N#. 491. Zondag 19 Juni. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Bukö 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag; der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KOSTELOOZE INENTING' BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, maken bekend, dat op Dins dag, den 21 Juni 1892, des middags te 12 uur, gelegenheid bestaat tot Kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich hiertoe aanmelden in de o. 1. school te Oosterend alhier. Texel, 17 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. Stikkel, Secretaris. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL, maken bekend, dat de jaar- lijksche Collecte ten behoeve van het „Fonds tot Aanmoediging en Ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden", in deze gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen, op Dinsdag 21 Juni 1892. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de ver schillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, 17 Juni 1892. Burgcméester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Stikkel. strick van Linschoten. TEXEL, 18 Juni 1892. De kermisweek is in 't verschiet. Even geregeld als Nieuwjaar, verjaringen meer andere gedenkdagen, even zeker keert telkenjare het kermisfeest weder. Wij zullen over het wenschelijke of niet- wenschelijke van de kermis niet uitwijden, doch ons bepalen tot eene mededeeling van hetgeen in die week den beminnaren daarvan vermoedelijk zal worden aangeboden. Met zekerheid is natuurlijk weinig te zeggen, want 't komt meermalen voor dat óp het laatste oogenblik toegezegde bezoeken worden afgeschreven; onze mededeeling is dus onder voorbehoud. Naar het zich evenwel laat aanzien zal het niet noodig zijn tot luidruchtigheid zijn toevlucht te.moeten nemen, doch zal ook voor hen die kalmpjes een of meer avonden willen genieten van 't geen een kermis biedt, daartoe de gelegenheid niet ontbreken. Allereerst noemen wij het muziekcorps aan den Burg. Naar onze lezers uit achterstaande advertentie zullen bemerken, zal het hier bestaande muziekcorps Maandagavond de ker misweek openen met eene buitengewone uitvoering in de „Vergulde Kikkert." Wij hebben redenen om over die uitvoering alsnog niet uit te wijden, doch wanneer wij herinneren aan de openbare repetitie welke door deze nog jeugdige Vereeniging in het laatst van Maart werd gehouden, dan meenen wij tot een bezoek aan de aangekondigde uitvoering van ons eigen muziekcorps, op dien avond, wel te mogen aansporenwij twijfelen er niet aan dat het corps zal toonen, ook onder den nieuwen directeur goede vorderingen te hebben gemaakt. Werkt het weder ietwat mede, zoodat een zitje in den tuin mogelijk is, dan '.al dezen avond niet de minst aangename zijn. Dinsdag d. a. v. zullen in de „Vergulde Kikkert" aanvangen de tooneelvoorstellingen welke door het Ned. Tooneelgezelschap, directie Blaaser en Verhagen, daar 5 achtereenvolgende avonden zullen worden gegeven. Dit gezelschap hetwelk ook ten vorigen jare in hetzelfde lokaal optrad, deed zich toen van eene gunstige zijde kennen en zal ook thans door velen zeker niet worden vergeten. Donderdag in de kermisweek wacht ons in het logement „de Zwaan" eene Soirée Amusante, door een gezelschap artisten onder directie van de populaire Holiandsche en Fransche Coupletzanger Chrétienni. Wij hadden niet het voorrecht dezen heer vroeger te zien optreden doch zijn optreden in verschillende plaatsen des lands en in de hoofdstad des Rijks wettigt de verwachting dat deze Soirée werkelijk amusant kan zijn; bovendien zijn de berichten over dezen zanger, van die hem hoorden, zeer gunstig. Door velen werd dan ook alreeds door inteekening een bezoek aan „de Zwaan" voor dezen avond toegezegd. Verder kunnen wij verwachten het théatre Princelli, (hier welbekend). De draaimolen tot vermaak voor de jeugd, zal ook thans niet ontbreken; bovendien zal nog een dergelijk vermaak, door stoom bewogen, met wiegelende gondelvaartuigen en springende paarden, van Vincke—Wolf, aan het einde van den Burg een plaats vinden. Ten slotte zal het kermisterrein worden gestoffeerd door tal van kramen en verschil lende kleine spelletjes en andere zaken. Naar men merkt zal de kermis elk wat ivils bieden. Worde daarvan gebruik gemaakt met mate en zonder aanstoot voor anderen en zij het alzoo eene geoorloofde prettige afwisseling in het dagelijksche leven. Dat het exploiteeren van gebrekkigen, quasi- gebrekkigen en kinderen, om het medelijden op te wekken, tot een minimum beperkt zal blijven, zal zeker door velen met ons worden gewenscht. