Buitenland. «3 Te Hellevoetsluis zijn door het departe ment van waterstaat, handel en nijverheid manschappen aangesteld om gedurende 4 maan den dagelijks van zonsopgang tot zonsondergang aanteekening te houden van het aantal personen, dat de navolgende veren passeerta. Maassluis Rozenburg; b. Rozenburg—Briellec. Rozen burg—Nieuwer sluis; d. Spijkenisse—IJselmon- de (eil.). Men brengt dezen maatregel in ver band met het voornemen om de eilanden per spoortrein aan den vasten wal te verbinden. Naar aanleiding van het medegedeelde denkbeeld, in het tijdschrift „de Landsverde diging" geopperd, om Rotterdam tot een vesting te maken en een „stelling van Rotterdam", in het leven te roepen, zegt de Haagsche Ct. „We zouden zoo zeggen, dat er nu voorloopig millioenen genoeg weggesmeten zijn aan de stelling Amsterdam en diverse defensielinies, en dat we 't daar voor den eersten tijd wel bij kunnen laten, 't Geld is nuttiger te be steden." Naar het Israëlitisch ziekenhuis te Am sterdam is geleid een 19-jarige diamantslijper, die in een diamantslijperij in de Uilenburger straat een stukje koper had ingeslikt, dat door een anderen diamantslijper uit aardigheid tusschen zijn brood was gelegd. In het zie kenhuis heett men tevergeefs getracht het door braking te verwijderen. Van de zaak zal proces-verbaal worden opgemaakt. Te Rufken tusschen Breda en Rozendaal, zijn wederom eenige smokkelaars op heeterdaad door de ambtenaren betrapt en aangehouden. In deze streek, het brandpunt der smokkelarij, treft men zelfs verscheidene gezinnen aan, die uitsluitend van den smokkelhandel leven. De vermindering van zoutaccijns zal een ont zaglijken invloed oefenen op het leven dier personenvelen hunner hebben zich nu reeds voorgenomen zich in België te vestigen, waar zij eene nieuwe bron van bestaan hopen te vinden in tabak smokkelen. Dr. Schaapman vierde Dinsdag in het seminarie te Rijsenburg zijn 25-jarig priester feest. Van vele zijden ontving de jubilaris bewijzen van belangstelling en stoffelijke huldeblijken. Namens Z. H. den Paus ontving de jubilaris telegrafisch een gelukwensch. Het aantal telegrammen en andere schriftelijke bewijzen van belangstelling, die den jubilaris werden toegezonden moet verbazend groot zijn geweest. Woensdagnacht omstreeks half drie zijn te Amsterdam aan de Nassaukade bij het Zaagmolenpad, twee houten gebouwen afgebrand welke daar als hulpscholen waren opgeslagen. De brandweer rukte van alle posten uit, doch moest op het terrein van den brand geko men, constateeren dat aan het redden der gebouwen niet meer viel te denken. Toen de schooljeugd den volgenden morgen het tooneel der verwoesting aanzag, was haar eerste aandrift een dansje om de rookende puinhoopen te maken. De gezondheidscommissie te Amsterdam waarschuwde onlangs tegen aldaar verkocht wor - dende gecondenseerde melk, merk „Melkmeisje", die geheel afwijkt van de onvervalschte soort en bijna uitsluitend uit stijfselpap bestaat. Deze vervalschte stof wordt in blikken bussen verkocht, die den vorm en de grootte hebben van die der echte „condensed milk" en dezelfde etiquette dragen als deze. By' vergelijking is alleen verschil te bespeuren in de dikte en de grootte der letters en in den vorm der letters W. en Z. in het met rooden inkt schuin gedrukte „Prepared in Swit- land"verder in eene andere verdeeling der woorden over de regels, in de aanbeveling en ge bruiksaanwijzing, alsmede in den afwijkende vorm van den rand om de etiquette. Het „Mdbld. tegen Vervalschingen", dit ver meldende, herinnert dat ook ons land twee fa brieken bezit„Arcadia", te Purmerend. en „Hol- landia", te Ylaardingen, waar voortreffelijke gecondenseerde melk uit onze Hollandsche melk wordt gefabriceerd die de concurrentie tegen de Zwitsersche kan opnemen. Men schrijft aan de Ass. Ct Hoe voordeelig in den regel een drogende Augustus ook is, begint de tegenwoordig sterke droogte in vele streken nadeelig voor den landbouwer te worden. Het etgroen is zoo gering in vele streken, dat er aan