Buitenland. eene feestcommissie was benoemd bestaande uit 11 personen, werd de vergadering met een woord van dank voor de betoonde belang stellingdoor den heer Schaap gesloten. Waal, 10 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer M. Bremer, onderwijzer te Amsterdam, deed Vrijdag jl. met gunstig gevolg examen in de Fransche taal (lager onderwijs). Het verzoek om gratie voor kapitein Bakker, van het stoomschip „Obdam", wegens de hem opgelegde straf ter zaken van den doodslag op een stoker gepleegd, is afgewezen. Te Maastricht is de gevangenis zoo over bevolkt, dat men zich verplicht hééft gezien, een deel der mannelijke gevangenen naar de vrouwen-afdeeling over te brengen. Ook in andere gevangenissen schijnt het niet beter gesteld te zijnalthans de officier van justitie te 's Hage heeft om plaatsing van gevangenen te Maastricht aangevraagd. De heeren, die de eerewacht vormden tijdens het verblijf van de Koninginnen te Groningen, hebben thans de hun toegezegde herinneringsmedailles ontvangen. Het zijn groote medaillesvan zilver voor den comman dant en de ondercommandanten, van brons voor de leden en zeer fraai bewerkt. De eene zijde vertoont het borstbeeld der jonge Koningin, de andere zijde geeft de data te lezen van het verblijf Harer Majesteiten aldaar, in een krans van lauwerbladen, gedekt met de Koninklijke Kroon. De medailles zijn gesloten in eene doos, inwendig met fluweel bekleed. Zoo zij alleen door cijfers aanwijzen, waar voor zij werden geschonken, zij zullen voor de leden der eerewacht altijd eene schoone en aangename herinnering blijven. (N. G. C.) Uit Harlingen meldt men aan de Pr. Gr. Ct. In een schrijven uit Londen van een veekooper, wiens gevoelens gevraagd was omtrent de moge lijkheid van invoer van levende schapen uit de noordelijke provinciën van ons land, als niet besmet door rotkreupel en tongblaar, komt het volgende voor: „Bij verandering van Ministerie zouden wij natuurlijk een anderen Minister van Landbouw krijgen, die misschien meer voor reden zou vatbaar zijn dan de tegenwoordige Minister Chaplin, van wie wij niets te hopen hebben. Het zou echter twijfelachtig zijn of een liberaal Ministerie wel dadelijk bereid zou zijn om de maatregelen van zijn voorganger ongeldig te maken, te minder daar mr. Chaplin door zijue spoedige onderdrukking van de klauwziekte alge- meenen by val heeft gevonden en het bijna niet zou durven wagen hierin verandering te brengen." En vervolgens wordt in dat schrijven gezegd: „Het slimste is, dat wjj bijna niet gemist worden men kan het best zonder ons stellen en de prijzen gaan door het afwezig zijn der Nederlandsche schapen volstrekt niet omhoog, daar er altijd overvloedige voorraad van bevroren schapen uit Australië en Nieuw-Zeeland voorhanden is.". Verder wordt er gezegd„De Hollandsche schapen komen toch in geslachten toestand en wel tegen mindere prijzen." Men is dan ook in deze provincie meer en meer genegen om van gestrenge maatregelen tegen het klauwzeer de beste uitkomsten te verwachten. Indien, evenals in Engeland, het afmakingssysteem werd toegepast, zou, evenals daar, de ziekte verdwijnen. Van hoeveel belang een scherp optreden van Regeeringswege voor den welstand van den handel in wol vee zou worden, kan bljjken uit de omstandigheid, dat de prjjs der schapen door het verbod tegen den invoer in Engeland per stuk f 4 is gedaald, hetgeen alleen voor de 300.000 schapen in de drie noordelijke provinciën eene waardevermin dering oplevert van f 1.200,000. De „Loc." heeft gehoord dat de Indische Regeering den minister van koloniën heeft verzocht om de beruchte party boter, alias wagensmeer, voor rekening van den leveran cier af te schrijven en anders dezen in rechten te vervolgen. Men meldt aan de „Noord-Br." uit Kaats heuvel van 5 dezer: Wederom was het gisteravond woelig in onze straten, hoewel minder dan den vorigen avond. Bij het binnenhalen der tienden is hier en daar