N°. 501. Zondag 24 JuliA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 nor op den da? der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texbl. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amhbtit. en andere landen met verhooging der porto's. Onze geabonneerden enz. buiten Texel worden beleefd verzocht het door hen verschuldigde voor abonnement, adver tentie, drukwerken, enz. ons voor het einde dezer maand te willen toezenden, na dien tijd zullen wij, over het ons komend bedrag beschikken, met verhooging van de dispositie- kosten. Van het door ieder verschuldigd e bedrag is door ons per circulaire kennis gegeven. KENNISGEVING. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente Texel, brengt ter algemeene kennis, dat even als in vorige jaren, te Heider schietoefeningen zullen plaats hebben, en wel van 25 Juli tot einde September 1892. Deze oefeningen zullen bestaan in le. het schieten met springgranaten uit de batterij Kaapkoofd op de plaat Onrust; 2e. het schieten uit het fort Erfprins op gelijke wijze als zulks vroeger is geschied 3e. het schieten uit het fort Oost-oever met granaatkartetsen in de richting O. t. Z. op het Balgzand 4e. het schieten uit het fort de Harssens. De onveiligheid zal op de schietdagen op de gebruikelijke wyze worden aangegeven, door het plaatsen van roode vlaggen op de batterijen waaruit gevuurd wordt, terwijl bij het vuren met springgranaten, op de plaat Onrust, bovendien een roode vlag van de Reddingskaap aldaar zal waaien. De vletterman Kennink is weder als voorheen uitsluitend belast met het weghalen van het materieel van de plaat Onrust. Ter voorkoming van ongelukken wordt gewezen op het gevaar dat gelegen is in het aanraken of opnemen van projectielen, die op de Onrust ongesprongen blijven liggen, terwijl den visschers wordt aangeraden, bij het vuren van het fort Erfprins (kenbaar aan eene roode vlag van de batterij) NIET tegen wind en stroom in het Noordergat voor anker te komen. Texel, 18 Juli 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 23 Juli 1892. Worden van elders vaak mededeelingen gedaan omtrent geringe koopprijzen voor woningen en landerijen, 't is hier al niet veel beter: de hofstede „Madura" in den polder Eierland, zijnde eene Huismanswoning met schuur, arbeiderswoning en diverse perceelen Wei-, hooi- en bouwland, te zamen groot 134.31.10 Heet., Woensdagavond in publieke veiling gebracht, werd opgehouden voor de som van f 7020.—. Achter het verslag van den staat der hooge, middelbare en lagere scholen over 1890— 1891, hetwelk dit jaar aan de Tweede Kamer der St. Gen. is aangeboden, vindt men een merkwaardigen graphischen staat van het betrekkelijk aantal ingelijfden bij de land- en zeemilitie in 1890, die nochlezen, noch schrijven konden. Uit die kaart van Nederland blijkt, dat er in dat jaar in slechts 3 school-arrondissementen al de ingelijfden konden lezen en schrijven, namelijk in de arrondissementen Hoorn, Alk maar en Texeldat in het arr. Yechel het getal per honderd van hen, die noch lezen, noch schrijven konden, de aanzienlijke hoogte van 22,34 bedroeg. Noord-Holland en Noord- Brabant vertoonen de beide uitersten, want op Yechel volgen Zevenbergen met 20, 26 en Heusden met 18,64 Pet. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot invoering eener vermogens belasting in zijn geheel aangenomen met 62 tegen 33 stemmen. Vervolgens werden goed gekeurd het wetsontwerp betrekkelijk de mutatierechten en dat betrekkelijk den zeepac- cijns (zonder hoofdelijke stemming), dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd (met 51 tegen 44- stemmen). De behandeling van het wetsvoorstel betreffende denzoutaccijns is afgeloopen en de eindstemming daarover bepaald op Dinsdag e. k. