijlde rogge heeft nog niet de halve lengte. Meer dan in de laatste jaren is de toeleg op de beetwortelen. Nu de prijs voor dit gewas door den fabrikant van f 9 op f 11.50 per 1000 K.G. is gebracht, zijn weder vele landbouwers verlokt, meer land voor dit product af te zon deren. Tengevolge van het weinig aanwezige gras wordt op de omliggende markten veel vee aangevoerd en blijven de prijzen dalende. De Haagsche corresp. der Zutfensclie Crt. zegt Dat van den Minister Tak een zeer aan zienlijke kiesrechtuitbreiding te wachten is, spreekt van zelf. Een corresp. heeft het aantal kiezers reeds hooren schatten op 700.000. Dat zou dus meer dan het dubbele zijn van thans. Alleen Amsterdam zou over de 60.000 kiezers krijgen. Het kon trouwens ook wel niet anders of de vermeerdering van kiezers zal veel grooter zijn in steden dan op het platte land, omdat ook bij den tegenwoordigen huur- waarde-census het kiesrecht in sommige streken van het platteland reeds zeer uitgebreid is. Te Leiden werd dit jaar de loting voor de militie ongeldig verklaard. Dezer dagen moesten de deelnemers op nieuw hun geluk beproeven, waarbij zich het feit voordeet, dat de jongeling, die bij de vorige loting het nommer 38 trok, thans weder hetzelfde nommer trok. Daartegenover staat dat o.a. aan iemand, die vroeger het vrije nommer 388 trok, nu het dienstplichtige nommer 36 ten deel viel, en een ander, die de vorige maal het nommer 399 trok, nu nommer 3 uit de dus haalde, enz. Weer anderen, die vroeger een dienstplichtig nommer trokken, hebben nu vrijgeloot. Te Gieterveen is door de wed. W. Boer een ekster zoo tam gemaakt, dat de vogel eiken morgen aan het vensterglas komt om er zijn broodkruimels, die daar neergelegd worden, op te pikken. Daar de ekster dit bezoek se dert drie weken geregeld eiken dag herhaalt, heeft de voedster daardoor tevens een wekker, want ongeveer te 4 uur verschijnt de ekster aan het glas en pikt zoolang aan de ruiten, tot dat zij wordt gevoederd. In de veenstreken van Friesland heerscht ook al werkeloosheid. Er zijn veenarbeiders, die in de venen reeds gedaan werk hebben, omdat het getal trekkers dit jaar veel grooter was dan in 1891 en vroeger, terwijl de hoe veelheid werk niet grooter werd. Op het Bildt en andere kleistreken is dè werkeloosheid onder de mannen precies even erg als was het nog in December. Kinderen en vrouwen gaan naar het veld, de mannen duurdere werkkracht staan op de dorp straat zich te vervelen. De Tweede Kamer heeft de noodwet tot subsidieverleening aan noodlijdende ge meenten aangenomen met 67 tegen 16 stemmen. De minister Tak van Poortvliet (binnen- landsche zaken) verklaarde dat dit het eenige middel is, in afwachting eener herziening der Gemeentewet, welke 2 a 3 jaar kan uitblijven. De subsidie-besluiten zullen met de adviezen van Ged. Staten in de Staatscourant worden gepubliceerd. Te Rijsel heeft dezer dagen de vrouw van een voortvluchtigen slager Rasson terecht gestaan, welk echtpaar sedert geruimen tijd hondenvleesch verkocht in den vorm van worsten, enz. De worsten waren beroemd om hun bijzonder geurigen smaak. Een inspecteur had in het slachthuis 13 geslachte honden, 60 hondenvellen en eenige levende honden aangetroffen. Verscheidene kalanten traden als getuigen op, eenstemmig verklarende de worsten in hunne onschuld als eene uitge zochte lekkernij te hebben gebruikt. Het bleek, dat omtrent twaalf honden in de week plachten verorberd te worden. Rassons vrouw is evenals hij zelf (bij verstek) tot een half jaar gevangenis en een winkelbediende tot drie maanden veroordeeld, een en ander met boeten. Dezer dagen werd in eene drukkerij tegelijk met de krant een kookboek gezet. Door eene onhandigheid van den zetter geraakte bij het op maken der courant een stuk zetsel van het kook boek tusschen de kolommen van het dagblad. Het was een recept voor morillesaus, dat in een artikel over de heidenbekeering aan den Congo verzeild geraakte. Door deze noodlottige omstan digheid luidde het artikel als volgt: „De missionarissen deelen mede, dat het zen dingswerk ongetwijfeld vooruitgaat. Gedurende de laatste 3 jaren, heeft de zending in het binnen land van Afrika vasten voet gezet en zijn verschil lende zendelingen naar de grootste negerstaten aan den Aequator gezonden. Zjj leggen er zich vooral op toe om jonge negerkinderen te doopen. De ge makkelijkste en beste