Gemeenteraad te Texel. Ingezonden Stnkken. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADYERTENTIËN. u In het „Vliegend Blaadje" voor Helder, enz. lezen wij „Op Texel heeft de bliksem brand veroor zaakt aan den Burg, en wel in den manu factuurwinkel van den heer Vlessing, die voor een groot gedeelte is afgebrand." Naar aanleiding van dit bericht meenen wij te moeten mededeelen dat van dit onheil hier niets bekend is. Betreffende de instructie in de zaak van den moord op de weduwe Stokman en Bekkers, teHaarlem, kan het H. Dagbl. mededeelen, dat de justitie de instructie in deze zaak heeft gesloten tot tijd en wijle eene bijzondere gebeurtenis nieuw licht verspreidt en aanleiding geeft deze te heropenen. De Haagsche correspondent der Zutph. Gt. zegt, dat de aanneming van de vermogensbe lasting in politieke kringen vrij zeker wordt geacht. Ook de heer Schaepman heeft zich onder eonige reserve vóór de aanneming verklaard. Een ander althans principieel voorstander ontmoeten wij in een Limburger blad. Uit Stiens meldt men van 24 Juni: Even benoorden ons dorp, aan den Bildtdijk, kreeg Zondag een visscher twist met zijnen zoon, een jongen van 16 jaar, over het gebruik van een net. De moeder, die zich ook daarin mengde, werd door den zoon zoodaning met een luiwagen op het hoofd geslagen, dat zij hevige wonden bekwam en men vóórhaar leven vreest. De schoondochter (die het met den opden man niet te best kon vinden) nam het voor den jon gen op, waarop zij dermate door den vader met de tang werd afgeranseld, dat ook zij moeite zal hebben het te boven te komen. Maandagmiddag kwamen eenige wande laars bij een boer, wonende op den Hoogedijk te Kralingen, teneinde aldaar een glas melk te gebruiken. De boer, die zeer trotsch bleek te zijn op zijn 3-jarig. zoontje, liet deze als kellner fungeeren, en de kleine kwam aldus met eenige glazen in de hand aanloopen; hij had echter 't ongeluk van den steenen stoep af te tuimelen, met het gevolg, dat de glazen in stukken braken en hem door de scherven talrijke verwondingen werden toegebracht. De politie in den Haag had Dinsdagavond op het Hofsingel aldaar moeite met eenige burgers. Kort daarna ontwaarde men twee personen op het dak van het gebouw der Tweede Kamer. Zij waren waarschijnlijk in de ruzie op het Hofsingel betrokken geweest en van daar naar hun verheven plaats gevlucht. Het gelukte de politie hen in handen te krijgen. Maandag boden zich op de weekmarkt te Joure meer dan 100 arbeiders aan de hooi. boeren aan. Slechts 5 konden werk krijgen. In de Haarlemmer meerpolders begint zich op meerdere bouwlanden de aardappel ziekte te vertoonen. De vergissingen zijn de wereld nog niet uit. Maandag kwam een ingezetene van Loos- drecht ter secretarie mededeelen, dat hij Za terdag te voren abusief had aangegeven, dat hem een zoon geboren was. Nader was gebleken, dat dit had moeten zijn eene dochter. Dinsdagavond is te Utrecht een militair bij het zwemmen verdronken. Dit zwemmen geschiedde als steeds onder toezicht van officieren en onderofficieren, waarbij on geveer 200 man tegelijk te water gaan. Nadat dit door het aangegeven signaal verlaten was en alle reeds weer gekleed waren, merkte men aan een overgebleven pak kleeren, dat nog een der manschappen te water moest zijn. De beste zwemmers gingen weer in het bassin en vonden na eenig zoeken den vermiste. On middellijk werden door den aanwezigen offic. van gez. de regelen der kunst op hem toe gepast, doch na anderhalf uur daarmee bezig geweest te zijn, moest de dood worden geconstateerd. De verdronkene was een milicien van dit jaar, afkomstig uit Amsterdam kostwinner voor zijne moeder. Maandagavond kregen twee personen te Rotterdam kwestie over het al dan niet ge bruiken van een borrel; de een wilde dien niet aannemen, waarop de ander hem verwij tingen maakte dat hij een flauwe kerel was. Nadat men aldus redetwistend in de Rubens straat te Kralingen was aangeland, scheen dit aldaar een geschikt terrein te zijn om de woordentwist door eene ferme kloppartij te beslechten. Zij vielen op elkander aan en deelden elkander stompen en stooten toe, alsof zij zonen waren van John Buil. Twee surveil- leerende politieagenten achtten een dergelijke bokspartij in strijd met de wet, waarom zij de nieuwsgierigen uiteen joogen en de heeren boksers verwijderden, zoodat de straat zijn rustig aanzien herkreeg. Vergadering Donderdag 30 Juni, 's morg. lO'/s uur. Tegenwoordig alle leden. