N°. 512. Donderdag 1 September. A®. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. IFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. l>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en aido:o landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Gtroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. GEZOND IIEIDS P O L I T I E. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL herinnert de ingezetenen aan de bepalingen vervat in Hoofdstuk III der Verordening van politie voor deze gemeente, luidende: Art. 28. Het is verboden secreetputten te ledigen, anders dan met inachtneming van de voorschriften, daarbij door Burgemeester en Wethouders te geven. Art. 29. Ieder moet gedogen, dat op privaat- putten, riolen of andere dergelijke verzamelplaat sen van vuil wordt toegepast, wat Burgemeester en Wethouders, ter voorkoming van ontwikkeling van smetstoffen, noodig oordeelen. Voorts wordt de aandacht in het bijzonder gevestigd op Art. 30. Het is verboden, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders en met naleving der door hen te stellen voorwaarden: o„ varkens te houden binnen de dorpen den Burg, de Waal, bet Oudescbild, den Hoorn en het Oosterend en op minder afstand dan 5 Meter van den openbaren weg b. in de kommen der dorpen of op de openbare wegen vuiiuiskopen, aschbelten, mestvaalten of mestverzamelingen aan te leggen of te hebben, voor zoover hierin niet is voorzien bij de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95). Art. 31. Overtreding van eene der bepalingen van dit hoofdstuk wordt gestraft met eene geld- iboete van ten hoogste tien gulden, voor zoover 'daarin niet is voorzien bij eene wet, een' alge- meenen maatregel van bestuur of eene provinciale irordeDing. Aan de naleving dezer bepalingen zal stipt de ^and worden gehouden. Texel, 23 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 81 Aug. 1892. Heclen31 Augustus, viert Neerlands y jeugdige Koningin haar 12den jaardag. De heer J. N. J. Boom, ontvanger der t dir. belastingen enz. te Texel, is benoemd tot adjunct-controleur derzelfde middelen te Schiedam. De aanvoer van vee op de markt van Maandag was van niet minder beteekenis dan vorige marktdagen. Wat die groote aanvoer wettigde, zeker niet de hooge prijzen welke besteed werden; de prijzen bleven nog steeds laag en de handel stug. Voor oude schapen was de marktprijs gemid deld van f 8.00 tot f 11.50; vette schapen bedongen iets meer, evenzoo jonge schapen, waarvoor tot f 16.00 werd geboden. Voor lammeren was de prijs van f 6 tot f8.00. Aangevoerd werden 519 schapen, 123 lam meren, 7 koeien, 5 nucht. kalveren, 2 paarden, 2 veulens, 16 biggen, 1 schram. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad, werd de heer Westra, de nieuw benoemde Secretaris, als zoodanig geïnstalleerd. Tot H. d. S. met uitgebreid leerplan alhier werd benoemd de heer H. Groenewold, te Rotterdam. De betrekking van asch- en vuilnis ophaalder aan den Burg werd opgedragen aan J. Gomes. Naar wij vernemen zal Zaterdag a. s. 's morgens te 11 uur, de beproeving der reddingsmiddelen (reddingboot en vuurpijltoe stel) achter de Koog plaats hebben, wanneer daartoe het weder gunstig is. Helder, 29 Aug. Het wrak van het tjalkschip, dat in het voorjaar benoorden Enk huizen zonk, is door schipper Weltevreden van hier aangenomen om te verwijderen. Noch altijd ligt er 's nachts een Texelsche blazer schuit bij dat wrak om te verlichten. Zondagavond is in het Koegras de hof stede bewoond door den landbouwer R. Delver een prooi der vlammen geworden. De in het gebouw aanwezige landbouwproducten, granen hooi en stroo gaven het vuur ruimschoots voedsel en waren oorzaak dat de brand uren met onverminderde kracht voortwoedde. De brand was door sommigen hier opgemerkt geworden, wel een bewijs dat zij nog al hevig was. Volgens mededeeling van den directeur en commandant der marine te Amsterdam, dato 25 Augustus jl., zullen gedurende de oefe ningen van de vloot in de vaarwaters der Zuider zee, hier en daar boeien, tonnen en bakens gelegd worden, welke voor de scheepvaart van geen belang zijn, doch gemeden moeten worden. In den laatsten tijd komen te Giesendam meer gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee voor. De bezetting