Buitenland. De heer Levy heeft bij de behandeling der wetsontwerpen van de herren Pijttersen en Schimmelpennick van der Oye over der Ka mers van Arbeid een nota ingediend, waarin hij, het betreurende dat niet meer bij wets ontwerpen, aan 't recht van initiatief te dan ken, voorat over de prise en considération gestemd wordt, deze wetsontwerpen onaanne melijk oordeelt als le. in strijd met ons Staats recht (omdat de Kamers van Koophandel zijn ingesteld bij Kon- besluit)2e. een waarvan de gevolgen niet zijn te overzien (vooral met het oog op het streven om de gilden te doen herleven)3o. praematieve (omdat er over het nut en de strekking van Kamers van Arbeid nog lang geen communis opinie bestaat). Hij beveelt evenwel ten zeerste aan instelling van Kamers van Arbeid bij Kon. besluit. Men kan dus een proet nemen voor wijziging en intrekking gemakkelijk vatbaar. Uit Ooststellingwerf schrijft men: Verscheiden van onze arbeiders zijn thans van den greidhoek uit Friesland teruggekeerd. Het maaien is afgeloopen. Overvloed van werkkracht bij den Westertboer was oorzaak, dat slechts korten tijd arbeid kon worden ver schaft. Te meer is dit te betreuren, nu vele arbeiders hier een geruimen tijd werkeloos moeten omloopen. Niet allen kunnen arbeid vinden. En dat in den zomer! Een deel van de werklieden uit de veendorpen zoeken elders nog werk, doch voor den boerenarbeider is er op 't oogenblik niets te doen, tenzij hij (wat slechts met enkelen het geval is) met de hooiing hier nog aan den slag kan komen. Het adres van veehandelaren in Friesland, Groningen en Drente aan den minister van buitenlandsche zaken, in zake den uitvoer van schapen naar Engeland, is Donderdag, van 324 handteekeningen voorzien, verzonden. Adressanten wenschen, dat de uitvoer uit Harlingen naar Londen zal worden toege staan. Door de Centrale Commissie van het Ned. werkliedenverbond „Patrimonium," is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Ge neraal, waarin wordt gewezen op noodzakelijke indiening van een wet, regelende het kiesrecht, en waarbij de volgende regeling wordt aange prezen le. dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle gezinshoofden, die niet op wettelijke gronden van het burgerschapsrecht verstoken zijn 2e. dat de stemming geheim zij, opdat de persoonlijke vrijheid bij de uitoefening er van ten volie gewaarborgd zij 3e. dat de stembureaus ook des avonds geopend zijn, om hun, die door hun arbeid des daags ver hinderd zijn, de uitoefening van het kiesrecht mogeljjk te maken; 4e. dat verordend worde, dat aan allen, die, in welke qualiteit ook, by Staat, Provincie of Gemeen te in dienst zijn, gelegenheid moet worden ge geven om van hun kiesrecht gebruik te maken 5e. dat de dag voor stemming nooit op een Zondag of een algemeen erkenden Christelijken feestdag worde geoteld en eindelijk 6e. dat het stelsel van enkelvoudige kiesdis tricten tot alle gemeenten worde uitgestrekt. Uit Nijmegen schrijft menBuitengewoon is de oogst der nieuwe aardappelen. Bij bekken slag werden gisteren de puikste groote soorten aangeboden voor slechts 10 cents de 5 liter, iets, wat in de laatste jaren niet gebeurd is. Volgens de „Soer. Ct." zijn van de 25000 kilogram boter, in de algemeene pakhuizen daar aanwezig, 24000 kilogram afgekeurd. De afge keurde boter moet uit een stinkend mengsel van vet en vuil bestaan. Er moet by de levering, keuring of afzending op schandelijke wijze zyn geknoeid. Het in bruikleen afstaan van vee aan kleine landbouwers neemt in oostelijk Drente allengs toe. Jaarlijks worden tal van schapen, waar mede men voornamelijk dezen handel in com missie drijft, op half gewin uitgegeven. Daardoor nemen zoowel de landbouw als de landontgin- ning zeer toe. In enkele plaatsen zijn ondernemers, die honderdtallen schapen verhuren, en zoowel voor den geldschieter als voor den bruikleener, is de bepaling van het „halfgewin" nl. voor eigenaar en gebruiker ieder de helft zeer voordeelig. Te Hoogeveen is een formeel schapenbond opgericht, eene