hooiing daarvan niet behoeft gedacht te worden, het geen te meer schadelijk is, omdat er bij de eerste snede ook al een geringe voorraad hooi gewonnen is. Ook voor het jonge vee, dat in het najaar voor verkoop bestemd is, is het nadeelig, dat er zoo weinig gras in het land is. De aardappelen, tot nog toe van de ziekte verschoond gebleven, hangen slap en zijn rijp geworden, terwijl ook de zandboekweit tenge volge van de droogte minder opbrengt. Vooral in de hooge streken wordt zeer naar regen verlangd. Te Velp is Maandag het bekende hotel „Beekhuizen" door brand geheel vernield. De brand begon omstreeks 12 ure in den namid dag en nam, aanvankelijk door geen brandweer bedwongen, snel een grooten omvang. Geluk kig heeft geen der vele logeergasten persoonlijk letsel bekomen, doch de schrik en de ontstel tenis waren groot. Van de talrijke gasten werd nagenoeg alles gered. Van den inboedel van den hotelhouder Van Asch slechts een gedeelte. Een groot aantal toeschouwers waren bij den brand tegen woordig, terwijl men zelfs bezig was eenige photographieën van den brand te nemen. Den laatsten tijd werd in verschillende plaatsen van ons land, maar vooral te Amsterdam veel valsch geld uitgegeven, zonder dat men er in slagen kon, de valsche munters of de ver spreiders van het waardelooze geld in handen te krijgen. Wel werden omstreeks 14 dagen geleden te Naarden een paar zeer vermogende, daar ter stede gevestigde vreemdelingen aangehouden, maar nadat zij ondanks de werkzaamheid van hun consul bijna een week in voorloopige hech tenis hadden doorgebracht, werden zij weder in vrjjheid gesteld. De Haarlemsche politie is Zaterdagavond ge lukkiger geweest. Zij toch hield op de kermis een paar personen aan, die verdacht werden, valsche munt te hebben verspreid. De verdachten werden terstond naar het poli tiebureau vervoerd, waar men de aangehoudenen aan een onderzoek onderwierp. Dit had tengevolge, dat nog eenige valsche guldens en kwartjes in het bezit der arrestanten werden gevonden. De personen, tegen wie dus zeer bezwaronde aanwijzingen bestonden, werden dus in arrest gehouden. Daar het bleek, dat zij uit Amsterdam afkomstig waren, werd de Amsterdamsche politie terstond met de ontdekking iu kennis gesteld. Terstond ging de laatste op onderzoek uit, waarbij men in de woning van een der aange houdene een aantal voorwerpen vond, welke bjj de vervaardiging van valsche munt gebruikt kunnen worden. Een en ander, benevens eenige stukken lood, gips en soldeer werden in beslag genomen. De inboedel van een bekend letterkundige, wonende in de Aert-Van-Nes-straat te Rotter dam, werd d.d. daar door een deurwaarder verkocht. Het bestond uit eene tafel, inkt koker, sigarenkast, 6 Japansche bakjes en een wandelstok. De geheele verkooping bracht circa een rijksdaalder op. In de afgeloopen week werd door een quasihandelaar in lucifers, enz. aan een huis op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam aange scheld. Op het weigerend antwoord der bewoners ging hij heen, maar zorgde er voor de straatdeur op een kier te laten staan. Tien minuten later kwam hij terug en steeg brutaal de trap op. Daar de deur der voorkamer van de eerste verdieping open stond, was het voor hem het werk van een oogenblik zich van een standaard, een gouden damerhorloge bevattende, meester te maken. Snel liep hij de trap af, sprong de stoepleuning over van het naaste huis en was binnen weinige oogenblikken uit het oog ver dwenen. Zóó snel was alles in zijn werk gegaan, dat niemand er aan gedacht had den brutalen dief te achterhalen. De zaak is onmiddellijk in handen der politie gesteld. {Echo.) Meer en meer worden de gemeentebe sturen overtuigd, dat op hen de verplichting rust bij het uitvoeren van openbare werken de werklieden tegen ongelukken te verzekeren. Zoo heeft ook thans de Raad der gemeente Schermerhorn met het oog op het gevaar, verbonden aan de werkzaamheden bij de res tauratie van den toren aldaar, een contract gesloten met eene