Gemeenteraad te Texel. Men zal binnenkort overgaan tot eene definitieve wijziging in het stelsel van voeding van den soldaat. Tot heden is het zakgeld van den soldaat afhankelijk van de duurte der levensmiddelen, dus in alle garnizoenen niet gelijk. De minister van oorlog zal nu een vast zakgeld voor de militairen der landmacht invoeren, zoodat dit in alle garnizoenen hetzelfde zal zijn. Door het centraal bestuur van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond is aan den Minister van Marine het verzoek gericht om het daarheen te leiden, dat in de voor waarden der van Regeeringswege toe te kennen concession, uitbestedingen vau werken enz. bepalingen zullen worden opgenomen, ten einde de uitbetaling van een minste loonbedrag en een hoogsten werktijd voor de werklieden te verzekeren. Ten einde de wenschelijkheid hiervan te onderzoeken heeft de Minister bepaald, dat omtrent den tegenwoordigen toestand van de onder zijn departement ressor- teerende inrichtingen om de 3 maanden zal worden bericht. Een scheepskapitein, die een kunstarm en kunstbeen had, liet deze bij het naar bed gaan in een hötel door een bediende afschroeven. Onder dit bedrijf bemerkte hij, dat de bediende hoe langer hoe meer ontstelde. „Draai nu mijn hoofd er af," zei hij kalm, toen de bediende met het afgeschroefde kunstbeen bevende voor hem stond, „en leg het in de waschkom 1" Nu werd het den knecht te malhij wierp het kunstbeen weg en snelde de kamer uit, onder den uitroep„Op No. 6 ligt de duivel Tot welke vreemdsoortige kostwinningen sommigen hun toevlucht zoeken blijkt uit het volgendeEen 15 jarige jongen werd te Amster dam, na aan de Lindengracht moedwillig in 't water te zijn gesprongen, gered door een 21-jarigen man, die daarvoor gekleed te water ging. Bij onderzoek is gebleken, dat een en ander afgesproken werk was, ten einde geza menlijk de premie voor het redden van een drenkeling machtig te worden, mitsgaders de opbrengst van eonige „berichtjes" voor de dag bladen. Maandag vertrok uit Breda naar Kaatsheuvel een detachement infanterie, groot 60 man, ter beteugeling van daar voorgekomen ongeregeld heden, ontstaan doordat de boeren weigeren de tienden van hun oogst te voldoen. Ook vertrok uit 's-Hertogenbosch een detache ment derwaarts. Hieromtrent wordt uit Kaatsheuvel van 1 Aug. aan de Noordbrab. gemeld Onze gemeente is helaas in opschudding ten gevolge der bekende tiendquaestie. Zooals reeds vroeger vermeld is, was bij de verpachting en her verpachting der tienden door de boeren geen enkel bod gedaan en werden deze door het ge meentebestuur voorbehouden. Vanwege de ge meente was men sedert een paar dagen bezig met het binnenhalen van den oogst. De voerlieden en arbeiders ondervonden hierbij al dadelijk moei lijkheden, ofschoon het nog niet tot gewelddadig heden kwam. In den nacht van Zaterdag op op Zondag werden van sommige akkers de tienden gestolen. Zondagavond werd de burgemeester, nadat hf| persoonlijk de herbergen ontruimd had, uitgescholden en uitgejouwd, terwijl men de schul digen nog niet heeft kunnen ontdekken. Gisteren met het regenachtige weder kon geen oogst bin nengehaald worden. Tegen den a"vond en in den laten avond zijn een honderdtal militairen uit 's-Hertogenbosch en Breda gearriveerd en in de verschillende wijken bij de onwillige boeren in gekwartierd. Het detachement uit 's-Bosch was 40 man sterk en het detachement uit Breda bestond uit 60 man. De militairen zijn gekomen ter bescherming van hen die met inhalen en bewaken van den oogst zijn belast. Zoo verder oproer zou uit breken, moeten zij adsistentie verleenen om dit krachtdadig te onderdrukken. De troepen zijn met slaande trom naar Kaats heuvel opgemarcheerd. De boeren, die in troepjes op het land schoolden, scholden hen uit voor tiendmannen. Toen zij bij hen ingekwartierd werden, waren zij er niet erg mede in hun schik. Naar aanleiding van herhaaldelijk in het buitenland voorkomende moeilijkheden vestigt de min. van buitenl. zaken de aandacht van belanghebbenden op de wenschelijkheid, dat zoowel personen, die tijdelijk in het buiten land verblijven, als zij, die aldaar voor langoren tijd gevestigd zijn, in het bezit zijn van een of ander officiëeel stuk, waardoor zij op ieder oogenblik hunne identiteit kunnen bewijzen. Naar aan de „N. R. Ct." gemeld wordt heeft de Verein Deutscher Eisenbcihn-Verwal- hingen, te Hamburg vergaderd, heden beslist dat ingeval de Nedeilandsche spoorwegbesluren deel uitmakende van den Verein, met toe stemming der Nederlandsche regeering er toe mochten overgaan den Midden-Europeeschen in plaats van den Greenwich-tijd op de lijnen onder hun beheer in te voeren, daartegen dooi den Verein geen bezwaar gemaakt zou worden. De weduwe F., te Haarscheid bij Keulen heeft vijf maanden in voorarrest in de gevangenis doorgebracht, omdat zij, bij het afleggen van den eed voor successie, vergat een 5tal kippen aan te geven. De rechtbank te Keulen veroordeelde haar deswege tot 2 maanden gevangenisstraf, welke haar echter werden kwijtgescholden, omdat zij reeds 5 maanden in de gevangenis had door gebracht. Vergadering Vrijdag 5 Aug. 