Buitenland. Naar van goed ingelichte zijde wordt medegedeeld, zou het niet onwaarschijnlijk zijn dat ook te Maastricht eene landbouw school wordt opgericht. De inspecteur van het landbouwonderwijs, de heer Löhnis, vroeger directeur van de Maatschappij van Weldadig heid, zou althans in dien geest hebben ge adviseerd. Te Rotterdam is op last der justitie naar het Ziekenhuis gebracht het lijk eener vrouw, die waarschijnlijk aan vergiftiging is gestorven. Deze vrouw was geruimen tijd lijdende aan rheumatische koortsen, en hoewel onder dokters behandeling, was er geene beterschap waar te nemen. Een vriend des huizes wist raad. Hij kreeg van een kennis van hem eenige kruiden, die deze buiten op het land geplukt had, en deze zouden een zeker middel tot genezing zijn. Zij moesten eerst gedroogd, dan als thee getrokken en vervolgens van het aftreksel viermaal daags een kopje gebruikt worden. Aldus geschiedde jl. Woensdag, met het gevolg, dat de vrouw Donderdag overleed, en door twee doctoren op het lijk teekenen van vergiftiging werden waar genomen. De politie op Feienoord nam de kruiden in beslag en stelt thans een onderzoek in. (N. R. Ct.) In de vorige week werden te Schagen eenige schapen, behoorende aan den landman P. V. te W., door den heer Veearts onmiddelijk van de markt verwijderd, omdat zij bleken te lijden aan schurft. Te Haarlemmermeer hebben bij den land bouwer A. aan den Sloterweg ernstige balda digheden plaats gehad door in den omtrek wonende arbeiders. Door genoemde landbouwer zijn nl. Belgische werklieden aangenomen, die hunne diensten in deze landbouwstreken thans aanbieden voort 0.50 per dag van 's morgens 5 tot 's avonds 7 k 8 uur. De heer Hugo Muller, lid van den Amster- damschen gemeenteraad, heeft bij dien Raad een voorstel ingediend, om een adres te richten tot H. M. de Koningin-Regentes, met het verzoek bij de wetgevende macht aanhangig te willen maken een voorstel tot wijziging der armenwet in dier voege a. dat de burgerlijke armbesturen verplicht worden tot ondersteuning van behoeftigen, die niet tot arbeid in staat zijn, wanneer en voor zoover ondersteuning, hetzij niet kan worden verleend door nabestaanden, die volgens de wet tot het onderhoud zijn verplicht, hetzij niet wordt verleend doer kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid of door particulieren; b. dat gelijke verplichting voor de burgerlijke armbesturen geldt ten aanzien van behoeftigen, die wel tot arbeid in staat, doch werkloos zijn, mits blijke, dat zij het mogelijke hebben gedaan om zelf arbeid te vinden, en mits zij bereid zijn het werk te verrichten, dat het armbestuur hun opdraagt c. dat de armenzorg, door de burgerlijke arm besturen uitgeoefend, alom worde ingericht naar het Elberfeldsche stelsel d. dat kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid verplicht worden tot samen werking onderling en met de burgerlijke arm besturen e. dat de kosten der armenzorg van overheids wege worden gebracht ten laste van het rijk. Iemand te IJmuiden werd dezer dagen zóó boos op zijn jongen, die een varken had losgelaten, dat hij, hem oorvijgen toedienende, achterover dood viel. Te Enschede is Zondagmorgen de groote stoomspinnerij van de heeren Ter Kuile Morsman, afgebrand. Te drie uren was men den brand moester, die vermoedelijk is ontstaan op de drogerij. Ruim 150 personen zijn thans zonder werk. De fabriek werkte met 12000 spinsels. Uit Drente wordt gemeld De bij uitstek gunstige weersgesteldheid der laatste dagen oefent op de veldgewassen en de groenlanden overal eenen gunstigen invloed uit. De winterrogge, die zoo erg beschadigd werd door de felle koude van den 5en Mei en van de laatste Aprilweek, heeft zich grooten- deels hersteld en groeit zoo snel, dat bij voortdurend gunstig weer nog een tamelijke lengte van het stroo te wachten is. De aard appelen komen overal op en ook de haver en zomerrogge gaan goed vooruit. In de groen landen, waar dit jaar in de eerste helft van Mei zoo weinig