nogal verzet betoond, zoodat krachtdadig optreden der politie noodzakelijk was. Een voerman, die kwam om de tiend op te laden, werd door een boer op het veld mishandeld en een zichthaak (maaigereedschap) op hem stukgeslagen. Een andere hoer haalde den oogst van zijn land zonder kennisgeving en zonder tiend te laten staan. Alles wordt met ijver onderzocht en reeds zijn eonige processen-verbaal opgemaakt. De militairen en bereden marechaussees hebben gedurende den nacht geregeld patrouille- dienst. In de Prins-Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee genieten thans ruim honderd oude zeelieden (waaronder eenige vrouwen) een on- bezorgden levensavond. Het aantal aanvragen om plaatsing overtreft nog steeds de beschik bare ruimte. Dientengevolge is do Directie voornemens het gebouw andermaal te vergroo- ten, zoodanig dat er nog een 80-tal plaatsen zullen komen. Zij behoeft hiertoe krachtigen steun; de nagedachtenis van onzen Prins Hen drik wordt hiermede tevens geëerd. Schiedam zoo meldt de „Schied. Crt." bood Donderdag-avond een treurig schouwspel van onchristelijken zin en onverdraagzaamheid. Het stationsplein was tot aan de Schie bezaaid met menschen, die daar, deels uit belangstelling, deels uit nieuwsgierigheid, deels, zooals later bleek, ook met andere bedoelingen, de terugkomst ver beidden van de afdeeling Schiedam van het „Leger des Heils", welke den velddag te Vogelenzang had bijgewoond. Te 8 u. 19 min. stoomde de trein het station binnen en nauwelijks waren de heilssoldaten buitengekomen, of zij werden verwelkomd met liederen welke niet alleen hen, maar ook ieder weldenkende ten zeerste moesten grieven. Zoo ging men op weg naar de „citadel" aan de Lange Haven, begeleid door hetzellde grauw, dat zich niet tevreden stelde met het herhalen van het aan geheven geschreeuw, maar zelfs tot handtastelijk heden overging, de heilssoldaten aangreep en hunne vlaggen verscheurde, ondanks het kordaat optre den der politie. Aldus vervolgd en gesard als een troep misda digers, bereikten de heilssoldaten ten laatste de „citadel", dankbaar althans heelhuids uit de han den hunner „christelijke" stadgenooten gekomen te zijn. Naar het blad verneemt, zijn gisteren reeds verscheidene belhamers in verhoor geweest bij den commissaris van politie. De Weesinricbting te Neerbosch werd verleden week verblijd door eene gift van f 10.000 uit den boedel van wijlen den heer P. v. D. te N., en wel, volgens de bepaling van den overledene, f 8000 voor de fitichting van een broodbakkerij en f 2000 voor de algemeene behoeften. In het verslag van een der Duitsche consuls hier te lande worden de volgende cijfers medegedeeld, betreffende den handel tusschen Nederland en Duitschland. Invoer Uitvoer (naar Duitschland) 1889 f 269.600.000 f 511.100.000 1890-272.700.000 - 517.000.000 Derhalve is de invoer in 1890 met f 3,100,000 en uitvoer met f 5,900,000 vermeerd. Voor België bedroegen Invoer Uitvoer (naar Duitschland) 1889 fr. 179,200,000 fr. 212,500,000 1889 173,900,000 257,600,000 Daar verminderde dus de inv. met fr. 5,300,000 terwijl de uitv. met fr. 45.100,000 vermeerde. De gemeenteraad van Groesbeek heeft den geneesheer J. C. Stolz met algemeene stemmen ontslagen als gemeentegeneesheer, wegens zijne handelingen bij het ontstaan en heerschen der pokziekte en verwaarloozing dei- patiënten, tot de behoeftige klasse behoorende. Verschillende feiten werden in die vergadering daaromtrent medegedeeld. Uit het door den voorzitter gedane verslag omtrent de geheerscht hebbende pokkenepidemie bleek, dat in het geheel waren aangegeven als aangetast 98 personen, waarvan 19 overleden, 60 onteigenin gen en vernietigingen van voorwerpen, die met de lijders aan die ziekte in aanraking waren geweest, werden er gedaan, tot een totaal bedrag van f 1576.13. Op den 3den dezer werden de 2 laatste woningen, waarin de ziekte voorkwam, ontsmet, zoodat de epidemie gelukkig weer tot