's morg. 101/» uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig de heeren Westonberg, F. Kefjser, Koorn, Boon, Zfjm, Roeper, Dros, C. Kefiser Pz., Koning en Bakker. Afwezig de heer Brouwer. De notulen der vorige vergadering worden, door de nog bostaande vacature van Secretaris, geitzen door den beambte ter Secretarie, en goedgekeurd. Door den Voorz. wordt mededeeling gedaan: dat de onderwijzer Roeper zfjne benoeming heeft aange nomen en na de vacantie zfjne betrekking zal aan vaarden dat de stukken van sollicitanten voor de betrekking van H. d. S. met uitgebreid leerplan alhier, nog niet van de bevoegde autoriteiten bij B. en W. zijn terug ontvangen en alzoo nog geen voordracht tot benoe ming kan worden aangeboden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Door den Voorz. wordt den Raad aangeboden het gemeenteverslag over 1891. Zal bi) de leden circuleeren. Wordt gelezen een adres van den Gemeenteraad van Schagen, inhoudende de mededeeling dat deze in zijne vergadering van 31 Mei 11. besloot om zich tot de Regeering en de Staten dezer provincie te wenden, met het verzoek mede te werken aan de totstandkoming van een kanaal van Schagen naar het Gr. Noordh. kanaal, in de kosten waarvan de gemeente Schagen bereid is bij te dragen tot een maximum van f 60.000; en verzoekende, onder opmer king dat de totstandkoming van het kanaal ook voor deze gemeente belangrijk zal zijn, het bedoelde verzoek aan Regeering van Rijk en Provincie te steunen, door het zenden van een adhaesie-adres. Na korte discussie wordt besloten dit adres aan te houden tot eene volgende vergadering. Een bericht van den Voorz van den Raad der gem. Helder, berichtende de uitslag der Dinsdag gehouden verkiezing van een lid voor de Prov Staten, wordt voor kennisgeving' aangenomen. Daarna stelt de Voorz. aan de orde de benoeming van een gem.-secrotaris, noudig, door het bodanken van den heer Brinkhuis voor zijne benoeming. Door B. en W. zim daarvoor op de voordracht geplaatst de heeren: J. A. Westra, 1ste beambte ter secretarie gem. iEngwierden, te Heerenveen, J. Bakker, beambte ter secretarie te Steenwfjk. De heer C. Kefjser Pz. zegt dat deze stemming hem tot een vreemd geval dwingt, als zijnde hij onbekend met genoemde personen; hij herinnert verder aan hetgeen hij reeds vroeger omtrent de benoeming van een gemeente-secretaris heeft gezegd; spr. had verwacht dat na het bedanken van den heer Brink huis, met den beambte ter secretarie alhier ware gesproken of eene nieuwe oproeping ware gedaan. De bedoeling van spr. isdat getracht was voor minder salaris een secretaris te bekomen. De Voorz. beantwoordt den heer Kefiser met te zeggen dat de stukken ter inzage hebben gelegd^voor de leden van den Raad; wat het salaris betreft, herinnert hjj er aan dat in 1882 het salaris voor den Secretaris is gebracht op f 900, om de vele werk zaamheden, niet uitsluitend voor den toenmaligen Secretaris, doch als salaris voor die betrekking; spr. kan niet begrijpen waarom dan thans by voortdurend meerdere werkzaamheden dat salaris zou moeten worden verminderd. Hfj twijfelt er ook aan of die vermindering door de hooge Regeering zou worden goedgekeurd. De heer C. Kefjser Pz. blijft evenwel bij zfjne meening en niettegenstaande ook de weth. F. Kefjser eenige toelichting geeft waarom in 1882 de verhooging van de jaarwedde van den Secretaris geschiedde, doet eerstgenoemde het voorstel om het salaris voor den Secretaris lager te stellen, welk voorstel onder steund wordt door den heer Boon. De Raad beslist bfj stemming evenwel dat dit voorstel niet in behan deling zal worden genomen. Daarna tot benoeming overgaande, wordt de heer Westra met 7 stemmen tot gem.