militairen is weder versterkt met 29 manschappen. Een knaapje van ongeveer 5 jaar, te Ginneken, bij Breda, had al spelende eene houten stoof over het hoofd getrokken. Een groentenvrouw zag het ongeval en riep de moeder. Het mocht deze noch den toegesnelden buurvrouwen gelukken het kind van het benauwde hoofddeksel te ontlasten, zoodat een timmerman te hulp moest worden geroepen, die door middel van zagen het knaapje bevrijdde. De groote meerderheid van de leden der Eerste Kamer heeft verklaard zich met de gronddenkbeelden van de ingediende belasting wetten te vereenigen en de strekking der voor stellen in hun geheel te beamen. Pas is Trijntje de Jong, de millioenen- juffrouw, uit de gevangenis te Appingadam, in hare woonplaats Drachten teruggekeerd, of de kalme rust is van daar gevloden. Trijntje geeft door haar gedrag aanleiding tot volksoploopen, waaraan vooral de straatjeugd een werkzaam aandeel neemt, Zij loopt kroeg in, kroeg uit, tot zij ten slotte in beschonken toestand langs de straat zwaait, gevolgd door eene joelende menigte, die blijkbaar behagen schept in derge lijke afzichtelijke tooneelen. Woensdagavond ver vulde Trijntje weer de hoofdrol in zulk een treurig tooneelde politie kwam spoedig tusschen- beide en maakte aan het treurspel een einde door de juffrouw een plaatsje in het cachot aan te wijzen. Lang zal Trijntjes optreden niet meer duren; zij is zoo vaak door den kantonrechter tot boete, enz. veroordeeld wegens „kennelijken staat," dat zij in de termen valt voor opzending naar eene rijkswerkinrichting. De millioenen- juffrouw naar de kolonie! Sic transit gloria mundi! (U. D.) De burgemeester van Den Haag heeft geen vergunning gegeven tot het houden van een optocht, welke sociaal-democratische en vakver- eenigingen op den dag der meeting voor alge meen stem- en kiesrecht (18 September) wildden houden. Ook hebben de spoorwegmaatschappijen geweigerd te voldoen aan de uitnoodiging van de besturen der verschillende vereenigingen, om op dien dag extra-treinen naar de residentie te doen loopen. Als voorzorgsmaatregel tegen het gevaar van verspreiding der cholera, is door den direc teur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatspoorwegen last gegeven, om de voor het publiek bestemde privaten en urinoirs op de stations, de closets in de rijtuigen en de privaten en urinoirs voor het personeel van groote loco- motiefdepöts, de groote werkplaatsen, enz: met de meeste zorg te reinigen, rein te houden en voortdurend te ontsmetten met kalkmelk of een ander deugdelijk ontsmettingsmiddel. Te Nieuweschans wordt ijlings een barak ge bouwd met privaten tot tijdelijk oponthoud van de Russische landverhuizers, die daar van Bre men worden aangevoerd om verder naar Rotter dam en Amsterdam te worden vervoerd. Die lieden worden over het Nederlandsche gebied vervoerd in bepaald daarvoor aangewezen derde klasse-rijtuigen, die voorzien zijn van het op schrift „landverhuizers" en telkens ontsmet worden. Men schrijft uit Beetsterzwaag De socialistische leiders zijn vol spijt over het werk der Beetster commissie, omdat dit zoo goed gaat. Een erge grieve is het voor hen, zich de pas te zien afgesneden om zich door opname in de vereeniging van het terrein meester te maken en achter de dubbeltjes te komen. Men wete, dat een der artikelen in het reglement der vereeniging de macht geeft, om door slechts één stem iemand, die zich als lid heeft aangemeld, te deballoteeren. Zoo blijft de vereeniging meester van het terrein en bewaard voor het onverhoeds indringen van socialistische elementen, die met hun zakje guldens zijn uitgezet. Friesche Crt Met genoegen vernemen de bewoners der betrokken dorpen dat pogingen worden aangewend, om eene stoom-tramverbinding tusschen Purmerend en Alkmaar over Midden- Beemster en Schermerhorn, met een zijtak naai de Rijp, tot stand te brengen. Ter verdelging van het wandgedierte in het Armhuis te Opmeer, is een afdoend middel in toepassing gebracht. Men heeft namelijk die woning aan de vlammen prijs gegeven. Twee brandspuiten aanwezig om het belendend ge bouw te bewaren, hebben geen dienst behoeven te doen. De herbouw zal op een andere plaats geschieden. f V TEXELSGHE COURAET. i

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1