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. De Voorz. opent de vergadering met een kort woord, waarin ht) doet uitkomen dat hjj zich verheugt dat de heer Stikkel, secr., weder zooverre is hersteld, dat hi) deze vergadering kan bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden daarna gelezen en goedgekeurd. Door den Voorz. wordt medegedeeld: dat door hem eervol ontslag is verleend aan den nachtwacht C. Visman te Oudeschild, en in diens plaats tot nachtwacht is benoemd J. Zegel, aldaar; een schrijven van den heer J. Drijver te Hoorn op Texel, berichtende de aanneming van zijne benoe ming tot onderwijzer te Oudeschild; proces-verbaal opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger,- kassa was f 3256,93s. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder wordt door den Voorz, medegedeeld dat alsnog 2 personen zich hebben aangemeld als solli citant voor de betrekking van havenmeester, nl. J. Lz. Kaan te Oudeschild en C. v. d. Leek te Nieuwediep. De Voorz. vraagt de goedkeuring van den Raad om deze personen alsnog op de lfist van sollicitanten te plaatsen; de benoeming zal in de volgende vergadering geschieden. Wordt goedgevonden. Gelezen wordt een adres, onderteekend door 16 ingezetenen van Oudeschild, waarin deze hunne ingenomenheid betuigen met het door den Raad genomen besluit om aan den Secretaris en aan den Havenmeester, beiden eervol ontslagen, pensioen te verleenen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een adres van den gemeente-veldwachter J.C.v.d. Poll, verzoekende eene gratificatie van f 25, als ver goeding voor de door hem gemaakte kosten voor verhuizing, wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Evenzoo wordt aangehouden een verzoek van den eervol ontslagen nachtwacht C. Visman te Oudeschild, om eene gratificatie. Gelezen wordt een adres van den heer J. P.Thfisse H. d. S. met uitgebreid leerplan alhier, verzoekende eervol ontslag uit zfine betrekking met ingang van 1 Sept. a s. Het gevraagd ontslag wordt eervol verleend - door den Voorz. wordt toegezegd eene spoedige oproeping van sollicitanten, opdat het onderwijs zoo weinig mogelijk zal lfiden. Daarna worden door den Raad goedgekeurd verschil lende af- en overschrijvingen op de rekening van 1891 zoomede de post voor onvoorziene uitgaven. Door den Voorz. worden de noodige overschrijvingen uitvoerig toegelicht. Wordt gelezen een adres van Mej. A. Koppen, telefoniste te Oosterend, verzoekende eervol ontslag uit hare betrekking met ingang 15 Aug. a. s. De raad besluit dit ontslag eervol te verleenen; door den Voorz. wordt toegezegd eene oproeping van sollicitanten voor deze betrekking. Daarna gaat de raad in geheime zitting, tot behan deling van reclames tegen den hoofdelfiken omslag. Na heropening der vergadering neemt de Voorz. het woord, tot het vervullen van eene taak zooals hij het noemde, om afscheid te nemen van den Secre taris der gemeente die op dezen dag als zoodanig aftreedt. De spr. herinnert er aan dat de heer Stikkel gedurende bijkans 28 jaren als secretaris werkzaam was, hoe hij steeds even welwillend voor allen, met onverdroten ijver zijne plichten vervulde ht) brengt den scheidenden een woord van dank voor 't geen door hem voor de gemeente werd gedaan en uit den wensch dat de heer Stikkel nog langen tijd genot zal hebben van de onbezorgde rust welke hij zal kunnen genieten. De heer Stikkel, (het woord daartoe bekomend), zegt dat hij deze laatste vergadering wilde bfi wonen ofschoon niet voor zijn genoegen, want leed doet het hem te moeten heengaan uit zijne betrekking, doch delast der jaren noodzaakt hem daartoe; hfi zegt de Raad dank voor de goedheid jegens hem aan den dag gelegd en wenscht dat h(j bij de raadsleden steeds in aandenken zal blijven. Vóór de nu volgende rondvraag zegt de Voorz. dat in zake het aanhangig verzoek betreffende de havenkwestie van Oosterend, spoedig voorstellen kunnen worden verwacht. B(j de rondvraag herinnert de heer Dros er aan dat in het vorig jaar werd toegezegd dat jaarlijks eene beproeving met de brandbluschmiddelen zal worden gehouden; spr. wil het D. B. in overweging geven gebruik te maken van de lange dagen om die beproeving in het avonduur te doen plaats hebben. De bedoeling van den heer Dros is dat uit die beproeving bljjke zoowel de geschiktheid van. de manschappen als van de bluschmiddelen. De Voorz. licht toe hoe elders de beproeving van bluschmiddelen door slechts weinige personen, welke dan daarvoor worden betaald, wordt bewerkstelligd; hij stelt voor ook hier alzoo te handelen en geeft tevens de toezegging dat eene reorganisatie