N°. 492. Donderdag 23 JuniA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Adverteutiën vóór 10 uar op den dag: der uitgave. Prvjs der Adverterdièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en 'ADVERTENTEËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amorfs-, en andere landen met verhooging der porto's. Inrichtingen die Gevaar, Schade of Hinder kannen veroorzaken, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXEL maken bekend, dat ter Ge meente Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bylagen van KLAAS LANGEVELD Mz., wonende aan den Burg alhier, om Vergunning tot het oprichten van een slachterij, in het perceel Wijk B 355, kadastraal bekend Sectie K no. 1568. Op Maandag, den 4 Juli 1892, des voormiddags te 10 uren, zal ten raadhuize der gemeente, gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel den verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Texel, 20 Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Stikkel. Strick van Linschoten. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente Texel, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie, het voornemen heeft, op Zaterdag 25 Juni 1892, de gemeente te bezoeken. Zij, die Zijn HoogEdelGestrenge dien dag wenschen te spreken, vinden daartoe gelegenheid ten raadhuize der gemeente, mits men vooraf hiervan kennis geve ter Secretarie der gemeente, ten einde hunne namen op eene lijst te brengen. Texel, 20 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 22 Juni 1892. Ofschoon onze groote lammerenmarkten voor dit jaar weder tot het verledene behooren, was de aanvoer van lammeren op de markt van Maandag niet onbeteekenend. Wat die groote aanvoer wettigde, zeker niet de hooge prijzen welke besteed werden, want daarover behoefde men waarlijk niet te juichen. Er werd gemiddeld van f 4.50 tot f 6.50 betaald een enkele partij bracht het tot f 7.00 doch daartegenover stond dat andere partijtjes het nog tot geen f 4.50 konden brengen. Ook voor schapen was de geboden prijs laag, men sprak van f 10 tot f 14. In koeien ging weinig om, ook daarvoor waren de prijzen laag. Voor biggen waren de prijzen meer beteekenend, ofschoon ook dalend, f 9 tot 112 scheen daar voor de marktprijs. Aangevoerd werden 563lammeren, 34 schapen, 20 koeien, 5 nucht. kalveren, 29 Biggen en 1 paard. De rei onzer kermisamusementen, hoe uitgebreid alreeds, schijnt nog vergroot te zullen worden men deelde ons nl. mede dat Dinsdagavond in de kermisweek in het hotel „de Lindeboom" de Holl. karakterkomiek, de heer Abr. de Winter zal optreden. Naar onze lezers weten was het optreden van dezen komiekzanger reeds in den afgeloopen winter aangekondigd, doch had toen tengevolge van de strenge wiDter niet plaats. Zij die zich toen op de voordrachten van den heer de Winter hadden gespitst, zullen daarvan alsnu nog gebruik kunnen maken, indien zij niet aan een der andere amusementen de voorkeur geven, want gelegenheid schijnt er te over te zullen zijn; men zou haast geneigd zijn te vragen, zou er ook te veel zijn te genieten en daardoor volgens het spreek woord „de spoeling misschien dun worden"? Het onweder van Zondagmorgen dat hier nauw merkbaar werd waargenomen woedde elders in grootere hevigheid; te Uitgeest nl. trof de bliksem de afleider op de Katholieke Kerkniet zonder schade te veroorzaken aan den afleider en het uurwerkvan een getand rad van het laatste is een gedeelte weggeslagen en later teruggevonden. Boven Frieslands Zuidwesthoek ontlastte zich Zaterdagmiddag een buitengewoon zwaar onweder. Was het regenwater, dat bij deze gelegenheid bij stroomen viel, (zoo meldt men van daar) voor boer en burger hoogst welkom, minder waren bet de hagelsteenen, welke, ter grootte ongeveer van duiveneieren, hier en daar nogal verwoesting aanbrachten. Dat hagelbuien om deze tijd des jaars niet onmogelijk zijn, konden wij ook Zondagmorgen waarnemen. Schade berokkende die hagel steenen echter hier, voor zoover ons bekend is, niet. Oudeschild, 21 Juni. Uit de haven en de monding, zijn door de werklieden, die gewoonlijk het baggerwerk verrichten, ongeveer twintig steenen verwijderd, die daar op den bodem verspreid lagen en groot gevaar voor de scheepvaart opleverden. Vooral met laag water was het terrein volstrekt niet veilig. Sommige der wegge ruimde steenen, wogen meer dan 100 K. G. zwaar. Oosterend, 22 Juni. Gisteren ontstond in het