Buitenland. Oudeschild, 16 Aug. Sedert eenige dagen worden hier inzamelingen gehouden, om de schooljeugd op den verjaardag der Koningin op een feestje te kunnen onthalen. Ofschoon de verdiensten aan dit dorp in de zomer maanden gering zijn en 't er dit jaar al bijzonder zuinig is, komt er toch een sommetje bij elkaar. Wanneer 't de jeugd geldt worden harten en beurzen al spoedig ontsloten. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3e district, do. 12 Augustus jl. is de zwarte buikton no. 47 bij de staart van het Enkhuizerzand, Zuiderzee, vervangen door een tot kogelton gewijzigde buikton, met roode en zwarte horizontale banden en ruit als topteeken. Door den civiel-ingenieur Linse is een voorstel aan de regeering ingediend om het ontwerp tot indijking en droogmaking van het Hoornsche Hop en de Goudzee tot stand te brengen. Hij vraagt daartoe eene premie van f 250 per drooggemaakte Hectare, op welke voorwaarde volgens zijne verklaring de ver schaffing van het daartoe gevorderde kapitaal zal worden gegarandeerd. (De Ingenieur). Naar het D. v. Z. H. met zekerheid verneemt, zal eerstdaags het koninklijk besluit verschijnen, waarvan reeds vroeger sprake was, en waarbij ingesteld wordt een Staatscommissie, belast met het onderzoek der vraag of de gedeel telijke droogmaking van de Zuiderzee, gelijk zij ontworpen is door de Zuiderzee-Vereeniging, uitvoerbaar en in het algemeen belang van den Staat moet worden gerekend („D. v. Z.-H."). Naar men verneemt, is door den minister van binnenl. zaken eene circulaire uitgevaar digd, bestemd voor de gemeentebesturen, waarin hunne aandacht wordt gevestigd op een aantal maatregelen in het belang van den gezond heidstoestand met het oog op eventueele ver schijning van cholera-gevallen. Korten tijd geleden verloor een kassiers knecht te Amsterdam f 3000, die evenwel den eigenaar weder werden ter hand gesteld. Aan de Echo wordt daaromtrent nog het volgeDde medegedeeld. De bewuste f 3000 waren gevonden door een juffrouw in de Laurierdwarsstraat, een naaister, die evenwel de kunst van zwijgen niet bijzonder machtig scheen te zijn en het geval dus aan haar nichtje mededeelde. Het nichtje, dat zich natuur lijk ten zeerste over het geluk van haar tante verheugde, maakte een behanger deelgenoot van haar geheim. Deze spoedde zich naar een politie bureau, waarop een tweetal agenten zich naar het bewuste huis in de Laurierdwarsstraat bega ven. Per ongeluk arresteerden zij hier echter een verkeerde, die, ondanks haar krachtig protest, naar „mijnheertje" werd gebracht. Deze vergissing werd echter spoedig ingezien en de „gelukkige" juffrouw, die nu spoedig gevonden was, moest haar f 3000 afgeven. Zij zeide, de couranten te hebben nagezien, of hierin ook een oproeping was gedaan, en had de som slechts in tegenwoordigheid van haar echtgenoot willen afgeven. Toch werd haar nog f 200 ter hand gesteld. Minder goed liep 't met den behanger af, die blijkbaar de schuld van de vergissing scheen te zijn, daar hem door de familie van de „verkeerde" juffrouw een ferm pak slaag werd bereid. Dat het mesten van varkens in den tegenwoordigen tijd nog al winstgevend is kan blijken uit het feit, dat iemand te Steenbergen in één koop heeft afgeleverd een moeder met 8 biggen voor de som van ruim zeshonderd gulden. Een ander persoon daar heeft 5 biggen geweigerd voor f 325. In sommige gedeelten van ons land heeft het in den nacht van Woensdag op Donderdag sterk gevroren. De landbouwers vonden in den vroegen morgen het gras met eene laag rijp bedekt. En dat alles in de Hondsdagen In een ingezonden stuk in het Daghl. voor Zuid-Holland wordt getracht te betoogen, dat de nieuwe vermogensbelasting na verloop van eenige jaren door de bemoeiingen der ka pitalisten toch weer zal gaan drukken op de „kleine luyden." Als een bewijs wordt daarin o. a. aangevoerd, dat nu reeds vele acten van hypotheek de clausule bevatten, dat eventueele belastingen op kapitaal of rente zullen