N°. 490. Donderdag 16 Juni. A0. 1892. Nieuws» en Advertentieblad. OFFiCiEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBueg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burs 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. K ENNISGE VIN G. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat in den loop van dezen zomer aan de Hors nachtelijke schietoefeningen met ge sehut zullen plaats hebben. Wanneer die oefeningen zullen gehouden worden, zal er van boord van H. M. Artillerie Instructieschip „Aruba" tot het invallen der duisternis een roede vlag waaien en zullen één uur vóór den aanvang, twee kanonschoten worden gedaan. Texel, 9 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 15 Juni 1892. Door de paardenmarkt, welke bij gelegenheid van den gewonen marktdag, Maandag jl. werd gehouden, was er nog al levendigheid op het marktplein, al was die levendigheid dan ook eenigszins zooals wij door iemand hoorden zeggen in den geest van het bekende „leven in de brouwerij", vao Jan Steen. Die levendigheid, of te wel het geraas, dat de kleppers met hunne geijzerde hoeven op de straatsteenen maakten, was echter vrij wel ook het voornaamste, want van handel was niet veel te ontdekken. In wolvee ging nog iets om, doch de prijzen waren zoo mogelijk nog lager dan den vorigen marktdag; f 4.00, f 4.50, f5.00,f5.50,waren zoo ongeveer de prijzen welke besteed werden. Ter markt werden aangevoerd 50 Paarden, 15 Koeien, 5 nucht. Kalveren, 246 lammeren, 1 Schaap, 5 Schrammen en 41 Biggen. Voor de stierenkeuring welke tevens dien dag van wege de H. M. v. L. werd gehouden, scheen weinig liefhebberij te bestaan, te oordeelon althans naar het aantal mededingende exemplaren welke aanwezig waren. Slechts 5 stieren waren voor de keuring ingezonden; daarvan waren 3 twee-jarige en 2 een-jarige. Voor tweejarige werd de eerste prijs toege kend aan de stier van den heer Gerritsen, de tweede prijs aan die van den heer Jansen. De uitgeloofde prijzen voor eenjarige stieren werden niet toegekend. Meer ingenomenheid dan met de stieren keuring, scheen er te bestaan voor de keuring en inschrijving van paarden in het Paarden stamboek, welke mede dezen dag werd gehouden. Hiervoor waren aangegeven 20 merriën en 3 hengsten. Van de eerste werden 9 afgewezen en 11 goedgekeurdvan de laatste 1 afgewezen en 2 goedgekeurd. De ingeschreven merriën behoorden aan de heeren Jb. L. Bakker, A. P. Koorn, C. P. Keijser, S. Keijser Pz. (2), D. C. Loman, C. C. Eelman, Jb. Jn. Roeper, Jb. A. Keijser, M. de Graaf en wed. J. H. Kikkert. De ingeschreven hengsten behoorden aan do heeren Dikkers en S. Dijksen. Voor de uitgeloofde premie van f 100 kunnen in aanmerking komen de merriën van de heeren Jb. L. Bakker, C. Keijser Pz. en van S. Keijser Pz., indien deze paarden drachtig zijn. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3 de district, dato 9 Juni jl., zijn in de tonning van het Westgat en de Zuiderhaaksgronden, zeegat van Texel, de volgende veranderingen gebracht a. In het Westgat: de roode boei opgenomen tusschen de witte buiktonnen No. 1 en 2. De witte buiktonnen Nos. 4 en 5 zijn gemerkt W 5 en W 6. De witte buikton No. 1 is verplaatst in 65 dM. water, in het merk „korenmolen van den Helder tusschen den lichttoren van Kijkduin en de R. K. kerk" tegen de buitengronden, op ongeveer52° 55' 56" NB. en 0° 17' 13" OL. van Amst. Tusschen de witte buiktonnen Nos. 1 en 2 is bijgeplaatst een witte buikton W 2 in 65 dM. water, in hetzelfde merk als buikton No. 1, op ongeveer 52° 16' 28" OL van Amst. De witte buikton W 6 (vroeger No. 5) is verplaatst in 15 M. water, in het merk „mastbok te Willemsoord in den lichttoren van Kijkduin, op ongeveer 52° 57' 8" NBr. en 0° 11' 37" OL van Amst. b. Op de Zuiderhaaksgronden is de Z. lijkste wit en zwart geblokte wrakton van het wrak van de Rohilla vervangen door een groen geschilderde buikton. NB. De witte buiktonnen Nos. 2 en 3 zijn nu klaarblijkelijk gemerkt W 3 en W 4. Volgens mededeeling als voren, dato 9 Juni jl. zal bij de N.punt van het Eukhuizer- zand, Zuiderzee, een witte boei worden gelegd, waarvan de juiste ligging