Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIEN. Oosterend, 29 Juni. Hedenmorgen sloeg de bliksem in de schapenboet van G. Eelman De voorgevel werd gedeeltelijk in splinters geslagen, welke over het land verspreid ge raakten; overigens werd geen schade aange richt. De heer E. had zoo even te voren het ge bouwtje verlaten. Het vee, in de nabijheid grazende, vloog angstig in 'trond. De Cocksdorp, 29 Juni. Door den kerkeraad der Herv. Gemeente is tot godsdienstonderwijzer beroepen de heer R. Barendse van Tzummarum. Een veehouder te 's-Graveland, die bus kruit wilde gebruiken als geneesmiddel voor zijne kalveren, welke eene verzwering onder in de pooten hebben, heeft door het ontploffen van het kruit ernstige brandwonden in het aangezicht bekomen, Hem was de raad gegeven, de hoeven der dieren te doen springen, opdat de vuile stoffen der verzwering zich zouden verwijderen. Zeker niet de raad van een ervaren veearts Te Enkhuizen viel in de Buitenhaven een meisje van een tjalk te water. De vrouw sprong over boord om haar te redden, maar was daartoe niet in staat. Toen volgden de schipper, zijn zoon en diens knecht, en aan hunne vereenigde pogingen mocht het gelukken, de beide vrou wen op het droge te brengen. Wijl thans de invoer van levend vee naar België verboden is, werd Dinsdag voor het eerst, door een veehandelaar te Zundert, per stoom tram eene gehele ladin g geslachte, gemeste kalveren naar Antwerpen verzonden. Volgens de Amst. werd te Leeuwarden de arbeider Van Dam, uit Jubbega, bij de koningin regentes toegelaten. Hij vertelde haar in zijn een voudige taal, hoe treurig het in zijn woonplaats met de werkloosheid, de armoede en de armen- bedeeling gesteld washoe vele arbeiders vaak niet meer dan 100 dagen in het jaar werk hadden en toch in de gemeente land genoeg was, dat met voordeel bewerkt zou kunnen worden. Verder rekende hij H. M. voor, dat vele arbeiders in het geheele jaar niet meer dan f 100 verdienden en dat slechts enkele van de gelukkigen het tot f 200 in het jaar brachten. Vervolgens sprak hij over de bedeeling, die bij de armste gezinnen toch niet meer bedraagt dan 50 cents tot f 1.25, van welke laatste som dan dikwijls gezinnen van 8 a 10 personen een week lang moeten leven, terwijl dan nog die bedoeling tegen het einde van den winter soms ophoudt, hoewel ze dan nog hoog noodig is. Hij meende, dat wel de grootste helft der arbeiders tot die be deeling hun toevlucht moeten nemen, en dat als er geen verbetering in den toestand komt, ditover weinige jaren met alle arbeiders het geval zal zijn. Hij verzocht daarom H. M. haren invloed aan te wenden om verbetering te brengen in deze treu- rigen toestand. De koningin verzocht hierop aan Van Dam, wat hy gezegd had op schrift te brengen en haar toe te zenden, opdat zij naar aanleiding daarvan de regeering eenig voorstel zou kunnen doen. Van Dam beloofde dit en hiermede was de au diëntie afgeloopen. Te Groningen is in den ouderdom van 100 jaar en 6 maanden overleden mevrouw de weduwe Slot, geboren Riedel, en te Nijeveen heeft Hendrik Snijder den 16 dezer zijn lOOsten verjaardag gevierd. Na meer dan dertig jaren lief en leed met elkaar gedeeld te hebben en 23 kinderen te hebben gehad, besloten twee oude lieden te Ottersum te scheiden. Naar men uit Kadzand aan de ,,Midd. Ct." schrijft, heeft Donderdagmiddag aldaar een vreese- lijk ongeluk plaats gehad. Een sloep, bemand met 3 personen, is op de hoogte van het badhuis met man en muis vergaan. Het was een hartverscheurend