komen ten laste des debiteurs. Voor ongeveer drie weken vertrok de vrouw van J. Doddema te Muntendam naar Groningen, om zich ondor bohandeling te stellen van Sequah. De vrouw is niet teruggekomen en, wat erger is, geen spoor is van haar te ontdekken. Naar uit Muntendam wordt gemeld, zijn alle nasporingen vruchteloos. Men schrijft aan deAss. Ct: Naar men verneemt heeft het boekweitgewas In de vorige week niet weinig van de nacht vorsten te verduren gehad. In den regel kan men tijdens den bloei van dit gewas het niet zoo spoedig zien als in Mei of Juni, zoodat het nu ook eerst te zien is dat ze bevroren is. De veenboekweit, die in het begin van den bloei is, heeft zooveel geleden, dat men dit jaar weer als een misgewas kan beschouwen, wat ook van de zandboekweit kan gezegd worden, daar die door de koude voorzomer zeer achterlijk was en nu eerst bloeide. Ook de heide lijdt gewoon lijk als zij in bloei staat van de nachtvorsten, en daar dit nu het geval was, is dit voor de bijkers ook zeer schadelijk, omdat het gewin op boekweit en heide nu zeer slecht is. Zooals voor eenigen tijd gemeld is, heeft de ondersteuningscommissie te Beetsterzwaag gronden aangekocht om te ontginnen. Reeds sedert eenigen tijd verdienen een 70tal arbei ders, die anders zonder werk zouden zijn, aldaar een flink dagloon, terwijl de uitkomsten, tot dusverre door ontginning verkregen, de ver wachting verre overtreffen. Dezer dagen werd in de gevangenis te 's-Bosch een persoon opgenomen, die reeds meer dan 40 jaar achter de tralies doorbracht. Uit Sprang wordt van 11 dezer geschreven „Nu de roggeoogst hier zoo goed als afge- loopen is en de boeren meerendeels de tienden zelf hebben opgereden, krijgt het muisje ook hier een staartje. Vrijdagavond kwam namelijk een pachter van de Berkhaagsche tienden uit Den Bosch, om op te eischen, wat hem toe kwam. Natuurlijk verzette men zich hiertegen en er werden bewijzen geëischt. Anderen echter, die door eene bekendmaking van den notaris Middelkoop wisten, dat de heer F. Putters te 's-Hertogenbosch pachter is van de Berkhaagsche tiend onder Sprang, waren bevreesd geworden, en hebben toegestemd de binnengereden tienden terug te geven. Op dezen vooral hebben de weigerachtigen het gemunt. Nog anderen staan in twijfel, wat zij zullen doen. In het „Nieuwsbl. v. Ned." vindt men een verslag opgenomen van een meeting te Finsterwolde, waar ook Geel als spreker op trad. Vóór hij den katheder betrad, bood de voorzitter hem, namens de afdeeling Finster wolde van den sociaal-democratischen bond, een parapluie ten geschenke aan. Hierop nam Geel het woord, vertelde dat hij zijn in vrij heidstelling aan de arbeiders had te danken, dat hij verbaasd was over den omvang, dien de arbeidersbeweging genomen had, en zeide toen, volgens den verslaggever„hoe goed een krachtige vereeniging ook zij, men vergete niet dat daarbij wapens behooren en niet van die kleine, bv. revolvers, waarmee ik, jammer ge noeg nog misschoot, neen, wapens moeten we hebben, waarmee men zelfs de gelederen van soldaten uiteen kan doen spatten. In den stoomtram, welke Dinsdagmorgen van Hilversum om 10.30 naar Amsterdam zou vertrekken, bevond zich een boertje in de derde klasse. Zijn dochter, van ongeveer 18 jaar, had op vaders knie plaats genomen. Toen nu de conducteur om de kaartjes kwam, gaf ons boertje één plaatskaart, doch toen hem ook om dat van zijn dochtertje werd gevraagd, gaf vaderman heel leuk ten antwoord„ik docht dat kinder vrie waoren die op de schoot zitten." De conducteur dacht er heel anders over en liet hem den vollen vrachtprijs voor zijn 18-jarig kind betalen. Mr. A. Loonsma Ypey, voor eenige dagen te Rijperkerk (gem. Tietjerksteradeel) overleden, heeft aan ieder van zijn vast dienstpersoneel een weekgeld van f 10, aan ieder van zijne losse arbeiders een weekgeld van f 6 voor hun gansche leven vermaakt. Voor een week of drie viel een jonge ooie vaar uit het nest bij de boerderij van den heer