N#. 486. Donderdag 2 Juni. A*. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Zaterdag den 4en Juni 1892, des voormiddags te 10ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 1 Juni 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHüTEN. VERJARING vau Vorderingen ten laste der gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente TEXEL brengen belanghebbenden in herrinnering, dat alle vorderingen ten laste der gemeente, voor het jaar 1891, vóór den laatsten Juni aanstaande moeten zijn ingediend terwijl alle op dien termijn niet ingediende vor deringen, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. Texel, den 1 Juni 1892. De Secretaris, De Burgemeester, Stikkel. Strick van Linschoten. TEXEL, 1 Juni 1892. Omtrent de in de vorige week gehouden herstemming van een lid voor de Prov. Staten voor het district Helder, (waartegen protest is aangeteekend) is door Ged. Staten geadvi seerd tot nietigverklaring wat betreft de ver kiezing van den heer C. A. Beukenkamp, omdat deze, in strijd met art. 19 der Prov. wet, als candidaat heeft zitting genomen in het bureau voor stemopneming. In de a.s. zomerzitting zullen de Staten te beslissen hebben. De gunstige berichten welke omtrent de Leidsche markt van Vrijdag jl. hier de rondte deden, was niet onmogelijk de oorzaak dat de aanvoer van lammeren op de derde lammerenmarkt Maandag jl. gehouden, grooter was dan op ^en der dergelijke markten in vorige jaren; de aanvoer bedroeg thans niet minder dan 3804 stuks. 't Bleek echter dat velen zich te groote verwachtingen hadden gevormd van de gunstiger berichten, en 't kon niet anders of zulks moest leiden tot teleurstelling. Toch kon een vlugger handel en iets betere prijzen niet worden ontkend. Vooral in het gemiddeld soort was dit op te merken, daarvoor werd van 50 tot 80 cents meer besteed. In de beste soorten was de prijsverhooging niet van beteekenis. De prijzen liepen van f 5.00 tot f 9.50, bij partijen; gemiddeld werd van f 5.75 tot f7.50 besteed. Het aangevoerde vee zag er over het algemeen zeer goed uit. Behalve de lammeren werden nog aange voerd 24 schapen, 10 koeien, 6 nucht. kalveren, 3 varkens, 10 schrammen en 35 biggen. Ons park. In een onzer vorige nummers, werd onder dit opschrift een ingezonden artikel opgenomen, waarin de schrijver zegt „dat wij ons mogen verheugen in een park zoo aardig dat vele plaatsen afgunstig op ons mogen zijn. Voor jong en oud zegt de schrijver is het een aangename verpoozing daar eenigen tijd door te brengen." Die uitspraak over het plantsoentje dat zich midden in het dorp den Burg bevindt, zal wel door weinigen worden tegengesproken ook wij beamen die ten volle, echter met deze opmerking dat men leze„Voor jong en oud kan het eene aangename verpoozing zijn, enz. Sinds eenige dagen is het genoemde Park verrijkt wij zullen maar niet zeggen ver sierd met een bord op een paal bevestigd, op welk bord we aan de eene zijde lezen „Uittreksel art. 9 der Verordening van Politie. Het is verboden in het Plantsoen in boomen te klimmen, door het kreupelhout of over het grasgewas te loopen. „Overtreding dezer bepaling wordt gestraft met eene geldboete van f 5. Aan de andere zijde staat „Het plantsoen wordt in de bescherming van het publiek ten zeerste aanbevolen." 't Komt ons voor dat het op het bord geplaatste, een stilzwijgend, doch zeer duidelijk antwoord is op de in het bewuste ingezonden stuk verder voorkomende zinsneden en de eisch „om licht, veel licht", enz. Het vermelde bord werd Zaterdag-morgen geplaatst, 't was dus ongetwijfeld reeds in bewerking toen het bedoelde „ingezonden" publiek werd, naar aanleiding daarvan zal de plaatsing dus niet zijn geschiedtniet onwaar schijnlijk is 't zelfs dat, indien de inzender nog eenige dagen geduld had geoefend, zijn schrijven geheel achterwege had kunnen blijven. En daarmede zou niets verloren zijn ge