-secr. benoemd; 2 stemmen waren uitgebracht op den heer Bakker, 1 op don heer A. Langoveld. Daarna wordt aan de orde gestold de benoeming van een telefonist voor het telefoonkantoor te Oosterend. De Voorz. deelt mede dat zich daarvoor slechts een sollicitant heeft aangemeld, nl. de heer W. L. Bakker Lz. Met algemeene stemmen wordt deze alsnu benoemd, behoudens de vereischte goedkeuring van wego het toezicht op de telegrafie. Daarop wordt den Raad aangeboden de gemeente rekening over 1891, zoomede die over hetzelfde jaar van het Alg. Armbestuur, Alg. Weeshuis en Bank van Leenirjg. Aan deze laatste rekening was een schrfjven toegevoegd van H.H. Commissarissen over die instelling, waarin, naar aanleiding van hetnadeolig saldo waarmede deze rekening sluit, door Commis sarissen na overleg met den Directeur, wordt voor gesteld het salaris van dezen laatsten te verminderen met t 75 en alzoo te brengen op f 175. Tot het nazien der rekeningen worden verschil lende commissiën benoemd, als volgt.- Gem. rekening heeren Koorn en Roeper Alg. Armbestuur Zfjm en Dros Alg. Weeshuis Boon en Koning Bank van Leening C. Kefjser Pz. en Bakker. Namens B. en W. wordt daarna een voorstel gedaan tot nadere regeling van den reinigingsdienst aan don Burg. Door den Voorz. wordt gezegd dat herhaalde klach ten B. en W. aanleiding hebben gegeven tot het doen van dit voorstel. Wel zal bfj aanneming daarvan niet geheel zfin voorzien in die klachten, maar toch zal er veel verbetering door ontstaan. In verband met een ingekomen schrijven van JZoetelief, waarin door doze wordt gevraagd vrij stelling van het betalen van huur voor de kar, eene toelage van f 100 's jaars, alsmede dat geen ander het recht zal hebben om vuilnis van de straten op te halen, wordt namens B. en W. het volgende voorstel gedaan; lo. in huur te nemen voor den tfjd van 6 jaren, (huurprijs f 15 per jaar), een stukje grond van het land van den heer Joh. Kefjser, liggende achter het gesticht van Weldadigheid alhier. 2o. het tegenwoordige mesthok naar het boven bedoelde perceel te verplaatsen en te onderhouden voor rekening van de gemeente. 3o. aan den vuilnisophaalder het vrije gebruik van de kar toe te staan. 4o. aan hem te verstrekken eene jaarwedde van f 100. Dat zulk een voorstel niet maar zoo zonder slag of stoot zou worden aangenomen was te denken. De eerste drie punten gaven niet zooveel bezwaar, alleen werd gewezen op de wenschelijkheid om de mestvaalt zoo ver mogelfjk op het beschikbare terrein te brengen. Het vierde punt verwekte de meeste moeielfjkheid. De heer Koning wenschte niet zooveel salaris te geven, en deze meening werd door anderen gedeeld. By stemming werden de drie eersten punten met algemeene stemmen aangenomen, het vierde werd met 6 tegen 4 stemmen verworpen; voor stemden de heeren Westenberg, F. KSfjser, Zfjm en Dros. Een voorstel van de heeren Koorn en Koning om de jaarwedde op f 50 te bepalen, werd daarop goedgekeurd. Daarna ging de raad in geheime zitting, tot behandeling van reclames tegen den Hootdelfjken omslag. Na heropening brengt de Voorz. ter tafel het adres van de afd. Oosterend der Ned. Visscherfj-vereeniging, ingekomen in de vergadering van den Raad van 29 Maart ji. en bfj raadsbesluit van 22 April d.a. v, om preadvies gesteld in handen van B. en W. De Voorz. doet eerst voorlezing van het adres zelve en bracht daarna namens B. en W. een-prae- advies uit, zoo keurig gesteld en zoo alleszins gunstig dat èn de leden, èn het publiek dat deze keer nogal talrijk tegenwoordig was, daarover zeker ten hoogste voldaan konden zfjn. In hoofdzaak luidde het praeadvies van B. en W. om aan adressanten te kennen te geven: „dat de pogingen van de bedoelde afdeeling tot verkrijging van eene haven te Oosterend ten volle de sympathie wegdroeg van den Raad; dat deze billijkte de grêven en verzoeken in het adres nedergelegd; dat de Raad gaarne pogingen zal aanwenden tot bekoming van eene Rfjkshaven te Oosterend en de gemeente voor dit doel zal bfjdragen eene som van f 10 000." Was dit praeadvies gunstig, en keurig gesteld, niet minder degelfjk was het conceptadres hetwelk ten deze aan den Min. v. W. H. en N. zal worden toegezonden, en waarvan door den Yoorz. voorlezing werd gedaan. 't Was duidelijk, dat de leden verkeerden onder den indruk van het oogenblik en 't was dan ook zeker meer voor den vorm dat sommige leden het woord vroegen om iets te zeggen, dan wel om aan het voorgestelde iets toe te voegen, want 't geen gezegd werd, was een betuiging van dank aan het adres van B. en W. voor het degelfjk en nauwlettend onderzoek en gunstig preadvies. Het voorstel van B. en W. werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen, het concept-adres werd goedgekeurd met toevoeging van nog eenige aangegeven punten, terwfil verder nog werd goed gevonden dat een afschrift van het adres van de atdeeling Oosterend, als bijlage, aan het adres van den Raad zal worden toegevoegd. Hierna werd de vergadering gesloten.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2