N#. 505. Zondag 7 Augustus, A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. GEMEENTEREKEMIVG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel maken bekend, dat de gemeente- rekening voor het dienstjaar 1891, den Raad is aangeboden, gedurende veertien dagen, van den 5 Augustus tot od met den 18 Augustus a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing lïgt, en aldaar tegen betaling der kosten verkrijg baar is gesteld. Texel, 5 Augustus 1892. De Wethouder, De Burgemeester, Coninck Westenberg Strick van Linschoten. TEXEL, 6 Aug. 1892. De raad onzer gemeente benoemde in zijne vergadering van gisteren, tot gemeente-secretaris van Texel, de heer J. A. Westra, 1ste beambte ter secretarie te yEngwierde, gem. Heerenveen. Tot telefonist voor het telefoonkantoor te Oosterend, werd benoemd de heer W. L. Bakker Lz. Voor de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten van Noord-Holland, Dinsdag jl. in het kiesdistrict Helder gehouden, waren ingeleverd 672 stembriefjes. Van onwaarde werden verklaard 6 briefjes; geldig uitgebrachte stemmen mitsdien 666. Hiervan bekwamen de Heeren C. A. Beukenkamp 334 stemmen. C. D. Zurmuhlen 175 Mr. M. Büchner 79 A. Slot 43 Verder waren stemmen uitgebracht op de heeren W. L. Oudenhoven 28, A. Vos Rz. 3, H. Janzen Ez. 2 stemmenC. D. Zuhlen, I. Korver en M. Witsenburg Jr. ieder 1 stem. De heer C. A. Beukenkamp is alzoo verkozen tot lid der Staten van Noord-Holland. Meermalen maken de bladen melding van hoogen leeftijd welke door sommige personen, zoowel in ons land als daarbuiten, bereikt wordt. Al komen 100-jarigen op ons eiland niet voor, toch zijn er velen die zich in een hoogen ouderdom mogen verheugen. De oudste van die allen is zeker wel onze plaatsgenoot K. Slot, welke morgen (Zondag 7 Augustus) zijnen 96sten jaardag viert; niettegenstaande dien reeds gevorderden leeftijd is de man nog zeer kras, en niet onmogelijk is 't, dat wij na verloop van een viertal jaren in ons midden ook iemand aantreffen, die zijn jarental met 3 cijfers mag vermelden. Naar wij vernemen is door den Heer W. M. Boer Leffef te den Hoorn met gunstigen uitslag eind-examen gedaan aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Haarlem. Te Kolhorn werd het volgende aangeplakt „Beleefd verzoek aan alle landbouwers. Daar de oogst nabij is, verzoeken wij (alle arbeiders) aan ons het werk te willen gunnen, wat andere jaren aan vreemdelingen wordt gegeven. Mannen, verzoekt allen aan uw patroons, dat ze ons het geld laten verdienen, dat andere jaren de ge meente uitgaat. Landbouwers moge de Heere God uwe harten hiertoe bewegen. De barre winter is straks weer in aantocht, en o, er is tot heden nog zoo bitter weinig verdiend. Dat dit ons verzoek van hooger hand moge worden gesteund, is de wensch van alle arbeiders al hier." De benoeming der Staatscommissie voor het onderzoek van het Zuiderzee-vraagstuk, waar over de bladen hebben gesproken, is nog niet zoo zeker, zegt de schrijver der Haagsche kro niek in de „N. Gr. Ct." Naar hij vernomen heeft, „zou het in alle geval niet voor Septem ber geschieden. De samenstelling der commissie is nog een onderwerp van overleg en het schijnt vooral een punt van ernstige overweging te zijn, of de Minister van Waterstaat, als oud-ingenieur der Zuiderzee-vereeeniging en ontwerper van 't laatste plan, wel het voorzitterschap dier com missie zou kunnen bekleeden, waartoe hij anders de aangewezen man is." Blijkens bericht van Hr. Ms gezant te Brussel is de invoer van Nederlandsch rund vee in België, behalve langs Esschen, Strooi- brugge, Selzaete, Clinge, Tromp en Staak, van 30 Juli af ook geoorloofd lang het douanekan toor van Sant vliet. Over de weduwe van Willem Hoogterp, den gepensioneerden matroos 1ste klasse, die tengevolge van de redding van een kind uit het water te Leeuwarden is overleden, wordt van daar aan „Gelria" geschreven: De vereeniging tot verbetering van armenzorg hier ter stede, die in gelijken geest werkt als die te Rotterdam, te Amsterdam en te Arnhem, heeft zich onmiddellijk met genoemde weduwe in verbinding gesteld. Zij is een kloeke flinke vrouw, zooals reeds terstond bleek uit haar