schouwspel om den een na den ander met een stortzee te zien verdwynen in de diepte. Een der ongelukkigen zag men steeds met de handen naar boven in de sloep zitten. Het ongeluk moet ontstaan zijn, doordat de sloep door een stortzee vol liep. Er liepen hooge zeeën, Een tweede sloep liep nabij het directie gebouw van den Tienhonderd en Zwartepolder op het strand: de bemanning daarvan beweerde dat twee der omgekomenen ongehuwd waren, terwyi de derde een vrouw nalaat met 5 kinderen. Beide sloepen kwamen uit Antwerpen en de bemanning daarvan bestond uit z. g. „slampam pers," werkvolk, dat gewoonlijk de schepen, die binnenkomen, tegemoet reist, om accoord te treffen omtrent het lossen der schepen. De heeren S. Blok, aan wie de zorg voor het vuurpeiltoestel te Kadzand is opgedragen, en F. B. Albregts. belast met het afschieten der vuurpijlen, waren op de plaats van het onheil aanwezig, maar konden door den verren afstand niets uitrichten. De sloep is nabij het badhuis te Kadzand aan het strand gespoeld. Dat niet alles met spoed gaat in deze wereld, bewijst het feit, dat een arbeider te Waddingsveen eerst Zondag 11. het bericht ontving uit Vianen, dat zijn zuster in 't voor jaar van 1889 is overleden. Door een weggeworpen brandenden lucifer geraakten op de brug aan de Veenkade te 's-Hage de kleederen van eene dame in brand. Eenige personen, die in de nabijheid waren, kwamen haar te hulp en doofden de vlammen. In het koffiehuis, hoek Toussaintkade, bekwam zij wat van den schrik en reed vervolgens, in haar ontoonbaar kostuum, per rijtuig huis waarts. Dezer dagen is melding gemaakt van een Perzischen oogarts, Goolam Kadar, die zich thans te Amsterdam bevindt om blinden te genezen. De Indc'pendance meldt omtrent dezen persoon: „De beruchte oculist Goolam Kader is op dit oogenblik te Amsterdam en heeft er naar het schijnt een verbazend succes. Tot zoolang als het duurt!" Uit Brussel werd medegedeeld, dat Goolam Kader aldaar alles behalve aangename herin neringen heeft achtergelaten, en van daar ver dwenen is op eene wijze, die niet kan strekken tot verhooging van zijn roem. DE MUZIEKUITVOERING VAN ONS KORPS. Maandagavond had in het lokaal „de Ver gulde Kikkert" de aangekondigde uitvoering plaats van de Harmoniekapel alhier. Nadat de Heer Stam met een enkel woord de aan wezigen welkom geheeten en den wensch geuit had, dat allen een' genoegelijken avond mochten doorbrengen, hief de Directeur, de heer Gijswijt, den dirigeerstok omhoog en klonk No. 1 van het programma, de militaire marsch: „Met Frisschen moed" door de zaal. Als met een' tooverslag waren de toehoorders uit het werkelijke leven overgebracht in het rijk der schoone muziekkunst; en zoowel de nummers die, zacht en liefelijk, diep in het gemoed grepen, als die, welke forsch en krachtig, tot opgewektheid en vroolijkheid stemden, ze werden uitstekend ten gehoore gebracht. Ademlooze stilte gedurende en welgemeende bijvals betuigingen aan het einde van elk nummer waren bewijzen, dat het publiek uiterst tevreden, en, hoe hoog bij sommigen do verwachting ook was gespannen, zeer voldaan was. Driewerf huldeHulde aan de werkende leden, die met opoffering van tijd, moeite en geld, ons in de gelegenheid hebben gesteld den eersten kermisavond genotvol door te brengen Hulde aan den bekwamen, ijverige Directeur, den heer Gijswijt, die van zijn muzikaal gevoel weet over te gieten in anderen en ons daardoor een schoon geheel aanbood. Hulde ook aan allen, die door hunne tegen woordigheid hebben