Buitenland. Nabij de Waddeneilanden houden zich in den laatsten tijd groote scholen harders en makreelen op. Ofschoon 't niet gemakkelijk gaat de vlugge visschen te bemachtigen, laten de kustbewoners niets onbeproefd om er iets van te vangen. De vangst wordt gewoonlijk naar elders verscheept. Harders gelden 25 k 30 ct. per half kg. en makreel 25 30 ct. per stuk. Op de Eems bij Delfzijl ligt een Duitsch oorlogschip, om toe te zien op den invoer van goederen in Duitsche havens en afkomstig van door cholera besmette streken in Rusland. De hier te lande welbekende heer George W. Yan Siclen, advocaat te New-York, heeft aan een onzer landgenooten een brief gericht, waaraan het volgende is ontleend; In antwoord op uw vraag: „Ia het mogelijk om daar fin de Vereenigde Staten) een bestaan te vinden, behalve in landbouw," antwoord ik: ja, er is plaats voor den bedreven werkman in ieder vak, en in iedere roeping en bedrijf, waarbij men door zijn eigen werk resultaten teweeg brengt, welke voor anderen nuttig zijn. Maar voor iedere vacature, in kantoor of anderszins, zijn er hier nu honderd hongerige aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruftigen, pas aangekomen nederzetter. Alle handwerkslieden en arbeiders, met ijverige en geregelde gewoonten, moeten slagen in de Vereenigde Staten, maar het vereischt tijd en geduld; boerenknechten verdienen van f 400 tot f 650 per jaar benevens kost en inwoning, en bedreven handwerkslieden van f 6 tot f 12.50 per dag, terwijl hun onderhoud niet meer behoeft te kosten dan in Europa. Klerken verdienen van f 25 tot f 62.50 per week, maar zij, die dat laatste bedrag ontvangen wanneer zij 25 jaar zijn, beginnen gewoonlijk als kantoorjongen op vijftienjarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijd. voor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarendzij verdienen gereedelijk van f 30 tot f 50 per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kunnen doen, wanneer zij naar dit land komen, is een stuk grond uit te kiezen, niet te groot, ingericht voor hun eigen behoeften en gewoonten, doch niet te ver van een gevestigde Amerikaansche stad om daar hun eigen stad te bouwen, hun eigen landerijen te bewerken, bun eigen voortbrengselen te ontwik kelen, om ten laatste de toegenomen waarden van hun eigen bezitting door hun eigen nijverheid teweeggebracht, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewonderenswaardig, kan worden gekocht voor f 12.50 tot f 125 per akker (alnaar gelang de afstand van stad of spoorweg) en is spoedig in waarde vermenig vuldigd. Dergelijk eigendom behoeft niet ten volle contant betaald te worden; met f 20.000 op afbetaling en de rest bjj hypotheek zou men waarschijnlijk een goed stuk land, geschikt voor tuinbouw, kunnen koopen. De socialist Bos te Amsterdam, voor anderhalfjaar tot eene gevangenisstraf van acht maanden veroordeeld, wegens het verspreiden van oproerige geschriften, is Vrijdag jl. vrijwillig uit het Buitenland teruggekeerd. Te midden van een luidruchtige propaganda zijner partij- genooten is hij Zaterdagavond door de Am- sterdamsche politie in arrest genomen tot het ondergaan zijner straf. Door de politie te Zevenaar werd dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen een ge huwde vrouw, welke des middags van een begrafenis terugkeerde en zich in verregaanden staat van dronkenschap bevond. De vrouw was genoodigd om aan een vriendin de laatste eer te bewijzen en heeft zeker gemeend op deze wijze het best aan het verzoek te vol doen. In de venen bij Erica (Dr.) is door on voorzichtigheid brand ontstaan. Reeds zijn vele turfhoopen vernield. Donderdagnacht heeft zich te Rotterdam, naar het Rott. Nbl. meldt, op een kantoor in de Wijnstraat van den heer H. een aardige geschie denis afgespeeld. Genoemde heer is in het bezit van een oud gediende, die zich 's avonds op het kantoor installeert, ter in ontvangstneming van brieven of boodschappen. Deze bediende had dien avond het ongeluk op