N\ 518. Donderdag 22 September. A#. 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. MirMvnnnuTi Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Broa SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amhritta en anders landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxil. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat door hem heden zijn afgekondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering zijn uitgereikt, het kohier van de Personeele belas ting No. 2 en het le kwartaals-kohier van het patentrecht, beide over het dienstjaar 1892/93. Texel, 19 September 1892. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 21 Sept. 1892. Ter markt waren Maandag aangevoerd 440 schapen, 284 lammeren, 6 koeien, 6 paarden, 8 biggen, 8 korven kippen, 1 korf eenden. De handel in wolvee was als vorige markt dagen stugvoor schapen was de markt prijs houdend, voor lammeren nog iets stugger. De marktprijs was voor schapen van f 8 tot f 16.50; voor lammeren van f4 tot f7.50. Niet al het aangevoerde werd verkocht. Bij het onlangs te Amsterdam gehouden examen voor stuurlieden, slaagde de heer J. L. Koning Pz. als 2e stuurman groote Stoom- en Zeilvaart tevens in de Fransche en Engelsche talen en de heer C. Koning Tz. als 3e stuurman groote Stoom- en Zeilvaart tevens in de Engelsche taal. Een landeigenaar aan den Hoorn op Texel, zoo lezen wij in een ander weekblad, heeft van elders eene hoeveelheid bloembollen doen komen, om daarmede een akker te beplanten. Hij wil trachten ook op het eiland de bloem bollenteelt, die in de omstreken van Haarlem en elders met zooveel voordeel wordt uitge, oefend, ingang te doen vinden. Vroeger proeven- op kleine schaal genomen, voldeden goed. Oudeschild, 19 Sept. Het onderling begra- fenisfopds „Steunt elkaar", hier vijfjaren gele den opgericht, hield Zaterdag zijn jaarlijksche algemeene vergadering. Uit het verslag bleek, dat het fonds thans 232 leden telt en f 703.62 in kas had. 't Ledental blijft nog steeds klimmen. Er werd besloten de leden voor onbepaalden tijd vrijstelling van contributie te verleenen. Voorts werd het reglement aanmerkelijk herzien, gewijzigd en aangevuld. De vereeni- ging nam vervolgens met algemeene stemmen het voorstel aan om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen. De aftredende bestuursleden, Mets en Schagen, werden weer herkozen. Uit Opsterland schrijft men De varkensfokkerij levert den veehouders tegenwoordig groote voordeelen op. Dat in weinige weken van één varken veel kan komen, bewijst het volgende feit: Een veehouder in deze gemeente kreeg bij een varken niet minder dan 17 biggen. Daar d« zeug maar 13 tegelijk zogen kon, werd met overleg gehandeld om de 17 kleine krulstaarten in het leven te houden; Dit is volkomen gelukt. Na 5 weken heeft de eigenaar 11 der biggen verkocht voor f 72 en hield hij 6 van de beste over. Het moedervarken plus de 6 biggen ver tegenwoordigen nog een waarde van meer dan f 100. Voorzeker geen kleinigheid! 't Is dan ook wel een bijzonder geval. Had zich in den laatsten tijd, ook in de jongste algem. verg. der Holl.Maats. van Landb., nu en dan al eens een vaag voorteeken van zekere zucht naar afscheiding tusschen Noord en Zuid geopenbaard, thans verneemt het „Vad.", dat in de najaars-vergadering van „Holl. Noorderkwartier" een voorstel zal wor den behandeld om de contributie te verlagen tot f 3 en het lidmaatschap der H. M. v. L, niet meer verplichtend te stellen. Eene be slissing in dien zin ware het begin der ontbin ding van de machtige H. M. v. L. Men wachte zich daarvoor, zegt het „Vad." Vrijdagmorgen te halftwaalf werd de Staats commissie, belast met een onderzoek in zake de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, door haar voorzitter, den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, in een eerste vergadering, in de Trevèzaal aan z£jn Departement, geïn stalleerd. Nadat ZExc. aan de leden dank had betuigd, dat zij het lidmaatschap hadden willen op zich nemen, werd, met een korte herinnering aan de geschiedenis van het Zuiderzee-vraagstuk, gewezen op het groote gewicht van het onderzoek, waarmede deze commissie zich zal hebben bezig te houden. Daarbij werd de verwachting uitge sproken, dat de Regeering, na het rapport der commissie, volkomen in staat zal zijn een be slissing te nemen, hetzij bij bevestigende beantwoordig van de aan de commissie gestelde vraag door het doen