Buitenland. Bij het afdeelingsonderzoek der Twfeede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepa lingen omtrent den accijns op het zout, bleek dat deze voordracht met ingenomenheid werd ontvangendat verscheidene leden deze voor dracht liefst niet in verband wilden gebracht zien met de overige belastingontwerpen van den minister van financiën, omdat men vreesde, dat de zoo gewenschte verlaging van den accijns daardoor weder op de lange baan zou worden geschoven. Yan verschillende zijden werd echter de vroeger reeds ontwikkelde meening herhaald, dat het de voorkeur had verdiend, den accijns liever af te schaffen dan te verlagen. Jannetje Struik, de zoogenaamde „milli- oenenjuffrouw", heeft zich te Rotterdam als bierhuisboudster gevestigd. Speculeerende op de nieuwsgierigheid van het publiek, hoopt zij, zonder met den strafrechter in aanraking te komen, op deze wijze spoedig rijk te worden, althans zij berekent de prijzen van hare con- sumtie zeer hoog. Voor een half fleschje gewoon bier, laat zij den bezoeker 20 cents betalen. Het is haar voornemen na eenige maanden weder naar eene andere plaats te verhuizen. In vele plaatsen van Friesland worden pogingen in het werk gesteld, om, bij gelegen heid van het bezoek van Hare Majesteiten, eene demonstratie te houden ten gunste van het algemeen kies- en stemrecht. Uit goede bron deelt de N. R. Ct. tevens mede, dat enkele hoofden der volkspartij bij H. M. de Koningin-regentes ter audiëntie zullen gaan. De verzending van aardbeziën uit de omstreken van Breda naar Holland en België heeft een aanvang genomen. Men verwacht een ruim gewas. Een schatrijk heer te Leeuwarden aldus wordt van geloofwaardige zijde aan de N. P. Gr. Ct. bericht die zoo erg aan rheumatiek lijdt, dat hij de raderen van zijn rijtuig van gutta-percha heeft voorzien, om minder pijn bij het rijden te hebben, ontbood Sequah (Davenport) bij zich en vroeg, of deze kans zag hem te genezen, en zoo ja, welke belooning bij eischte. Na den lijder onderzocht te hebben, gaf Sequah te kennen hem wel te kunnen genezen, doch dat hij daarvoor niet de minste belooning voor zich eischte. Evenwel vorderde hij, dat de millionair, indien hij werd genezen, vijfen twintig duizend gulden aan de armen van Leeu warden zou geven, terwijl Sequah er bijvoegde: „als ik u niet genees, geef ik de f 25,000 aan de armen". Deze eisch was den millionair te hoog, hfi had er echter f 10,000 voor over. Sequah bleef evenwel op zijn stuk staan en verwijderde zich, den patiënt aan z'n rheumatiek overlatende, wel een bewijs, dat„het geld" den rijke meer te pakken heeft dan de rheumatiek! Wat men al niet verliest! In het Weekblad voor de gemeente Rbeden van 1892, komt de volgende advertentie voor: „Verloren een varken, gaande met haar van Doesburg naar Brammen." Terug te bezorgen, enz. De heer D. Kommer, te Hilversum, had eene kip op 14 eieren te broeden gezet. Bijna 2 weken ging alles goed, toen de kip de eie ren verliet. De heer K. bemerkte dit pas toen de eieren reeds koud waren. Bij het openma ken van een ei bleek echter, dat er nog eenig leven in was. Spoedig werd nu eene broedma chine vervaardigd van wollen lappen en eene kruik met kokend water. Twee keer per dag werd de kruik met kokend water gevuld en toen de 3 weken om waren, kwamen 9 kui kens uit den dop. De heer K. wil deze goed gelukte proef herhalen en beproefen 6 eieren op deze manier geheel uit te broeden. Men meldt uit Tilburg een eigenaardig geval van „porren". Woensdag in den vroegen morgen, circa 6'/i uur, had er op 't Goirke alhier een optocht plaats. Een 20 tal werklieden der machinale schoenfabriek van den heer J. Mannaerts bega ven zicb, gewapend met emmers en blikken, naar een knecht van genoemde fabriek, die des morgens telkens te laat op zijn werk ver scheen en alsdan voorgaf zich verslapen te heb ben aan zijne woning gekomen werd er volop gemusiceerd en men vertrouwt nu dat die per soon zich voor eene tweede dergelijke serenade wel zal wachten. Wij lezen in het „Utr. Dagbl."