perceel, bewoond door den winkelier Saris, een begin van brand, hetwelk zich dreigend liet aanzien. S., alleen thuis zijnde, zou juist zijne deur sluiten om te vertrekken, toen eenige schoolkinderen hem toeriepen, dat zijne venstergordijnen in brand stonden. In minder dan geen tijd waren deze afgerukt doch reeds waren eenige ruiten gesprongen en het houtwerk om het raam en een gedeelte van den zolder in brand geraakt. De oorzaak zoekt men in het springen van een' gloeienden luciferkop. De voorzitter van de Tweede Kamer heeft aan de leden het voorstel gedaan om Donderdag den 23sten dezer met de openbare behandeling van de belastingvoorstellen te beginnen. Dat voorstel is aangenomen. Voor tuinders die zelf een proef willen nemen met de aanwending van de zoogenaamde bouillie bordelaisie, ter wering van de gevreesde aardappel ziekte, wordt door de „Westl. Ct." de volgende aanwijzingen gegeven: Los 2 kilo zwavelzuur koper (blauw vitriool in kristallen) op in eenig heet water. Blusch dan l1/, kilo steenkalk met 5 liter water (langzaam blusschen in een emmer.) Breng 2 vaten, halve petroleumvaten b. v., naar het land, dat besproeid moet worden; ieder vat van minstens 50 L. inhoud. Giet in ieder de helft van de vitriooloplossing, doe daarbij 47 L. schoon water en giet dan in ieder vat onder aanhou dend roeren de helft van de kalkmelk. Men heeft dan 1 HL. Bordeausche pap klaar. Het water, dat gebruikt wordt, dient zuiver en het voorwerp, waarmede geroerd wordt, schoon en glad te z(jn, om verstopping van de sproeimachine te voorkomen. De kalk dient versch gebluscht te z(jn, omdat de vloeistof dan beter op de bladeren hecht. Het is aan te raden de kalkmelk vooraf met een teems te ziften, voor z(j aan de vitriooloplossing wordt toegevoegd. Voor een HA. is voor iedere besproeiing van 6 tot 8 HL. noodig- De eerste besproeiing heeft plaats van half Mei tot half Juni b() vroege tuinaardappelen; van half Juni tot einde Junib(j fabrieksaardappelen; in het algemeen wanneer de bloemknop zich vertoont. De tweede besproeiing gebeurt 3 a 4 weken later, zoo mogelijk vóór het intreden der ziekte. Twee besproeiingen z(jn voldoende voor vroege aardappelen. B(j laat-rijpe soorten kan een derde behandeling aan te bevelen zijn. Harde wind en veel regen zijn zeer hinderlijk bij het besproeien. Een man besproeid k 3L HA. per dag. Hij moet zóó besproeien, dat op ieder deel der plant wat van de vloeistof komt. H(j moet eerst het eir.d der slang, waaruit de vloeistof komt, in en om iederen stam houden, het vocht omhoog latende spuiten, en sproeit dan nog een keer, de slang voor zich uit houdende, zoodat de vloeistof rechtuit spuit en de bladeren van boven raakt. Daarbij kan men om de 3e of 4e rij loopen. Voor het bereiden der pap dient houten of steenen vaatwerk te worden gebruikt. Uit Nijmegen wordt aan het „VI. BI. v. Rotterdam" gemeld: Men zal zich herinneren, dat onder het beheer van den tegenwoordigen directeur der Bank van LeeniDg alhier, die Bank voor een paar jaar door ondergeschikte beambten half leeg gestolen werd, zonder dat die directeur daarvan iets bemerkte, zoodat bij opneming der panden voor een bedrag van f 5131.12'/, werd vermist, waarvoor de wakkere directeur aansprakelijk was. Daarvan is door hem reeds f 2011.12l/a aangezuiverd. Nu heeft deze man die door een menigte geestverwanten in den gemeenteraad in zijne positie werd gehandhaafd, de brutaliteit om kwijtscheiding der overige f 3110 te vragen van den Raad. Men moet maar durven! De Regeering is voornemens een octrooi- wet aan te bieden. Zij verklaart zulks in haar antwoord op het Kamerverslag betreffende de goedkeuring van de internationale overeen komst tot bescherming van den industrieelen eigendom. Nederland zal uit dit internationaal verbond moeten treden, en dus ook de bescher ming voor zijn handelsmerken missen, tenzij weder een octrooiwet wordt ingevoerd. De Regeering meent echter, dat, met de regelingen in het buitenland voor zich, men een octrooi- wet zal kunnen tot stand brengen, die de onvermijdelijke nadeelen tot een minimum zal terugbrengen. De laatste koude nachten hebben vele landbouwers duizenden guldens schade berok kend. Zoo is te Enschedé en LonDeker, waar de aardappelen en boonen zoo prachtig te velde stonden alles bevroren. Velden aardappelen ziet men, die geheel zwart zijn. TEXELSCHE CODRAÏÏT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1