N\ 510. Donderdag 25 Augustus. A®. 1892. Nieuws» en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verscliynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en aado/e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bi) de Uitgevers LANGEVELD DE ROOti, ParkstraatBubg op Texel GEZOND HEIDS I' O L ITI E. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL herinnert de ingezetenen aan de bepalingen vervat in Hoofdstuk III der Verordening van politie voor deze gemeente, luidende: ATt. 28. Het ia verboden secreetputten te ledigen, anders dan met inachtneming van de voorschriften, daarbij door Burgemeester en Wethouders te geven. Art. 29. Ieder moet gedogen, dat op privaat- putten, riolen of andere dergelijke verzamelplaat sen van vuil wordt toegepast, wat Burgemeester en Wethouders, ter voorkoming van ontwikkeling van smetstoffen, noodig oordeelen. Voorts wordt de aandacht in het bijzonder gevestigd op Art. 30. Het is verboden, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met naleving der door hen te stellen voorwaarden: a. varkens te houden binnen de dorpen den Burg, de Waal, het Oudeschild, den Hoorn en het Oosterend en op minder afstand dan 5 Meter van den openbaren weg; b. in de kommen der dorpen of op de openbare wegen vuilnishopen, aschbeltenj mestvaalten of mestverzamelingen aan te leggen of te hebben, voor zoover hierin niet is voorzien bij de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95). Art. 31. Overtreding van eene der bepalingen van dit hoofdstuk wordt gestraft met eene geld boete van ten hoogste tien gulden, voor zoover daarin niet is voorzien by eene wet, een' alge- meenen maatregel van bestuur of eene provinciale verordeüing. Aan de naleving dezer bepalingen zal stipt de hand worden gehouden. Texel, 23 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. RUPSENPLAAG. De BURGEMEESTER der gemeente Texel, vestigt de aandacht van belanghebbenden op de volgende bij hem ontvangen circulaire: 's-Gravenhage, 15 Augustus 1892. Door mi] zjjn de adviezen ingewonnen van de Rpks- landbouwleeraren en van Dr. Ritzema Bos, leeraar in de dierkunde aan de Rjjkslandbouwschool te Wageningen, omtrent hetgeen kan worden gedaan tot voorkoming van de schade, welke de tweede generatie van de rups, die groot nadeel aan den land bouw heeft toegebracht, zoude kunnen aanrichten. In afwachting dat de rapporten van genoemde des kundigen in de Staatscourant zullen worden opgeno men, wensch ik er U nu reeds op te wijzen, dat, hoewel daaromtrent geene zekerheid bestaat, het toch in hooge mate waarschijnlijk is, dat de tweede generatie van de rups van den gamma uil zich spoedig opnieuw zal vertoonen en dat het daarom wenschelyk is, ter voorkoming van nog grootere schade, dat men zich spoedig op bestrijding voorbereide. Blijkens de ontvangen rapporten verdienen de volgende middelen, tot bestrijding van de rups, aanbeveling: a. het plaatsen van bakken met stroop en azijn op de aangetaste velden en midden in zoodanigen bak eene lantaarn (b.v. een gewone stallantaarn); b. voor klaver, het zoo spoedig mogelijk afmaaien van het gewas en vervolgens het eggen of rollen van den stoppel of het overweiden met schapen; c. het besproeien van het aangetaste gewas met een mengsel van petroleum en groene zeep in water. Voor één hectare zou noodig zijn 1000 liter water, 20 liter petroleum en 10 kilo groene zeep. De gewone pulverisateur zal voor de verspreiding van dit mengsel niet gebruikt kunnen worden, wijl de petroleum oplossend werkt op de caoutchouc deelen van het werktuig, waardoor dit spoedig onklaar zal worden d. voor late aardappelen is eene besproeiing met bordeausche pap aan te bevelen en wel van de sterkte van 3°/0 koper-vitriool en 1% kalk op 1000 liter water; e. besproeiing van den aangetasten akker met gipspoeder of met poedervormig superphosphaat (a 500 tot 1000 kilo per H A na voorafgaande bevoch tiging van het loof met water, door den pulverisateur op den akker gebracht; f. het graven van steilwandige greppels langs de aangetaste velden. In deze greppels kunnen de rupsen gedood worden door jongens of door het leggen van geteerde stokken. In plaats van teer zou men beter een mengsel van 3/i teer met l/t ge smolten hars kunnen nemen wijl dit langer week blijft; cj. wanneer het aangetaste terrein door een sloot is omgeven zal het wenschelijk zijn, dat deze zooveel mogelijk van waterplanten worde gezuiverd om de rupsen het overtrekken zoo moeielijk mogelijk te maken. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, DIJCKMEESTER. Texel, 23 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. TEXEL, 24 Aug. 1892. 