Buitenland. Oosteeend, 9 Juli. Dezer dagen ontstond brand in 't huis van P. te Nieuweschild. De brand ontstond door broeiing in nettenwelke pas te voren getaand en geolied waren. De schade wordt berekend op 200 gulden. De laatste weken wordt in de Over-Be- tuwe een drukke handel gedreven in 1'A-jarige paarden voor Belgische rekening. Een groot aantal, bijna allen, welke goed in vleesch zijn, werden reeds aangekocht; gemiddeld tegen circa f 200 per stuk. Zaterdag-ochtend werd door een ploeg arbeiders, die te Kudelstaart, bij Aalsmeer, werkzaam waren aan den inundatiedijk door den Leymeerpolder naar Uithoorn, een steenen pot gevonden, ten deele gevuld met oude gou den munten. Hoewel enkele er van reeds in andere handen waren overgegaan, werden zij, toen het bekend werd dat het Rijk als uit voerder van het werk er het recht op had, alle ter hand gesteld aan den heer P. Klayn- hens, kapitein der genie, onder wiens toezicht de verdedigingswerken worden gemaakt. De munten zijn van verschillende grootte sommige zoo groot als een rijksdaalder, anderen als een tienstuiverstuk. Enkele dragen het jaartal 1460. Zij zijn alle ongeschonden en blinken alsot zij nieuw waren. (N. R. C.) Het wetsontwerp tot regeling van het kies recht is, naar de Haagsche kroniekschrijver van de „N. Gron. Ct." vernam, van den Raad van State terug ontvangen met heel wat bedenkingen en beschouwingen, maar tevens met zooveel blijken van waardeering van 't stelsel, dat de Minister Tak vermoedelijk maar weinig er in zal hebben te veranderen en dus stellig vóór het uiteengaan der Kamer het groote werk bij de vertegenwoordiging aanhangig zal maken. Reeds nu is bekend dat het nieuwe kiesrecht een soort van huismanskiesrecht zijn zal, los van alle census, los van eiken geldelijken maatstaf; men weet ook dat de splitsing der meervoudige districten wordt doorgevoerd; dat er pl. m. 800.000 kiezers zullen komen en wij derhalve de grens van het algemeen stemrecht der meerderjarige mannelijke ingezetenen vrij wel naderenhet schijnt evenzeer vast te staaD, dat de verkiezing zal geschieden met toepassing van het couloir stelsel (invulling der stembiljetten in het kies bureau door den kiezer zelf op één hem daar te verstrekken biljet); en dat de opening der stem biljetten onmiddeljjk na de inlevering, zonder een nacht tusschentyd, zal plaats hebben. In eene vergadering van boeren uit Wol- vega is besloten eene boerenvereeniging op te richten. Een der boeren stelde in het licht, dat de boerenstand in Friesland kwijnt, terwijl hij zijn kon de evenaar tusschen kapitaal en arbeid. De schuld lag grootendeels aan de boeren zelf, in plaats zich te vereenigen en gezamenlijk hunne belangen te behartigen, boor den zij elkander door ongepaste concurrentie in den grond. De politiek werd geheel buiten spel gelaten en ten slotte met algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen: „De vergadering overwegende, dat het hoog tijd is dat er middelen beraamd worden, om den landbouwstand uit zijn kwijnenden toe stand op te heffen, is van oordeel, dat alle landbouwers en veehouders zich moeten ver eenigen, teneinde de herleving van den boe renstand te bevorderen." Eene commissie werd benoemd om propa ganda voor de nieuw gestichte vereeniging te maken. In Limburg ziet men op verkiezings- gebied vaak eigenaardige dingen gebeuren. De heer Mr. Tripels, te Maastricht, die bij de jongste Kamerverkiezing niet in herstemming is geko men, heeft nu ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad te Maastricht. Als reden hiervoor geeft hij op, dat bij de Tweede Kamer verkiezing hij slechts 417 stemmen uit Maas tricht op zich had vereenigd, terwijl een aan de Maastrichtenaren onbekend candidaat 457 stemmen verwierf. Het verband schijnt ons niet duidelijk. Men kan iemand uit volle overtuiging stemmen voor Raadslid, zonder daarom verplicht te zijn hem ook te stemmen voor Kamerlid. (N.v.d.D). Door het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsclie Onderwijzers is een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde de aandacht te vestigen op de ernstige bezwaren, die een groot deel van den onderwijzers stand ondervindt, ten gevolge