N®. 509. Zondag 21 Augustus. A®. 1892 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Burs 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 20 Aug. 1892. De vergadering van de afd. Texel derHoll. M. v. L., welke Woensdagavond werd gehouden, kenmerkte zich niet door eene ruime opkomst van leden. Hebben voor de afwezigheid van zoovelen zeker verschillende redenen kunnen gelden, alsde weinige zaken aan de orde, het vroege avonduur van verg. en dergelijken, wij willen ons aansluiten bij het openingwoord van den Voorz.dat niet „in mindere belangstelling" de sobere opkomst moet worden gezocht. Tot afgevaardigde naar de alg. verg. in de volgende maand te Leiden te houden, werd benoemd de heer F. Keijser, tot plaatsvervan gende leden de heeren P. K. Bremer en S. P. Koning. Deze laatste (niet ter vergadering) za! tevens worden voorgedragen als keurmeester over het wolvee, indien hij zich n.l. die voordracht wil laten welgevallen. De punten van beschrijving werden niet behandeld. Omtrent de cursus in het hoefbeslag, hier te houden, werd goedgevonden uit de kas het noodige crediet te verleenen tot aanschaffing van leermiddelen voor dat onderwijs; te ver wachten is het dat in de volgende maand de cursus zal aanvangen. De vraag op welke wijze het bezoeken der vergadering kan worden bevorderd, zal op de volgende vergadering een punt van bespreking uitmaken. Bespreking tot oprichting van een kaas- fabriek was het doel eener bijeenkomst, welke tegen Donderdagavond in de „Vergulde Kikkert" was belegd en werd gehouden. Het initiatief voor deze zaak was genomen door de heeren Jn. Jb. Roeper en J. H. Moojen alhier en de heer Jansen van Amsterdam. Deze heeren fungeerden als voorloopig bestuur; aan dezelfde tafel was tevens nog gezeten de heer Boekei, van Schagen, een man die op het gebied van kaasfabricatie een zeer gunstigen naam heeft, en die bereid was om de vergade ring van advies te dieneD. Slechts een vijftigtal personen, niet allen belanghebbenden doch ook belangstellenden, had aan de roepstem gevolg gegeven om deze bijeenkomst bij te wonen. Te verwonderen is het zeker wel dat in een landbouwende streek als de onze, niet meerderen het der moeite waardig hadden gevonden, om de bespreking te hooren over een zaak welke toch in de eerste plaats den landbouwersten goede moet komeD. De heer Roeper opende de vergadering met te herinneren het doel der bijeenkomst en gaf daarna het woord aan den heer Moojen, die het onderwerp zoude inleiden. De heer Moojen begon met mede tedeelen welke oorzaken aanleidinghadden gegeven om de oprichting van eene kaasfabriek te beproeven nl. de achteruitgang van den handel in wol vee. De teruggang in dit artikel, de daardoor gevolgelijk weinige af komsten, de groote uitgaven welke voor wolvee vooral des winters worden geëischt, ze waren zoovele redenen voor onze veehouders om uit te zien naar betere bronnen van bestaan. Dat betere meende spr. kon worden gevonden door oprichting van een kaasfabriek; door vermindering van wolvee, vermeerdering van rundvee en diensvolgens zuivelbereiding, zou eene betere toestand geboren kunnen worden. Zeer uitvoerig deelde de spr. daarop mede wat door de heeren Roeper, Jansen en hem- zelve tot voorbereiding van deze zaak reeds was gedaan, nl. het bezoeken van verschillende kaasfabrieken, als: te Anna Paulowna, Wierin- gerwaard en Oudesluis. Dat persoonlijk onderzoek en de daar ver kregen inlichtingen waarvan het een en ander werd medegedeeld, gaven hen de overtuiging van het welslagen van zulk een zaak ook voor Texel, indien de belanghebbenden daartoe de handen ineen wilden slaan. Nadat deze mededeelingen waren gedaan, werd gelegenheid gegeven om de zaak te bespreken en tot het vragen om meerdere inlich tingen. Door sommigen werd daarvan gebruik gemaakt; in hoofdzaak bepaalden de opmerkin gen en vragen er zich toeof de grond alhier geschikt is om van de koeien zoodanige melk te bekomen, geschikt om zuivel te produceeren waarvoor een goede prijs is te bedingen. Door den heer Boekei werden de meeste dezer vragen beantwoord en doorhem op verschil lende gronden aan de ondervinding ontleend, betoogd, dat Texel's bodem niet minder dan vele andere