van de brandweer zoo spoedig mogelijk door hem zal worden ter hand genomen, Na ampele bespreking wordt dit voorstel goedgekeurd De heer C. Keijser Pz. krijgt alsnog het woord en spreekt naar aanleiding van het heengaan van den Secretaris; zich resumeerende aan hetgeen door den Voorz. reeds is gezegd, zegt ook ht) den heer Stikkel dank voor hetgeen door hem werd gedaan; is het scheiden voor don heer Stikkel zwaar, 't zal hem toch eene voldoening zijn te kunnen terugzien op zijne dienstvervulling en dit terugzien zal gewis de scheiding verzachten; ook ht) wenscht hem een welverdiende rust nog lange toe, en besluit met te zeggen: g(j zult blijven onze oude Secretaris. De heer Stikkel zegt den heer Kefiser dank voor diens woorden en wenschen. Verder niemand het woord verlangend, sluit de Voorz. de vergadering. Voortaan zal de som van den te betalen hoofde- 1 ij ken omslag in deze gemeente o. a. weêr vermeerderd worden met het bedrag der verleende pensioenen aan twee gemeente-ambtenaren! In hoeverre het betalen van die reeds vrij bo°£ opgevoerde gemeente-belasting den ingezetenen alhier meer of minder zwaar valtdeze omstandigheid zal de ondergeteekende ter zijde stellen. Allen toch, een weinig met den algemeenen toestand'bekend, zullen hieromtrent wel dezelfde meening zfin toe gedaan. In allen gevalle zij, die de macht hebben hun door 't vertrouwen hunner medeburgers verleend, om dien hoofdeljjken omslag vast te stellen, moesten trachten te voorkomen, dat er geene uitgaven van gemeente wege gedaan werden-, die niet ten algemeenen nutte zfin, Dit is bfiv. het geval met de onlangs door den gemeenteraad verleende pensioenen. Niemand zal beweren dat dien ambtenaren, uit een menschelfik oogpunt beschouwd, dat pensioen niet toekomt, doch recht hebben ze er niet op, 't is gunstbetoon. Dat recht zouden ze verkregen hebben, zoo hun door de daartoe bevoegden de verplichting ware opgelegd om, van den aanvang van hun in dienst treden af, een klein gedeelte van hun jaarlijksch salaris af te dragen aan de gemeente, waardoor men van die zijde kon zorgen, dat bij gebeurlijk eervol ontslag, het dien ambtenaren toegekend pensioen, niet door de ingezetenen behoefde betaald te worden.' Dit schrijven besluit ik daarom met de opmerking, of het niet goed zou zfin in 't vervolg al de gemeente ambtenaren en vaste werklieden in dienst der gemeente bfi hunne aanstelling de verplichting op te leggen een zeker bedrag van hun salaris af te dragen als bovenbedoeld. Texel 28 Juni 1892. J. E. WINKLER Schagen, 30 Juni. Aangevoerd 8 paarden f 40 a 140; Stieren f af 39 Gelde- koeien f 90 a f 250 10 Kalf koeien f190 a 220Vaarzen f a Graskalv. f a f 22 Nuchtere Kalveren f 6,— a 15 40 Schapen f 15 a f 22, Bokk. en Geit a gld.20 Varkens f 16 a f 20 Biggen f 6, a f 9,— Kippen a ct. Eenden a ct Boter per-KG. f 0,85, a 0,95 Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 300 a 350 ct.: Eend-eieren per 100 f 3,15a 325 ct. 120 Lammeren f3, a 7. Ossen a Rammen f af. Leiden, 1 Juli. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 128 a f 290 25 Stieren f 52 a f 242 Veulens stuks a f 57 kalfkoeien f 100 a f 268 Melkkoeien f 100 a f 26844 Varekoeien f 87 a 19296 Vette koeien f 128 a f 29081 Vette kalveren f 25 a f 70, 48 Magere kal veren f3, a f 9; 10 Grasxaiveren f 23 a f 46 720 Vette Schapen f 14 a f 24, 134 Magere Schapen f9, a f 18 - Paarden f - af - 688 Magere Lammeren f7, af 14. Vette jarige 120 Magere Varkens f 15 a f 29 Vette Varkens a. 350 Biggen f 7.00 a f14., Londen, 30 Juni. Ter veemarkt zfin aangevoerd 200 Runderen, 6000 Schapen en lammeren, 150 kalveren, --Varkens. Men noteert: Runderen 0,45 0,70 Schapen en lammeren 0,56'/« a 0,85 kalveren f 0,45 a 0,75 varkens f Zondag 3 Juli 1892. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm half tien Ds. van Schaiok. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Room. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Geen dienst. Oosterencl. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Be Gocksclorp. Voorm. half tien deHr. Niessink. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn. Geen dienst. 'v hopen onze geliefde ouders, J. J. KOOGER en M. GEUS, hunne 25jarige Echtvereeniging te herdenken. Oudeschild, 2 Juli 1892. Uit naam hunner dankbare kinderen en behuwdzoon. TTriendelijk danken wij allen, die ons op or zilveren liuivelyksfeest blyken van bela V' stelling gaven. J. ZWANENBURG. ®c T. ZWANENBURG-M ,^1 Oudeschild, 1 Juli 1892. 96

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2