„Wij vernemen, dat eerstdaags over de vermogens belasting een brochure het licht zal zien van een schrijver, wiens werken op economisch gebied in den lande zeer bekend zijn. In de kantons van Zwitserland toch bestaan vermo gensbelastingen. De politieke en financieele gevolgen dier belastingen aldaar, vooral ook ae middelen van controle over de vermogens der ingezetenen, zijn door dien schrijver onder zocht. Een ieder, die in het onderwerp belang stelt, zal, ook ter beoordeeling van het aanhangige regeeringsontwerp, in de brochure vele gegevens vinden, welke tot dusver in Nederland geheel onbekend zijn geweest". Kleine oorzaken, groote gevolgen! Twee jongens te Renkum, beide 10 jaren oud, stalen een lever- en een metworst. Ten gevolge van dezen geringen diefstal zullen zij worden geplaatst in een Rijksopvoedingsgesticht tot 18 Mei 1899. Dat kraaien groote liefhebbers van eieren zijn en ze van hun verheven standpunt gemak kelijker kunnen vinden dan een mensch, is bekend. Minder echter, dat van deze omstan digheid door een practisch mensch ten eigen bate een gepast gebruik kan worden gemaakt. Te Loosdrecht was zekere H. M. werkzaam op zijn land. Hij zag, dat in een zodde moerasland daarnaast het nest was van een paar koeten (watervogels), welke eieren leggen zoo groot als die van een krielkip. Het was M. echter niet mogelijk het nest te bereiken. Beter gelukte dit aan een in de buurt rondvliegen- den kraai. M. zag dit dier neerstrijken en met een ei in zijn bek terugkeeren. De kraai vloog laag over het land, waarop M werkte, streek neer en' zou aan zijn maaltijd beginnen. M. gaf een schreeuw, de kraai vloog op en het ei bleef in ongeschonden staat achter. Na een poosje wachtens volgden de andere eieren op dezelfde wijze. Eigenaardig, dat de kraaien hun buit niet op de geplunderde nesten verorberen en zelfs groote eieren in het geheel niet beschadigen. Uit Nijmegen meldt men het voor die stad verblijdende bericht, dat de epidemisch verkla ring der pokken is ingetrokken. Dezer dagen had te Hilversum eene aan besteding plaats. Iemand uit Bussum wilde ook inschrijven. Ofschoon hij meende vroeg genoeg te komen, kwam hij, toen de briefjes al afgelezen werden en de inschrijving dus gesloten was. De oorzaak lag hierin, dat hij volgens den tijd van Bussum' (Greenwichtijd) rekende, terwijl men te Hilversum zich aan den Amsterdamschen tijd hield. Tusschen België en Nederland zal weldra een overeenkomst worden geteekend, betreffende de verdeeling van het grondgebied van Baarle- Nassau en Baarle Hertog. De twee gouverne menten zijn het eens geworden over eene gelijkmatige verdeeling. De bewoners der streek zullen een zekeren tijd hebben om te kiezen tusschen de Belgische en de Nederlandsche nationaliteit. De bewoners van Castelbré, bij Baarle-Hertog, zullen Belgen worden. Onze houthandelaars krijgen een z<eer groot gedeelte van den voorraad hout dien zij jaarlijks noodig hebben, zooals bekend is uit Zweden. Minder bekend wellicht is de omvang van den uitvoer, die er uit dat land plaats heeft; onze consul-generaal te Stockholm geeft in de „Staats Courant" een verslag daaromtrent, waarvan we enkele bijzonderheden hier ontleenen. Door de voornaamste zagerijen in Zweden is enkele jaren geleden eene overeenkomst gesloten om het kappen in de bosschen te verminderen, ten einde eene overproductie van