N#. 519. Zondag 25 September. A\ 1892. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. - Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en audero landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prys der Advertentién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBobo op Texel. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Texel maken bekend, dat op Vrijdag den 30 September 1892, gelegenheid bestaat tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen die zich hiertoe, tusschen 12 en 1 uui desmiddags, aanmelden in de o. 1. school te Oudeschild. Texel, 22 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van HEIJERT VLAS, wonende aan den Burg alhier, om vergunning tot oprichting van een bergplaats in het perceel Wijk B 370, kadastraal bekend Sectie K, No. 1475. Op Zaterdag, den 8en October 1892, des namiddags te één uren zal ten Raadhuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukksn Texel, den 24 September 1892. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. TEXEL, 24 Sept. 1892. Wij meenen onze lezers attent te mogen maken op eene in dit nummer voorkomende advertentie van de hier bestaande Harmonie kapel, welke tegen Donderdag 29 Sept. a. s. eene muziekuitvoering aankondigt. Tot een bezoek aan die uitvoering meenen wij tevens wel te mogen aanbevelen wanneer wij herinneren aan de gunstige reconsiën, welke door een onpartijdige hand, van het reeds tweemalen optreden van deze jeugdige Vereeniging werden gegeven, dan meenen wij met grond te mogen verwachten dat de bezoekers ook bij deze gelegenheid tevreden zullen wezen over hetgeen ten gehoore zal worden gebracht; immers de voortdurende studie van de werkende leden, kan nog meerdere vorderingen doen verwachten. Doch niet alleen het genoegen van den avond zij eene aansporing om deze uitvoering bij te wonen, meer nog dan dat, moge de gedachte dat daardoor der VereenigiDg eene waardeerende steun wordt verleend, velen daarhenen doen gaan. En die steun is alleszins gewenscht. Kostbaarder dan menig andere Vereeniging, is de oprichting en instandhouding van een muziekcorpsdaarvoor is niet slechts goede wil, daarvoor is ook fin. kracht onmisbaar en waar nu tal van jongelieden zich moeiten en geldelijke opofferingen getroosten om het doel te bereiken, daar is het zeker niet te cl,veel gevraagd dat ook anderen hunnen jbfinanciëelen en zedelijken steun verleenen. Een muziekcorps, moge het al geen onmis- F bare levensbehoefte zjjn, is toch ontegenzegge lijk zeer gewenscht, somtijds zelis een zeer noodig artikel. 4 Mogen velen daarom op prijs stellen de oogingen welke zijn aangewend om hier zulk j ene Vereeniging in het leven te roepeD, en oor hunnen steun de instandhouding van de trmoniekapel mogelijk maken. Naar men ons mededeelt zal Woensdag a.s., 's morgens te 11 uur, de oefening met de reddingboot achter den Hoorn plaats hebben. Het „VI. BI." van Helder verneemt van bevoegde zijde, dat het voornemen bestaat in plaats van wijlen den heer Koning, deurwaarder bij het kantongerecht te Helder, ter standplaats Texel, aan te stellen eenen arrondissements deurwaarder bij de rechtbank te Alkmaar, ter standplaats Texel, en dat de sollicitatie naar die betrekking bij de rechtbank thans is open gesteld. De Cocksdorp, 21 Sept. Door het uitwijken voor eenen tentwagen viel Zondag jl. de kap- wagen van zekeren K. W. uit Eierland van den hoogen dijk, nabij de Wed. Raven. Hoewel eenige malen in het rond geslingerd, bekwamen de drie personen, die er in zaten, wonder genoeg, geen letsel. De wagen evenwel was deerlijk gehavend. Met den oogst in den polder Eierland is het voorbeeldig gegaan. De gewassen zijn flink ontwikkeld en wat meer zegt, ze zijn in goeden toestand binnen gehaald. Het weder heeft dan trouwens ook zeermedegewerkt, zoodat sommige landbouwers in enkele dagen bijna den geheelen oogst hebben kunnen binnenhalen. Waren nu de prijzen van het graan maar hooger dan zou het evenwicht, hetwelk door de lage veeprijzen verbroken is, hersteld kunnen worden. Oudeschild, 23 Sept. Heden kwam hier met averij binnen de blazerschuit T. X. 110, die door den botter van schipper de Boer, te Helder, beduidende schade had bekomen. Beter toezicht op de willekeur van vele vis- schers, ware vooral in de haven van Nieuwediep zeer wenschelijk. 't Moet daar niet zelden levensgevaarlijk zijn voor de visschers der kleinere schuiten vooral, om daar te verkeeren. Oosterend. Hoort men elders van slapte in het werk, en lage loonen, dan mag de toestand bij de visschers om de Oost wel een gunstige uitzondering genoemd worden immers zijn reeds vele knechten verhuurd ofschoon de huurtijd eerst met Kerstijd aan vangt. Enkele van de beste knechten kunnen 9 a 97, gulden boven de kost verdienen jongens, die een paar jaar aan de Noordzee zijn gewend, genieten 2 a 3 gulden per week. 