gras wis, dat het vee er gebrek leed, is thans ruimschoots weide, ter wijl ook de hooilanden een goelen oogst beloven. Alleen iu het slechtste groenland, dat veel van de koude te verduren heeft gehad, is het gras nog zeer achterlijk. Niettegenstaande het schrale, gure weder staan de wintergranen te Anna Paulowna goed te veld. De zomergewassen, vooral haver en suikerbieten, verlangen zeer naar warmte. Karweizaad wordt wegens de lage prijzen en het geringe beschot der laatste jaren bijna niet meer verbouwd. Vanwege de gezamenlijke comité's tot het bevorderen van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europeesche tijdregeling is aan al de gemeentebesturen hier te lande een adres met bijlagen gezonden, waarin met aandrang in over weging wordt gegeven de quaostie der tijdrege ling nogmaals bij den gemeenteraad aanhangig te maken en van het eventueel genomen besluit den aigemeenen voorzitter der locale comité's prof. Hubrecht te Utrecht in kennis te stel len. Het hoofdbestuur van het Nut heeft aan de departementen bericht, dat het voornemens is op het voorstel Dordrecht voor de a.s. alge- meene vergadering, sub XII van de punten ter beschrijving, een amendement in te dienen, zoodat dit voorstel zal luiden als volgt „De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, „overwegende, dat hot wenschelijk is, dat naar meerdere samenwerking tusschen de verschillende klassen der maatschappij worde gestreefd, waar door het onderlinge vertrouwen en de weder- zijdsche waardeeiing tusschen de verschillende standen kunnen bevorderd worden, alsmede wederzijdsche voorlichting ten bate van allen strekken kan, „besluite, „lo. dat een commissie van vijf leden, waar onder een lid van het hoofdbestuur, zijnerzijds aan te wijzen, worde benoemd volgens art. 39b der wet, welke belast zal zijn met het indienen van een rapport omtrent een voor haar in te stellen onderzoek naar de vraag, of bovenbedoelde meerdere samenwerking in onze Maatschappij mogelijk is, hoofdzakelijk door de minder bedeelde klassen in staat te stellen tot het lidmaatschap der Maatschappij toe te treden, zonder groote geldelijke opofferingen „2o. dat deze commissie worde uitgenoodigd haar rapport vóór 1 December 1892 bij het hoofd bestuur in te dienen, opdat het de departementen nog inden loop van dit jaar bereike en, naar aan leiding daarvan, eventueele voorstellen voor de punten ter beschrijving van de algemeene ver gadering van 1893 tjjdig bij het hoofdbestuur kunnen worden ingediend". De meermalen besproken verandering van de uniformkleeding voor „onze dapperen" komt in 1894 tot stand. De infanteristen krijgen eene roode uitmonstering; de panden van hun korte jas worden verkortde sluiting zal uit één rij knoopen bestaanaan de achter zijde zullen zich twee knoopen bevinden; de kraag, zonder distinctief, wordt lichtblauw; de schouderpassanten maken plaats voor pas santen tot het (alléén in groot tenue) dragen van épaulettenhet hoofddeksel zal een képizijn. Uit Oostergo (Fr.) schrijft men: Telkenjare vraagt de kalverziekte vele offers onder het jonge rundvee en ook is dit thans weder het geval. Op congressen eD landbouw- vergaderingen is veel over deze ziekte gesproken, aan veeartsen werd opgedragen onderzoek in te stellen naar de oorzaak der kwaal en genees middelen tegen de ziekte, maar tot nog toe zonder resultaat. Men probeert nu het eene, dan het andere middel, doch de ziekte keert telkens terug. Met succes heeft de veehouder G. v. d. Meer te Doinum een even goedkoop als gemakkelijk middel toegepast; wordt namelijk bij hem een kalf geboren, dan wordt het dadelijk in de buitenlucht gebracht. Tot nog toe bleven deze kalveren van de zoozeer gevreesde ziekte verschoond. Het middel is zoo gemakkelijk, dat er voor andere veehouders geen enkele reden bestaat om ook niet eens een proef te nemen. Dat de wet op de visscherij op sommige punten nog onbilijker is dan de patentwet kwam verleden week duidelijk uit bij de behandeling eener