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer wijzigingen ingezonden op de voordracht tot vermindering van sommige re gistratie- en hypotheekrechten. Nu het recht van overdracht van grond wordt teruggebracht tot 2 pCt., stelt hij voor, ook bij de uitgiften enz. van tijdelijke rechten van erfpacht en opstal het registratierecht te beperken tot het vastgestelde percentage over de uitkeering ge durende hoogstens 20 jaren, omdat anders bij uitgiften voor langeren tijd het verschuldigde recht meer zou kunnen bedragen dan 2 pCt. over de waarde van den grond. De Westl. Ct. schrijft Voor onze reeders van loggers is het dikwerf eene behoefte om op eene juiste wijze de sterkte te kunnen bepalen van de haringnetten. Hiervoor bestond evenwel geen hulpmiddel, zoodat de heer Nico M. Dirkzwager op de gedachten kwam de samenstelling van een geschikt werktuig aan een ingenieur op te dragen. Deze toog aan het werk en slaagde er wel in om een instrument te maken, waardoor een maas van een net verbroken kon worden, zonder evenwel een betrouwbare inrich ting aan de hand te doen, waaruit kon blijken, hoe groot het weerstandsvermogen van het net was. Onze stadgenoot, de heer L. Van Ree ven, van deze proefneming hoorende, ging mede aan het werk om in de behoefte te voorzien en zijn arbeid is volkomen geslaagd. Hij heeft een werk tuigje vervaardigd, dat zuiver aangeeft hoe groot de trekkracht, in kilo's is, waaraan het net weer stand kan bieden. Daarbij munt zijne uitvinding door eenvoud en gemakkelpheid in het gebruik uit. Wij bevelen onzen reeders ten zeerste aan, met deze zeer practische inventie kennis temaken. Naar 't ons voorkomt heeft de heer Van Reeven aan de reederfjen een grooten dienst bewezen, daar 't thans mogelyk is de qualiteit van een net op een der voornaamste factoren te toetsen. Het hoofdbestuur van den bond „Maatschap pelijk Belang" heeft aan H. M. de Regentes een adres gericht, waarin het verzoekt preventieve maatregelen te doen nemen tegen vervalsching van levensmiddelen. Het dringt daarin aan op de aanstelling van deskundigen tot het oefenen van voortdurend toezicht op de hoedanigheid van ten verkoop aangeboden waren. Dezen zouden geregeld verslag uitbrengen van hunne onderzoekingen, en de verslagen zouden dan voor elke gemeente afzonderlijk moeten worden openbaar gemaakt. De bevolking van 's Rijks werkinrich tingen te Yeenhuizen bedroeg op 1 Juli jl. 2386 verpleegden. Gedurende het eerste halfjaar van 3892 werden 859 man opgenomen, 1170 ontslagen en overleden 57. De vrouwelijke verpleegden zijn thans in de voormalige mili taire strafgevangenis bij Leiden. Men schrijft uit Edam: Zondag jl. werd deze gemeente bezocht door een gezelschap van circa 15 heeren, die per stoomtram alhier waren gekomen. Zij die deze keurig gekleede heeren de stad zagen binnen komen, konden weinig vermoeden dat allen „arme" socialisten waren, leden van een „propa- ganda-club" te Amsterdam. Het duurde niet lang of de deftige „heeren" gingen huis aan huis nummers van „Recht voor Allen," en van andere socialistische geschriften, onder de deurposten steken, en aan kinderen van 5 a 6 jaren werden op straat tal van papieren uitgereikt. Voorde kleinen een groot vermaak! Zij gingen een vuurtje maken en de politie moest oppassen dat er geen ongelukken plaats hadden. Tot zoover kon de grap, als het een grap kon genoemd worden, er mee door, doch verder gebeurde er iets anders. Op schuttingen en net geschilderde deuren werden briefjes geplakt, waarin de bekende grieven tegen de kapitalisten, enz. waren opgesomd. De briefjes, aan de achter zijde met lym besmeerd, zijn zeer moeielijk te verwijderen zonder de verf te beschadigen. Toch werden ongevraagd tal van briefjes opgeplakt. De politie liet de heeren socialisten stil begaan, waar zy hunne geschriften verspreidden, doch zy verzocht hun het aanplakken te laten. Wij willen volledigheidshalve nog meedeelen, dat de heeren hooge hoeden droegen met een rood veertje als onderscheidingsteeken. Zij geleken wel kapitalisten. Het „N.-Br. Dgbl." geeft tegen de rupsenplaag het volgende middel aan Terwijl in ons land de rupsenplaag zich ook in het beetwortelgewas begint te vertoonen kan het volgende wellicht dienstig zijn mede te deelen. In Westphalen waar zich ook de rups in de bietenvelden vertoont, heeft men een uitstekend resultaat verkregen door eenden, vooral jonge eenden, in de bietenvelden te jagen. Deze dieren onderzoeken zeer nauwkeurig de bietenplanten en weten in een oogenblik tijds vele rupsen te vangen. De oude eenden zijn minder geschikt, daar deze te onbeholpen zijn. Alle pogingen, die men in Westphalen deed om de rupsen te dooden, namelijk bestrooien met kalk, het aanleggen van diepten, of dammen van kaf, waren geheel nutteloos. De Arabische „oogarts" Goolam Kader zal op grond van de bekende aanklacht in de volgende maand voor het 2e kantongerecht te Amsterdam moeten verschenen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1