W. Hepkema te Langeweer. Het dier bezeerde zich niet en de heer Hepkema nam den jeugdigen steltlooper in bescherming. Visch- jes werden gevangen en de vogel gevoederd, en reeds nu is de vogel zoo aan hem en zijne huisgenooten gewend, dat hij hem als een hond naloopt. Gaat de heer des huizes naar het hooi- of weiland, de ooievaar loopt mede en houdt inspectie over de slooten. Is de familie Hepkema thuis, dan loopt hij als een kip op het erf. Hij is de lieveling van het gezin en men hoopt den vogel ook in den winter te houden. Aan een warm plaatsje in de boerderij zal het hem niet ontbreken. De zoogenaamde Millioenen-juffrouw, Jannetje Struik, biedt zich in de Rotterdamsche bladen per advertentie aan koffie-huishouders aan om gedurende de kermisdagen in hun café tegenwoordig te zijn tegen nader overeen te komen conditiën. Eerst was er sprake, dat zij zelve met eene tent de kermis zou komen „opluisteren". Als een bizonderheid wordt gemeld dat de heer C. Leeuwen te Sint Maarten van 22 snees bouwland aldaar 2680 pond karweizaad heeft geoogst. Een drukwerk, verzonden uit Amerika en geadresseerd naar Hillfoot (Dolland), kwam werkelijk den geadresseerde in handende postbeambten hadden begrepen, dat het naar Hellevoetsluis (Holland) moest. Op hoe groote schaal in Engeland het red dingswezen is ingericht, daarvan getuigt de red dingboot „Duke fo Northumberland," onlangs door keizer Wilhelm bezichtigd. Dat vaartuig, door stoom gedreven, heeft niet minder dan f 60.000 gekost. Het is tegen alle weer en wind bestand en het heeft in de haven van Harwich reeds 2 schepen en 32 menschenlevens gered. Keizer Wilhelm was zeer ingenomen met het vaartuig en uitte den wensch, dat weldra alle reddingbooten in de Oostzee door stoom gedreven zullen worden. Ook te Lissabon heerscht groote hitte. Er hebben zich verscheidene gevallen van cholerine voorgedaan. Erger blijft de toestand in de Ver. Staten. Te Philadelphia is de temperatuur 102° in de schaduw. Op de vlakte is de temperatuur nog hooger. Er zijn 40 personen door een zonne steek getroffen. Drie van hen zijn overleden. Betreffende het ongeluk, in een bericht uit Berlijn vermeld, wordt nog het volgende mede gedeeld. De zwemoefeningen in de Neisse werden gehouden door recruten, die onder toezicht van eenige officieren in volle uniform van den eenen oever naar den anderen moesten zwemmen. Even voor het bereiken van den overkant zonk een recruut en klemde zich vast aan de beenen van een paar kameraden. De soldaten klemden zich weder aan anderen vast en het gevolg was, dat er 10 recruten zonken, van wie er zeven levenloos opgehaald werden. Een streep land, bijna een halve mijl lang en een achtste van een mijl breed, drijft in de Stille Zee rond bij Kaap Flattery. De kapitein van een visscher-schoener rapporteert, dat twee weken geleden zijD schip bijna in den grond werd geboord door dit gevaarlijk drijvend eiland. Een verbazend groote eik staat in het dorp Hrancovici, arrondissement Traveik, Oostenrijk. De sterke boom heeft op de gewone stamhoogte een omvang van 14 meter, terwijl hij gemiddeld vier en een halven meter in doorsnede meet. Ofschoon de boom tot 4 meter boven den beganen grond geheel hol is, groeit hjj nog zeer voldoende. De holle ruimte wordt door de bevolking tot geitenstal gebezigd, terwijl in de schaduw van dezen eik bij gelegenheid van militaire oefeningen eene gansche compagnie soldaten gekampeerd lag. Na gedane proef is het gebleken, dat 64 infanteristen zonder uitrustingen in den hollen stam konden staan. Uit Wilkesbarre in Pensylvanië bericht de New- York-Herald een zeldzaam geval van volhar ding en wilskracht eener vrouw. Sedert 10 maanden was daar onder de werk lieden bij den aanleg van een spoorweg een Italiaan, met name Longarini, als no. 52 werkzaam. Door vlijt, onvermoeidheid en goed gedrag muntte hjj boven zijne makkers uit en verheugde zich TH *.-«• IV»...— ■■■■II

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2