N°. 514. Donderdag 8 SeptemberA0. 1892. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Advertentiën vóór 10 uur op den da? der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen btj de Uitgevers LANGEVELD <fe DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büro 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en a~.ic.-3 landen met verhooging der porto's. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, vestigen de aandacht op art. 6 der wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134), houdende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten, luidende: „Bij h6t verschijnen of dreigen van besmet telijke ziekten kunnen Burgemeester en Wet houders ten koste van de gemeente verzame lingen van mest en ander vuil, waar die zich „ook bevinden, doen opruimen of onschadelijk „maken, goten en slooton doen reinigen en „andere voorzieningen tot bevordering der open- hare reinheid treffen. Dit geschiedt niet, dan „nadat hij, dien het aangaat, in de gelegenheid „is gesteld, binnen een door hen te bepalen „tijd, daarin op eigen kosten te voorzien" en gelasten mitsdien, na hieromtrent gehoord te hebben de gemeente-geneesheeren, dat alle ver zamelingen van mest en ander vuil, gelegen in de kommen der verschillende dorpen alhier, binnen 8 dagen moeten worden opgeruimd. Texel, den 2 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN, Burgemeester. J. A. WESSTRA, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, vestigen de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde bij art. 23 der verordening van politie voor de Gemeente, luidende „Het is verboden „a. rammen, anders dan voorzien van twee „spannen, in de weide te laten loopen van 1 „September tot I October; „b. rammen van 1 October tot 1 December „daaraanvolgende in de weide te laten loopen, „tenzij na verkregen schriftelijke toestemming „van Burgemeester en Wethouders." Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijfentwintig gulden. Texel, den 6 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 7 Sept. 1892. Had het aanvankelijk den schijn of de handel in wolvee, op de markt van Maandag jl. iets vlugger zou zijn, 't bleek echter alras dat 't bleef bij 't oude; mocht er al eenige meerdere kooplust worden waargenomen, op de prijzen maakte dit geen verschil. Voor schapen was de marktprijs van f 7.00 tot f 13.50; voor lammeren van t 4.00 tot f7.50; buitengewoon beste exemplaren maakten natuurlijk een uitzondering. Aangevoerd werden 668 schapen, 152 lam meren, 6 koeien, 2 paarden, 2 veulens, 4 biggen. De beproeving der reddingmiddelen achter de Koog, welke Zaterdag wegens het ongunstige weder was afgelast, is thans bepaald op Woens dag 15 Sept. a. s., op het uur als vroeger gemeld. Te Oudeschild deed zich in de vorige week een geval van vergiftiging voor, gelukkig echter met geen doodelijken afloop, hoewel de patiënten in een alles behalve gunstigen toestand verkeerden. Als de meest vermoedelijke oorzaak wordt beschouwd het gebruik van bessensapdit sap was uit de bessen geperst in een geheel nieuwe, (dus nog ongebruikte) zinken emmer het vermoeden ligt voor de hand dat het sap, door deszelfs scherpte, het zink heeft afge trokken, daardoor dit nat met gif-deelen werd bezwangerd en later bij het gebruik der spijzen van de sap bereid, dit zich openbaarde. Gelukkig dat geen ongunstiger afloop moet worden geconstateerdmoge dit geval eene waarschuwing zijn voor velen. De berichten uit het buitenland omtrent de choleraziekte worden niet ongunstiger; in ons land komen die gevallen slechts sporadisch voor. Is het gelukkig zulk een toestand te mogen constateeren, dit ontslaat evenwel niet van het nemen van voorzorgen. In ons vorig nummer werden van wege het gemeentebestuur voorschriften en raad gevingen gedaan, welker nakoming ten zeerste wordt aanbevolen. In overleg met de geneesheeren alhier, zijn door het gemeentebestuur maatregelen voor bereid tot desinfectie waar dit noodig mocht zijn, ook bij mogelijk voorkomende gevallen der gevreesde ziekte. Oudeschild, 6 Sept. Een deel der feeste lijkheden moest op den verjaardag der Koningin achterwege blijven, wegens het onstuimige weer. Thans leende er de avond zich uitste kend toe. De optocht met lampions had in de beste orde plaats en leverde als altijd een lief geheel op. Na twee omgangen langs het dorp en een tocht naar de haven was de pret geëindigd. Den Hoorn, 6 Sept. Evenals voor het school feest te