gezaagd hout te voorkomen, en daardoor eene verbetering der in 1890 uiterst gedrukte houtmarkt tot stand te brengen. Die maatregel heeft het verlangde gevolg gehad en is nu over 1892 vernieuwd; dit zal niet alleen gunstig werken op de vastheid van prijzen van het hout, maar is bovendien noodzakelijk voor het behoud der bosschenwant tegen een zoo enorme kapping als in de laatste jaren hoeft plaats gehad, zijn op den duur zelfs de uitgebreide bosschen van Zweden niet bestand. De verscheping van verleden jaar bedraagt in het geheel omtrent 1318000 standaarddaar men in- het algemeen rekent 40 zaagblokken (waarvan gemiddeld iedere boom 1 Vs stuk oplevert) noodig te hebben om 1 standaard gezaagd hout te produ- ceeren, terwijl voor balken, spieren en juffers natuuilijk een boom per stuk noodig is, zoo zijn voor de productie van het hout, dat verleden jaar uit Zweden verscheept werd, iets meer dan 35 millioen volwassen denneboomen noodig geweest. Ten einde zich een denkbeeld te vormen van deze hoeveelheid boomen merk ik op, dat men hier te lande ongeveer 80 boomen per Heet. bosch rekent, zoodat voor de verscheping van 1891 eene oppervlakte van niet minder dan 437500 Hectare bosch of 4375 vierkante Kilometer is moeten worden gekapt. De tijd voor het groeien van den denneboom om zaagblokken te kunnen leveren, bedraagt in Zweden nooit minder dan 75 jaren. Dit zijn cijfers, die de noodzakelijkheid eener beper king van de Zweedsche houtproductie bewijzen. De wetenschap heeft by de lange reeks der be kende vergiften een nieuw gevoegd onder den naam van het aalvergift. Het is vreeselfjk in z;1ne werking en bevindt zich in het bloed der alen. Wie zou ooit by het zien van een vetten paling geloofd hebben, dat men uit dezen visch eene hoeveelheid vergift kan halen, genoeg om tien menschen te dooden? En toch is het zoo. Professor Mosso, te Turin, maakte onlangs zfjn belangwekkend onderzoek dezer zaak publiek, en aan zflne mededeeling ontleenen wfj het volgende Xn het Zoologische Station te Napels hield de profes sor zich onledig men het bestudeeren der samenstel ling van het visschenbloed, met het doel om de oor zaak te leeren kennen, waarom zekere visschen. b. v. de alen, zoowel in zee- als in zoetwater kunnen leven, terwijl andere zeevisschen, na in rivierwater gebracht te zijn, spoedig daarop sterven. Te dien einde liet professor Mosso alenbloed stollen. Daarbij vormde zich, geiyk gewoonlijk, de zoogenaamde bloed koek en het bloedwaterdit laatste zag er geel uit, met een blauwachtigen weerschijn. H(j proefde een droppel van dit water dat scherp en brandend smaakte, en terstond daarop bespeurde hi) eene rijkelijke speekselafscheiding met eene zeer merkbare moeilijk heid in het slikken. Zoowel het bloedwater van den gewonen aal als dat der zeepalingen sn muren toonde dezelfde uit werkselen, en het was ontwijfelbaar, dat dit bloed water vergiftige eigenschappen moest bezitten. Te Turin werd het onderzoek voortgezet, en het bloed water der alen doodde alle dieren, welke men het by wyze van proefneming inspoot. Een konynb.v. hetwelk men 3 decigram van het bloedwater eener murene onder de huid inspoot, bezweek daaraan in 2minuut; een hond, die men een half gram in de halsader spoot, was in 4 minuten dood. De ver- giftigings-verschynselen waren van denzelfden aard, als die, welke men by het vergift der slangen opmerkt, met dit verschil, dat het laatste veel krachtiger werkt. Hoofdzakeiyk schynt het verlengde ruggemerg te worden aangedaan en de dood veroor zaakt te worden door belemmering der ademhaling. Gelukkig werkt dit visschen-vergift alleen daD als het onmiddeliyk in het bloed gebracht wordt. Wy zullen dus veilig, evenals