weest. Niet wij daarmede te kennen willen geven dat iemand geen aanspraak zou mogen maken op zijne rechten en wij de vraag naar recht zouden wraken, doch men ziet het niet zeldzaam dat de eisch naar recht verre vooruit streeft, soms verdringt het gevoel van plicht en daarom is de aankweeking van dat recht eischen niet altijd zoo dringend noodig. Ook deze zaak leert zulks weder; 't schijnt noodig te zijn te wijzen op plichtm (getuige daarvoor de herinnering aan de politie-ver- ordening,) en wij gelooven, van niet ten onrechte, 't Is vrijwel een publiek geheim, dat de „aangename verpoozing" in het Park meer malen wordt vergald door het aanzicht van vernield natuurschoon door schendende handen en door het geloop en gedraaf van de jeugd, veel gelijkende op een wilde jacht. Geknakte jonge boompjes, afgebroken takken, vertreden grasperken en kreupelhout, ze waren en zijn in ons „aardig Park" geen zeldzame zaken. We vinden het daarom goed dat door aan haling der pol.-ver., op de gedane vragen een duidelijk antwoord is gegevenmoge daaraan streng de hand worden gehouden. En het aan de ommezijde van het bord gedane verzoek vinde het eene welwillende ontvangst; mogen allen zich daartoe laten vinden, mogen verder ouders en opvoeders, ja iedereen de jeugd gevoel inprenten voor natuurschoon, hen wijzen op hun plichten tegenover anderer of gemeenschappelijk eigen dom. En wanneer dan het Park ter eeniger tijd mocht kunnen worden verrijkt met een of meerdere bloemperkjes en niet meer zal worden gebruikt voor een wilde jacht over grasperken en door 't geboomte, dan zal het voor jong en oud een aangename verpoozing zijn daar eenigen tijd door te brengen. Texel, 30 Mei. Jl. Zaterdag werd door de Afdeeling „Texel" van 't Ned. Ond.-genoot- schap eene vergadering gehouden in „Hotel Den Burg", welke bezocht werd door een twintigtal onderwijzers en onderwijzeressen, waaronder eenige genoodigde gasten. Na opening werden de aanteekeningen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De heer J. A. Frederiks leverde eene in leiding ten onderwerp hebbende „Het onder wijs in de geschiedenis in de lagere school" waarop een opgewekt debat volgde. De beschrijvingsbrieven voor deGewestelijke- en Algemeene vergadering werden besproken, en de noodige instructies aan de Afgevaar digden opgedragen. Een voorstel van het Bestuur tot oprichting van een reisfonds voor afgevaardigden vond geen genoegzamen bijval. Besloten werd de volgende vergadering te houden in September a.s. Boven geheel Texel werd Donderdag zoo wordt van hier gemeld, tegen den avond een luchtverschijnsel waargenomen, dat aan eene buitengewone luchtspiegeling deed denken, en de meest verrassende tooneelen te aanschouwen gaf. Vele duinen stonden als omgekeerd in de lucht, rusten de metde toppen op de vaste duinen. Op plaatsen waar geen molens worden aange troffen, telde men er wel een dozijn en kon van sommige de wieken duidelijk onderscheiden. Torens, huizen en boomen namen de grilligste vormon aan, nu eens hoog in de lucht geheven dan weer schijnbaar wegzinkende in zee. Het luchtverschijnsel duurde bijna een uur en vertoonde geene minuut dezelfde voorstel ling. Waal, 28 Mei. Hedenavond had in de „Bellevue" eene vergadering plaats, die ten doel had, eene kaasfabriek in het leven te roepen. De Heer J. J. Roeper lichtte, na ingewonnen informatien, de zaak toe, waarna onderscheidene aanwezige veehouders het woord voerden. Het slot der bespreking was, dat de zaak in het klein begonnen zal worden, om later, als de zaak levensvatbaarheid blijkt te hebben, tot uitbreiding over te gaan. Dezer dagen overleed in het krankzin nigengesticht te 's-Gravenhage een inwoner van Poeldijk, die aldaar sedert het jaar 1848 voor rekening zijner gemeente werd verpleegd. De verplegingskosten hebben nu meer dan f 10.000 beloopen. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1