antwoord op de vraag, waarmee zij het best geholpen zou zijn: „met werk," zeide zy. Nu is reeds gezorgd, dat zij een plaats als werkster in het St. AnthODy-Gasthuis zal krijgen, voorloopig voor 3 dagen in de week; zoodra zij dit verlangt, zal zij er alle dagen kunnen heengaan. Haar verdienste is dan f 6 per week, evenveel als het pensioen bedroeg van haar man, dat zy tot 1 October blyft ontvangen. Hoogterp was los werkman, nu eens in een voddenpakhuis, dan in een bier of een graanzaak. Gedurende den zomer had hij daarmede vrjj geregeld werk, in den winter minder. Belangrijk kunnen de by verdiensten niet geweest zijn en het verlies zou dus de weduwe het gevoe ligst treffen, wanneer zij haar betrekking in genoemd gasthuis niet zal kunnen vervullen en dit is afhankelijk van wat er zal geschieden met haar jongste kind (ruim 2 jaar oud) dat idioot is. De genoemde vereeniging zal nu pogingen aanwenden om dat kiDd geplaatst te krijgen in het idiotengesticht te 's-Hage, maar dat kost geld, veel geld: f 400 jaarlijks. Vroeger nam het St. Anthony-gasthuis zulke verplegingskosten op zich, maar de verminderde opbrengst der landerijen maakt dit onmogelijk. Of wij bfj het stads weeshuis gelukkiger zullen zijn, kan ik nog niet mededeelen. Broodgebrek heeft de vrouw op dit oogenblik, gelijk uit het voorgaande blijkt, niet; armoedig heeft zij het wel en elke gift zal dus welkom zjjn, ook omdat de vrouw zelf en om het geval van haar man, verdient geholpen te worden. Een oppassend werkman te Obbicht (L.), die na het gebruiken van zijn middagmaal met eenige makkers in de Maas was gaan baden, is verdronken. De ongelukkige laat eene vrouw en vijf jonge kinderen na. Te Boertange zijn vier behuizingen en het kantoor der directe belastingen afgebrand. De inboedels, waarvan een niet was verzekerd, werden gedeeltelijk gered. De brand ontstond in de behuizing van den smid J. Van Lessen. In het duin bij IJmuidon, worden in de laatste dagen veel marmotten gevonden, die daar hunne holen hebben. Ongeveer 25 zijn er reeds gevangen en eenige daarvan hebben al in de gevangenschap jongen geworpen. Zij zijn mak en niet moeielijk te vangen. Hoe de dieren, die vroeger nooit te IJmuiden gevonden werden, daar komen, weet men niet recht. Er loopt een gerucht, dat er onlangs een groote kist vol marmotten door een paar heeren in het duin gebracht zou zijn; met welk doel weet niemand te zeggen. In „Recht voor Allen" wordt door een inzender geklaagd over de duurte van de partij. Om een goed lid te zijn van den sociaal-de- mocratischen Bond komt men tot de volgende kosten per week Lid van den Bond6 cents. Lid van de Soc.-Dem. Vakvereen 5 Het bezoeken eener cursus- of openbare vergadering10 Het aankoopen van socialistische lectuurio Onvoorziene uitgaven 5 Alzoo een totaalcijfer van 36 cents, zijnde geen wettelijke, maar dan toch zeker een zedelijke belasting, die men zedelijk ver plicht is, zich zelf op te leggen, als men toetreedt als lid van den Bond. De inzender meent dat het niet opgaat van een werkman een belasting te heffen van f 16.50 's jaars. Te Joure heeft een proefneming plaats ge had van inenting met malleïne van paarden, die van kwaden droes verdacht werden. Door den districts-veearts van Friesland zijn in overleg met en in tegenwoordigheid van den directeur en één der leeraren van 's Rijks vee-artS6nijschool en den plaatsvervangenden districts-veearts aldaar die proeven genomen bij tien van kwaden droes verdachte paarden. Bij niet een van deze paarden kon men bij het leven zien, dat zij aan kwaden droes ledenzij waren dan ook alleen verdacht verklaard. Na de inenting reageerden vier paarden echter zoodanig, dat men kon aannemen, dat zij door de ziekte waren aangetast. Zij werden afgemaakt, en na lijkopening bleek het, dat zij werkelijk den kwaden droes hadden gehad. Aan de weduwe Wileboer, wier man in den avond van 2den Paaschdag aan het station Beurs te Rotterdam door den trein werd over reden en kort daarna overleed, is thans van wege de Exploitatie Maatschappijonder zekere voorwaarden, eene jaarlijksche uitkeering van ongeveer f 500 toegekend. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1