de geschiedenis behoort. Een vreeselijk ongeluk had dezer dagen te Haaksbergen plaats. Daar bevond zich eene grootmoeder met hare kleindochter een oogenblik alleen in de kamer. Door een on gelukkig toeval viel het kind in een pot met kokend water/ waar het voor de oogen der grootmoeder, die niet loopen kan, een ellen- digen dood moest sterven. Bij den heer D. Deddens, te Aalsmeer, is het eerste nummer verschenen van een nieuw weekblad, „De Levensverzekering" ge naamd en gewijd aan de belangen der levens verzekering in het algemeen en aan die der verzekerden in het bijzonder. Hoofdredacteur is de heer F. Roosjen. Mej. Ten Have, geb. Veninga, te Wes- terlee, had de vorige week bij 't wrijven dei- stoelen iets van de was in een kleine wonde aan de hand gekregen. Kort daarna begon de hand sterk op te zwellen, zoodat de hulp van een geneesheer ingeroepen moest worden. Deze constateerde bloedvergiftiging, zette den pink af en maakte insnijdingen in de vingers om het vergiftigde bloed te doen afstroomen. Dit alles was echter vruchteloos. De onge lukkige vrouw is overleden. De antwoorden op de prijsvraag voor een geschikt verpakkingsmiddel, waarin het zout in het klein zou kunnen worden verkocht, zijn ter beoordeeling gezonden naar den direc teur der hoogere burgerschool te Soerabaia. Er zijn er zoovele ingekomen, dat zij vijf groote kisten vullen. Door de hitte te New-York welke nu, naar men hoopt, voorbij is zijn daar 296 men schen gestorven en het geheele aantal sterfgevallen van de warmte-week was 1434, een cijfer, zoo hoog als het in twintig jaren met is geweest. Er is een poging beproefd om de buskruit fabriek te Gratz in de lucht te doen vliegen. De opzichter bemerkte bij den droogoven, waar zich 9000 kilo buskruit bevond, een brandende lap. Gelukkig wist hij deze snel te verwijderen. Men zegt, dat een arbeider wraak op den opzichter heeft willen nemen. Bij Cold Spriifgs, in den staat Ohio, heeft onlangs een spoorwegongeluk plaats gevonden. De vernielde wagens waren in brand geraakt en eene menigte van omstreeks 200 personen stond er naar te kijken. Plotseling viel eene vonk in een nabijzijnd naphthareservoir. Er volgde eene ontzettende ontploffing; het reservoir sprong in duizend stukken en de brandende vloeistof spatte naar alle zijden weg. Vier personeD werden doodelijk gewond en zestien anderen zeer ernstig. Voor een rechter in Londen werd dezer dagen eene vrouw gebracht, die reeds 249-malen was veroordeeld wegens openbare dronkenschap. Dit zou de 25nste maal worden, want op den dag, dat zij de gevangenis, waarin zij zes weken was geweest, had verlaten, was zij alweer in „ken- nelijken" staat op straat gevonden. In de ge vangenis paste zij altijd voorbeeldig op en tot hare verontschuldiging deelde zij den rechter mede, dat zij wegens het langdurige schrale diëet iets had gedronken, ten einde wat op te leven, maar dat de drank haar had bevangen, nu zij dien in zoo langen tijd en met weinig gevulde maag had gebruikt. De rechter stelde zjjne uitspraak tot den volgenden dag uit. Toen kwam een philan- throop, die verklaarde voor de oude vrouw te willen zorgen en de rechter liet haar gaan. Uit Pittsburg meldt Dalziel, dat Woensdag avond de bliksem geslagen is in een petroleum- reservoir nabij Washington; 27000 vaten petroleum geraakten in brand. Het vuur deelde zich terstond aan 20 andere reservoirs mede. Drie honderd brandweermannen werkten den geheelen nacht door om den brand te bestrijden, doch zij konden niet verhinderen dat het vuur bleef voortwoeden, de gloed was zoo hevig, dat men den spoordienst moest staken, hoewel de rails zeer ver van het vuur liggen. Te Ubachtsberg is een geheel gezin ver giftigd ten gevolge van het gebruiken van middageten, dat eenigen tijd in een koperen ketel was blijven staan, waardoor zich kopergroen gevormd had. Twee sterfgevallen zyn reeds voorgekomen.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2