N°. 513. Zondag 4 SeptemberA°. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andero landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, vestigen de aandacht op art. 6 der wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134), houdende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten, luidende: „Bij het verschijnen of dreigen van besmet telijke ziekten kunnen Burgemeester en Wet- „houders ten koste van de gemeente verzame lingen van mest en ander vuil, waar die zich „ook bevinden, doen opruimen of onschadelijk „maken, goten en slooten doen reinigen en „andere voorzieningen tot bevordering der open- tare reinheid treffen. Dit geschiedt niet, dan „nadat hij, dien het aangaat, in de gelegenheid „is gesteld, binnen een door hen te bepalen „tijd, daarin op eigen kosten te voorzien" en gelasten mitsdien, na hieromtrent gehoord te hebben de gemeente-geneesheeren, dat alle ver zamelingen van mest en ander vuil, gelegen in de kommen der verschillende dorpen alhier, binnen 8 dagen moeten worden opgeruimd. Texel, den 2 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, Burgemeester. J. A. WESSTRA, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, geven in ernstige overweging de volgende RAADGEVING. Zooals bekend is, heerscht sedert geruimen tijd de terecht zoo gevreesde Cholera in Rusland. Sinds een paar weken nadert zjj met rassche schreden en hoort men reeds van sterfgevallen in Parijs, Hamburg, Antwerpen, en ook in ons land is de Cholera reeds waargenomen. Dit behoeft echter geen overdreven vrees aan te jagen. Reeds menigmaal is gebleken dat zindelijkheid en goede leefregels veel vermogende middelen zijn om de ziekte te bestrijden. Daarom hebben wij in 't belang der ALGEMEENE GEZONDHEID noodig geacht de volgende voorzorgen en leefregels ter algemeene kennis te moeten brengen. Wacht daarmede niet tot dat de cholera zich hier in deze Gemeente vertoond heeft Iedereen kan tot de eerste offers behooren. Vergeet ook niet dat de ziekte zeer besmettelijk is en mm door zich zelve te beschermen, ook zijn huis gezin beschermt. Begin daarom met dadelijk de volgende raadgevingen ter harte te nemen. Zorg voor een geregelde leefwijze. Betracht matigheid in alles, vooral in uw eten en drinken. Vermijd spijzen die de maag bederven of loslijvigheid veroorzaken. Eet daarom niet te veel vruchten. Pruimen, komkommers, meloen, enz. augurkjes, zure spijzen, rauwe salade, bier, azjjn, limonades, karnemelk, mosselen, garnalen enz. zijn beter geheel te vermijden, want: een goede maag is de beste beschutting tegen de Cholera. Zorg voor goed drinkwater. Vooral door drinkwater plant zich de Cholera smetstof voort. Door kooken wordt deze onschade lijk gemaakt. Kook dus uw drinkwater minstens tien minuten lang. Maar ook door waschwater kan de smetstof worden overgebracht. Wascli dus uw vaatwerk en uw lichaam ook uitsluitmd met gekookt water. Eet niets wat niet gekookt is. Hierdoor vernietigt gi) de smetstoffen die in de spijzen kunnen aanwezig zijn en wordt de spijsver tering bevorderd. DRINK VOORAL GEEN ONGEKOOKTE MELK. Wees zindelijk in Uw liuis. Zorg voor frissche lucht. Verwijder alle vuilnis. Reinig en ontsmet dikwijls uw privaat. Een goed middel tot ontsmetting isherhaaldelijk een paar handenvol kalk in het privaat te werpen, Vuile wanden dienen gewit en geteerd te worden. Wees zindelijk op Uw lichaam. Zorg voor doelmatige, reine kleeding. Wasch steeds Uio handen elke keer voor dat gij gaat eten (natuurlijk in gekookt water.) Mochten zich hier of in naburige gemeenten gevallen van Cholera voordoen Vermijd dan aanraking met Cholera-lijders en alles wat van ken afkomstig is. Hiertoe behooren kleedingstukken, lijfgoed, meube len, koopwaren, pakjes, brieven enz. uit besmette woningen en gemeenten. Texel, 2 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschotbn, Burgemeester. J- A. Wisstra Secretaris. TEXEL, 3 Sept. 1892. De verjaardag van Koningin Wilhelmina werd Woensdag hier herdacht door het uit steken van slechts weinige vlaggenop som mige der overige dorpen van ons eiland was dien dag aan de schoolkinderen en verdere bevolking eenige feestelijkheid bereid ofschoon het weder niet bijzonder gunstig was, bracht dit naar wij vernamen, in de feestelijke stemming geen stoornis. In vele plaatsen in ons land is der Koninginne jaardag met geestdrift gevierd. De beproeving der reddingmiddelen achter de Koog, had hedenmorgen