N®. 485. Zondag 29 Mei. A". 1892. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 28 Mei 1892. De herstemming van een lid voor de Prov. Staten, had Dinsdag in het district Helder plaat?. Bij de opening der bussen, welke Donderdag morgen plaats had, bleek het dat 667 geldige stemmen waren uitgebracht. Hiervan bekwamen de heeren C. A. Beukenkamp 337 stemmen. Mr. M. Büchner 330 zoodat eerstgenoemde is gekozen. Tegen de stemming is protest aangeteekend, op grond dat de heer Beukenkamp bij de eerste verkiezing, als Voorzitter van het stembureau fungeerde. De tweede groote aflevering van lammeren naar de Leidsche markt had Donderdagmorgen plaats. Met vier veebooten en vier gewone vaar tuigen werden 5900 lammeren, benevens 6 koeien en 2 paarden, verzonden. De inscheping geschiedde zeer geregeld, 't geen voor een groot deel zeker wel hieraan is te danken, dat reeds zeer vroeg de aanvoer begon, en daardoor niet op een zelfde tijdstip vele voertuigen aanwezig waren. Het prachtige weder had ongetwijfeld velen uitgelokt eene wandeling naar de haven te maken om het bedrijvig schouwspel aan te zientegen 8 uur ongeveer stoomden de vaar tuigen zeewaarts met het kostelijk product van Texel's bodem. De markt te Leiden schijnt gisteren iets gunstiger te zijn geweest. In een vorig nummer deelden wij eenige cijiers mede uit het Kohier van den Hoofde- lijken Omslag, zooals hetzelve door den Raad is vastgesteld, en thans ter inzage ligt. Sinds dien zijn de aanslagbiljetten uitgereikt, waaruit menigeen wellicht de verrassende ontdekking heeft opgedaan, dat zijn aanslag is verhoogd. Die ontdekking zou allicht aanleiding kunnen geven tot reclames, zonder dat de reclamant weet of zijne reclame gegrond is. Wij willen daarom in herinnering brengen het volgende uit het gemeenteraadsverslag van 2 April 1889. Na heropening der vergadering wordt het tarief der te heffen aanslag in den hoofdelijken omslag, gerekend naar het vermoedelijk inkomen, verdeeld in 11 klassen, procentswijze vastgesteld als volgt: Klas. Verm. inkomen. perc. Aanslag. 1 f 300 tot 400 f 1.50 tot 2.00 2 401 3 501 4 601 5 701 500 600 700 800 74 1 174 17, 10.50 „12.00 6 801 900 VU 14.00 „15.75 7 901 1000 2 18.00 „20.00 8 1001 1200 27, 25.00 „30.00 9 1201 1500 274 33.00 „41.25 10 1501 2000 374 48.75 „65.00 11 2001 en hooger 37, 70.00 enz. Inkomen beneden f 300 is vrijgesteld. Eveuzoo wordt vrijgesteld, de 1ste klasse, indien dit inkomen door handenarbeid wordt verkregen. 3,00 5.00 7.50 3.75 6.00 8.75 Diene nu echter het vorenvermeld tarief niet enkel als toetssteen of men te hoog is aangeslagen, doch ook of men te weinig in de huishouding van de gemeente bijdraagt. Wij meenen toch te moeten aannemen, dat niemand zal wenschen, dat door een ander, wellicht minder bevoorrechte, zijn aandeel in de gemeentelijke huishouding zal worden gedragen. Oosterend, 27 Mei. Bij het vervoeren der lammeren van hier naar de haven te Oude- schild, geraakte gisteren een beladen wagen bij den overtoom neer en omver. Eenige der lammeren, alsmede een jongen, welke op het raam post had gevat, geraakten te water in de dijksloot, doch werden gered. De joDgen kon van schrik niet spreken, doch bekwam overigens geen letsel. Ook de voerman kwam met den schrik vrij. De nieuwe aardappelen zijn in aantocht. In het begin dezer week werden uit Wijdenes (N. H.) 10 kop muisjes in twee mandjes als eerste vrucht naar de Amsterdamsche markt verzonden. Een paar dagen later werden door denzeltden afzender weder 15 liter of 20 pond nieuwe aardappelen verzonden. Als eene bijzonderheid verdient ver melding, dat door het bestuur van den Waar- derpoïder, onder de gemeente Haarlemmerliede c. a., aan de ingelanden over het afgeloopen jaar 1891 f10 per H.A. wordt uitgekeerd. Eene tegenstelling met andere polders waar per H.A. van f 2 tot f25 betaald moet worden. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de departe menten gezonden een exemplaar in plano en in boekjesvorm van de, op uitnoodiging van het hoofdbestuur, door den Geneeskundigen Raad voor Noord-Holland herziene „Voorschrif ten tot voorloopige hulpverleening bij plotselinge ongevallen, totdat de geneesheer aanwezig is." Het hoofdbestuur vestigd op deze voorschrif ten de aandacht en geeft in overweging, eenige exemplaren in plano ter aanplakking op openbare plaatsen en eenige exemplaren in boekjesvorm ter uitreiking aan politie agenten, veldwachters, enz. aan te koopen bij de firma Joh. Geradts en Co., uitgevers te Hilversum. In de vorige week had te Hoorn eene bijeen komst plaats van genoodigden, belangstellenden in de oprichting van eene fabriek voor gecondenseerde melk. De heer