vereeniging van geldschieters of eigenaars, die de schapen aan kleine ontginners in bruikleen afstaan. Tot nog toe bestaat hier deze handeling alleen in de schapenhouderij. In andere landen omvat zij ook het rundvee, hetwelk door as- sociatiën van geldschieters aan landbouwers, die het noodige bedrijf kapitaal missen, even eens in bruikleen wordt afgestaan, dikwijls tot grooten steun van zulk een landbouwbe drijf. Uit Rotterdam wordt aan „De Tijd" ge schreven Jannetje Struik is hier weer teruggekeerd. Zij heeft er van afgezien zichzelve te exploiteeren zij laat dit thans door een ander doen. Met den eigenaar van een café heeft zij eene overeenkomst gesloten, ten gevolge waarvan deze in een volks blad de volgende advertentie kon doen plaatsen „Millioenen." Juffrouw Jannetje Struik, voorheen de zoogenaamde Millioenenjuffrouw, is heden over hare lotgevallen en verdere levens beschrijving gratis te hooren in het café (het adres laten wij weg). Consumptie gewone prijzen". Naar aanleiding van deze advertentie heeft het bedoelde café druk bezoek. Hare woning heeft Jannetje echter nog niet verlaten, doch zij oefent het bedrijf van herbergierster er niet meer in uit. Den geheelen dag blijft de zaak gesloten, tot groote spijt der straatjeugd, die uit gebrek aan ander tijdverdrijf zich onledig houdt met het inwerpen der ruiten van de woning, welke Jan netje eiken morgen laat vernieuwen. Een geacht Hagenaar, die thans in Duitsch- land verkeert, schrijft aan het „Dbl": „Het is nogal curieus, dat aan al de station en postkantoren, waar men in Duitschland komt, de locale tijd wordt gevolgd; nergens de Greenwichtijd, noch ook de Midden-Euro- peesche tijd. Al de moeite, daarover in ons land gemaakt, is volstrekt onnoodig geweest." Men leest in het „Maandblad tegen de ver- valschingen" van Juli Wij onderzochten een bakpoeder en bevonden het hoofdzakelijk uit aluin te bestaan. Het wordt onder den naam „Ceraispoeder" in den handel gebracht en aan bakkers aangeboden, blijkens een in ons bezit zijnde adreskaart, door J. Kosman te Rotterdam. Op deze kaart staat o. a. „Om groot stuk te krijgen voor groot en klein brood en beschuit. Werkt groot van stuk en blank en brengt stand in het deeg, vooral ook zeer dienstig voor zwakke en drijvige blom." Wij hebben reeds menigmaal de aluin-quaesties behandeld, en kunnen dus volstaan met er aan te herinneren, dat aluin tot de schadelijke stoffen gerekend wordt en geenszins met onze voedings middelen behoort gemengd te worden. Is bij warm weder de eetlust genoegzaam minder, om besparing van eenige beteekenis op te leveren Bij eene van de groote brood fabrieken hier te lande gaat met groote warmte oogenblikkelijk vermindering van inkomsten gepaard, die bij daling van temperatuur dade lijk weder eindigt. In zeven achtereenvolgende warme dagen in dezen zomer beliep de ver mindering in bedoelde fabriek f 600, een bedrag, hetwelk, zoo het naar evenredigheid van het debiet bij alle bakkers, slagers enz. voorkomt, de uitgaande bevolking zeer zeker tot verschillende verteeringen buitenshuis in staat stelt. Er is weer een prachtig staaltje van „Holland op zijn smalst", een heerlijke proeve van het wandalisme der Hollandsche „zinde lijkheid" aan den dag gekomen. Men heeft nl. ontdekt, dat het „oude hof', het tegenwoordige paleis in 't Noordeinde te 's Gravenhage, zware geelkoperen voordeuren heeft, schitterend mooi, maar dat de vaderen, die een geelwit tintje knapper vonden staan dan dat kooper, dat maar gepoetst moest worden, er verf op hebben gesmeerd, waarop daarna de eene laag over de anderen is ge komen. Het kooper is nu weer van de verf ontdaan en de deuren maken een vorstelijk vertoon. Naar gemeld wordt, zit er onder de verf verder nog hardsteen en andere natuurlijke steen, wat nu mede eerlang weer aan 't daglicht zal worden gebracht. (Iiaagsche Ct.) Het stormachtige weer strekte in de vorige week zich ver buiten onze grenzen uit. Te Parijs kwamen zware stortbuien, afgewisseld door vrij hevige windvlagen, voor. In