zijn post in slaap te vallen met het gevolg, dat hi) eerst in den nacht ontwaakte en de buitendeur natuurlijk gesloten vond. Hij trachtte toen de mede in het pand geves tigde huisbewaarster te wekken door het trekken aan de bel, doch aangezien de huisbewaarster aan dooiheid lijdt, bleef dit vruchteloos. Toen deed de onvrijwillige gevangene een poging om bij de buren gehoor te vinden. Daar dit met eenig geraas gepaard moest gaan, trok het de aandacht van een paar voorbijgaande politieagenten. Deze zochten een ladder en klommen door het raam naar binnendaar vonden zij den bediende, hielden hem voor een inbreker, en arresteerden hem op zijn eigen kantoor, om hem naar het dichtbijzijnde politiebureau te transporteeren. Hier had de ongelukkige eerst gelegenheid zich te rechtvaardigen, doch dat men bij de politie ook niet over één nacht ijs gaat blijkt daaruit dat men eerst de heer H. uit zijn bed ging halen, ten einde de indentiteit van den gevangene vast te stellen. Eerst toen dit geschied was, behoorde de grap tot het verledene. Uit de Dijksgracht te Amsterdam is het lijk opgehaald van een 15-jarig meisje. De politie moet thans het huis der ouders van het kind bewaken, omdat de buren hen te lijf willen. Het meisje was namelijk in ongenade gevallen bij haar stiefmoeder en deze behandelde haar slecht, ja, nadat zij het kind zes dagen had vermist, herkende zij met het kalmste gezicht het lijk. Bij de begrafenis moesten drie politieagenten de woedende buurvrouwen van de ouders afhouden. Toen de stoet naar het kerkhof reed, sloegen de buren de ruiten in en wierpen hoopen vuilnis in huis. De huisheer heeft de ramen met planken laten dichtspijkeren. Een kindje, dat voor eenige dagen te 's-Bosch door een later dol verklaarden hond is gebeten, is onder geleide van een politie agent naar Parijs gebracht, om daar, door tusschenkomst van het Nederlandsche gezant schap, volgens de methode van dr. Pasteur te worden behandeld. Te St.-Anna-Parochie is tegen den soci alist Kamphuizen proces-verbaal opgemaakt, omdat hij in eene redevoering had beweerd dat in eene constitutioneele monarchie de kei zers, koningen of koninginnen gelijk waren aan stroopoppen. In de vorige week, toen zich een persoon, wonende in de Waterloostraat, te Kralingen, ter ruste wilde begeven en daartoe met de lamp in de hand de trap naar de zolder opliep, had hij het ongeluk te struikelen, zoodat hij met lamp en al naar beneden viel. Niet alleen dat hij zich hevig bezeerde, doch zijn ondergoed stond weldra in lichtelaaie. Zijn vrouw had echter de tegenwoordigheid van geest een emmer water over hem uit te storten, waardoor de vlammen gebluscht wer den, hij had talrijke lichte brandwonden be komen. Men schrijft uit Drachten: Als men van hier uit de Zuiderd wars vaart opgaat, ziet men na een kwartier gaans ge- heele akkers met gele lupinen. Dezen worden verbouwd op gronden, die anders niets willen geven, terwijl de lupinen goed groenvoeder of goed hooi geven of wel tot groene bemesting van den anders wegens zijne schraalheid waar- deloozen grond kunnen dienen. In den polder Waard te Kolhorn werd dit jaar op eene bouwhoeve 80 mud winter- gerst van het bunder geoogst, wat een buiten gewone opbrengst heeten mag. Te Sijbekarspel had men een hond voor een kinderwagen gespannen; plotseling zag de hond een kat en zette het op een hollen om zijne aartsvijandin te achtervolgen, doch het gevolg was, dat de wagen in het water terechtkwam. Het kind, dat er in zat, dreef naar het midden der vaart, en slechts met moeite gelukte het den kleinen passagier weer op het droge te brengen. Een kassierslooper te Amsterdam, een 54-jarig man, heeft uit zijn portefeuille, waarin zich ruim f 10.000 bevonden, een bedrag van f 600 of f 700 aan bankpapier ontvreemd, en tot verberging van zijn misdaad, het verhaal van een aanranding verzonnen. Verschillende omstandigheden deden de politie aan de waarheid van dat verhaal twijfelen, te meer daar niemand van hen die het