N®. 496. Donderdag 7 Juli. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. 1 Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Bubo 80 Cts. Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen riiet verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Vrijdag den 8 Juli 1892, des voormiddags te 10'/, ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 5 Juli 1892. De burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel, maken bekend, dat bii hun besluit van heden, aan Klaas Langeveld Mz. en zijne rechtverkrijgendenvergunning is verleend, om in het perceel, kadastraal bekend Sectie K no. 1568, staande aan den Burg alhier in de Parkstraat, B no. 335 een slachterij te mogen oprichten. Texel, 4 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. Coninck Westenberg, Wethouder. TEXEL, 6 Juli 1892. Eene nalezing. De kermis is voorbijgroote en kleine spellen, draaimolen, schommelver- maken, kramen en alles wat tot tijdelijke verblijfplaats verstrekte van personen of zaken en den aankleve van dien, zijn, minus één, afgebroken, ingepakt en weder vertrokken met hunne resp. eigenaren, welke elders, tot eigen voordeel en tot vermaak van kleine en groote menschen, hunne talenten en vindingrijkheid zullen exploiteereu in den strijd om het bestaan. Slechts onbruikbare overblijfselen van verschillend allooi, wezen nog kortelings de plaats aan,welke gedurende eenige dagen getuige was van eene menschenmenigte,die voor korten tijd de zorgen des levens had ter zijde gezet. Doch ook die overblijfselen verdwenen spoedig van dat tooneel; de nagalm van muziek of zang wordt met den dag mindereene flauwe herinnering aan dat alles blijft nog over en met verlichte beurs hervat ieder weder zijne gewone werkzaamheden in de maatschappij en in het gezin, in welk laatste door de kermis- drukte zeker nog al stoornis was ontstaan. Is daarmede het kermisfeest geëindigd en zijn geene herinneringen van onaangenamer aard daaraan verbonden, dan mogen wij zeker tevre den zijn. De kermis toch, ofschoon door sommigen minder gewenscht, blijft, zoolang niet op andere meer gepaste wijze aan het volk een dag van ontspanning kan worden geboden, een nood zakelijk kwaad; laat daarom een ieder het zijne er toe bijbrengen om het genot daaraan voor velen verbonden, zooveel mogelijk te veredelen. Het afgeloopen kermisfeest gaf niet zooveel aanstoot als vroeger wel eens voorkwamwel heerschte er een luiden toon (hoe kan het anders in zulk een tijd?) doch die opgewekt heid ging de grens der betamelijkheid niet te buitende straatmuziek klonk niet zoo jammer lijk als we bij andere gelegenheden wel eens moesten hooren en het getal van gebrekkigen, quasi-gebrekkigen en kinderen die steeds met opene hand gereed staan om te speculeeren op de goedgevigheid van anderen; ze waren zeer weinig. Schrijven wij dit laatste toe aan de zorg van onze politie, de meerdere ordelievendheid is niet onmogelijk te danken aan de betere vermaken, als: tooneel en de Soirée's; maakten eerstens velen gebruik van die kalmere ont spanningen, tweedens werden daardoor onder de kermisgangers velen aangetroffen die öf door hunnen leeftijd, öf door hunne maatschap pelijke positie, indirect eenigen invloed ten goede bewerkten. Wanneer wij aldus aan de betere vermaken meenen te mogen toeschrijven de meer ordelijke gezindheid, dan is daarin eene aanwijzing te vinden welke genoegens, tot veredeling van het kermisfeest, het meest gewenscht zijn, en die aanwijzing zij in de eerste plaats voor de ondernemers van publieke vermaken eene aansporing om daarvan gebruik te maken. Doch ook ten dezen opzichte veroorloven wij ons nog eenige wenken. Wanneer wij terugdenken aan de avonden bij het tooneelgezelschap Blaaser en Verhagen, dan kunnen wij tevreden zijn over hetgeen we hebben gehoord; niet echter over 't geen we zagen; het spel dier artisten verdiende allen lof, doch het decoratief hetwelk door hen werd gebezigd voldeed öf in het geheel niet, öf maar sobertjes aan hetgeen de opgevoerde stukken vereischten en voor een goed geheel was dit onmisbaar; het gezelschap kwam