't Is dan ook niet te verwonderen dat niet alleen Oosterend de benoodigde bemanning kan leveren maar reeds velen van de andere dorpen moeten komen om de open plaatsen aan te vullen. (Niet van onsen gm. corr.) Helder, 24 Sept. Het barkschip „A. R. Falck", gisteren in de razende bol bij mistig weer gestrand, is heden vlot gekomen en door de stoomboot „Hercules" naar binnen gesleept. De ladiDg bestond uit hout. Door eenige blazerschuiten is lading geborgen. - De wetsontwerpen tot kiesrechthervorming zijn verschenen. Het zijn drie wetsontwerpen: lo. tot regeling van de kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten2o. tot regeling van de uitoefe ning van het kiesrecht voor die colleges; So. tot regeling van de benoeming en aftreding der afgevaar digden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal. Deze drie ontwerpen hangen nauw samen, maar vormen elk een op zichzelf staand geheel. De regeling van de kiesbevoegdheid voor de Gemeente raden wordt overgelaten aan de gemeentewet. Kiesrecht. In bovengenoemde wetsvoordracht word voor ken- teeken van geschiktheid, door art. 80 der Grondwet voor den kiezer geöischt, gehouden: kennis van lezen en schrijven, te bewijzen door eene eigenhandig geschreven aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst. Als kenteeken van maatschappefijken welstand wordt gehouden het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin en aangenomen dat dit geschiedt door hem, die gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar geen onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeente bestuur. Onderstand, aan de vrouw of inwonende kinderen verstrekt, wordt geacht door den echtgenoot of vader te zijn genoten. Uitgesloten worden: a. zf), die bi) rechterlijk vonnis het beheer over hunne goederen hebben verloren, of aan wie bi) rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd voor den duur van dat verlies of der ontzetting; b. zij die den verschuldigden aanslag in de Röks directe belastingen niet hebben voldaan, gedurende het burgerlijk jaar volgende op dat belas tingdienstjaar; c. zij, die zich opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgsdienst of aan eene b(j de wet opgelegde verplichting ten aanzien van 's lands verdediging hebben onttrokken; d. zfl die onherroe pelijk wegens misdrijf zijn veroordeeld tot eene vrijheidsstraf van vier jaar of langer; e. zjj die door den militairen rechter zijn ontslagen uit den militairen dienst metonwaardigverklaringombij de gewapende macht te dienen. Voorts zijn uitgesloten gevangenen en krankzinnigen. Het kiesrecht wordt geschorst voor militairen beneden den rang van officier bij de zee- en landmacht, voor den tijd gedurende welken zij zich in werkelfiken dienst onder de wapenen bevinden. De leden der Prov. Staten worden gekozen door de ingezetenen der provincie, die bevoegd zfin tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, Het aantal kiezers tengevolge dezer regeling wordt geraamd op ruim 800.000, of ongeveer 74 percent der meerderjarige mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers. Het wetsontwerp tot regeling van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden der Eerste en Tweede Kamer gaat vergezeld van een nieuwe kiestabel. Amsterdam wordt daarbij in negen distric ten verdeeld zoo ook de overige veelvoudige districten in enkelvoudige. Uitoefening van het kiesrecht. Ten aanzien van de uitoefening van het kiesrecht is bepaald dat er ééne kiezerlfjst zal zijn voor Tweede Kamer en Provinciale Staten. Ingevoerd wordt bi) deze voorstellen van wet het stelsel van candidaatstelling met het couloirstelsel. Op een daarvoor aangewezen dag kunnen de kiezers van 9 tot 4 uur opgaven van candidaten inleveren bfi den burgemeester. Deze opgaven moeten door tenminste 50 kiezers zijn onderteekend en de ver klaring bevatten, dat die candidaat zich beschikbaar stelt. Deze candidaatstellingen worden openbaar gemaakt en achtervolgens worden de namen der candidaten op een lijst doorgenummerd. Tenminste drie dagen vóór de verkiezing ontvangt elk bevoegd kiezer een oproeping voor de stemming die van 's morgens 8 uur tot des namiddags 5 uur duurt in verschillende stemdistricten. De kiezer ontvangt na zich gelegitimeerd te hebben een stembiljet, waarop de namen der candidaten gedrukt zijn. De kiezer begeeft zich met dit biljet naar een der lessenaars in het stemlokaal geplaatst, zóó dat zij geheel van elkander zijn afgescheiden, maar dat de toegang zichtbaar is voor het stembureau en voor het publiek en aan eiken waarvan de invulling van het biljet in het geheim kan geschieden. De kiezer teekent nu, op nader bij bestuursmaatregel vast te stellen wijze, zjjn stem op het biljet aan, vouwt het toe en steekt het in de bus. Bi) het sluitingsuur wordt de stembus gesloten en verzegeld en proces-verbaal opgemaakt. Na afloop wordt het aantal kiezers dat gestemd heeft en het aantal niet gebruikte (of teruggegeven] stembiljetten aan de aanwezige kiezers bekend gemaakt, laatst genoemde verzegeld met de kiezerslijst, terwijl dan onmiddellijk de opening plaats heeft, en het proces verbaal daarvan aan het hoofdstembureau gezonden, dat, als het in bezit is van alle processen-verbaal, een zitting houdt tot het vaststellen van den uitslag der verkiezing, hetzij voor 9 uur 's avonds of den volgenden dag 's ochtends 9 uur en daarin den einduitslag bekend maakt. De Staatscourant bevat de volgende weke- lijksche opgave van den Min. van Binnenl. zaken, naar aanleiding van de bij hem inge komen ambtsberichten„Aan Aziatische cho lera zijn overledenHeusden 1, Brandwijk 1, Kralingen 1, Maassluis 2, Rotterdam 2, (onder wie de gezagvoerder van het stoomschip „Maas", komende van Hamburg), Sliedrecht 1, Zwijn- drecht 1, Brouwershaven 1, Berlikum (gem. Menaldumadeel) 1, Meersen 1 persoon. Volgens berichten in de bladen vertoont de cholera zich in verschillende plaatsen van ons landzoo werden o. m. gevallen van dien aard vermeld van Berlikum, Schiedam, Veere, Dordrecht, Groot-Ammers, op een schip nabij Tiel, Gijkeland nabij Bodegraven, Rotterdam, Berg-Ambacht, Bleskensgraaf, 's-Hertogenbosch. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1892 | | pagina 1