der bepalingen, opgenomen in art. 65 der Wet op het Lager Onderwijs. Bij bedoelde artikelen toch wordt eene vrij aanzienlijke som gelds vastgesteld, welke zij moeten betalen, die examen ter verkrijging van de eene of andere akte wenschen af te leggen. Aangezien nu een groot gedeelte der onderwijzers zulk een gering tractement heeft, dat eene som van vijf of tien gulden eene aanzienlijke uitgave voor hen genoemd moet worden, en bovendien dergelijke examens dikwijls nog eene groote som voor reis- en verblijfkosten eischen, meenen adressanten den Minister te mogen verzoeken, stappen te doen, ten einde een voorstel tot afschaffing van alle examengelden tij de Staten- Generaal aanhaDgig te maken. Adressanten meenen te eer dit verzoek te mogen doen doen, daar toch de examens niet gehouden worden in 't belang van de onderwijzers, maar in 't belang van 't geheele Nederlandsche volk, opdat namelijk de ouders de zekerheid zullen hebben, dat 't onderwijs hunner kinderen is toever trouwd aan daartoo bekwame mannen en vrouwen. Indien dus de examens in 't belang van 't algemeen worden afgenomen, is 't volgens adres santen ook gewenscht, dat de kosten dezer examens geheel uit de algemeene landskas betaald worden, en dat niet een gedeelte er van gedragen worde door eene groep van personen, wier inkomsten toch al dikwijls voor de nood zakelijkste behoeften niet voldoende zijn. De heer Frans Visser te Schiedam heeft van Pedro Bufaruhl, zich bevindende in de gevangenis te Madrid, een brief ontvaDgen, waarin weer de noodige gegevens worden op genoemd voor de opgraving van een schat, thans naar het heet te Schiedam verborgen. De Spanjaard schijnt den moed Diet te ver liezen en men zij dus nogmaals voor hem gewaarschuwd. Regen maken in Indië. Wij deelden voor eenigen tijd vrij uitvoerig mede, hoe in de laatste jaren in Amerika mannen opstaan, die langs wetenschappelijken weg, door ontploffingen, den regen dwingen te vallen op uitgedroogde land streken, die groote behoefte aan vocht hebben, wil de oogst niet mislukken. Ook in Engelsch Indië komt dikwijls groote droogte voor en trachten de Hindoes ook regen te maken, doch niet door ontploffingen te doen plaats hebben, maar hier speelt het bijgeloof eene groote rol. In dergelijke kritieke tijden treden nl. de Fakiis op. Dit zijn mannen, die, om eigen zonde of die van anderen te boeten, een kluizenaarsleven lijden en zich daarin allerlei ontberingen getroosten. Valt nu eene langdurige droogte in, dan laat zich een dergelijke Fakir aan de voeten aan eene soort galg ophangen en zich dan door een om zijn lichaam bevestigd touw geruimen tijd heen en weer schommelen door een anderen Fakir. Beide mannen zijn gedurende de plechtigheid slechts bekleed met een om de lendenen bevestigd stuk doek en rijkelijk met asch besmeerd. Wanneer nu eenigen tijd daarna de regen valt— wat in den regel het geval is, omdat 6ene derge lijke boetedoening eerst begonnen wordt als het reeds geruimen tijd droog is geweest, dan zegt de Fakir, dat men dit aan hem te danken heeft en stijgt hij natuurlijk zeer hoog in de achting zijner bijgeloovige landgenooten. Bfi het Duitsche grensplaatsje Karlshütte (Opper-Silezië) hebben eenige Russische soldaten, onder aanvoering van een officier, de grens over schreden en erg huisgehouden. Eenige van smok kelarij verdachte Pruisische onderdanen werden mishandeld. De andere dorpsbewoners vatten de wapenen op en namen zulk eene dreigende houding aan, dat men het moost opgeven de mishandelden over de grens te sleepen, waarmede men druk bezig was. Onder de groentevrouwen en andere markt- verkoopsters te Madrid is in de vorige week een oproer uitgebarsten tengevolge van nieuwe, haar opgelegde belastingen. Zij liepen door de straten, riepen de neringdoenden toe hunne winkels te sluiten, en mishandelden agenten van politie. Twee vrouwen werden gekwetst en verscheidene agenten werden door steenworpen geraakt. De politie bezette de Puerta del Sol en deed tweemaal eenen uitvalnadat de prefect aan het hoofd der gendarmerie herhaaldelijk getracht had de orde te herstellen, maar met eene hagelbui van steenen begroet was, werd er eindelijk van de vuurwapenen