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft kapitein Bakker vrijgesproken van de beschul diging van doodslag, gepleegd op den stoker van het schip „Obdam," maar hem veroordeeld wegens mishandeling tot 3 maanden gevange nisstraf. Dezer dagen werd op de Rijkswerf te Am sterdam uit Den Haag het bevel ontvangen dat de monitor „Tijger" in den kortst mogelijken tijd moest worden uitgerust, bewapend en bemand, om daarna onmiddellijk naar de reede van Texel te vertrekken. In den namiddag, na schafttijd, kwam alles op de werf in beweging om den monitor, die nog onder de kap in conservatie lag, geheel ten oorlog nit te rusten. .Wanneer men bedenkt dat daarbij alle inventarisgoederen van dezen bodem uit de magazijnen moesten worden overgebracht en het vaartuig moest worden toe gerust met ammunitie, welke van Nieuwer-Amstel en Kapoelen moet worden aangevoerd, en tege lijkertijd al het voorbereidende werk in de ma chinekamer moest afloopen, dan mag deze mo- bilisatieproef zeker als geslaagd worden beschouwd, nu de „Tijger" reeds tegen zes uren op het IJ voor de stad gereed lag voor de inspectie, welke door den directeur en commandant der marine en andere officieren werd gehouden. (Ebl.) Door de vereeniging van vogelvrienden Ornis te Groningen is een adres aan den Minister van Justitie verzonden, waarin op beperking van het zoeken dér kievitseieren wordt aangedrongen. Het koffiehuis van Jannetje Struik, de gewezen millioenenjuffrouw te Rotterdam, is op ofder van de politie gesloten, nadat het Maandagavond aanleiding gegeven had tot een opstootje. Voor haar koffiehuis had zich een menigte verzameld, die allerlei wanordelijk heden pleegde. De politie zag zich genoodzaakt met de sabel in de vuist de menigte uiteen te drijven. Een persoon die zich in eene tapperij te Kralingen op een borrel ging vergasten, wilde deze als een piqueur in 't vak met één teug naar binnen slaan, doch kreeg het daarbij zoo benauwd, dat men voor 't ergste vreesde. Nadat men zijn hals vrij had gemaakt en eenige andere middelen nad aangewend, begon hij een weinig bij te komen, waarna hij bleek en ontdaan de tapperij verliet. Een lesje voor hem om in 't vervolg niet meer zoo gulzig te zijn. Hoewel het nu voor de arbeiders de beste tijd van het jaar is om werk te bekomen heerscht er in Friesland nu reeds werkeloosheid. Op de veemarkt te Joure (Fr.) waren Maandag, 13 Juni jl. niet minder dan 200 arbeiders uit alle oorden van Friesland om werk (hooien en maaien) bij de boeren te bekomen. Er konden slechts 20 geplaatst worden. De anderen moesten tot hunne groote teleurstelling huiswaarts keeren. Sommigen moesten daartoe een voetreis van 8 uren afleggen. (U. D.) In Friesland is reeds gebrek aan hulp personeel bij 't onderwijs. De onderwijzers en onderwijzeressen solliciteeren naarhoogere tractementen, zoodat de gemeenten, die om de financiën de tractementen niet voldoende kunnen verhoogen, van lieverlede het personeel zien vertrekken. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Schoterland, werd aan drie onderwijzers en een onderwijzeres eervol ontslag verleend wegens vertrek naar elders. In de gemeente Opsterland heeft men reeds de tractementen verhoogd. Het N. v. d. D. behelst het volgende. De Zeekwal. Een onzer lezers, die dezer dagen het Aquarium van Artis bezocht, zag daar ook in een der zeewaterbassins de aldaar verleden week aange brachte zeekwallen, welke echter sedert hunne komst aldaar reeds sterk aan het wegslinken schenen. Eene nadere beschrijving van de kwal, steunende op veeljarige persoonlijke waarnemingen, zal voor hen, die zich in het Aquarium met eene vluchtige beschouwing moesten tevreden stellen, wellicht niet onwelkom ztjn. De kwal verschijnt in dezen tfjd van het jaar eens klaps in groote massa's in onze Noordzeegaten en dobbert daar, tusschen water en wind, naar het strand. Het is een bolvormig, slijmachtig voorwerp, waar van, van onderen bij de opening, kwabben afhangen. De meeste hebben onder het bovenvlies een soort aderen, die veelal de kleuren van den regenboog hebben en die zij rusteloos in allerlei, soms phan- tastische vormen over den geheelen bol in beweging brengen. Z(Jne voortbeweging geschiedt door middel van inkrimping en uitzetting. Zoodra de kwal, bfjebbe, op het strand is achtergebleven, geeft z(j een vuile, vieze sl(jmmassa, zonder kleur ot leven, te aanschou wen, die zelfs door hongerige kraaien of meeuwen onaangeroerd Wlfjft. En toch is de kwal een hoogst nuttig voorwerp der schepping; z|j is als 't ware een „sauvegarde" voor de jeugdige zeevischjes, die zich in dichte drommen tusschen de w(jd in zee uitstekende zee hoofden van onze kust ophouden. Want geheele drommen vraatzuchtige visschen, zooals pietermannen en geepen, vallen op de weerlooze vischjes aan, en zeker zouden z(j grootendeels worden verdelgd, zoo niet de kwal hen beschutte. Zoodra z(j toch worden aangevallen, vluchten zfj naar de kwallen en ver bergen zich in den bol; dan is het gevaarToor een oogenblik geweken, want de genoemde roofvisschen wagen zich niet aan eene aanraking met de kwal, omdat deze een sch9rp brandend vocht van zich afgeeft. De kwal ontlast zich daarna van de vluchte lingen, om straks weer haar asyl voor een nieuwe bende roovers te openen. Z()n in tusschen de jonge vischjes groot genoeg geworden en die ontwikkeling gaat ongelooflijk snel dan verlaten z|j de kust naar diep water, en dan verdwijnt de kwal, na volbrachte taak, zooals zfj gekomen is. Slechts door nauwgezette waarnemingen is de schrijver van dit opstel tot deze ontdekking gekomen, waarvan h|j in vele natuurkundige beschrijvingen gsen melding gemaakt vindt. TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1