N". 495. Zondag 3 Juli. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bürq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertenticn vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en,Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBukg op Texel. KENNISGEVING De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is ont vangen de navolgende kennisgeving. JACHT. De COMMISSARIS der KONINGIN in Noord holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van -7 dezer no. 3; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87)Brengt ter kennis van belaDg hebbenden, dat de jacht op waterwild in dit gewest zal woiden geopend in den kring begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, alsmede in het gedeelte, van den polder het Koegras gelegen onder de gemeente Helder, op Vrijdag 15 Juli 1892 op het eiland Texel, met uitzondering van den polder Eierland, op Donderdag 1 September 1892 en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eierland op Texel, op Maandag 1 Augustus 1892. Haarlem, 14 Juni 1892. De Commissaris der Koningin voornoemd; SCHORER. Texel, 24 Juni 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten TEXEL,' 2 Juli 1892. De Heer Reinier Bakels deed deze week als No. 1 eind-examen aan 't Gymnasium te Haarlem. Wanneer dit nummer van ons blad het licht ziet, naderen wij het einde van de kermis. Kenmerkten de eerste dagen van de kermis- week zich door weinig drukte, de laatste dagen getuigden van wel weinige, maar toch meer dere kermisgezindheid. Van de gelegenheid een avondje door te brengen bij tooneelvoor- stellingen en dergelijke vermaken, werd nogal gebruik gemaakt. Het tooneelgezelschap in de Kikkert mocht zich althans Woensdag en volgende avonden in eene ruimere opkomst van publiek verheugen. Het theatre-Piincelli, hetwelk met veel moeite nog Woensdagavond gereed was gekomen om er eene voorstel ling te geven, trok toen alreeds vele bezoekers, zoo ook de volgende avonden. De Soirée Amusante in het logement de Zwaan op Donderdagavond, was mede druk bezocht. De genoegens welke aan het, zulke genoegens minnend publiek, dit jaar worden aangeboden, zijn van zeer goed gehalte. De tooneelvoorstellingen van het gezelschap Blaaser en Verhagen zijn een bezoek over- waardig; het gezelschap van Princelli weet op aangename wijze zijne bezoekers bezig te houdenen de Soirée's Amusante welke zoowel in de Zwaan als in de Lindeboom werden gegeven, verschaften aan de daar opgekomenen eenige genoegelijke uurtjes. Wel een vroolijke opgewekte geest zooals bij een kermis past, konden wij in deze dagen waarnemendoch gelukkig geen tooneelen van losbandigheid; moge het zoo ook zijn gedurende den tijd welke ons nog van de kermis rest. "van de kermisgelegenheid werd door de omm. van de Alg. Bewaarschool gebruik maakt om de kinderen van die school een .traatje te verschaffen. Donderdagmiddag te uren verzamelden de kinderen zich in de ;hool; vandaar ging men in optocht naar i kermis en werden door de kleinen eenige urten in de draaimolen medegemaakt, van- ir was de tocht naar de poffertjes- en wafel kraam van Wagedrever, alwaar de kinderen op wafelen of poffertjes, naar verkiezing,werden onthaaldai spoedig gevoelden de kleinen zich daar tehuis en vroolijk klonk een liedje, door hen gezongen. Na zich genoegzaam te hebben vergast begaf de kinderschaar zich weder in optocht naar het schoollokaal, waar hen nog een kleinigheid van chocolade of suiker werd uitgereikt, en van waar zij met ouders, broertjes of zusjes huiswaarts keerden. Oudeschild, 1 Juli. Woensdag werd door het dochtertje van onzen burgemeester, Jhr. Strick van Linschoten, de eerste steen gel6gd voor de Prinses Wilhelmina Bewaarschool. Door den heer burgemeester en den Heer Muller, werden bij die gelegenheid toespraken gehouden. Eenige leden der vereening „Anicitia", gaven in de „Zeven Provinciën" welgeslaagde tooneelvoorstellingen, op Woensdag en Don derdagavond. Ofschoon vele medeipelenden voor het eerst op de planken kwamen, werden de rollen over het geheel niet onverdienstelijk vervuld. De beide tooneelstukjes „Dorpssocia len" en „Gefopt" waren voor deze gelegenheid goed gekozen en voldeden wel. Het mannen koor gaf voorts eenige zangnummers ten beste, die mede zeer in den smaak vielen. Oosterend, 1 Juli. De Heer J. P. de Jongh, eigenaardig genoemd: „de man van den draaimolen", liet gisteren bij bekkenslag bekend maken, dat alle kinderen van het dorp uitge- noodigd werden tot het houden van een' optocht. Alle deelnemers mochten daarna gratis eenigen tijd in den ronddraaienden molen vertoeven. Op het bepaalde uur waren vele kinderen present, vormden een' optocht en trokken daarna zingenden door het dorp. Natuurlijk werd een dankbaar gebruik gemaakt van de slotbepaling„voor niks in den molen". Was het den Heer de Jongh te doen om reclame te maken, hij bezorgde tevens aan de kinderen eenige genoegelijke oogenblikken, waarvoor ze hem met dankbare blikken beloonden. Volgens mededeeling van den komman- dant van Hr. Ms. stoomschoener Dolfijn, ligt het reddinghuisje op het ZW. gedeelte van het eiland Vlieland, op53° 13' 2 7",03 NB. en 0° 0' 6".60 OL. van Amsterdam. