Buitenland. De leden van de Tweede Kamer zijn uiteen gegaan vermoedelijk tot 21 Juni. Mocht de memorie van antwoord van den minister van financien omtrent de belasting wetten tijdig inkomen, dan zou de oproeping een week vervroegd en dus tegen 14 Juni gesteld worden. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch doet elke week in zijn kroniek in Het Oosten eenige mededeelingen omtrent zijne bekende inrichting en hetgeen daar in de afgeloopen week voorviel. Niet onaardig is hetgeen hij ditmaal o. a. te vertellen heeft. De heer Yan 't Lindenhout is nl. een harts tochtelijk visscher en vindt in deze sport een welkome afleiding, na zijne drukke dagelijksche bezigheden. De vorige week nu was de heer Van 't Lindenhout zoo gelukkig in twee dagen bijna 350 pond visch te vangen, totaal wel 2000 visschen en daarmee werd verleden Vrijdag aan alle kleine en groote bewoners der Weesinrichting een heerlijk vischmaal bereid. Een geheelen dag is er noodig geweest om alle visch te bakken of te koken en alle pannen en vuren waren in gebruik. De visch bestond uit een groot soort van voorn, blei, baars en enkele snoeker. Men schrijft aan de Alkm. Crt. Zoo goed als elders zijn te Koedijk de meeste menschen lid van een begrafenisfonds. Dat men zoo weinig mogelijk tracht te betalen zal iedereen billijken. Maar dat het dom is in deze slecht te zijn, ondervond dezer dagen een echtgenoot, wiens vrouw was overleden. Deze laatste tcch had zich indertijd maar eens vijf jaar te jong opgegeven, niet beden kende, dat bij haar overlijden haar juiste ouderdom aan den dag zou komen. Natuurlijk kortte het begrafenisfonds haar tegoed, waar schijnlijk niet in het voordeel van den man, die trouwens nog blij mocht zijn, dat niot alles was ingehouden. Als een bewijs dat de paardenfokkerij in Gelderland nogal wat te beteekenen heeft, kan worden medegedeeld, dat in die provincie in het afgeloopen jaar 4276 veulens geboren werden. Een 10 11-jarig knaapje te Arnhem ontdekte voor het gebouw „Musis Sacrum" eene bus, waaraan een brandende lont. Niet begrijpende, wat dit voor een ding was, maar iets kwaads vermoedende, riep het kind den in de nabijheid staanden politieagent er bij. Fluks trapte deze de lont uit, nam daarna het projectiel ter hand om den inhoud ervan te onderzoeken en kwam toen tot de ontdekking, dat de een of andere straatslijper een lage grap had uitgehaald: de bus was gevuld met talk en roggemeel. -- Uit Winschoten meldt men, dat Wilhelm Schröder, de bekende inbreker uit Siddebuurster- veen, die, naar het schijnt, voor zijn genoegen heele reeksen inbraken in een nacht pleegde zonder veel te ontvreemden, en die deswege Vrijdag door de Rechtbank aldaar veroordeeld werd tot eene gevangenisstraf van negen jaar, Vrijdagnacht uit de gevangenis aldaar ontvlucht is. Op onverklaarbare wijze zegt de N. W. Ot. heeft de oogenschijnlijk tengere man het zware slot zjjner celdeur weten los te krijgen, daarna een ijzeren tralie voor een raam verbroken, waarna hij het laken en een deken van zijn bed heeft vastgeknoopt aan een ander gedeelte dier tralies, om zich daarlangs naar beneden te laten glijden. De man heelt over geen andere breek- middelen kunnen beschikken dan over de zich in zijn cel bevinde gaspijp en het zeel van een zich daarin bevindenden emmer. Hoe het hem is mogen gelukken om met die voorwerpen de deur zijner cel te verbreken, is en blijft een raadsel. Volgens later bericht is de ontvluchtte te Noordbroek weder gevat en naar de cel te Win schoten overgebracht. Volgens eene correspondentie aan het D. v. N. gaat in het Noorden het bijeenbrengen van de som, noodig voor een Frieschcostuum voor de Koningin langs officiëelen weg. Het mooist van alles is wel dit, dat de dames, die dit plannetje op het getouw zetten, nooit in een Friesch costuum gekleed gaan, zich misschien zouden schamen met een oor ijzer getooid op straat te verschijnen, bevreesd voor een boerin te worden