straf zaak voor het kantongerecht te Heerenveen. De visscher Smit te Joure is houder van een groote vischacte en mag dus visschen met alle bij de wet geoorloofd vischtuig. In de maand April had hij bij zijn woning fuiken staan in door hem gepacht vischwater, die noodig opgehaald moesten worden Hij zelf was ziek en mocht niet buiten komen waarom hij zijn 17-jarige zoon, houder van eene acte voor het visschen met schakels, heenzond, om de fuiken op te halen. Toen deze daarmede bezig was, verscheen een rijksveldwachter, die den zoon bekeurde wijl hij geen acte had voor het visschen met fuiken Het O. M. eischte tegen hem f 0,50 boete en be taling van f2,— voor de niet in beslag genomen aalfuiken. De vader vischt sedert jaren, werd nog nooit wegens overtreding bekeurd, en deelde mede, dat zijn zoon nooit de fuiken ophaalde. Nu hij ziek was moest dat wel. Hij is zooals wij reeds zeiden houder der groote vischacte, hij betaalt dus het hoogste patent. Wat laat nu de patentwet toe Een timmerman is b. v. vader van 4 zoons, die allen als knechts bij hem werken. Van verhooging van patent is dan geen sprake, de vader betaalt niets meer dan als hij alleen werkt. De visscheiij- wet verbiedt, dat bij ziekte van den vader een zoon de fuiken ophaalt De slager W. te Heerenveen zou een gemest kalf slachten en gaf dit bij de mannen van den fiscus aan. De twee kommiezen kwamen naar het dier kijken, vonden het te laag aangegeven en benaderden het. Het beest werd in een timmerschuur geslacht, om dan het vleesch uit te venten. Echter er was geen vergunning verleend om in de timmerschuur te slachten en de politie maakte daarom tegen de Rijksambtenaren der belasting proces-verbaal op. Het bondsbestuur van den Nederland- schen Bakkersgezellenbond heeft in opdracht van het congres van den Nederlandschen Bakkersgezellenbond, gehouden te Amsterdam den 8sten Mei 1892, aan de Tweede Kamer een adres gericht, verzoekende, bij wettelijke maatregelen vast te stellen de volgende ver beteringen 1. Invoering van het algemeen kies- en stemrecht voor alle Nederlandsche onderdanen boven de 23 jaren met geheime stemming. 2. Vaststelling van een arbeidsdag van ten hoogste 12 uren per dag (met een rustdag per week) welke binnen den tijd van twee jaren ingekort moet worden tot een achturigen arbeidsdag. 3. Afschaffing van nachtarbeid, van des avonds 11 tot des morgens 7 uur. 4. Controleering der werkplaatsen door ge- zondheidscommissiën bijgestaan door de werk lieden zeiven. Een voorbeeld van wraakzucht bij ratten wordt door de „Evening Post" van Leeds verhaald Een heer zag onlangs, over een muur kijkend, een doode kip op het veld liggen. Juist kwam er een rat aan, die het doode dier besnuffelde en mot eenige haast wegliep. De kijker wist, wat dat beteekende en nam de kip weg. Na een paar minuten kwam de rat terug met een stuk of zes andere, die hij blijkbaar was gaan roepen, om de doode kip weg te halen. Toen hij op de plek kwam, waar het dier gelegen had, en het niet meer vond, gaf hij een luiden schreeuw van verwondering, en op hetzelfde oogenblik vielen de andere ratten woedend op hem aan en beten hem zoozeer, dat hij dood bleef liggen, als een afschrikkend voorbeeld voor alle ratten, die hun vrienden voor den gek willen houden. Het aantal wolven wordt in Rusland op 170,OOu geschat. Het verlies van schapen en zwijnen, door die dieren veroorzaakt, is zoo groot dat het zelfs niet bij benadering te berekenen is. De belooning voor eiken gedooden wolf bedraagt 10 roebels. In het jaar 1889 werden er alleen in het gouvernement Wologda 49,000, in het gouverne ment Kasan 31,000 gedood. Gedurende het jaar 1891 worden 213 personen de slachtoffers dezer dieren. De volgende treurige statistiek over de nadeelen door den drank aangericht, doet de rondte In Duitschland sterveD jaarlijks 10.000 menschen aan dronkenmanswaanzin (delirium tremens) en 46 procent der gevangenen zijn dronkaards. In

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2