N°. 484. Donderdag 26 MeiA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Adverteutiën vóór 10 nor op den da? der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBdsg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. NATIONALE MILITIE. Onderzoek van Verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente TEXEL maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlof gangers der Militie te land, die vóór den lsten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden ten Raadhuize der gemeente op Woensdag den 8 Juni aanstaande, des voor middags te 11 Vj uren. Voorts wordt de aandacht gevestigd op dat de verlofganger bij dat onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zjjn verlofpas dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-Commissaris kan worden opge legd aan den verlofganger lo. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt 2o. die, daarbü verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevondeD 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan e6n ander toebehoorende, als de zijne vertoont dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen ge durende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegeD of zich aan wanbedrijven schuldig maken, bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft vol gens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofgangers worden uitdrukkelijk er aan herinnerd, dat het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, hen niet onthelt van hunne ver plichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze kennisgeving eenig en alleen als bowijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mocht verhinderen, moet hiervan blijken dooroverlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde genees kundige verklaring. Afgekondigd, en aangeplakt ter plaatse daar voor by Gemeentelijke Verordening aangewezen of gebruikelijk, den 21 Mei 1892. De Burgemeester, Strick van Linschoten. De Secretaris, Stikkel. TEXEL, 25 Mei 1892. De heer M. Langeveld, in ons vorig nummer vermeld als geslaagd voor het examen van onderwijzer, deed Zaterdag met goed gevolg examen voor de vrije- en orde-oefeningen in de gymnastiek. Naar wij vernemen is de heer P. Lap, werkzaam aan het post- en telegraafkantoor alhier, geslaagd voor het examen als klerk 2e klasse bij de telegrafie. De weinig bemoedigende ondervinding welke vele kooplieden in hunnen handel was bereid op de Leidsche markt van Vrijdag jl., deed haar invloed gevoelen op de tweede groote lammerenmarkt, welke hier Maandag werd gehouden. De aanvoer bedroeg dien dag 4074 lammeren, tegen 4992 op dezelfde markt in het vorig jaar, doch niettegenstaande de mindere aan voer, bleven de prijzen laag en de handel stug. Het aangevoerde vee zag er goed uit, min dere kwaliteit werd niet opgemerkttoch waren de prijzen lager dan den vorigen marktdag. Gemiddeld werd zeker geen f 6.00 besteed de prijs was van f 5.00 tot 7.50ofschoon bij sorteering voor enkele partijtjes nog iets meer werd bedongen,werden wederom andere partijen voor lager prijzen van de hand gedaan. De hoogste prijs was f 9.25, de laagste f 4.10. Die ongunstige prijzen zijn voor velen eene geduchte misrekening. De uitgaven voor voeder waren dezen winter niet onbelangrijk, terwijl de telken jare terugkomende landpachten en hooiprijzen veel geld vorderen. Dat bij zulk een toestand de ontvangsten en uitgaven moeielijk in evenwicht zullen blijven, ligt voor de hand. Moge het weder, dat zich thans iets gunstiger laat aanzien, alsnog medewerken om zoo spoedig mogelijk de toestand ook iets gunstiger te doen worden. Behalve de lammeren werden nog aangevoerd 27 koeien, 13 nucht. kalveren en 62 biggen hierin ging weinig om. Aan de herstemming voor een lid van de Prov. Staten voor het kiesdistrict Helder, gisteren gehouden, tusschen de heeren Büehner en Beukenkamp, werd alhier deelgenomen door 103 kiezers van de 591 daartoegerechtigden. Oosterend, 24 Mei. De heer D. Bakker, zoon van Mej. de Wed. D. Bakker alhier, is