aangezien. Tooit de Koningin zich met den gouden kap (wat om Hare jeugd niet te verwachten is), dan zulien de Patricische dames hetzelfde doen en staan den goudsmeden goede dagen te wachten. Te Groningen waar men doel is op feest vieren is het programma ook zoo vastgesteld, dat „de stad" zoowat alles krijgt, terwijl de Commissaris der Koningin een schatrijk man geene kosten ontziet om HH. MM. uiterst „rijk" in het regeeringshotel te ont vangen. Zoo wordt om maar iets te noemen het linnengoed voor de bedden van HH. MM. apart geweven, met HH. MM. wapen daarin, terwijl voor de Koningin een speelkamer wordt ingericht op de meest kostbare wijze. De „Haai 1. Ct." geeft een overzicht van de plannen tot oprichting van een staalbad te Haarlem. Men zal zich herinneren dat in 1889 de staalbron uit de Haarlemmermeer meer en meer de aandacht trok en er een plan tot ex ploitatie werd opgemaakt. Thans is een „maat schappij tot exploitatie van staalbronnen" in het leven geroepen en is men voornemens Haarlem tot een badplaats te maken. Het maatschappelijk kapitaal zal f 335.000 bedragen, en wel f 110.000 voor overneming der gebouwen in de Haarlemmermeer, voor machinerieën, bedrijfkapitaal, enz, f 90.000 voor stoomwerk tuigen met geleiding naar Haarlem en ter op richting van drinkhal en badinrichting in 't Frederikspark, terwijl f 135.000 zal benoodigd zijn voor de oprichting van een kurhaus enz. Men W6et dat de bron op de hoeve d' Yzer- inck sedert 1854, toen zij werd gevonden, voor durend in groote hoeveelheid sterk ijzerhoudend water heeft geleverd, welks krachtige werking door deskundigen bij herhaling is geconstateerd. Door het bestuur der Harddraverij ver- eeniging„Medemblik en Omstreken", worden reeds voorbereidende maatregelen genomen om de 50ste harddraverij dit jaar te houden en zoo luisterrijk mogelijk te doen plaats hebben. In de vorige week werd te Enkhuizen van Stavoren aangevoerd 25000 stuks ansjovis, per vaartuig werd hoogstens 2000 stuks ge vangen. Aan het station te Zevenaar waren door de politie twee personen aangebracht om over de grenzen te worden gezet. Zij moesten plaats nemen in één coupé. Een kaartje tot Emmerik was voor hen genomen. De trein werd afgeluid, en de politie had den opgedragen last uitgevoerd. Nauwelijks was de trein evenwel in beweging, of de beide mannen maakten aan de andere zijde het portier los, sprongen er uit, en toen men er iets van ontdekte, waren zij reeds zoover weg, dat men van alle pogingen om hen te achterhalen moest afzien. De groote Katholieke kerk te Roermond is, ten gevolge van brand, nagenoeg geheel vernield. Men bericht daaromtrent het volgende De toren van de groote Christoffelkerk werd Vrijdagavond ongeveer 7 uren door den bliksem getroffen en raakte in brand, ofschoon hij van een afleider was voorzien. Na een half uur stortte het reusachtig Christoffelbeeld, dat op den toren stond, op de kerk en deed ook deze in brand geraken. Doordat het sterke gewelf de vlammen tegenhield, kon men bijna alle zaken van waarde redden, o. a. den kostbaren preekstoel. Het orgel werd echter vernield. De toren brandde geheel uit, een prachtig gezicht opleverend. Het was als 't ware eene reusachtige fakkel, welke ver den omtrek verlichtte. Van buiten gezien is er van de kerk niets overgebleven dan de kale muren. Inwen dig is echter, dank zij het gewelf, veel gespaard. De Tijd meldt, dat te Amsterdam eene maatschappij is opgericht, onder den titel van Amsterdamsche Walvisch-maatschappij, ten doel hebbende het aankoopen van walvisschen en die ten toon te stellen. De maatschappij werd opgericht door 15 oude vrijersonder een gezellig praatje werd een kapitaal van 12 mille gestort, en reeds aanstonds namen de werkzaamheden een aanvang. Een walvisch werd in Noorwegen gekocht, een sloep om het gevaarte getimmerd, dat reeds in aantoeht is en allereerst te Londen zal te zien zijn. De bedrijfskosten beloopen tot heden slechts f 