voorval hadden kunnen gadeslaan, iets gezien had. De man werd daarop naar het politiebureau geleid, waar zijn kleeren werden onderzocht. Dit had tengevolge dat de vermiste bankbil jetten tusschen de voering van den hoed werden gevonden. De man is oogenblikkelijk in arrest genomen. Terwijl de vrouw van P. P. te Borgharen het eten bereidde voor haar man, die elders aan 't werk was, bemerkte zij tot haar schrik, dat het gedeelte harer woning waar een verlengstuk der kachelpijp als schoorsteen het daglicht begroet aan 't branden was. Aan blusschen viel niet te denken, wijl de vlammen in het van hout en stroo opgetrokken gebouwtje zoo snelle vorderingen maakten, dat binnen een kwartier uurs het geheele perceeltje met zijn inboedel verteerd was. Van de zes kinderen waren 4 het gevaar ont- loopen, een ander werd met moeite door de moeder gered, doch een laatste poging der wanhopige moeder om ook nog haar zieken, 4-jarigen lieveling aan den vuurdood te ont rukken, bleef vruchteloos niet alleen, maar de arme vrouw bekwam daarbij zeer ernstige brandwonden aan hare voeten. Een man en een vrouw hadden samen hun tuintje omgespit en in orde gebracht. Een bedje was nog leeg gebleven. De man zaaide er in stilte, om zijn vrouw te verrassen, salade in. Maar den anderen dag dacht zijn vrouw ook aan het leege bed en legde er boonen in. Dagelijks gaan man en vrouw het bed bekijken, schoonhouden en wieden. De vrouw ziet de teedere salade-kiempjes voor onkruid aan, de man de boonspruitjes evensoo. En op die manier kreeg de man geen saladé en de vrouw geen boonen. Deze geschiedenis gebeurt duizendmaal in den tuin der opvoeding, als vader en moeder niet samengaan in den arbeid en zonder over eenstemming werken, zoodat de een uitrukt wat de andere gezaaid heeft. Eenvoudig recht. De professor: „Ik zal u een rechtszaak opgeven: Twee zusters slapen te gelijk met hare twee kinderen in dezelfde kamer. Daar de kinderen eveneens gekleed zijn en sterk op elkaar lijken, verruilden de kindermeiden de kin deren, en niemand wist welk kind van de eene en welk van de andere zuster was. Hoe zoudt gij daar in uitspraak doen?" De candidaat„Weet u zeker, professor, dat de kinderen verruild waren?" De professor„Natuurlijk 1 Dat heb ik immers gezegd." De candidaat„ZooDan moeten de kinderen eenvoudig maar weer omgeruild worden." Volgens het Maandblad schrijft het British Medikal Journal verschillende typheuse koortsen toe aan het gebruik van salade, andjjvie, selderjj welke herhaaldelijk met vloeibaren mest worden begoten, om den groei te bevorderen. Die vloeibare mest komt dan niet zelden op de bladeren en kan niet zelden slechts ten halve door afwasschen worden verwijderd. Ik weet niet, Mijnheer, hoe het in Engeland gaat met die groenten. Maar hier in de omstreken ge loof ik niet, dat zij veel op die manier worden begoten. Maar wel de spinazie in het voorjaar. Die drijft dan soms in de beer, welke de begeerige landman erover werpt, om maar dikwijls groote bladen te kunnen afsnijden. Daaraan dan ook durf ik wel het plotseling ontstaan van de mazelen in het voorjaar toeschreven. De in den vreemde schier reeds vergeten mijnramp van Anderlues spreekt ter plaatse nog steeds niet alleen door de talrfjke slachtoffers welke men in de omgeving betreurt. De onder- aardsche brand blijkt nog steeds voort te woeden. Men heeft getracht de vroeger gesloten putten te heropenen, maar 't was te vroeg. Er sloeg zooveel rook uit, dat men de opening terstond weer moest sluiten, Men vreest dat de mjjnen geheel verloren zijn. Volgens de Figaro heeft na tweejarige on derzoekingen een jong „biologist", de heerHafif- kine, een Rus, sedert drie jaren aan het Instituut- Pasteur als „preparateur verbonden, het middel gevonden welks inenting ontvatbaar zou maken voor de cholera. Hij acht de talrijke proeven, door hem op allerlei konijnen, marmotten enz. genomen, afdoende en stelt zich voor in zjjn vader-

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 2