verzekering-maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken. Hierbij is bepaald, dat aan de nagelatenen van verongelukte werklieden f 1000, en aan werklieden, die door een ongeluk geruimen tijd hun arbeid niet kunnen verrichten, dagelijks f 1 zal worden uitgekeerd. P. de J., 25 jaren oud, deserteerde in den loop van 1891 als milicien van het 4e reg. infan terie hij kreeg kennis aan Maria T., oud 27 jaar, wonende te Zierikzee. Zij sloten vriendschap met elkander en zochten hun broodwinning op de kermissenwaarbij hij als har dlooper fungeerde. Zijn gezellin werd echter dit leventje op den duur moede en wilde hem verlaten, maar hij had daarin weinig lust; zij stelde hem echter voor een kwade keus, indien hij niet toestemde: zij zou hem verraden. Hij was evenwel ook niet zonder weermiddel, want zijn tijdelijke beminde stond nog wegens diefstal bij de Zierik- zeesche justitie voor drie maanden in 't krijt. Goede raad was duur; zij besloten eindelijk te zamen naar 't politiebureau te Dordrecht te gaan en daar hun wederzijdsche pekelzonden te bekennen. Alzoo geschiedde. Het gevolg was, dat zij naar de gevangenis overgebracht en hij aan de militaire macht overgeleverd werd. De gemeenteraad van Parijs heeft het vol gende besluit genomende gymnastische oefe ningen op de lagere scholen zullen vervangen worden door spelen in Engelschen trant. De groote grief tegen de gymnastiek was, dat zij niet aan het doel beantwoordde en daarenboven de oefeningen voor de meeste kinderen vervelend waren. Uit Nischny-Novgorod wordt officieel gemeld De cholera verminderthet aantal ziektege vallen wordt dagelijks aanmerkelijk kleiner en de sterfte is onbeduidend. De gezondheids commissie heeft besloten de drijvende gast huizen en het nieuwe cholerahospitaal in de stad te sluiten en de geneesheeren bij den ge zondheidsdienst gedeeltelijk te ontslaan. Edison's werkplaatsen te Ogden fNew-Yersey) zijn ingestorttwee werklieden werden gedood en een aantal hunner gewond. Edison zelf ont kwam ternauwernood. De „Kölnische Zeitung" brengt in herinne ring dat heden voor een jaar aan de beurs te Berlijn de rogge met den hoogsten prijs van 270 Mark werd betaald, terwjjl dit jaar de prijs heden ongeveer 146 Mark bedraagt en nog eene verdere daling wordt verwacht. Naar men dus mag ver trouwen, zegt het blad, zullen onze bakkers met deze daling van den prijs der rogge tegenwoordig in nog hoogere mate rekening houden dan tot nog toe, blijkens de uit verschillende streken komende klachten, het geval was. Het is waar, wat de „Köln. Ztg." opmerkt betreft Duitschland, doch als men bovenstaande cijfers nagaat, geven ze ook voor andere landen stof tot nadenken. Groote opschudding heerscht in de omgeving der mijnen te Liévin, wegens herhaalde vecht partijen tusschen Belgische en Fransche werklie den. De laatstgenoemde zijn verbitterd over het aannemen van vele vreemdelingen. Aan weers zijden is van vuurwapenen gebruik gemaakt, zoodat velen gekwetst zijn. De gendarmerie was onmachtig, den opstand ie bedwingen, doch nadat versterking was ontvangen en de overheid zich op het terrein der ongeregeldheden had begeven,) gelukte het, de orde te herstellen. Te Parijs is in eene bijeenkomst van 3500 koetsiers van rijtuigen van alle maatschappijen met bijna algemeene stemmen besloten tot werkstaking over te gaan. Het wachtwoord is niet uit te rijden. In elf jaren tfids zijn volgens een verslag van den heer Dujardin-Beaumetz in het departement der Seine 101 personen bezweken aan hondsdolheid. In de laatste zes jaren werden er in het Instituut-Pasteur 11,029 per sonen behandeld98 stierven er in weerwil der behandeling. De sterfte onder door dolle honden gebeten menschen, die wel door Pasteur behandeld zijn, wordt op 0.88 pet. geschat; de sterfte onder door dolle honden gebeten men schen, die niet door Pasteur behandeld zijn. wordt op 13 of 16 pet. geraamd. Een sigarenhandelaar te Berlijn had een bij- winkel, welke door een bediende werd bestuurd

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2