627 Schapen, 130 Lammeren, 1 Koe, 2 nucht. Kalveren, 1 Paard, 3 Veulens, 1 Varken en 10 Biggen, was de aanvoer op de markt van Maandag. Was de aanvoer niet onbeteekenend, daarbij bleef het dan ookde handel was stug de prijzen waren laag. Voor Schapen was de marktprijs van f 7 tot f 14voor lammeren van f 4 tot f 13. Deze laatste prijs was, hoewel ze voor lam meren werd geboden, evenwel zeker een uitzondering't mag dan ook gezegd worden dat de dieren, waarvoor zulk een prijs was te bedingen, bij uitstek beste waren. Gemiddeld was de marktprijs voor lammeren f448. Voor Biggen was de prijs van f 12 tot f 15. Niet al het aangevoerde werd verkocht, enkele partijtjes gingen tengevolge de lage prijzen onverkocht huiswaarts. Na den drukkend heeten dag van gisteren (de therm, wees meer dan 80° in de schaduw) ontlastte zich tegen den avond een onweder boven het eiland; aanvankelijk was slechte een klein donker stipje aan het luchtruim zichtbaar, doch dit ontplooide zich met zulk een snelheid dat in weinig tijds de hemel een dreigend aanzien boodt. Bliksemschichten door kliefden h«t luchtruim waarop de donder spoedig volgde, terwijl de regen voor een oogenblik in groote hoeveelheid neder viel. Te midden van dat weder, klonk het geroep van brand. Naar het bleek was de bliksem ingeslagen in de woning van den landbouwer P. W., nabij den Hoorn; in een oogwenk stond de woning in volle vlam en liet 't zich aanzien dat geen redding mogelijk was, ofschoon de brandweer van den Hoorn spoedig present was. In allerijl werden de kinderen, waarvan reeds eenigen ter ruste lagen, uit het brandende gebouw gebracht en verder nog eenige goederen gered. Dat de bewoners van het gebouw ten zeerste geschrokken waren ligt voor de hand. Oudeschild, 24 Aug. De commissie tot stichting en instandhouding der P. W. Be waarschool, heeft van H. M. de Koningin-Regen tes vergunning bekomen tot het houden eener verloting in de maand November a. s. Deze V6rloting zal bestaan uit minstens 10.000 loten, tegen slechts 10 ct. per lot en geheel zonder nieten. Mej. P. J. Muller, die onlangs examen deed voor aspirant-vroedvrouw, is naar wensch geslaagd. In de vorige week werd te den Helder door verschillende personen een bijzonder lucht verschijnsel waargenomen. In weerwil van den zwaarbewolkten hemel en de bij tusschen- poozen neervallende regen, zag men aan het uitspansel, in zuid-oostelijke richting, een vuurroode bol, die zich eerst langzaam en later sneller meer zuidelijk verplaatste, om eindelijk geheel aan het oog te worden onttrokken. Wist men aanvankelijk niet, wat van dit ver schijnsel te moeten denken en meende men iets zeer buitengewoons te hebben gezien, Maandagavond, toen het verschijnsel zich bij helderen hemel herhaalde kwamen zij, die er zich op beroemden „een prachtig natuurver schijnsel" te hebben waargenomen, tot de minder aangename ervaring dat zij gefopt waren, daar de vuurbol nu niets anders bleek te zijn alseen lantaarn, welke aan den staart van een hoogstaanden vlieger was bevestigd Ten huize van den heer B. te Amsterdam heeft zich de volgende droevige gebeurtenis voorgedaan. Van twee logeetjes, Donderdag pas gekomen, bleef Vrijdagmorgen de slaap kamer lang over den tijd gesloten. Bij onderzoek bleek, dat in het vertrek eene gasuitstrooming had plaats gehad, tengevolge waarvan het eene meisje gestikt is. Het andere bevond zich in een staat van bedwelming, die hare opneming in het binnengasthuis noodzakelijk maakte. Er bestaat hoop haar te redden. De arbeider Roelof O., van Nieuw-Amster- dam, is wegens verlating van hulpbehoevenden (hij weigerde een drenkeling te hulp te komen) door den kantonrechter te Emmen veroordeeld, overeenkomstig het requisitoir van het O. M. tot eene hechtenis van 3 maanden; In de provincie Drente zullen van Rijks wege verschillende proefvelden worden aange legd tot verbouw van verschillende producten, als: rogge, haver, boekweit, aardappelen enz. Hiermede hoopt men den Drentschen landbouw op te heffen en meer winstgevend te maken. Wat Atjeh ons kost! De levering gedurende drie jaren van de levensmiddelen voor de troepen in Atjeh is aangenomen door een Chinees voor f 3.260.502.60. (Die laatste f 2.60 had Tio Tiauw Siat wel aan de schatkist kunnen schen ken. Maar misschien denkt hij, dat er nog wel meer cadeautjes af moeten, alvorens hij een paar ton aan die levering zal hebben verdiend.) Ruim 37« millioen alléén voor de levens middelen I TEXELSCHE COURAHT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1