Munnikhuis uit Purmerend opende deze bijeenkomst en gaf als zijne meening te kennen, dat Hoorn, met uitmuntende omgeving, voorzien van het edelste rundvee, de aangewezen plaats scheen tot het daarstellen van dusdanige fabriek. Daarna gaf hij het woord aan den heer Mr. A. P. de Lange, van Alkmaar. Deze hield eene prachtige en kernachtige rede, toonde met cijfers aan dat gecondenseerde melk eene groote toekomst te gemoet gaat, 'daar bijv. de vorige week in Engeland 12,238 kisten melk waren ingevoerd, tegen 8676 in het vorige jaar op hetzelfde tijdstip, terwijl de vraag in onze tropische gewesten zich nog sterker uitbreidde. "Wat de oprichting aangaat meende ZEd. met een bedrijf kapitaal van f200.000 te moeten aanvangen; een kleiner kapitaal was niet gewenscht. Men meende per jaar 2.100,000 liter melk te ver werken en tot het bedrijf kapitaal ook de melk- leveranciers voor een klein deel te doen bijdragen ten einde meer zeker te zijn van geregelde door levering en beter contröle te verkrijgen. Door de blijken van deelname, belangstelling en medewerking ook door melkleveranciers, kan men vrijer bjj den kapitalist aankloppen om steun in deze. Ook hoopte- spr. dat de ingezetenen van Hoorn flink mede werken zouden. Hjj betreurde het, dat de inwoners van Hoorn zoo slecht vertegenwoordigd waren; kwam eenmaal de fabriek alhier tot stand, dan zou wel de naam Hoorn tot in verre gewesten, gekend raken als leverende een der beste zuivelproducten en de stad zou er zonder twijfel door in bloei toe nemen. Op de vraag van een der aanwezigen of 2,100.000 liter het maximum was, dat de aanstaande fabriek zou kunnen verwerken, werd medegedeeld, dat men aanvankelijk op een verwerking van p- m. 6000 liter per dag rekendemaar dat de fabriek zoo zoude ingericht worden dat deze minstens het dubbele kon verwerken. Anderen waren van meening, dat men niet by den landbouwer om kapitaal zal kunnen aanluiden deze stand is volgens den een niet geneigd zijn geld in ondernemingen te beleggen, een ander meent, dat door den moeielijken tijd die de landman reeds sedert jaren had te doorworstelen, hjj niet b(j machte was kapitaal te fourneeren, enz. De heer de Lange herhaalt, dat voor en aleer men bjj de geldmannen aanklopt, eerst het bewijs ge leverd dient te worden, dat de grootste belangheb benden, de landman die aan de fabriek zijn melk levert, zijn vertrouwen ook aan de zaak durft schenken. Door den voorzitter wordt nader toege licht dat het fourneeren van kapitaal voor de melk leveranciers op een zeer gemakkelijke wijze kon worden gevonden door b. v. ter voldoening van het aandeel dat zij nemen, voor iedere liter melk die zij aan de fabriek afleveren, een heele of halve cent minder te ontvangen, tot men hetzelve voldaan heeft. Dit vindt bjj val, temeer daar medegedeeld wordt, dat die deelneming niet zoo groot behoeft te zijn, maar dat er vertrouwen moet bljjken te bestaan, daar in dat geval een Engelsch huis tegen zeer billijke rente het halve kapitaal aanbiedt en een der aan wezigen bi] eene inschrijving van pl. m. f 100 000, voor zijne rekening voor f50,000 meent te durven zorgen. Na de zaak thans nagenoeg van alle kanten bekeken te hebben, wordt de lijst tot deelneming en medewerking ter teekening aangeboden, waarop van de p. m. veertig genoodigden, ruim dertig hunne handteekening plaatsten, terwijl de voorzitter op gedragen wordt de inteekening uit te breiden, besloot men over ongeveer 14 dagen, na een schrif telijke uitnoodiging, daartoe weder bijeen te komen, teneinde de statuten enz. te behandelen. De uitgebroken inbreker Wilhelm Schroder werd, nadat hij opgepakt was, met groot gejuich en vele hoera's van eenige honderde menschen, zwaar geboeid en gebonden op een wagen gezeten, tusschen vijf gewapende politieagenten te Winschoten ingehaald. Hij scheen schik te hebben in de algemeene vreugde, want soms zag hij om naar de joelende menigte en lachte. Op bloote voeten en nog in zijn boeven pak is hij te half acht Maandagavond als een wilde weer in eene cel opgesloten. Hij zit nu in een dwangbuis. Aan een der rijksveld wachters moet hij reeds hebben bekend, alweer op zes plaatsen te hebben ingebroken. „Ik moest toch wat eten hebben," had hij er bijgevoegd. Door den minister van oorlog is thans bepaald dat, ter voorkoming van ongelukken en zelfmoord, de troepen niet meer in bezit zullen zijn van scherpe patronen. Hiertoe zullen op de compagnies-rustkamer per comp. worden geborgen 2000 patronen, welke in steeds gesloten kisten moeten worden bewaard, terwijl de sleutels hiervan onder berusting zijn van den comp.-commandant. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1