hier toch zeker niet uitsluitend om geld te verdienen, het wilde ons immers de kunst doen zien? welnu laat dan het een met het ander zoo in overeenstemming worden gebracht dat we werkelijk van de kunst iets gevoelen. Men zegge niet, dat de gelegenheid zich daarvoor hier niet leent. Wij weten zeer goed dat de aanwezige decoratie niet voldoende is voor grootere tooneelstukken, doch een van beiden laat de keuze der opgevoerde stukken in ver houding zijn met het beschikbare tooneel, öf laat dat laatste in overeenstemming worden gebracht met de op te voeren stukken. Voor een Rederijkerskamer of ander liefhebberij gezelschap willen wij ons tevreden stellen met hetgeen is te bekomen, maar van een tooneel gezelschap (artisten van beroep) eischen wij algeheele voldoening aan de kunst; met alle respect voor de talenten van vele leden van het gezelschap, moeten wij opmerken dat ten opzichte van de decoratie schromelijk werd gezondigdzoo iets kan er door bij een kunsten- makerspel of dergelijke, maar niet bij een gezelschap als hier optrad, 't is een miskenning van het kunstgevoel van velen. Ten opzichte van de Soirée's zouden wij willen verzoeken voortaan geen zang in andere dan Nederl. taalvoor een groot deel bezoekers gaat anders de waarde van het voorgedragene verloren; de heer Chrétienni, bewees overigens een uitstekend en zeer beschaafd coupletzanger te zijn, wij hebben ons bij hem, bij zijn optreden in „de Zwaan," goed geamuseerd. Bij de Soirée in „de Lindeboom," voldeed ons de heer de Winter als karakter-komiek, in allen deele; wat wij bij deze Soirée echter hadden verlangd was eenige meerdere aanvul ling tusschen de voordrachten. Van het théatre Princelli of dergelijken, zouden wij verlangen een vroeger uur van eindigen; wanneer men de bezoekers tot over het middernacht-uur bezig houdt, wordt het voor dezen allicht vermoeiend, terwijl het voor eigen neringdoenden, b. v. de café's, niet voordeelig is. Dat met een en ander rekening zal worden gehouden wanneer eens weder de kermisure zal slaan, zij het slot van deze beschouwing. Een dertigtal schapen was aangevoerd op de markt van Maandag jl.ze maakten daar een vreemd figuur bij die fragmenten van de kermis-attributen. De handel wilde niet vlotten en de prijzen waren natuurlijk dienovereenkomstig. Naar aanleiding van het verzoek van den Burgemeester dezer gemeente aan den Minister van Justitie tot het aanstellen van een derden rijksveldwachter te Koog, ter uit breiding van het rijks-politie-toezicht in deze gemeente, daar feitelijk voortdurend de Rijks duinen en hunne naaste omgeving van rijks- politie-toezicht zijn verstoken, is van den Heer Officier van Justitie namens den Heer Procu reur Generaal, fungeerend Directeur van Politie te Amsterdam, bericht ontvangen, dat geen termen zijn gevonden bovenbedoeld verzoek in te willigen. Een paard voor een wagen gespannen, (behoorende aan den landbouwer G. K., welke zich even bij zijne schoonmoeder de wed. K. aan den Burg in huis had begeven), scheen gisterenmiddag het wachten op zijn bestuur der moede te zijn en ging er op eigen gelegenheid van door in de richting van het Schildereind. Om de hoek ging het nog al vrij wel, doch even verder bleek 't evenwel, dat 't zonder voerman niet goed zoude gaan, in plaats toch van den rijweg te volgen geraakte de wagen op de stoep van het huis, bewoond door den heer C. de Wijn, gevaar loopende onderste boven te vallen gelukkig werd het dier spoedig tot staan gebracht, zoodat deze dressuur in vrijheid, tot een minimum tijd werd beperkt en geene onheilen hiervan 't gevolg waren. Waal, 5 Juli. Hedenmiddag omstreeks 1 uur geraakte het huis van de Heer J. C. Roeper bewoond door Mej. Koppen, in den brand. Niettegenstaande den hevigen wind bleef de brand tot dit perceel beperkt. Als oorzaak wordt opgegeven het vlam vatten van hooi door de kachelpijp. Naar men meldt, zijn woning en inboedel, hoewel laag, verzekerd. De Cocksdorp, 4 Juli. De heer R. Barends heeft de benoeming tot godsdienstonderwijzer naar hier aangenomen. 1 TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1