N#. 488. Donderdag 9 Juni. A0. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dun Bübo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL brengt ter kennisse der ingezetenen, dat door den Raad dezer gemeente in zijne op den 4 Juni jl. gehouden vergadering is besloten met ingang van 10 Juni a. s., alhier de oude of Arnster- damsche tijd weder in te voeren, waardoor de gemeente-uurwerken op dien dag ongeveer SO minuten zullen voornit worden gezet. Texel, 8 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door het maken van een steenen duikei in de Ruigendijk nabij de woning der weduwe Raven de passage aldaar, hoewel niet gestremd, niet gunstig is en geeft daarom belang hebbenden in overweging van af heden tot 16 Juni a. s., met voertuigen, in plaats van langs bovengenoemden dijk een weg te nemen door den polder het Noorden. Texel, 8 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXKLbrengen ter kennisse van belanghebbenden, dat de Alphabetische Naamlijst der ingeschrevenen voor de Schutterij over het jaar 1892, van af heden gedurende 8 dagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder - gelegd. Texel, den 7 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. Stikkel, Secretaris. TEXEL, 8 Juni 1892. Ofschoon nog op iederen volgenden fnarkt- dag lammeren kunnen en ook wel zullen worden aangevoerd, was het toch gisteren (Dinsdag) de laatste der vier groote lammeren- markten. Er waren op deze markt aangevoerd 2227 lammeren, welke er voor het meerendeel zeer goed uitzagen. De handel was niet williger dan den vorigen marktdag, de prijzen waren ook merkelijk lager. De hoogste prijs was f9.00, de laagste f 3.50; gemiddeld werd van f 4.50 tot t 7.00 besteed. Een stugge geest was in het algemeen op te merken. Verder waren ter markt aangevoerd 24 koeien, 24 schapen, 4 nucht. kalveren, 10 schrammen en 67 biggen. De handel daarin was van weinig beteekenis. Den 7 October van het vorig jaar overleed, zooals onze lezers zich zullen herinneren tengevolge van een treurig ongeval, de stuur man van de „Ada van Holland," Sijbrand Tz- Koning. Den 9 Oct. d. a. v. werd zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld op de begraafplaats behoorendetot hetdorpOudeschild. Er waren in die dagen velen, welke met weemoed de treurige tijding vernamen van het jammerlijk einde van den ouden stuurman, die bij zeer velen bekend, en door zijn wel willendheid ook bij velen bemind was. Die omstandigheid gaf aanleiding, dat zich eene commissie vormde met het doel om op het graf van dien eenvoudigen man een gedenk- teeken te plaatsen. Dat voornemen is thans ten uitvoer gebracht, ofschoon het maximum van iedere bijdrage voor dit doel wel wat laag was gesteld, waar door een groot aantal gevers noodig was, schijnt de commissie toch haar doel te hebben bereikt; althans sinds eenige dagen is op de begraafplaats van het Oudeschild, aan de daar reeds geplaatste gedenksteenen er eene toegevoegd, thans op het graf van den oud-stuurman van de „Ada." 't Is een eenvoudige doch nette steen welke daar is geplaatst. Ter herinnering aan Sijbrand Tz. Koningstuurman der Ada van Holland; zoo luidt het korte opschrift; daaraan is nog toegevoegd de datum van geboorte en van overlijden van den man wiens stoffelijk over schot daar rust, terwijl als zinnebeeldige voor stelling op den steen zijn uitgehouwen een kompas en stuurrad. Getuige het gedenkteeken daar geplaatst, tot aan het verre nageslacht, hoe ook in onze dagen den eenvoudigen doch degelijken man den kroon der eere werd gegeven. Onze gemeenteraad besloot in zijne ver gadering van Zaterdag jl., het vroeger genomen raadsbesluit omtrent de aanneming der Green- wich-tijd te herroepen en met 10 Juni a. s., weder de oude of Amsterdamsche tijd aan te nemen. Aangezien het post- en telegraafkantoor blijft rekenen naar den Greenwich-tijd achten wij het niet ondienstig nog eens te herinneren aan de uren van opening en sluiting van dat kantoor, en de uren van buslichting, volgens dien tijd; waaronder we plaatsen de Amster damsche tijd, zooals onze gemeente-klokken die met 10 dezer weder zullen aanwijzen. Openstelling van het kantoor. GreenwichtvJd. 