gebruik gemaakt Om twee uren was de rust hersteld. Maar des avonds braken nieuwe onlusten in de tau'oourgs uit, waaraan door de vrouwen ijverig werd deelgenomen. Hoewel patrouilles gendarmerie door de stad trokken, hebben de troepen de kazernes niet verlaten. De beweging heeft blijkbaar geen staatkundige beteekenis. Intusschen is door de alcade een besluit openbaar gemaakt, waarbij de heffing der nieuwe belasting wordt gestaakt. Uit Berlijn wordt gemeld dat de berichten uit het binnenland van Rusland nog verre van gunstig luiden. Men verwacht stijgende graan prijzen, waarom de houders weigeren hun voorraad af te geven. Dientengevolge vreest men, zooal geen hongersnood, dan toch groote schaarschte. Ravachol blijft bij zijn besluit, niet in hooger beroep te komen van het vonnis, waarbij hij ter dood veroordeeld is. Hij is het moede, zegt hij, van de eene gevangenis naar de andere gesleept te worden eD hij wil er een eind aan maken. Zijn vrienden hebben hem genoeg er toe aange spoord in hunne'brieven, waarin heel wat onzin over wraak en onrechtvaardigheid geschreven staat. Een dier vrienden ontzag zich zelfs niet Ravachol, den dynamiet-man, den moordenaar, by niemand minder dan bij Jezus Christus te vergelijken Te San Paulo is door de Italianen eene bijeen komst gehouden, om te protesteeren tegen de beleedigingen, waaraan onlangs Italiaansche zee lieden te Santos van wege de politie hebben blootgestaan. De bijeenkomst liep op ernstige wanordelijkheden uit. De Italianen liepen door de straten, tartten de overheid en rukten de Brazili- aansche vlag neer. De politie en de burgers tastten daarop de Italianen aan; het gepeupel vernielde een Italiaansche restauratie en de buree- len van het dagblad „Roma." De vechtpartij duurde tot laat in den avond. Er heerscht groote opgewondenheid. Uit Odessa verneemt de Daily News dat er eene schrikbarende hitte heerscht. De thermo meter wijst 100 graden Fahr. aan. Per week sterven er 40 personen per 1000. Het stadsbe stuur neemt buitengewone maatregelen tegen de cholera. Er worden speciale commission van geneeskundigen benoemd. In andere plaatsen van de Krim worden eveneens maatregelen ge nomen. De grootste en duurste hond van de wereld is een St. Bernard, die „Lord Bute" heet en waar voor een Amerikaan 19.000 ds. heeft betaald. Het dier is bij de schouders 1 M. 10 hoog en heeft 26 prijzen behaald. Een droevig ongeluk kwam dezer dagen in het Hongaarsche dorp Szakalhaza voor. De veld wachter wilde zijn hond doodschieten, welke dol geworden was. Op het oogenblik, dat hij vuur gaf, struikelde de veldwachter, met het noodlottig gevolg, dat de kogel het hart van zijne oudste dochter doorboorde en verder ook nog eene jongere dochter doodelijk trof aan den hals. Te Aken is dezer dagen een boerenknecht tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens een meineed betreffende twee haringen. Hij had, om een vriend, die twee haringen van een kar gestolen had, te doen vrijspreken, voor de rechtbank te Duren valschelijk getuigd, dat hij een haring gekocht en dien vriend een stuk daarvan gegeven had. Nu bekende hij, dat hij toen onwaarheid gesproken had en hij kreeg daarvoor de genoemde straf. In Annam heeft de guillotine haar debuut gedaan op een jongen inboorling, die de maïtres van een Europeaan had bestolen en toen ver moord. Het volk was in grooten getale opgekomen, maar het scheen meer verbaasd door de snelheid der operatie dan verschrikt. De Annamieten vinden deze manier van sterven zeer gemakkelijk en het is derhalve te vreezen, dat het voorbeeld niet goed zal werken. In Parijs worden in de laatste weken - zooals reeds is gemeld - alle honden, die ODgemuilband losloopen, opgebracht en zoo niemand ze komt opvragen gedood. Zaterdag werd aan de schutplaats een doos af gegeven met het opschrift„zeer gevaarlp" met de uiterste voorzichtigheid te openen De beambten waren niet weiDig verschrikt. Welke helsche machine zou er in zitten Na lang aarzelen, ging men met honderden voor zorgen over tot de opening. En wat zat er in Een speelgoedhondje zonder muilband De Parijzenaars, die met alles een loopje nemen,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2