vroeger, paling op allerlei wyzen toebereid kunnen blyven eten, ook omdat het aal vergif door de toèbereiding in de keuken al zqne verderf aanbrengende eigenschappen verliest. Bovendien heeft nog nooit een paling, ook by de wreedste behandeling, een hengelaar of eene keuken meid gebeten. (De Nederl. Visschery). Voor het eerst na de bekende dynamiet- aanslagen hebben de Parijsche anarchisten Zaterdag weder een openbare vergadering gehouden. Een der sprekers haalde een klein pakje uit den zak, en beweerde, dat het dyDamiet bevatte. Hfi zeide te hopen, dat elk goed anarchist ten minste één dynamietpatroon in den zak heeft. De man, die den weinig passenden naam van Fortuné draagt, is den volgenden dag achter slot en grendel gezet. Electriciteit. -- Een buitengewoon ongeluk trof dezer dagen eenige werklieden in de staal fabrieken van Thompson, in Braddock, Pensyl- vanië. Een aantal werklieden waren in de smederij bezig met een beweegbare kraan, tot een der armen van die kraan in aanraking kwam met den draad der electrische geleiding. De stroom ging onmiddellijk over in het ijzer der kraan, en alle werklieden vielen bewusteloos neer. Twee bleven op de plaats dood. De Mississippi stijgt nog steeds een voet per dag, zoodat het water thans een hoogte van bijna 11 meter heeft bereikt. Men gelooft dat de overstrooming nog erger zal worden dan die van 1844, welke bekend staat, als de grootste in de latere geschiedenis van Amerika. De bewoners der laag gelegen landen zijn door een onbeschrijfelijke paniek bevangen. Te Quincy zijn duizenden hectaren met graan bezaaid land overstroomd. Men vreest dat de dijken in Indiania hot niet zullen houden en de geheele provincie overstroomd zal worden. Te Litterock maken de bewoners zich gereed de stad te verlaten. Omtrent de verschrikkelijke ramp te Titusville en Oil-City wordt verder gemeld, dat door de hevige regens van den laatsten tijd, beekjes en stroomen eene groote hoeveelheid water bevatten. Door eene wolkbreuk viel er zooveel water opeens, dat de Oil-Creek buiten hare oevers trad. Het water steeg zoo plotseling, dat de inwoners der beide steden onmiddellijk naar de heuvels moesten vluchtten. Vrouwen en kinderen werden door het water achterhaald en verdronken jammerlijk. Tot overmaat van ramp raakten de petroleum- tanks in brand. De brandende petroleum dreef weidra op het water en nu begon het werk der verwoesting eerst recht. Huis na huis ging in vlammen op. Over een afstand van 3 uren werden alle bruggen door de vlammen verwoest. De schade, door de ramp aan de Oil-Creek veroorzaakt, wordt, volgens bericht uit Pittsburg, op 4 millioen dollars geschat. Het aantal om gekomenen schijnt nog niet te ramen. Een bakkersjuffrouw te Parijs ontving onlangs een ongeteekenden brief met de aan kondiging, dat haar huis in de lucht zou springen. Zij deed aangifte by de politie en deze nam eenige voorzorgsmaatregelen, maar er gebeurde niets. Onlangs ontdekte de bakkerin, dat de dreig brief geschreven was door een haar vijandige schoonzuster, om haar te plagen en schrik aan te jagen. Die schoonzuster werd voor de recht bank gedaagd en thans is zij wegens de „grap" veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Sir Edward Watkin's beweren, dat de veiligste plaats in de wereld is een sneltrein, schijnt althans voor Londen op te gaan. In het geheele Koninkrijk werden in het vorig jaar slechts 5 passagiers dooi trein-ongelukken gedood, terwfil te Londen alleen in dit jaar door rijtuig- ongelukken 147 menschen gedood en 5784 ge wond werden. Het vreeselijk ongeluk in de mijnen van Psibran, waarbij 225 menschen het leven hebben

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2