7.30-11.30; 12.30-2.30; 5-7 uur Werkdagen - 7.50-11.50; 12.50-2.50; 5.20--7.20 Amsterdamsche 11) d. Zon- en feestdagen Greenwichttjd. 7.30-8.30; 12.30-1.30 7.50-8.50; 12.50-1.50 Amsterdamsche t(jd. Buslichtmgen, Greenwichtijd. morg. 6.55; midd. 1 uur; 5.40; av. 10 30 7.15; 1.20; 6urr; 10 50 Amsterdamsche t(jd. Oudeschild, 7 Juni. Op de begraafplaats dezer gemeente is een gedenkteeken geplaatst op het graf van wijlen stuurman S. Koning Tz., die verleden jaar aan boord der stoomboot „Kampioen", op zulk eene noodlottige wijze het leven verloor. Vele vrienden van den overledene offerden eene kleinigheid om uitvoering te kunnen geven aan het eenvoudig huldeblijk op het graf van den wakkeren zeeman, die een toonbeeld mocht heeten van plichtsvervulling. De steen werd bij den Heer Simons te Nieuwe- diep vervaardigd, naar eene teekening van den Heer R. Mentz, bouwkundige aan den Burg. Op den steen vindt men een kompas en een stuurrad gebeiteld benevens de woorden „Ter herinnering aan Sijbrand Koning Tz., stuurman der Ada van Holland, geb. 1 Mei 1833, overl. 7 Oct. 1891." Door de commissie, die zich met de uitvoering van het plan had belast, is het gedenkteeken aan de familie van den overledene overgedragen. Den Hoorn, 7 Juni. Gisteren had er in ons dorp een ongeluk plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. De naar huis terugkeerende kerkgangers werden in den straat gestut door drie rijtuigen welke zóó geplaatst waren, dat er een alles behalve fatsoenlijke doortocht was, en vooral niet voor eene passage als op dat oogenblik. Aan eiken kant van den straat stond een rijtuig, zoodat daartusschen geen ruimte genoeg was voor het omdraaien van het derde. De voerman van het laatste durfde het toch aantegaan, en het had ook wel gekund als hij niet zoo onvoorzichtig ware geweest om dit oogenblik te kiezen tot het vertoonen van zijn vlugheid. Toen de wagen half gedraaid was en bijgevolg geen steun had op het voor slag, sprong de voerman er in, hetgeen eene omkanteling tengevolge moest hebben. Gelukkig dat de wagen ledig was en het paard, hoewel het vreeselijk sloeg, niet uit 's voermans handen geraakte; zoodat allen er met den schrik afkwamen. De voerman had bovendien belangrijke schade aan tuig en wagen. Dat iemand met zulk een drukte, zoo onvoorzichtig en zoo wanordelijk te werk kan gaan is onbegrijpelijk en dat zoo iets plaats heeft voor het huis van onze politie zal zeker velen onbegrijpelijker schijnen. Die toch was er bij tegenwoordig en had voor meer orde kunnen zorgen. Zeker een bewijs dat het politietoezicht op ons dorp niet veel tebetee- kenen is en het dan ook wenschelijk en niet onnoodig is dat de in onze gemeente steeds toenemende verbeteringen met die van het politietoezicht aan den Hoorn vermeerderd worden. (Ingez.) Daar de opening van vischtijd, in weerwil van de menigvuldige vertoogen der hengelaars, eerst op 1 dezer was vastgesteld, schijnen de liefhebbers thans hunne schade te willen inhalen. Op een tochtje, per stoomboot, van Amsterdam naar Purmerend, kon men langs de boorden van het Noordhollandsch kanaal ontelbare vis- schers zien, die, bij eene warmte van 80 90 graden, op de traditioneele tonnetjes gezeten, met Jobsgeduld op hun dobber zaten te star- oogen. Als men zich maar amuseert. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1