manier om ze daarna week en malsch te maken, is ze langdurig met een vleeschklopper te kloppen, totdat het vleesch murw en zacht is, dan met bouillon en wat fijne witte peper in een verglaasde pan te leggen en lang zaam te laten koken totdat ze geschikt zijn om in kleine stukjes te worden gesneden en door een zeef te wrijven. Dan 2 3 uren langzaam koken en met Gods hulp zullen er eenmaal belang stellende Christenen uit groeien, die op hunne beurt weder anderen zullen helpen, leiden en ontwik kelen, enz. enz. Te Doornik had Dinsdagavond in de chemische ververij van den heer Sacske eene hevige ontplof fing van naphta plaats. Het lijk van den eigenaar werd groótendeels verbrand en zwaar verminkt in den kelder gevonden. Ook de werkman Dupret, die de onwillekeurige oorzaak van de ramp was, doordien hij met een brandende lamp naar beneden ging, is aan zijne brandwonden overleden. Mejuffrouw d'Herval, die op het oogenblik der ontploffing in den winkel was, is zwaar gekwetst. Verder zijn talrijke werklieden en arbeidsters, benevens voorbijgangers, gekwetst. Uit Rusland komt het telegrafisch bericht, dat een „preventieve commissie" benoemd is, als commissie om voorzorgsmaatregelen tegen cholera te nemen. Zoowel in Afghanistan als in Perzië is de cholera vrij hevig uitgebroken en de Russische Regeering wenscht al het moge lijke te doen om de door hongerlijden verzwakte ingezetenen tegen de ziekte te beschermen. In de Trans-Caspische gewesten zullen de grenzen gesloten worden zoodra bericht komt dat de ziekte zich in Candahar vertoond heeft. Het afdoende voorbehoedmiddel is reinheid, goede afvoer van meststoffen, zuiver water. En wie ooit wat van de Trans-Caspische gewesten las, weet dat de noodige sanitaire verbeteringen millioenen en jaren zouden vorderen, eer iets, dat invloed hebben kon, tot stand ware gebracht. In landen waar men minder achterlijk is, kan de waarschuwing nuttig zijn, opdat men in dorpen en steden alles zooveel mogelijk in orde brenge en voor zuiver drinkwater zorge als voor het onontbeerlijkste na zuivere lucht. Te Parijs is een Belg, die weigerde in een restaurant zijn diner te betalen en algemeen schrik om zich heen verspreidde door uit te roepen „Ik wil niet betalen, ik ben een vriend van Ravachol en zal alles in de lucht laten springen 1" tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor den rechter verklaarde hij, dat 't slechts een grap van hem was geweest en dat hij Ravachol in 't geheel niet kende. Deze ongepaste aardigheid is hem duur te staan gekomen. Prof. Löffier van Greifswald heeft in Thes- salië als muizenverdelger succes. Brood, voorzien van een bacterie, die een epidemie veroorzaakt, wordt op de velden gestrooid en de muizen sterven als ratten. Eene vreemde klok, die bestemd is voor de wereldtentoonstelling te Chicago, werd te Warschau gemaakt door een klokkenmaker, genaamd Goldfaden. De man heeft er zes jaren aan gewerkt. De klok, zegt de Daily News, geeft eene voorstelling vaneen spoorwegstation met wachtkamers voor de reizigers, i met een telegraafbureau en loketten voor plaats kaartjes; met verlicht platform en een bloementuin, waarin een fontein helder frisch water in de hoogte werpt. Voorbf] het station loopen de rails. Er zfin hokjes voor de signalen, lichten, reservoirs in één woord er is, tot in de kleinste bijzonderheden, alles wat bfi een spoorwegstation behoort. In den koepel van den middelsten toren is eene klok, die den plaatselijken stand aanwijst; twee klokken in de zijtorens geven den tijd van New-York en Peking. De twee buitenste torens zijn voorzien van een kalender en barometer. Ieder kwartier komt er beweging en drukte in het station. Het eerst begint de telegraaf te werken. Er komt een dépêche, dat de lfin veilig is. De deuren gaan open en op het platform verschijnt de stationchef met zijnen adsistent. De klerk kijkt door het raam van het plaatskaarten bureau en de baanwachters komen uit hunne huisjes en sluiten de slagboomen. De menschen maken queue bij de loketten voor kaartjes; de pakjesdragers loopen met de bagage, de bel gaat, en plotseling komt uit de tunnel een trein schieten, die tot voor het station stoomt en zoodra de locomotief een schril gefluit heeft doen hooren, stopt. Een werkman gaat van waggon tot waggon en klopt meteen hamer tegen elke wagenas. Een ander pompt water in den ketel van de