plaatsen voor het produceeren van zuivel geschikt mag worden geacht en eene kaas fabriek hier onbetwistbaar nuttig zou werken. Na de gehouden gedachtenwisseling werd door het voorloopig bestuur het voorstel gedaan alhier eene kaasfabriek op te richten. De kosten daarvoor werden geraamd op f 5000, te plaatsen in aandeelen van f 100, terwijl de toezegging werd verlangd van de melk van 100 koeien. De plaats van stichting van de fabriek werd aanvankelijk niet bepaald, doch aangezien daaromtrent door sommigen zekerheid werd gewenscht, werd de plaats bepaald nabij den Burg. Op de vraag wie tot oprichting wenschte mede te werken, 't zij door het nemen van aandeelen of door de levering van melk, was de aangifte direct niet grootdat was te ver wachten het onbekende van de zaak, de ingrijpende verandering welke in den veestapel zal moeten worden gebracht, behoeft eenigen lij5 'n nadenken 't was daarom goed gezien van het voorloopig bestuur om de tijd van aangifte open te stellen tot 25 Augustus a. s. Een oordeel over deze zaak vermeten wij ons nietnaar hetgeen wij echter dien avond hoorden, ook van den deskundige onpartijdige, zal de zaak niet zonder goede gronden mogen worden afgewezen. De commissie kwam flink beslagen op het ijs, de gedane mededeelingen en cijfers getuigden van een nauwlettend onderzoekeen woord van dank voor hare bemoeiingen is daarom zeker niet misplaatst. In de op 19 dezer gehouden conferentie van Burgemeester en Wethouders met den Districts-Schoolopziener, werd ter benoeming van een hoofd van de o. 1. school met uitgebreid leerplan te den Burg op Texel opgemaakt de navolgende alphabetisch gestelde voordracht K. A. Booren, te Breda. H. Groenewold, te Rotterdam. L. B. Mölman, te Amsterdam. J. Slop, te Gouda. H. Uurbanus, te Doesburg, en Jb. Yellinga, te Groningen. Oudeschild, 19 Aug. Tot de zeldzaamste bewoners der diepe plekken in de Noordzee, mogen de z. g. zeemuizen stellig wel gerekend worden. In de vorige week werden eenige exem plaren hier aangebracht en door Nan Schellinger opgezonden naar het aquarium van Natura Artis Magistra te Amsterdam. Blijkens een schrijven van den Directeur van dat Genootschap, zijn de zeebewoners daar in levenden staat aangekomen. De algemeene vergadering en de tentoon stelling der Holl. M. v. L. zullen dit jaar worden gehouden te Leiden, van 7 tot 11 September. De dag van de alg. verg. is Donderdag 8 Sept. Woensdag wordt een harddraverij gehouden Donderdag luchtvaart feest Zondag postduivenvlucht, terwijl verder verschillende muziek-uitvoeringen worden aangekondigd. Als eene bijzonderheid wordt medege deeld dat een stier van 16 maanden, toebe- hoorende aan den heer A. Boere, te Polsbroek, het buitengewoon zware gewicht heeft bereikt van 1140 halve kilo's. De onlangs door een arbeider der inun- datiewerken bij Aalsmeer gevonden gouden munten hebben opgebracht f 614; hiervan vervalt de helft aan het Rijk, f 200 ontvangt de vinder, terwijl het overige wordt verdeeld onder de arbeiders, die bij het vinden tegen woordig waren. Men m6ldt aan de „P. Nb. Ct." uit Kaats heuvel d.d. 17 dezer: Gisteren voormiddag, circa 10 uur, was men hier niet weinig verbaasd, een paar vrachtkarren te zien, veigezeld van den heer Balbian van Doorn, notaris te Utrecht, als rentmeester van een gedeelte der Sprangsche tiend, twee maréchaus- sées te voet en een 300-tal Sprangsche ingezetenen, voor het grootste gedeelte schoenmakersknechts. Het werd genoemden notaris, die te Sprang bezig was met tienden en het nagaan der velden, welke oogst er op gestaan had, zoo lastig gemaakt, dat hij onder bescherming der bijzijnde politie ver sterking kwam vragen. De maréchaussées te paard waren direct hiertoe bereid, en toen ver trokken met den notaris 5 maréchaussées te voet en 3 bereden naar Sprang. Een dichte drom volks versperde hier den publieken weg; na driemaal gesommeerd te zijn, zich te verwijderen, werd de menigte door de paarden uit elkaar gedreven. Enkele sabelhouwen zijn daarbjj uitgedeeld. Dagelijks worden nog bij de Haarlemsche politie valsche kwartjes gedeponeerd, vermoe delijk uitgegeven door de drie aangehouden valsche munters. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1