Oudeschild, was ook hier voor het schoolfeest een postwissel van een onbekenden gever uit Haarlem ontvangen. De „Maasdam," die Zaterdagvoormiddag naar New-York vertrok, had alleen passagiers le en 2e klasse aan boord. Al de passagiers 3e klasse, 400 in getal, zijn te Rotterdam in quarantaine achtergebleven, en hebben hun intrek genomen in verschillende logementen of slaapsteden. In IJ- en Haarlemmermeerpolders hebben eenige landbouwers hunne arbeiders tegen on gelukken verzekerd. Men schrijft uit Emmen aan het „Ned. Landb. Wbl.": Vele landbouwers zijn in deze streken weer zeer tevreden over het gebruik van kunstmest. Ofschoon enkelen door te laat strooien over de resultaten klagen, wordt de meerderheid weer bevestigd in de meer en meer doordringende over tuiging, dat kunstmest bij gepaste aanwending een zegen is voor den boer. Dat het strooien in den herfst by vochtig weder moet gebeuren, heeft de ondervinding reeds duidelijk aangetoond. Telkens namelijk was het „nagras" (etgroen) bijzonder goed, indien de kaïniet 's voorjaars was aangewend, zoodat men de gevolgtrekking maakte, dat zj eenige maanden noodig heeft vóór ze den plantengroei kan bevorderen. De ervaring, dit jaar opgedaan door H. Nijhof, landbouwer te Zuid- Barge, toont de waarheid hiervan ook weer duide lijk aan. Terwijl de rogge, verleden herfst gezaaid en bemest, uitstekend was, liet de haver, waarbij eerst dit voorjaar kunstmest werd aangewend, veel te wenschen over. Het spreekwoord zegt: „dwazen leeren alleen door eigen ondervinding, wijzen leeren ook door die van anderen." Laten de landbouwers toonen, tot die wijzen te behooren. Door de ministers van oorlog -en van marine zijn op verzoek van den minister van binnenlandsche zaken de noodige officieren van gezondheid ter beschikking gesteld voor de grensstations, ten einde aldaar de voorge schreven maatregelen tot bestrijding der cholera toe te passen en voor afzondering en behan deling van mogelijk voorkomende lijders zorg te dragon. Op de voornaamste riviermonden zijn ter verzekering van de nauwkeurige naleving der quarantainewet oorlogsschepen gestationneerd. Op enkele plaatsen in Zuid-Holland bestaat nog de eigenaardige gewoonte, dat onder de boeren en boerinnen die komen kermishouden, de meisjes het „gelag" betalen en de „vrijer" alleen maar op de centen heeft te passen, totdat zij verteerd zijn. Die gewoonte wordt ook nog te Rotterdam gevolgd, zooals blijkt uit de volgende mededeeling van daar „Met den dag van Maandag is de kermis geëindigd. Het was Dinsdag 11. een dolle dag, aldus genaamd, omdat alsdan de boeren en bui tenlui „naar stee" komen om kermis te houden, of beter om te laten kermis houden. Althans een groote menigte der boerinnen, die van de kermispret genieten willen, gaan met wel gespekte beurs naar de stad en zien daar den een of anderen jongman op te duikelen, die met haar kermis wil houden. Het kermishouden met een boeren dochter is geen onvoordeelig baantje; behalve dat de jonge man die met haar kermis houdt, vrij verteren heeft, schiet er altijd nog een klei nigheidje over. Dit gaat volgender wij ze in zijn werk. Nadat de kennis is gemaakt, gaat het paar de kermis op. De boerin geeft haar cavalier eenig geld, b. v. vijf gulden altijd guldens of rijksdaalders en men begint te verteren. De cavalier der boerin betaalt altfjd met groot geld. Het kleine geld dat hij terug ontvangt steekt hij in een andere, zak dan die, waarin hfi het geld heeft gestoken dat hij van de boerin ontvangen heeft. Is dit op deze wijze geheel in kleingeld omgezet,dan vraagt hij opnieuw om geld, de boerin voldoet aan die aanvrage en zoo gaat het voort tot laat in den avond. Er zijn personen, die op deze wijze vijf tien a twintig gulden „verdienen." Maar niet alleen de boerinnen, ook juffertjes uit onze stad houden op deze wijze kermis. In de volksbladen komen, als een kermis in aantocht is, tal van advertentiën voor, waarin de juffertjes zich aanbieden om met heeren in kennis te komen om kermis te houden. Zij stellen in die adver tentiën hare portemonnaies ter beschikking der heeren, met wien zij de kermis zullen doorbrengen. Het is geen fantasie maar volle waarheid. De advertentiën zijn werkelijk ernstig gemeend en niet geplaatst door dames van verdachte reputatie." De Nederl.-Amerik. Stoomvaart-maat schappij heeft het vervoer van landverhuizers naar Amerika voorloopig gestaakt. TEÏELSCHE COURAHT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1