locomotief. Na het derde sein met de bel fluit de locomotief weder en de trein verdwijnt in de tegenovergestelde tunnel. De stationchef met zjjnen adsistent verlaten het platform en de deuren van de wachtkamers gaan achter hen toe. De baanwachters gaan weder in hunne huisjes. Eene volmaakte stilte heerscht overal, tot over een kwartier hetzelfde tooneel van zooeven weder vertoond wordt. Een Duitsch groot grondeigenaar beweert dat de gewoonte om boomen (timmerhout) in de wintermaanden te kappen op eene algemeen verspreide dwaling berust en heeft, om het om gekeerde gevoelen te staven, een aantal voor beelden en feiten in eene brochure verzameld. H(j is trouwens de eerste niet, die er zoo over dacht. Gedurende den winter, zegt hij, zijn houtcellen met zetmeelgevuld,datdcoi de insecten larven gezocht wordt en toegankelijk is voor nattigheid. Des zomers bevatten die cellen een suikerhoudend vocht. Worden de boomt gekapt en van de schors ontdaan, dan d het hout spoedig, het wordt hard, larven dri er niet in door en er ontwikkelt zich geen se. mei op. In Silezië kapt men de boomen mee in het schoone jaargetijde, omdat de bergen winters met een dikke sneeuwlaag bedekt z'.\ maar men weet er sedert onheugelijke tijden a een pijnboom, des zomers gekapt, eeuwen lai gaaf* blijft, terwijl hij als winterhout na 50 jare heeft uitgediend. Een vervoerbare kerk. De spoorweg van Baku (aan de Kaspische Zee) naar Tifles loopt door eene uitsluitend met Mohamedanen bevolkte streek, in welke voor de beambten van den spoorweg en voor verdere personen van eene andere godsdienstige gezindheid geene gelegenheid (gebouw) tot uitoefe ning van hun godsdienst bestond. Daarom werd hier en daar aan de stations godsdienstoefening gehouden. Tegenwoordig echter heeft men tot dat doel vervaardigd een achtwieligen spoorwegwagon van 14,7 M- lengte. Aan het eene einde wordt een gedeelte door het altaar, en wat daarbij tot uitoefening van Griekschen godsdienst vereischt wordt, ingenomen, terwijl de overige ruimte voor hen, die de godsdienstoefening bijwonen, beschik baar is. Het plafond van den wagen is op toe passelijke wijze beschilderd, en op het dakbevinden zich een kruis en een klok. Schagen, 19 Mei. Aangevoerd5 paarden f 60 a 150; 5 Stieren f 40 a f 160,163 Gelde- koeien f 80 a f 225 50 Kalfkoeien f140 a 22037 Vaarzen f 60 a 110; Graskalv. f a f 44 Nuchtere Kalveren f4,— a 17 - Schapen f a f 6 Bokk. en Geit 2 a 5,— gld.29 Varkens f 14 a f 20 Biggen f 7, a f 10,50 Kippen 40 a 125 ct. Eenden a ct Boter per KG. f 0,90, a 1,00 Kaas per kilogram 25 a 35 ct.Kipeieren per 100 250 a 275 ct.Eend eieren per 100 f 3 a 325 ct. 991 Lammeren f 4 a 9,50. Ossen a Rammen f af. 389 Overhouders f 14 a f22. Leiden, 20 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 128 af 330 18 Stieren f 70 a f 225 Veulens stuks a f 447 kalfkoeien f 100 a f 270 Melkkoeien f 100 a f 270; 220 Varekoeien 87 a 19096 Vette koeien f 128 a f 33062 Vette kalveren f 32 a f 75, 160 Magere kal veren f 4,50 a f 11; 30 Grasaaiveren f 20 a f50 55 Vette Schapen f 15 a f 26, 811 Magere Schapen f8, a f 18 Paarden f af 4778 Magere Lammeren f 4, a f 9.50 Vette jarige 220 Magere Varkens f 16 a f 36 Vette Varkens a. 460 Biggen f7.— a f 14. Londen, 19 Mei. Ter veemarkt zjjn aangevoerd 200 Runderen, 4000 Schapen en lammeren, 100_ kalveren, - Varkens. Men noteert: Runderen 0,45 0,65 Schapen en lammeren 0,60 a 0,82s kal /eren f 0,50 a 0,85 varkens f 0,52s a 0,67V,. Zondag 22 Mei 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm half tien de Hr. Van Dalen, Oud-zendeling, 's Avonds CA uur Ds. van Schaice. Waal. Voorm. 10 uur.Ds. de Mazube. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oucleschild. Nam. 2 uur Ds. Lefeef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Be Cocksdorp. Nam. 2 uur de Hr. Van Dalen, Oud-zendeling. (Doopbediening.). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. - Voor achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE maal inrekening gebracht. Ondertrouwd JAN KOOL Cz. MARKET JE SELSER. Bevallen van eene DOCHTER, N. E. J. FLENS—van Putten. Zuid-Eierland, 20 Mei 1892. Prins-Hendrikkade 169, Amsterdam, is ZONDAG 22 MEI te den P'-f»-* consulteeren voor Tandheelkundig 9 r vullingen en het plaatsen van kun Gebitten. P Spreekuren 's morgens van elf to, ^4 en

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2