9800, zoodat het welslagen bijna zeker is. Men zieter is nog wel een duitje te ver dienen, mits men het maar goed weet aan te leggen. Door de firma Wijnmalen en Hausmann te Rotterdam, hoofdagenten van Ratcliff en Horner ld. te Londen, is een fraai geïllustreerde catalogus verspreid van de verschillende soorten Brandkasten en kluizen welke door genoemde firma worden vervaardigd. Zij bezit het eenige recht om het „Corngreave patent Compo" staal voor hare brandkasten te gebruiken. Te Parijs heeft een zware brand gewoed. Deze onstond Zondagavond te half tien in het slachthuis van La Vilette in do ossenafdeeling, Meei dan 500 ossen en een zeker aantal schapen waren op dat oogenblik opgesloten. Het vuur ontstond op de eerste verdieping, welke 2000 centenaars fourage bevatte. De brandweerpost van het slachthuis slaagde er in de ossen naar buiten te drfjven, alhoewel de vlammen hen dol maakten. De schapen weigerden naar buiten te gaan, zoodat de brandweermannen ze moesten wegdragen. Drie stoomspuiten waren onmidde- lijk gereed. Ongelukkig was er gedurende meer dan drie kwart uurs gebrek aan water, zoodat men er niet in slaagde den brand te beperken. Vijftigduizend arbeiders der steengroeven in het oosten der Vereenigde Staten hebben het werk gestaakt. Door die werkstaking heeft men nagenoeg alle bouwwerk te New-York moeten schorsen. In het Engelsche Lagerhuis deelde de heer de Worms mede, dat hij een telegram heeft ontvangen van den gouverneur van Mauritius over den orkaan, die het eiland teisterde. Een derde deel van Port Louis is verwoest. De Koninklijke Academie, 24 kerken en een aantal suikerfabrieken buiten de stad zijn vernield. Te Port Louis verloren 600 personen het leven en op het land 300, terwijl meer dan 1000 personen gewond zijn. De materieele schade isontzaglyk groot. Vrees voor hongersnood bestaat er niet. Er zijn maatregelen genomen om hulp te bieden. De orde is niet verstoord. Met het oog op de duizenden dakloozen is geldelijke steun dringend noodig. In het Panopticum te Keulen is eene reuzin te zien, een 16jarig Meisje uit de Fransche Jura, die niet minder dan 2,82 meter lang is. Naast haar ziet men een, eveneens 16 jaar tellend, meisje uit Nederland, dat niet grooter is dan 48 centimeter, goed geproportioneerd, vjjf talen spreekt en be wijzen geeft van een, voor haar kleine gestalte verbazingwekkende lichaamskracht De prefect van politie van St. Petersburg, thans zoo geheimzinnig gestorven, is op zonder linge wijze zijn ambt begonnen. Een der groote markten, waar allerlei voort brengsels zijn opeengestapeld, geraakte in brand. De pompiers kwamen toe en bluschten moedig het vuur. Toen alles gedaan was, stelde generaal Gresser de pompiers in 't gelid, wenschte ze geluk mot hun moedig gedrag en zeide ten slotte; „En nu, de zakken omgekeerd Bijna niemand had den lust kunnen weerstaan eenige voorwerpen mee te nemen, die in de puinen lagen. De generaal onderzocht iederen man in 't bijzonder, en telkens wanneer hij iemand ontmoette, die gestolen had, klonk hetSiberië 1 Siberië De ongelukkigen vertrokken den anderen dag in ballingschap, maar sedert dien tijd vond men onder de pompiers van St. Petersburg nooit dieven meer. Een geneesheer te St. Louis (V. S.) zegt dat in die plaats niet minder dan 20,000 personen, meest dames uit de eerste standen, verslaafd zfjn aan morphine. Hf] geeft de schuld daarvan aan de doctoren, die te veel inspuitingen met morphine bezigen om hun patiënten b. v. van hoofdpfjn te bevrijden of van vermoeidheid. Wel is waar waarschuwen zij steeds de patiënten voor het gevaar, dat het gebruik zoo dikwijls na zich sleept, maar meestal is dit toch tevergeefs. Snel recht. In de terechtzitting van het Schepengerecht te Berlijn werd in de vorige week het volgende tooneel afgespeeld. Er werden eenige kleine overtredingen behan deld, o. a. de vervolging van een kastelein, die

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2