van voorstellen om te geraken tot afsluiting en droogmaking op een wijze, als thans aanhangig is, hetzij bij ont kennende beantwoording dier vraag door andere voorstellen in overweging te nemen, naar gelang van de gronden, waarop die ontkenning zal blijken te rusten. Zijne Excellentie uitte nog de hoop, dat de commissie haar verslag spoedig mocht uitbrengen, in verband met voorgenomen partieele indijkingen en droogmakingen in de Zuiderzee, ten opzichte waarvan de Regeering, hangende het door de commissie in te stellen onderzoek, bezwaarlijk een beslissing kan nemen. Iu de veenkolonie Beets (Fr.) waar de werkeloosheid onder de arbeiders weer haar intrede deed, is de commissie voor noodlijden den begonnen aan de werkeloozen werk te verschaffen op de door haar aangekochte gron den. Een tachtigtal arbeiders vindt er werk met het ontginnen; de bodem wordt verbeterden meer productief; de arbeider in staat gesteld zijn eigen brood te verdienen. Men meldt uit Boskoop: Ten gevolge der quarantaine maatregelen, door de regeering der Yereenigde Staten van Noord-Amerika enomen, kunnen daarheen geene planten Gezonden worden en zijn reeds vele gedane bestellingen afgeschreven. De goederen worden bij de desinfectie zoodanig verhit, dat de planten b van dood zouden gaan. Dat dit voor deze gemeente groote schade veroorzaakt, is duidelijk, daar het kweeken van planten voor de Yereenigde Staten jaar op jaar toeneemt en thans van groote uit gebreidheid geworden is. Het zittingjaar van de Staten Generaal werd Zaterdag in eene zitting der vereenigde Kamers, door den Min. vrn binnenl. zaken gesloten met de volgende toespraak: Mijne Heeren! Het afgeloopen zittingjaar was hoofdzakelijk een tijdperk van voorbereiding. Toch kwamen gewichtige maatregelen door Uwe medewerking tot stand. Zoo werd de uitbreiding van het landbouw- en ambachtonderwijs door ondersteuning uit 's Ryks schatkist bevorderd. Tijdelijke maatregelen zijn getroffen tot onder steuning van te zwaar belaste gemeenten. In de versterking der nationale militie werd tijdelijk voorzien. Tot verbetering van 's Ryks belastingstelsel zijn wetsontwerpen ter invoering eener nieuwe directe belasting en ter afschaffing of verminde ring van schadelijke heffingen, door de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd. Zy wachten thans verdere afdoening. De Koningin-Weduwe, Regentes, heeft my opge dragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor den yver, door U op nieuw ten koste gelegd aan de bevordering van 's Lands belangen. Door de Koningin-Weduwe, Regentes, daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal in naam der Koningin te zyn gesloten. In een der hotels te Baarn kwam onlangs, naar de „Arnh. Ct." meldt, bij eene Amster- damsche familie een geval van roodvonk voor bij een 5-jarig meisje, dat aan deze ziekte stierf. Alle familiën, die in het hotel gelogeerd waren, vertrokken terstond, om de besmetting te voor komen, terwijl de familie, waarvan het kind was, zich naar een hotel te Hilversum begaf. Daar kreeg het tweede kind roodvonk, met het gevolg, dat ook daar spoedig het geheele hotel ontvolkt was. Naar men verneemt, is door den hotelhouder te Hilversum een eisch tot schadevergoeding tegen bovengenoemde Amsterdamsche familie ingesteld. Een jonkman en een jonge dame betwistten elkaar het bezit van een stuk land, de een op grond van een oud pachtcontract, de andere op grond van een oude wilsbeschikking. „My dunkt," zeide de rechter, „dat er een aangenaam en gemakkeiyk middel is om aan dit proces een einde te maken. De eene party schynt een fatsoeniyk jonkman te zyn en de andere een lieve jonge dame. Zy kunnen samen trouwen en zoo beiden op den betwistten grond wonen. Als zij voortgaan met procedeeren, wordt de bezitting verbrokkeld onder de advocaten, die zeker zoo ongalant niet zullen zijn te wenschen, dat het niet tot een huwelijk komt." De dame bloosde en de jonkman stamelde dat zy „elkaar wel mochten ïydendus werd er uit spraak gedaan ten voordeele van den eischer, op voorwaarde, dat hij beloofde binnen twee maanden, met de gedaagde te trouwen, welk vonnis niet ten uitvoer gelegd zou worden voordat het huweiyk voltrokken was. Dit is misschien wel het eerste paar dat ooit by rechteriyk vonnis veroordeeld is geworden om te trouwen. 7- M V W» TEXELSCHE COURANT. aMBVMVMM) 'nvUttVUUP)iMMil M'AAV* MVftWUMVHVUl

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1