benoemd tot Burgemeester der gemeente Capelle a/d IJsel, ter welker plaatse hij sedert eenigen tijd als Secretaris is werkzaam geweest. Als een hooge zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer J. Proost te Geertruiden berg Vrijdag jl. eene koe zes kalve ren ter wereld bracht. Zij waren echter allen dood. Door wijlen den heer W. A. Scholten, overleden te Groningen, is bij testament bepaald, dat van zijne uit te geven levensbe schrijving een exemplaar gratis zal worden gezonden aan iedere volksbibliotheek, aan iedere afdeeling der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, aan iedere werkliedenvereeniging en aan iedere leesinrichting in Nederland. In de maand Augustus of September 1892 zal te 's-Gravenhage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk der posterijen, waartoe 20 plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Aanstelling van klerken der posterijen geschiedt op eene jaarwedde vau f 400, welke belooning tot f 1200 kan klimmen. Zij, die zich aan het onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 20 Juli aanmelden bij het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Voor de daarbij over te leggen bewijsstukken, alsmede voor de vereischten tot het examen, zie de St.-Ct. no. 120. Uit Haarlemmermeer wordt aan het L: Dbl. het volgende landbouwbericht gezonden Over de vooruitzichten van den landbouw zijn de berichtgevers over 't geheel wat zwaartillend. Het is waar, enkele stukken wintergraan zien er niet best uitvooral' laat de stand der rogge te wenschen over, maar rogge komt hier niet veel voor en vele tarweakkers kunnen nog heel goed eene beste schoof leveren. Wel was het voorjaar koud en schraal, maar de plantjes zijn in den strijd sterk geworden en kun nen zich nu, onder den invloed van vocht en warmte, nog krachtig ontwikkelen. Wat de zomergewassen betreft, daarover valt ook nog weinig te zeggen. Wat boven den grond is, zooals boonen en haver, ziet er bestuit. De karwij is wel wat laat aan den groei gekomen maar toch komen er nog beste stukken voor. Van suikerbieten is heelwat uitgezaaid, maar ze laten zich nog niet kijken. Ook zijn er eenige bunders bezaaid met eene soort papaver, algemeen bekend onder den naam blauw maanzaad. Het vlas wordt weinig meer verbouwd en de enkele stukjes koolzaad beloven niet zeer veel. Sedert de laatste weken is het gras welig begonnen te groeien, ook vele klaverlanden zien er uitmuntend uit en een goed klavergewas is voor Haarlemmermeer van buitengewoon belang. Het geeft voor het tegenwoordige en voor de toekomst en is een steun voor de bouwerij. In den veehandel heerscht malaise. De sluiting van Engeland en elders, de invoerrechten of verbodsbepalingen bemoeielijken het vrjje vervoer, wat, bij den geringen voorraad voeder, de vee- prijzen vooral drukte. De schapen werden verkocht voor prijzen, welke voor eenige jaren voor lammeren besteed werden. Niet ieder zal weten, zegt het Dagblad, dat in ons land ook bankbiljetten bestaan van f 80 en f 500. Er zijn er dan ook niet veel. Sedert jaren werden zij niet uitgegeven en die in de Nederlandsche Bank ai riveerden, kwamen er niet meer uit. Er moeten thans nog 17 bankbiljetten van f 80 en 12 van f 500 bestaan, indien zij niet verloren zijn gegaan. Vermoedelijk worden zij als zeldzaamheden zorgvuldig bewaard. Bij de stranding van den logger „Koningin Regentes Emma", tusschen Monster en Loos duinen, volvoerde de scheepsjongen Simon van Gelder een moedige daad. Nadat de logger gestooten had en vastbleef, bracht hij, bij hoog water door de felle branding zwem mende, eene lijn aan land en zocht in den donkeren nacht den strandwacht, wion hij van het ongeval kennis gaf. Nadat de moedige knaap van droge kleeren was voorzien, kon nu al spoedig de reddingsboot te hulp komen, doch hare assistentie was overbodig, daar de bemanning door de uitgebrachte lijn voldoende gemeenschap met den wal had. I TEXELSGHE COURANT. DE VOLGENDE BEPALINGEN

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1