Ierland was het zeer onstuimig, er woei een geweldige wind uit het Zuid-Westen. Te Berlijn barstte Woensdag namiddag plotseling een zwaar onweer los, met een heftigen wervelwind. Straten en pleinen waren door het opgejaagde stof eensklaps in een ondoordringbaren nevel gehuld. Hierop volgde een regenval, die de stad schier onder water zette en in tal van kelderverdiepingen vry wat schade aanrichtte. De storm stak zoo onverwacht op, dat zeer veel personen, die zich niet tijdig aan lantaarn palen of iets dergeiyks vastklemden, op den grond werden geworpen. Vele vensterruiten werden verbrijzeld, uithangborden afgerukt enz. Ernstige ongelukken schijnen niet voorgekomen te zijn. In den omtrek van Berlijn, voornamelijk tusschen de Wannsee en Neu-Babelsberg, moet de schade aanzienlijk zijn. Er zal voortaan gelegenheid bestaan om, behalve met de Duitsche booten, uit Southampton brieven en andere stukken naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te verzenden met de Britsche booten, welke Donderdag en Zondag van Queenstown naar Nieuw-York vertrekken. De langs dien weg te verzenden brieven, welke uit Nederland vertrekken met den trein van 5.30 's av. uit Amsterdam naar Vlissingen, moeten duidelijk en op in het oog vallende wyze voorzien zyn van de aanwijzing „Via Queenstown." De eiffeltoren, waarmede de wereldtentoon stelling van 1889 is opgeluisterd, heette reeds een mirakel. Maar nu is de afgevaardigde Francis Deloncle met een plan voor den dag gekomen, dat nog heel wat anders klinkt. Hij stelt zich voor ter gelegenheid der volgende wereldtentoon stelling, die men in 1900 wil doen houden, de maan in zoover binnen het bereik dermenschen te brengen, dat zij gezien kan worden op een afstand van tien meter. Daartoe wil hij een telescoop laten vervaardigen ter zwaarte van 8000 kilo, en met eene lens van drie meter middellijn. In allen ernst beweert hy te zullen volbrengen wat hij belooft. In Spanje heeft, zegt men, een duel plaats gehad, waarby de twee heeren gezeten waren op bicycles. Op een gegeven sein gingen zij daarop zitten en reden zy tegen elkander in met een navaja in de rechterhand. Een der heeren kreeg een stoot in den borst, van den ander werd de arm doorboord. De hoofdbewaarder in de gevangenis van Montpellier heeft een aardig komplot ontdekt. Martini en Dexemple, beiden ter dood veroordeeld, Baze, die levenslang zitten moet, en de markies d' Albi, die wegens diefstal en zwendelary tien jaren te goed heeft, hadden van buiten vylen, breekyzers en valsche baarden weten te krygen en stelden zich voor te ontsnappen, waarby zy er op rekenden drie beambten uit den weg te moeten ruimen. Een rytuig zou hen in de buurt wachten. Het opzet is door een medegevangene verraden en de verschillende werktuigen en baarden zyn in 't stroo der gevangenis gevonden. De heeren werden in boeien geslagen en daar de juiste dag ook verraden was, trachtte de politie het rijtuig met zijn voerman te snappen. Door een of ander teeken was men echter vermoedelijk gewaar schuwd, zoodat men geen medeplichtige heeft kunnen pakken. Twee jongelieden van twintig jaar, zonder werk en zonder dak, besloten te Parys zich ge vangen te doen nemen, waardoor zy niets beters wisten te bedenken dan Donderdag onder de ven sters der prefectuur een paar uur in de Seine te zwemmen en te dryven, ten aanschouwe van wel twee duizend menschen en twintig politie agenten. Aan wal stappende kregen zy onmid- delyk hunnen zin. Een acteur, die op het tooneel doodgestoken werd en zooals het heette levenloos bleef liggen, werd eensklaps door een hoestbui overvallen. Hy deed wat hij kon - maar de prikkeling werd te sterk en tot groot vermaak van het publiek begon hij te hoesten. Toen 't gelach wat bedaarde, ging de overledene overeind zitten en sprak met holle stem „Zoo is dan de voorspelling van myne moeder bewaarheid, dat ik na mijn dood nog eens hoes ten zou En hy viel weer achterover en bleef roerloos liggen.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2