N#. 494. Donderdag 30 Juni. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL-, gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Donderdag den 30sten Juni 1892, des voormiddags te 101/, ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 27 Juni 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 25 Juni 1892. De kermis, vooral door de jeugd zoolang verbeid, is aangevangen; reeds de eerste dag, Maandag, bewees het muzikale element dat in verschillende genres aanwezig is, dat deze dagen zich van de gewone dagen onderscheiden. Ons muziekcorps opende de rei der avond genoegens, op Maandagavond met eene buiten gewone muziekuitvoering, in het lokaal de „Vergulde Kikkert." Om bijzondere redenen hebben wij de taak om eene recensie van deze uitvoering te geven, toevertrouwd aan iemand daartoe wel bevoegd en geheel buiten de Vereeniging staande; wij bepalen er ons dus enkel toe om te melden dat, te oordeelen naar de tevredenheid der bezoekers, deze buitengewone uitvoering zeer goed is geslaagd. (Zie verder pag. 2). Niet onmogelijk is in de vele gelegenheden tot ontspanning de reden te vinden, waarom aan deze muziekuitvoering niet drukker bezoek ten deel vielwij bejammeren dat ten zeerste, want eene ruimer opkomst van de burgerij had meerder bewijs van waardeering gegeven, hetwelk voor de instandblijving van dit corps ten zeerste gewenscht is. De atwezigen, die veel verzuimden, hadden daarvoor gewis hunne gegronde redenen; moge het evenwel niet zijn eene mindere belangstelling in het corps, dat allicht zou kunnen leiden tot minder aange name gevolgen. (Wellicht komen wij hierop later nog eens terug.) Dinsdagavond namen de aangekondigde tooneelvoorstellingen van het gezelschap Blaaser en Verhagen een aanvang; een druk bezoek was ook hier nog niet waar te nemen; het optreden van het gezelschap maakte naar wij vernamen eenen goeden indruk en zal onge twijfeld tot grooter bezoek op de volgende avonden uitlokken. Van de gelegenheid om de Hollandsche komiek zanger de heer A. de Winter te hooren, maakte menigeen gebruik door een bezoek aan het logement „de Lindeboom" te brengen, Die kennismaking is gewis niet tegengevallen; de heer de Winter toonde in zijne verschillende voordrachten, dat de gunstige roep welke over hem uit gaat ten volle verdiend is. Dat de aanwezigen een genoegelijken avond hebben doorgebracht meenen wij wel als zeker te mogen constateeren. Ter markt waren Maandag aangevoerd 6 koeien, 2 schapen, 76 lammeren, 1 nucht. kalf, 8 biggen en 16 ganzen. De handel was zeer stug en de prijzen in verhouding daarvanvoor lammeren werd van 4 tot 6 Gulden besteed. Door den Burgemeester dezer gemeente is, met ingang van 1 Juli a. s., aan C. Visman, op diens verzoek, een eervol ontslag verleend, als nachtwacht te Oudeschild, welke betrekking hij meer dan 38 jaren bekleedde, terwijl in diens plaats werd benoemd, J. Jz. Zegel, wonende aldaar. Een onweder zoo hevig, als we hier maar zeldzaam waarnemen, joeg velen heden morgen op ongewonen tijd ten bedde uit, in zoover althans de sombere toonen van de brandklok daartoe nog niet hadden aangespoord. Er scheen brand te zijn ontstaan te Everstekoog of daaromtrentlater bleek het, dat een hoop hei, vermoedelijk door den bliksem getroffen, in brand was geraakt. Het onweder hield geruimen tijd aan, bliksemschichten en het gerommel van den donder volgden elkander met hevigheid op en verwekten niet weinig onrusteen regenbui, waarbij ook hagelsteenen welke zich ontlastte, maakte het voor een oogenblik tot een waar noodweerlater in den morgen herhaalde het onweer zich weder; of het onweder nog meerdere schade heeft veroorzaakt is ons niet bekend, doch kan zeer wel mogelijk zijn geweest. Met den bouw der Prinses Wilhelmina Bewaarschool te Oudeschild op Texel is een aanvang gemaakt. Naar men zegt zal de school op 1 Januari 1893 in gebruik worden gesteld. De commissie is nog niet geheel gereed met het benoodigd kapitaal, doch hoopt het onbre kende nog voor den winter bijeen te krijgen. Oosterend, 27 Juni. De kermis alhier zal er ongeveer uitzien, zooals in vorige jaren. De heer de Jongh van Harlingen is weder