nader zal worden opgegeven. Bij gewijzigd ontwerp heeft de Regeering thans voorgesteld den accijns op het gedistilleerd niet met f 5, maar slechts met f 3 te verhoogen en die verhooging te doen ingaan op 1 Mei 1893. De minister ontkent dat deze accijns vooral op den minderen man drukt. Het drankverbruik bestaat bij alle klassen der maatschappij. Deze verhooging strekt niet tot het opleggen van zwaardere lasten, maar tot verplaatsing van druk. Tegenover den hoogercn drankaccijns zal aan merkelijke verlaging van den zout- en afschaffing van den zeepaccijns staan. Omtrent de Staatsloterij bestaan plannen, waar van mededeeling zal geschieden zoodra ze tot rijpheid zijn gekomen. De afschaffing van de rijkstollen op wegen komt het verkeer in 't geheele land ten goede. In de raming van 5 6 ton is de opbrengst van de tollen der met geldleeningen bezwaarde rijkswegen begrepen. Verder verklaart de minister dat aan eene tabaksbelasting niet kan gedacht worden, want daarmede zou onze bloeiende tabakshandel ten gronde gaan; het ware ook de dood van onze sigarenindustrie, tenzij een systeem van draw backs werd ingevoerd, dat op groote bescherming zou uitloopen. Door verhooging van den wijn- accijns 8 10 millioen te verkrijgen, is eenvoudig onmogelijk. De minister erkent de juistheid der bedenkingen tegen de vrijstelling van invoerrecht voor de gewone zachte zeep. Hij heeft thans nader voor gesteld den betrekkelijken tariefpost aldus te wijzigengeparfumeerde zeep en transparantzeep f 4, andere harde f 2, andere zachte f 1, alles per 100 KG. In het Regeeringsantwoord betreffende het ontwerp tot vermindering van den zoutaccijns betoogt de minister van financiën, dat geheele afschaffing thans niet mogelijk is. De voorgestelde vermindering van den prijs van het zout met 5 cents per kilogram, is voor de mingegoeden een niet te versmaden voordeel. De smokkelhandel aan onze grenzen zal nagenoeg geheel vernietigd worden en de producenten van boter en kaas zullsn van een zwaren druk worden ontheven. Verlaging van den accijns tot f 3 zou voor de schatkist eene mindere ontvangst van circa 2l/4 millioen tengevolge hebben, waar mede de toeneming van het gebruik zeker geen gelijken tred zal houden. Te Deventer werd Woensdag de eerste grasverkooping van wege het gemeentebestuur gehouden. Er werden hooge prijzen besteed, en men berekent, dat het hooi gemiddeld voor f 40 per 1000 Kg. verkocht werd. De aardbeienmarkt te Breda is reeds in vollen gang, zoomede de uitvoer naar Holland en België. Men verwacht een ruim en schoon gewas. Het onweder van Vrijdagavond was om streeks middernacht boven Amsterdam zoo hevig als men zelden kon waarnemen. Aan vankelijk, toen in den letterlijken zin des woords de bliksem niet van de lucht was, bood het uitspansel een zeldzaam fraaien aan blik. Bijna voortdurend was de stad in een tooverachtig, maar toch verblindend licht ge huld, dat vooral op plaatsen waar men een vergezicht had, talloozen deed stilstaan. Juist te middernacht viel een regenhui, welke veel van een wolkbreuk had. Ook in de streek tusschen Hoorn en Enk huizen woedde dit onweer. De bliksem sloeg o. a. te Grootebroek bij den heer Vijzelaar in, verbrandde een kapberg met al de daarin zich bevindende landbouwgereedschappen en een nevenstaand schuurtje. Te Voorst is een bejaard man, die vroeger zijn fortuin in Amerika had gezocht en te Voorst sedert eenige jaren woonde, overleden. Men meende dat hij in behoeftige omstan digheden verkeerde en gebrek leed, doch in zijn woning werd nu voor een bedrag van f 17,000 gevonden, welke som aan neefjes en nichtjes ten deel valt. In het oosten van Groningen, tusschen de riviertjes deMussel-Aen de Ruiter-A liggen nog 25 duizend hectaren hoog- en moerasveen, welke bij eene goede kanalisatie terstond in cultuur kunnen worden gebracht. Daarvoor zijn noodig, blijkens opnemingen van het terrein, 80 kilometer kanalen met 8 schut sluizen, van Sellingen en Musselkanaal naar Wedde, met zijtakken van Wedde naar de Bult en naar Bourtange. De kosten van deze kanalisatie worden op 9 ton geraamd.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1