niet plaats; bij bekkenslag was zulks de bewoners van ons dorp reeds Vrijdagmiddag gemeld. Het ongunstige weder was oorzaak dat die beproeving werd afgekommandeerd. Niet onmogelijk dat sommigen (er zijn van die betweterszich daarover in afkeurenden zin uitlaten en betoogen dat juist bij ruw weder de deugdzaamheid der reddingsmiddelen zou moeten blijken. Oppervlakkig heeft zulk betoog veel schijn van waarheid, doch als men bedenkt dat de beproeving der reddingmiddelen even als die der brandbluschmiddelen slechts ten doel heeft om te zien of die middelen in goeden toestand zijn, dan is het zeker voldoende om bij goed weder dat onderzoek te doen, ja zou het zelfs onverantwoordelijk zijn om door zulk een onderzoek menschenlevens in de waagschaal te stellen. Bij beproeving der brandblusch middelen ontsteekt men toch immers eerst geen felle brand om zich van de deugdelijkheid der bluschmiddelen te kunnen overtuigen Alle bladen bevatten berichten van plaatsen waar de cholera is uitgebroken. Vooral in het Duitenland nemen die ziektegevallen vaak ontrustende verhoudingen aan. In ons land bepaalden zich de gevallen nog slechts tot enkele, waarvan velen den volgenden dag echter weder worden tegengesproken. Haast overal worden vanwege de gemeente besturen, voorzorgen genomen welke ter voor koming van de gevreesde ziekte nuttig kunnen worden geacht. Dat de desbetreffende voorgeschreven bevelen niet altijd in den smaak vallen van hen welke daardoor worden getroffen, is te denken, 't veroorzaakt vaak moeite en ongerief en dit ie niet altijd even welkom. Voor gemeentebesturen is het dan ook tegen woordig geen zeer benijdenswaardige tijd; op last van hoogere regeering, in het belang der volksgezondheid en ter eigen verantwoording zijn zij genoodzaakt bevelen uit te vaardigen en te doen nakomen welke volgens sommiger meening geheel onnoodig zijn en die dienten gevolge niet zelden tot verzet uitlokken. Toch zal ieder verstandig mensch begrijpen dat, zoo ooit, zeker in den tegenwoordigen tijd, de gegeven bevelen ten stipste moeten worden nagekomen; 't is niet ten gelieve van enkelen doch in het belang van allen, dat krachtige maatregelen worden verordend. Verschillend is de wijze waarop aan de ingezetenen kennis wordt gegeven van het dreigend gevaar en de daartegen te nemen voorzorgsmaatregelen; op sommige plaatsen geschiedt zulks door aanplakking van billetten, op andere door circulaires welke de ingezetenen worden tehuis bezorgd, elders weder door per soonlijk bezoek van daartoe aangewezen com- missiën. Dat al die bemoeiingen echter een en het zelfde doel beoogenvoorkoming van het dreigend gevaar, is zeker wel buiten allen twijfel. Mogen allen dat bedenken en ook hier in het algemeen belang ieder gereed worden gevonden tot medewerking, ook al wordt daar door eenige opoffering van tijd of gewoonten van hem gevraagd. De overtuiging gedaan te hebben wat moest worden gedaan, doet met gerustheid de toekomst tegemoet gaan. - Ds. A. Gelderman, vroeger pred. bij de Herv. Gemeente aan den Burg, en die voor 2 jaren geleden van hier naar Opperdoes ver trok, is thans beroepen naar Bunschoten en heeft dat beroep aangenomen. Waal, 31 Aug. Heden had alhier bij gele genheid van den verjaardag onzer Koningin de aangekondigde wedstrijd plaats in het ring steken. Eene groote menigte, zoowel van lier, als van elders woonde de feestelijkheid bij. De prijs, zijnde een nikkel horloge, werd behaald door den Heer A. Jz .Keijser van Waal; de premie, een met zilver ge- monteerden sigarenkoker, door den Heer P. Kikkert van Hoogeberg. Na afloop ver- eenigden zich 's avonds velen in het lokaal de Bellevue, waar met een opgewekt bal het "eest werd besloten. Den Hoorn, 1 Sept. Meldde ik onlaDgsdat de verjaardag van onze beminde Koningin, op ons dorp niet onopgemerkt zoude voorbijgaan, de dag van gisteren bevestigde dat vermoeden, want we hadden een feestdag zooals weinigen zich die konden denken. Des morgens te 9 uur namen de feesten een aanvang met de schoolkinderen, welke op dat uur allen in de school present waren. Het H. d. S.j de heer Schaap, tevens pres. der feestcommissie, sprak tot opening van het feest een woord tot de kinderen en tot de ouders welke daar mede aanwezig waren, waarin hij aantoonde om welke redenen wij allen aan dit feest kunnen deelnemen daarna werden door de kinderen een paar feestliederen TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1