willen bewijzen, dat, welk genot ons in den loop dezer week zal aange boden worden door kunstenaars van elders, zij het zich toteen'aangenamenpKc/tf rekenden, allereerst daar te zijn, waar door burgers onzer eigene gemeente iets goeds wordt ten gehoore gebracht. Het getal toehoorders was niet zoo groot, als we dat gewenscht hadden. Zal het Publiek de harmoniekapel a/d Burg steunen? Gaarne beantwoorden wij deze vraag in navolging van den Heer Stam met„we hopen het"! In elk geval, werkende leden, voorwaarts Ge hebt u vrijwillig geschaard onder de banier der „harmonie", houdt stand, verlaat uw vaandel niet 1 f6, Af 5,30 3,40 8,'- 18* 85 50 Alkmaar, 24 Juni. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 122 Hectoliters, als 18 Tarwe Gerst 13 id. chev. 76 Haver 6 Paardenboonen Bruine boonen witte 9 Erwten grauwe vale Amsterdam, 27 Juni. Aangevoerd 261 Run deren, le kwal 70 a 80 ets, 2de kwal 70 ets., 3e kwal. 60 ct. per KG; 150 Melk- en kalfkoeien f 145 a 155graskalveren f A 65 nucht. kalv. 5. A 9; 50 Schapen f 20 A 26 400 Lammeren 5 a f 8 369 vette Varkens 42 A 47 ets per KG. Alkmaar, 27 Juni. Aangevoerd 5 koeien f 210 a 260; Ï!21 vette kalver. f 30 A 80, per kilo 60 a 70 ct. 18 nucht. kalveren f6 a 14; 83 Schapen f 18 a 22, 237 vette Varkens 38 A 48 ct per KG. 30 magere dito f 16 A 20 Kalveren af per stuk. bok f A f paarden f a Purmcrend 28 Juni. Aangevoerd 249 vette kalveren 50 a 80 ct. per kg.; 119 nucht. kalv. f 5' a 16 161 vette Varkens 36 A 50 ct. per kg. 86 magere Varkens f 12 A 25; 237 Biggen f 6 a f 10; 1163 Schapen en Lammeren, 254 Runde ren en 20 Stieren f a kip-Eieren f3, a f 3.75 per 100. Vette koeien, prijshoudend, handel levendig, f 0,70 a f 0,78 per k. g. Melkkoeien, prijshoudend, handel matig, f 120 a f 190 per stuk. Magere koeien, prijshoudend, handel matig, f90 a f 150 per stuk. Vette kalveren prijshoudend, handel matig. Nuchtere kalveren, lager in prijs, handel stug. Vette varkens, hooger inprys, handel vlug. Magere varkens en biggen prysh., handel vlug. Vette schapen, lager in prijs, handel stug f 14 a 21, gld. De handel met Overhouders is afgesloten. Lammeren, lager in prijs, handel stug, f6 af 12. Londen, 27 Juni. Ter veemarkt zijn aangevoerd 1300 Runderen, 15000 Schapen en lammeren, 10 kalveren, 20 Varkens. Men noteert: Runderen 0,45 A 0,70 Schapen en lammeren 0,55 a 0,82 kalkeren f 0,45 a 0,80 varkens f 0,41 'A a 0,65' Zondag 3 Juli 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm half tien Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudescliild. Nam. 2 uur Ds. Leffef. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. De Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 22 Juni 28 Juni. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD Wijtze Kramer en Jannetje Buys. Pie ter Bakker en Stijntje van den Berg. Pieter Huisman en Grietje Ras. GEBORENJan Martinus, zoon van Cornelis Vlaming Gz. en Maria Kooger. OVERLEDENAnna Maria Maas, 14 maanden, dochter van Klaas Maas en van Aaltje van Heerwaarde. CORRESPONDENTIE. D. te Oosterend. De annonce enz. Vrijdagavond door u afgezonden, ontvingen wij Zaterdagavond, alzoo te laat voor ons Zondagnummer. Naar ons bleek, is bedoelde brief eerst naar Helder gezonden en was vermoedelijk dus in een verkeerde zak gesloten. Was die onachtzaamheid u onaangenaam, ze was ons tot schade. De Uitg. V Bevallen van een Meisje, H. J. MENSES—Duinker. Rotterdam, 23 Juni 1892. Herplaatsing wegens misstelling.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2