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 2de dirict, d.0 15 Juni jl., is Kaap Robbelbol op het ZW. gedeelte van het eiland Vlieland, niet meer aanwezig, doch wordt de plaats aangegeven door een baken, 7 M. hoog boven water, met een scherm van 1 M.. in het vierkant. 'De lading katoen uit het stoomschip „Tuskar," is nagenoeg geheel geborgen. Het wrak is ledig. Slechts 200 balen van de lading, die uit ruim 7000 stuks bestond, zijn verloren gegaan. Men is thans bezig de ankers nog te bergen. Uit het feit dat het stoomschip niet dieper zinkt, vermoedt men dat het op een ander wrak zit. Alg. Ned. Werklieden-Verbond. Het bestuur van deze bond heeft zich tot H. M. de koningin-Regentes gewend meteen adres, waarin wordt herinnerd aan hetgeen in de rede tot opening van de zitting der Staten- Generaal op 15 Sept. van het vorige jaar is gezegd aangaandelo. leerplicht 2o. maat regelen in het belang van de veiligheid en gezondheid in fabrieken mi werkplaatsen, 3o. maatregelen tot verzekering van het lot van •-oude en verminkte werklieden. Genoemde bond dringt op spoedige regeling dezer vraag stukken aan, en brengt onder de aandacht der Regeering een en ander, van hetgeen kan worden beschouwd als algemeene slotsom der ber bespekingen, in de algemeene vergadering van den bond gehouden". De arbeiders, die uit de buurt Jubbega bp de Koningin-Regentes (tijdens haar verblijf te Leeuwarden) op audiëntie 'zijn geweest, hebben er geen gras over laten groeien en reeds deze week aan de uitnoodiging van Hare Majesteit voldaan, om haar schriftelijk op de hoogte van den toestand te brengen. Zij hebben het onderstaande adres aan de Koningifi-Regentes opgezonden: Uwe Majesteit Wij zijn U dankbaar voor de gelegenheid, die U ons geeft, om U eenigszins in te lichten omtrent den toestand in Jubbega en Hoornsterzwaag. De groote kwaal waaraan wij hier lijden, is de werke loosheid. Het is hier een uitgeveende streek, maar de gemeente kon wel werk geven, als er maar geld was. Wanneer het rpk de gemeente een renteloos voorschot wou geven, zou de gemeente veel van het land kunnen laten ontginnen. Dadelijk zou dat wel geen groote voordeelen geven maar met den tijd wel. En wanneer er werk was, behoefde de gemeente lang zooveel niet te bedeelen. Maar nu er geen werk is moeten de arbeiders elders werk zoeken. In 't voorjaar gaan zij meest naar Beets en naar Drenthe thans ook wel naar Helenaveen en naar Pruisen. Daar werken zij in de venen. De werktijd in de venen duurt een week of acht. Die naar Beets gaan, kunnen elke week een rijksdaalder thuis brengen. Van de 6 gulden, die zij verdienen, gaat het kostgeld af. Dan komt het maaien in de omstreken van Joure en Sneek. De verdienste is daar per week 5 a 6 gulden. Zoo kan men dus in 14 weken 48 en 36 gulden, dat is te zamen 84 gulden, verdienen. Wie dan bij den een of ander hier nog wat werk kan vinden, verdient 80 centen per. dag tot aan 1 September, maar na dien tijd wordt de daghuur 60 centen.) Vele arbeiders hebben dus niet meer dan 100 werkdagen in het jaar en verdienen niet meer dan 100 gulden: Die f 150 verdient is heel gelukkig, maar heel énkelen verdienen f 200. U zal niet kunnen begrijpen hoe een mensch (jaarvan leeft. Het voedsel bestaat dan ook grootendeels uit aardappelen. Vele menschen eten soms niets anders,, driemaal per dag. En de bedeeling is zoo gering mogelijk. Het hoogste dat gegeven wordt per week is 125 centen. Daarvan moeten soms 8 10 personen leven. De grootste helft van de arbeiders wordt bedeeld en wanneer het zoo voortgaat, zullen binnen weinig jaren alle arbeiders bedeeld worden. Ook heeft er wel geene bedeeling plaats, terwijl die hoog noodig zoude zijn. Wij zouden U zeer dankbaar zijn als U iets konde doen om een eind te maken aan dezen treurigen toestand en daartoe, zooals U ons beloofde, een voorstel bfj de Regeering wilde doen. Dinsdagmorgen toen een kaasboer te Rotterdam zijne waar te koop aanbood, kwam een persoon aan, die hem ook den prijs vroeg van een kaas. Nadat men het daarover eens geworden was, verwijderde zich de koopman even in een gangetje aan den Lagedijk te Kralingen, om bij een aldaar wonende vrouw een stuk papier te halen, aangezien de kooper daar zeer op aandrong. Deze echter maakte van die gelegengeid gebruik om de kaas maar zonder papier, maar ook zonder betalen mede te nemen, tot groote ergernis van den kaas boer. Van den dief was geen spoor meer te ontdekken, zoodat hij onbekend bleef. Een schipper, die in zijn schip aan de Rijnkade te Utrecht gerust lag te slapen, ver liet zijn bed en liep in luchtig nachtgewaad over het touw, waarmede het schip aan den wal was bevestigd. Een onder-officier ving den slaapwandelaar op, die, ontwaakt, geen kans zag terug te keeren langs den smallen weg, dien hij was gekomen. Toen snelde de politie toe met eenige planken, waarop de schipper weder behouden op zijn schip Jerug kwam. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1