gearriveerd met zijnen net ingerichten malle molen, en overigens ziet men een paar kramen en een weegtoestel. Enfin, we hebben een draaimolen en die maakt hier kermis; we ver langen niet meer. Oudeschild, 28 Juni. Door eenige leden van het mannenkoor „Amicitia" alhier, wordt eene tooneeluitvoering gegeven op Woensdag en Donderdagavond. Op den eersten avond heeft iedereen toegang, tegen een matigen prijs. Op den tweeden avond heeft de uitvoering in hoofdzaak plaats voor de leden der ver eeniging. Te Rotterdam is op de Beurs ter toeken ing gelegd een adres aan H. M. de koningin-Re gentes, inhoudende verzoek om aan kapitein Bakker, van de „Obdam", veroordeeld door het Hof te 's-Gravenhage, gratie te verleenen. Te Amsterdam heeft Zondagmorgen een spoorwegongeluk aan het Centraalstation plaats gehad. Trein No. 60 van Haarlem, welke te 9 u. 13 m. te Amsterdam behoort aan te komen, is een lokaaltrein en wordt niet met eene Westinghouse rem, maar met een gewoon remtoestel tot staan gebracht. Toen de trein het station naderde en de machinist wilde remmen, bemerkte deze dat de toestel delect was en gaf onmiddellijk met de fluit aan de treinbeambten het sein tot remmen met de handrem, van den bagagewagen. Het oogenblik was spannend. Aan de andere zijde van het station toch stond tiein 206 gereed om in de richting Hilversum te vertrekken, en op hetzelfde spoor, waarop de trein van Haarlem in volle vaart kwam binnenrollen. De conducteur van trein 60 riep al zijne krachten te hulp om den trein met de handrem tot staan te brengen. Het mocht hem niet gelukkende machine, eene tender-locomotief, kwam met een krachtigen schok in botsing met den laatsten wagen, een bagagewagen, van trein 206. Op het laatste oogenblik was de vaart echter in zooverre verminderd, dat de machinist en zijn leerling op het perron konden springen. De conducteur bleet op zijn post en heeft geen letsel gekregen. De stationchef, die juist trein 206 inspecteerde en zich aan de andere zijde bevond, zag de botsing zelve niet, maar vloog, op het hooren van den schok, natuurlijk onmiddellijk naderbij. Men zag toen de machine van trein 60 met gebroken stootbuffers en ingedeukte bekapping buiten de rails geworpen en den bagagewagen van trein 206 met het achterste gedeelte omhoog- geworpen en zwaar beschadigd. Ook een derde klasse-rijtuig van trein 206 was beschadigd. Na onderzoek bleek spoedig dat slechts een achttal personen licht gewond was, en wel twee passagiers van den trein uit Haarlem, vier reizi gers, die in den trein naar Hilversum hadden plaats genomen, en twee Amsterdammers, die waarschijnlijk reizigers van trein 206 uitgeleide deden en door de dichtslaande portieren gewond werden. Onder de groote meuigte toeschouwers, die zich te Groningen in de Oude Boteringe- straat bevonden, om de Koninginnen te zien, kon men ook de 102jarige Betje Cohen op merken. Door de welwillendheid van een dei- bewoners werd haar een stoel gebracht en zoo kon het oude vrouwtje, tegenover het Regeer- ingshotel gezeten, alles op haar gemak gade slaan. Naar men meldt is door den inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht een klacht ingediend bij den Officier van Justitie tegen den Arabischen oogarts Goolam Kader, die in de laatsten weken te Amsterdam een cliniek houdt voor ooglijders. In het millitair hospitaal te Utrecht werd in de vorige week opgenomen een geniesoldaat, die in het kamp bij Zeist door den bliksem was getroffen. De man werd bewusteloos op den grond gevonden. De rechterarm en het rechterbeen bleken verlamd te zijn. De borst was voor een groot deel geschroeid. Zijne kleeding was echter geheel gaaf gebleven. Na geruimen tijd kwam hij weder tot bewustzijn. Als een bewijs hoe hevig Donderdagavond de winddruk te Scheveningen was kan dienen, dat een electrisch tramrijtuig van ongeveer 10000 kg. gewicht uit de rails nabij de remise opgenomeD, en een paar meters verplaatst werd. De N. Gron. Ct. deelt mede, dat ze bij gelegenheid van de komst der Koningin te Groningen „wel een kilometer aan verzen" heeft gekregen. Het blad plaatste er één. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1